Samsung i9001 Galaxy S Plus - szinte semmi sem változott

Előszó, külső

A Galaxy sorozat egy igazi sikertörténet a Samsung számára. Ha egy-két éve megkérdezett valaki minket arról, hogy milyen okostelefont vegyen, akkor az épp aktuális iPhone-on kívül nem sok konkrétum volt a kérdésben, a helyzet mára viszont más, a kérdés pedig általában valahogy így szól: Galaxy S II vagy iPhone 4? Egzakt választ persze továbbra sem tudunk adni, hiszen a prémium kategóriában lévő okostelefonok szinte kivétel nélkül kiváló készülékek, melyek között nyilván lehet rangsort állítani, de csak az egyes funkciók tekintetében, a többi inkább szimpátia és pénztárca kérdése. Az viszont tény, hogy az amerikai piacot az iPhone uralja, hiszen készülékeinek elterjedtsége 28 százalék (az okostelefonok között), amivel az Apple lett a legnagyobb gyártó a szegmensben, viszont nem elhanyagolható az sem, hogy a Samsung Galaxy S II-ből 55 nap alatt 3 millió darabot adtak el, most pedig 80 nap elteltével az 5 milliós keretet is túllépték. Ez a szám azért elég masszív, fél Magyarországnak is mondhajtuk, ami jelzi, hogy a koreaiak jelenlegi zászlóshajója nemcsak egy jó, hanem egy ismert készülék is. Valószínűleg a hírnév kihasználása miatt döntött úgy a Samsung, hogy piacra dobja a szinte pontosan egy éve megjelent, eredeti Galaxy S tuningolt változatát, melyet stílszerűen Galaxy S Plusnak neveztek el - mi két tesztpéldányt is kaptunk, az egyiket a GsmLine.hu-tól. A változások listája igen szerény, a gyorsabb processzor, a nagyobb akkumulátor és a hangyányit fejlettebb adatkommunikációs repertoár mellett csak egy említésre méltó változás van: az eszköz már nem zászlóshajó, így nem a prémium kategóriában, hanem eggyel alatta versenyez. Persze középkategóriásnak így is túlzás lenne hívni, viszont a masina olcsóbb, mint a jelenleg is csúcsnak számító S II. Számunkra pedig azért érdekes, mert egy 1,4 GHz-es órajelen ketyegő, egymagos processzor került bele, melyet gyönyörűen össze tudunk hasonlítani napjaink kétmagos megoldásaival.

Samsung i9001 Galaxy S Plus
[+]

A külső tekintetében semmi, azaz semmi sem változott, ránézésre nincs ember, aki megmondaná, hogy a sima S-sel vagy a plusszos változattal van-e dolgunk. Ez alapvetően érthető, hiszen nem egy új készülék kiadása volt cég, tehát a dizájnnak maradnia kellett, így a "miért nem változtattak semin" kérdéskört nincs is értelme tovább feszegetni. Az viszont biztos, hogy ez a formaterv egy kicsit lejárt lemeznek tűnik, a nagyméretű kijelző alatt lévő négyzetes gomb tipikus samsungos vonás, mely alapján a témában jártas felhasználók a kijelző felett lévő logótípia elolvasása nélkül is pontosan tudják, hogy milyen masinával állnak szemben. Az anyaghasználat minimálisan változott, az előlapot továbbra is ellenálló GorillaGlass borítja, oldalt pedig fémes keret fut körbe, mely megtöri a komor színvilágot. Az eredeti modell problémás része a fröccsöntött műanyagból készült hátlap volt, mely nemcsak nyekergett, hanem elképesztő ütemben karcolódott is a használat során, így mindenképp pozitívum, hogy a gyártó elvileg jobb minőségű borítással látta el azt. A nyekergés megszűnt, a karcolódásról viszont nem tudunk mit mondani, hiszen a készüléket csak pár napot használtuk. A méret 122,4 x 64,2 x 9,9 mm, a tömeg 119 gramm, ez ebben a kategóriában most is kellemesnek mondható, viszont láthattunk már pár vékonyabb telefont is a piacon.

Samsung i9001 Galaxy S Plus
[+]

Az előlap tetején a telefonhangszóró és a VGA felbontású másodlagos kamera található, melyek alatt egy Samsung logótípia pöffeszkedik. Pontosan középre került a 4 hüvelykes képátlójú, 480 x 800 pixeles felbontású, kapacitív érintésérzékelő technológiát használható Super AMOLED kijelző, mely még mindig a piac egyik legjobb megoldása, betekintési szögben nincs párja, napfényben is kiválóan olvasható, az egyetlen dolog, amit kritizálni lehet benne, az a túlszaturáltsága, ami nagyjából annyit tesz, hogy a színek már-már természetellenesen ragyogók. Az előlap alján két érintésérzékeny és egy fizikailag is létező gombot találhatunk, előbbiek az almenü és vissza funckiókat látják el, a középső pedig bárhonnan a készenléti képernyőre dob minket.

Samsung i9001 Galaxy S Plus
[+]

A hátlap továbbra is egy teljes egészében levehető műanyagdarab, de mint arról már szó volt, egy picivel jobb minsőségűnek tűnik az alapmodellen lévőnél. Ez a plasztik megoldás mondjuk továbbra sem mondható túl elegánsnak, de azért nem is vállalhatatlan. A hátsó rész bal felső sarkában található az 5 megapixeles kamera, mellette a kihangosító hangszórója terpeszkedik, alul pedig van egy kidudorodás, mely dizájnelemnek sem rossz. A hátlap alatt van a microSD bővítőhely és a SIM-kártya foglalata, mindkettőhöz hozzáférünk az akkumulátor eltávolítása nélkül is, de a SIM-nél ennek nincs sok előnyét nem látjuk, mivel menet közben nem lehet kártyát cserélni.

Samsung i9001 Galaxy S Plus
[+]

Az oldalsó részek semmilyen meglepetést nem tartogatnak. Felül egy elcsúsztatható ajtó mögött található a microUSB csatlakozó, mely mellett a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet kapott helyet. Bal oldalon a hangerőszabályzó gombpárost, míg jobbra a képernyőzár aktiválására és deaktiválására is szolgáló bekapcslógombot láthatjuk. Alul semmi említésre méltó nincs, egyedül a mikrofon került ide.

A készülékhez töltőt, adatkábelt és egy kellemes minőségű, "agybadugós" sztereó headsetet kapunk.

Hardver, sebesség, oprendszer

A készüléken az Android operációs rendszer 2.3.3-as változata fut, mely okostelefonok terén jelenleg a legfrissebb, a sima Galaxy S-re hazánkban egyelőre nem is érhető el, ebben is jobb tehát az újdonság. Viszont legalább annyire fontos a processzor is, az eredeti modell 1 GHz-es órajelen ketyegő Hummingbirdjét egy 1,4 GHz-es Qualcomm MSM8225T váltotta fel, melynek része egy Adreno 205-ös grafikus gyorsító chip is, mely nagyjából azonos teljesítményre képes, mint az előző gépben található PowerVR SGX540. Egyébként ugyanez az SoC teljesít szolgálatot a HTC Flyer táblagépben, számunkra viszont ez kevésbé releváns, a fő kérdés ugyanis az, hogy milyen teljesítményre képes napjaink kétmagos megoldásai mellett. Fontos tudni, hogy a RAM mérete változatlanul maradt, azaz továbbra is 512 MB-os a modul, ebből a rendszer 358 MB-ot lát. A multimédiás tárhely mérete 8 GB, mely két részre van osztva: a telefon belső tárhelyének mérete 1,33 GB, míg van egy belső SD-kártyának hívott tárhely is, mely 4,99 GB-os.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S Plus Samsung Galaxy S II HTC Sensation Optimus 2X
Quadrant Standard 1146 pont 3398 pont 2279 pont 2533 pont
Linpack (Single Thread) 42,685 MF. / 1,96 s 46,062 MF. / 1,82 s 45,711 MF. / 1,83 s 37,292 MF. / 2,25 s
Linpack (MultiThread) 39,686 MF. / 4,25 s 79,112 MF. / 2,13 s ? ?
SmartBench 2011 Prod. 1705 pont 3830 pont 1970 pont 3142 pont
SmartBench 2011 Gaming 2029 pont 2320 pont 1720 pont 2585 pont

A teszt akkor lenne teljes, ha meg tudtuk volna nézni az eredeti Galaxy S-t is, de sajnos egyelőre nem tudtunk tesztpéldányt szerezni belőle - igyekszünk pótolni a hiányosságot, amint sikerült, kiegészítjük a tesztet. A kétmagos megoldások mellett viszont jól látszik, hogy elvérzik a Galaxy S Plus, 1,4 GHz-es órajelen ketyegő processzor ide vagy oda. A HTC Sensation és az LG Optimus 2X körülbelül kétszer jobb eredményt kapott Quadrantban, a Linpack egyszálas tesztjében viszont az újdonság lenyomta az LG kétmagos megoldását. A többszálas rész új a szoftverben, ezért csak a nálunk lévő Galaxy S II-n futtattuk le, jól látszik a kétszeres teljesítménybeli előny a kétmagos processzornál. A SmartBench Productivity részénél az újdonság megközelíti a Sensationt, a játékos résznél pedig egyenesen le is nyomja azt.

Samsung i9001 Galaxy S Plus Samsung i9001 Galaxy S Plus

Persze a szintetikus benchmarkok eredményei alapján sosem szabad végletes következtetéseket levonni. Napjaink 1 GHz-es órajelnél is gyorsabb processzorral rendelkező androidos okostelefonjai gyorsak, ezalól a Galaxy S Plus sem kivétel. Nem akad meg, folyamatosak rajta az animációk, a programok megnyitására sem kell várni. Hogy gyorsabb-e az eredeti Galaxy S-nél? A fene sem tudja. Valószínűleg az, de ezen a szinten ezt nem lehet látni, használat közben ugyanolyannak tűnnek.

Hirdetés

Kezelőfelület, szoftverek

Az Android 2.3.3-as rendszert a Samsung TouchWiz 3.0 kezelőfelület egészíti ki, melyről mindenkinek más a véleménye. Tény ami tény, a lassan már másfél éves GUI egy kicsit unalmasnak hat, az ember többre vágyik, mint a fekete háttérkép előtt elterülő ikonokra a főmenüben. A kezelhetőséggel viszont szerencsére nincs gond; a képernyőzárat az "üveglap" eltolásával lehet feloldani, ahonnan a hét képernyőből álló widgetes felületre jutunk. Itt a gyári androidos minialkalmazások mellett lehetőség van a Samsung által fejlesztett cuccok elhelyezésére is, amik a következők: Barátaim éppen most, Days, Feladatkezelő, Kettős óra, Napi hírtájékoztató, Napi időjárási tájékoztató, Napi programtájékoztató, Napi tőzsdei tájékoztató, Naptáróra, Yahoo! Finance Óra. Kellemes kis lista, mely nem csak a szociális beállítottságúak, hanem a híreket kedvelők igényeit is kielégíti.

Samsung i9001 Galaxy S Plus Samsung i9001 Galaxy S Plus

A készenléti képernyő alján négy ikon található, melyek közül az első a telefonos funkciók, a második a névjegyzék, a harmadik az üzenetek, a negyedik pedig a főmenü elemei közé repít minket. Ez utóbbi ikonos elrendezésű, egy oldalon 4 x 4 darab található, sorrendjük szabadon variálható, ha pedig gondoljuk, akár listás nézetet is elérhetünk. Bár gyárilagi is rengeteg alkalmazást kapunk, a kínálatot bármikor bővíthetjük az Android Market kínálatával. Egy okostelefonról van szó, ugybár.

Samsung i9001 Galaxy S Plus Samsung i9001 Galaxy S Plus

A szoftverek között szép számmal találni extrákat. Az Aldiko eBook egy nagyon kulturált kinézetű e-könyv olvasó, az AllShare mindenféle multimédiás tartalmak megosztására szolgál, a Feladatkezelő pedig mindenki számára hasznos, hiszen nagyon fejlett: az épp futó alkalmazások mellett megtekinthetjük, hogy milyen szoftvereket telepítettünk, mekkora a szabad RAM területe és hogy állunk tárhellyel. A Hangrögzítő és Hangtárcsázó funkciója szintén elég beszédes, a Kies air a számítógép webböngészőjének kezelését teszi lehetővé WiFi-n keresztül, a Press Reader pedig különféle nyomatott médiumok telefonon való böngészését teszi lehetővé. Magyarországon jelenleg 19 ilyenhez tudunk hozzáférni, ezek jelentős része regionális lap (mint a Vas Népe vagy a Dunaújvárosi Hírlap), a böngészés pedig olyan, mintha egy PDF-fájlt lapozgatnánk. A Samsung Apps a gyártó saját alkalmazásboltja, melyben jelenleg több tucat szoftvert találunk. Ezek túlnyomó része nagyon minőségi, ráadásul egy részük ingyenes is, viszont szép számmal találni próbaverziós játékokat is (szép is lenne, ha a Gameloft és EA fél játékkínálatát megkapnánk ingyen).

A Layart valószínűleg senkinek sem kell bemutatni (akinek mégis, az kattintson egyet és megtesszük), a ThinkFree Office teljes verziós változatának neve pedig szintén elég beszédés, egy teljesértékű irodai csomagról van szó, mely elhetővé teszi Word, Excel és PowerPoint fájlok létrehozását, szerkesztését és megnyitását.

Telefonálás, adatkommunikáció, internet

Az adatkommunikációs repertoár nem sok kívánnivalót hagy maga után, sőt, némi fejlődés is történt az eredeti Galaxy S-hez képest, a maximális HSDPA-s letöltési sebesség ugyanis nem 7,2, hanem 14,4 Mb másodpercenként. Minden más maradt, a GSM-modul tehát négynormás (850/900/1800/1900 MHz), UMTS-sávokból három (900/1900/2100 MHz) támogatott, adatátvitelre pedig GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t és HSPA-t használhatunk, utóbbinál a maximális letöltési sebesség ismert, a feltöltésnél pedig 5,76 Mbps a limit. A WiFi a 802.11b/g/n szabványokat támogatja, van DLNA és WiFi hotspot is, azaz az okostelefon mobilinternetjét WiFi-n keresztül meg tudjuk osztani más eszközöknek. A Bluetooth 3.0-s verziószámú, a microUSB pedig 2.0-s, ami gyors adatmásolási lehetőséget jelent. A készülék számítógépre kötve természetesen működik kártyaolvasóként, plusz a belső tárhely tartalmához is hozzáférhetünk USB Mass Storage módban.

Samsung i9001 Galaxy S Plus Samsung i9001 Galaxy S Plus

A névjegyzék kapacitása végtelen, annyi ember adatait vihetjük fel, amennyiét csak kedvünk tartja. Hasonló dolog mondható el az SMS, MMS és e-mail tárhelyről is, a korlát a belső memória, de nem valószínű, hogy azt könnyedén meg tudnánk tölteni efféle adatokkal. Telefonálás közben a hangminőség kifejezetten jó, a térerő sem ingadozik és a hangerővel sincs probléma.

Samsung i9001 Galaxy S Plus Samsung i9001 Galaxy S Plus

Internetezni a beépített böngészővel tudunk, melyből hiányoznak ugyan a Galaxy S II-ben lévő gesztusok, de így is tökéletesen kezelhető, hiszen dupla nyomásra intelligensen nagyít/kicsinyít, plusz elérhető a kétujjas, multi-touch zoomolás is. A Flash tartalmakkal alapértelmezésben nem boldogul a lejátszó, ám az Android Marketből ingyenesen letölthetjük a lejátszót, melynek telepítése után efféle mókákat is űzhetünk a készülékkel.

Samsung i9001 Galaxy S Plus Samsung i9001 Galaxy S Plus

A social-networking szolgáltatások terén alapvetően nem túl jó a helyzet, hiszen gyárilag sem Facebook, sem Twitter-kliens nem található a készüléken, ám ezeket is ingyenesen le tudjuk tölteni. A névjegyzékben viszont van SNS-integráció, a neveket könnyedén összekapcsolhatjuk Facebook, Twitter, MySpace és Google kontaktainkkal, a bónusz pedig az Exchange támogatás. YouTube kliens gyárilag is található az eszközön, a processzor elég erős ahhoz, hogy a HD-tartalmak lejátszásával se legyen gond.

Multimédia, üzemidő, összegzés

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, működését gyenge fényviszonyok között nem segíti villanó, ami többek szerint komoly hiányosság. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2560 x 1920 pixel, mozgóképet rögzíteni 720p-s HD-felbontásban tudunk. A kamerát kezelő szoftver egészen sok beállítási lehetőséggel kényeztet, van sorozat- és panorámafelvétel, mosolyra exponálás, használhatjuk a 13 féle jelenetmód egyikét, lehetőségünk van expozíció-korrekcióra (+/-2 FÉ, 0,5-es lépésekkel), plusz hozzányúlhatunk a fehéregyensúlyhoz, az érzékenységhez (ISO 100 - ISO 800), a fényméréshez. Bónusz a pislogásérzékelés és a szoftveres képstabilizátor.

Samsung i9001 Galaxy S Plus

A képminőség kielégítő, korrektnek is lehetne nevezni. A színek nem túl fakók, a zajosodás mértéke még belefér a tűréshatárba, a zajszűrés viszont egy kicsit talán erősebb a kelleténél, ami homályos foltokban és a részletek eltűnésében nyilvánul meg. Mozgóképek rögzítésével sem lesz különösebb gond, a 720p-s felbonású tesztvideó megcsodálásához errefelé tessék kattintani.

Samsung i9001 Galaxy S Plus Samsung i9001 Galaxy S Plus

A zenei résszel nincs különösebb probléma. Hardveres oldalról minden adott a 3,5 milliméteres fülhallgató kimenetnek és a nem kiemelkedő, de használható minőségű fülhallgatónak köszönhetően, egyedül kihangosítva nem lehetünk elégedettek a zenebonával. A szoftveres rész korrekt, az RDS-es FM-rádió jó iparoslegényként teszi a dolgát, a zenelejátszó szoftver pedig gond nélkül felismeri a belső memóriában vagy kártyán tárolt zenéket, azok között pedig ID3-tagek szerint szűr. Az albumborítók megjelennek, lehet tekerni, az alkalmazás fut a háttérben, a hangszínszabályzóban pedig saját sémákat ugyan nem hozhatunk létre, de a gyáriak között válogathatunk.

Samsung i9001 Galaxy S Plus
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S Plus
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 10 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 9 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 5 pont
Hogyan értékelünk?

Az akkumulátor mérete 1500-ról 1650 mAh-ra nőtt, ami a processzor megnövelt órajele miatt nem hoz érdemi előrelépést. Panaszkodni viszont így sincs okunk, átlagos használattal 2 napos üzemidőre számíthatunk, ha viszont folyamatosan az interneten lógunk és kihasználjuk a masina tudását, akkor minden nap töltőre kell lógatnunk a Samsung i9001-et.

Vegyesek az érzéseim a készülékkel kapcsolatban. Az odáig tiszta sor, hogy miért került piacra: a Galaxy S II sikereit kihasználva szükség volt egy olcsóbb, de mégis felsőkategóriás készülékre, mivel a jelenleg 70-80 000 forintos áron mozgó, eredeti Galaxy S-t sokan nem akarják megvenni, mondván "régi". A gond viszont az, hogy az újdonság 90 000 forint környékén kezd, ennyit a processzor megnövelt órajele és a 14,4 Mbps-os HSDPA nyilván nem ér meg, mert használat közben nem fogjuk érezni, hogy többletet adnának. A kevésbé karcolódó hátlap nyilván klassz, de inkább az eredeti modellen kellett volna menet közben frissíteni a dolgot, mert az előző műanyag véleményünk szerint vállalhatatlan minőségű volt egy ilyen masinánál. A Galaxy S Plus helyzetét rontja, hogy az S II-höz 110 000 forint környékén hozz lehet jutni, amit a kétmagos processzor és a nagyobb tudás megér. Két szék közül a pad alá; ez történt ezzel az eszközzel, alul ugyanis az eredeti verziója, felül pedig a jelenlegi zászlóshajó tűnik jobb vásárlásnak. Persze árától és pozícionálásától függetlenül jó kis vas es, egy tetszett plecsnit simán megérdemel. Meg is kapja.

Samsung i9001 Galaxy S Plus

Aki kíváncsi a Mobilarena TV Galaxy S Plus készülékkel foglalkozó adására, az bökjön ide a kurzorjával!

Bocha

A Samsung Galaxy S Plus-t a GsmLine.hu biztosította. A készülék megvásárolható a www.gsmline.hu internetes áruházban.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung i9001 Galaxy S Plus
Samsung i9001 Galaxy S Plus Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 122,4 x 64,2 x 9,9 milliméter
Tömeg 119 gramm
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 4 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 pixel
Kijelző típusa Kapacitív Super AMOLED érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Memória 512 MB RAM
8/16 GB flash memória
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.3
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok gyárilag nincsenek, letölthetők
Valutakonverter nincs
Extra szoftverek Aldiko eBook, Kies air, Layar, Press Reader, Samsung Apps, ThinkFree Office, Write and go
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (1280 x 720 pixel @ 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 1650 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő 750 óra (2G) / 625 óra (3G)
Beszélgetési idő 12 óra 50 perc (2G) / 6 óra 30 perc (3G)
Egyebek
DLNA támogatás, DivX és XviD videólejátszás, giroszkóp, 3,5 milliméteres fülhallgató kimenet

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés