Samsung Galaxy S6 edge+: plusz méret, plusz tudás, plusz pénz

Külső + kijelző

Aligha meglepő, hogy két készülék, amelyek nevében egy darab + jel a különbség, meglehetősen hasonlít egymásra: az edge+ az S6 edge kiköpött, nagyra nőtt mása. A méretkülönbségből adódóan persze megváltozhat a fogás és kényelem, ezért érdemes a phablet méretben is szemrevaló eszközt körbejárni. A márciusi készülékek közül a kerekdedebb S6-ot volt kényelmesebb fogni, az éles szélű, S6 edge-et ívelt kijelzője miatt viszont kezelni. A fél centiméteres szélesedés és a 21 grammos hízás az új edge-nek annyiból jót tett, hogy a 154,4 x 75,8 x 6,9 milliméteres és 154 grammos eszközt már nem érzi annyira könnyűnek az ember, hogy egy lágy szellő kifújja a kezéből. Zavaróbbak viszont az oldalélek, amelyek miatt nem könnyű a mobilt stabilan átfogni, és a hátlap tapadása sem lett jobb. Én egyébként azt vettem észre magamon, hogy hüvelykujjamat a lekanyarodó képernyő szélén pihentetem a kényelmesebb és stabilabb fogásért, a szoftver pedig érzékelte, hogy nem nyomkodni van ott az ujjam, így nem zavart bele a kezelésbe. Az egykezes használathoz viszont tornázni kell, és az oldalélek ebben sem segítenek.

Mutatós és egyedi: nagyobb méretben is a küllem király az S6 edge+
Mutatós és egyedi: nagyobb méretben is a küllem király az S6 edge+ [+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy S6 edge+ Honor 6 Plus Google Nexus 6 Lenovo Vibe Z2 Pro
Fehér fényerő 359 / 564 nit 535 nit 266 / 436 nit 700 nit
Fekete fényerő 0 nit 0,34 nit 0 nit 0,34 nit
Kontrasztarány végtelen 1573:1 951:1 2053:1
Színhőmérséklet 7275 / 6499 K 7040 K + kézi 6520 K 6933 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Az edge+ persze több egy felskálázott S6 edge-nél, az 5,7 hüvelykes, 1440 x 2560 pixeles SuperAMOLED panel például az előlap nagyobb, 75,6%-os felületét borítja, éppen ezért nem is tűnik a készülék igazi óriástelefonnak, méreteiben közelebb áll egy G4-féle „kompakt phablethez”. Sőt: az edge+ keskenyebb és vékonyabb az LG-s riválisánál, igaz, magasabb is. Az elődtől visszaköszön a remek kijelző igen jó fényerejével (most már auto módban is jár a napfény alatti extra, kis felületen pedig 700 nit feletti fehér fényerő is elérhető), pontosan kalibrált vagy direkt túltelített sémáival, valamint alacsony visszatükröződésével, úgyhogy öröm ránézni a nap bármely szakában. Zavaró-e nappal a kétoldalt lehajló kijelző? Igazából maga a panel alig ívelt, úgyhogy én pár óra alatt megszoktam a dolgot.

A QHD SuperAMOLED kijelző ezúttal is fantasztikus
A QHD SuperAMOLED kijelző ezúttal is fantasztikus [+]

A pontos vagy pompás színeket szemlélve az egyetlen kritika a tű éles képet és a betekintési szögeket illeti: bár oldalról a kontrasztok egyáltalán nem, a fényerő pedig csak alig változik, lapos szögekből némi kékes elszíneződésre lettünk figyelmesek. Az érintésérzékeny felület viszont hibátlan, az elő és hátlapot pedig Gorilla Glass 4-es edzett védőüveg óvja a karcolásoktól és kisebb erőbehatásoktól. Mivel az alsó-felső káva nem nőtt, a lehajló képernyő oldalsó keretei pedig tovább vékonyodtak, az S6 edge+ érzésre is képernyő dominánsabb elődjénél, ám ettől még nem kell lemondani felül az értesítési led-ről, a fénymérőről, a közelségérzékelőről, a hangszóróról vagy az 5 megapixeles kameráról. Alul is minden a helyén van: a háttérvilágítással rendelkező alkalmazásváltó és vissza funkciókkal rendelkező érintőgomb, valamint az érintésalapú ujjlenyomat-olvasóval felvértezett home billentyű.

A Galaxy S6 edge+ hátlapi kamerája is kiáll valamelyest
A Galaxy S6 edge+ hátlapi kamerája is kiáll valamelyest [+]

Ezúttal is az elvékonyodó oldalkeret rejti a hangerő (bal) és bekapcsoló gombokat (jobb oldal), ezek kézre esnek és könnyű lenyomni őket. Alul lehet a 3,5 milliméteres fülhallgató és a microUSB kábelt csatlakoztatni, azoktól jobbra pedig a multimédiás dallamokat hallgatni. Felül pillantható meg az első komolyabb eltérés: hiányzik az infra fekete fedele, és ember legyen a talpán, aki megmagyarázza, hogy miért kellett az S6 edge egyik kellemes extráját kispórolni. Felül tehát csak a nanoSIM tálcája és egy mikrofonfurat pillantható meg, microSD kártyafoglalatot se itt, se másutt ne tessék keresni!

Más szögből máshogyan csillog az S6 edge+ festése
Más szögből más színben csillog az S6 edge+ festése [+]

Nálunk az arany/platina színű edge+ járt, amely valóban egyszer arany, egyszer platina színben verte vissza a fényt a beesési szögtől függően, szolidan, gyönyörűen. Egészen addig, amíg az üveglapok meg nem teltek ujjlenyomatokkal, és akkor már sokkal kevésbé tűnt elegánsnak a borítás – a készüléktörölgetés új feature. A hátoldalon egyébként a 16 megapixeles hátlapi kamera, a ledes villanó, valamint a pulzusszám és véroxigén-telítettség mérő a szokásos helyén van, és az f/1,9-es lencse is kiemelkedik a hátlap síkjából. Egy Samsung logón és némi, alig látható minősítési feliraton kívül más nincs hátul, bár láttunk olyan amerikai edge+-t, ahol a szolgáltató logója és a készülék neve is ide lett festve, teljesen feleslegesen. Összességében a nagyobbik S6 edge, bár mit sem veszített előnyös megjelenéséből vagy hibátlan összeszereléséből, a kényelem szempontjából inkább visszalépés, mint előre, bár valamilyen szinten minden phablet esetében csorbul az ergonómia.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés