Samsung Galaxy S5 mini - a kisujj színre lép

Bevezető, tartozékok

A Samsungot mindenki csak piacvezető androidos készülékgyártónak tartja, arról viszont kevés szó esik, hogy milyen úton jutottak el idáig. A céget 1938-ban Lee Byung-chul alapította, célja pedig egy kereskedelmi vállalat létrehozása volt. Az elektronikai iparba viszonylag későn, az 1960-as évek legvégén csatlakoztak be, Lee 1987-es halála után pedig négyfelé osztották a céget. Az egyik ezek közül a Samsung Group, a világ egyik legnagyobb ipari konglomerátumja, pontosabban csebolja, melynek bevételei jelenleg Dél-Korea GDP-jének 20 százalékát teszik ki, az ország exportjának egyötödéért felelős a vállalat. Ennek a leányvállalata maga a Samsung Electronics, mely a bevételek alapján 2012-ben a legnagyobb információs technológiai cége lett a világon. A Samsung neve egyébként három csillagot jelent, a hármas szám a hatalmasságot, a csillag pedig a végtelenséget szimbolizálja.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

Az Apple-nél annak idején ragaszkodtak ahhoz, hogy egy telefon megfelelő kezelhetőségéhez a kilejző mérete nem lehet nagyobb 3,5-4 hüvelyknél. Androidos fronton viszont teljesen más vágányra tértek át a gyártók, egyre csak nőttek a megjelenítők, a felhasználók közül sokan mégis a kompakt méretre vágytak. A Samsung először a Galaxy S III idejében készített mini változatot, ám hiába várták a vásárlók a zászlóshajóhoz hasonló hardveres felhozatalt, nyomokban sem volt hasonló a készülékben. A Galaxy S4 mininél már látszott, hogy a dél-koreaiak tanultak a hibákból, és egy egész korrekt masinával lepték meg a piacot. Az igazi áttörés, vagy mondhatni leghelyesebb irányt viszont tesztalanyunk, a Galaxy S5 mini követi, hiszen a nagytestvér formatervét megtartva szinte minden olyan szolgáltatással rendelkezik, ami kiemelheti a konkurensek közül. A Samsung büszkeségénél ugyanis nem hagyták ki az ujjlenyomat-olvasót, az ultratakarékos üzemmódot, a pulzusmérőt, a mérete még abszolút kezelhető, a biztos siker eléréséhez már csak az árazásnak kellene megnyerőnek lenni.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

Az XXL GSM-nek köszönhetően hozzánk is eljutó termék egy végtelenül minimalista, fa mintázatú dobozban érkezett hozzánk, a Samsung nem akart itt túl hivalkodó lenni, mindössze a készülék megnevezését festették a téglatest tetejére. A dobozt oldalról kell felnyitni, legfelül azonnal megpillanthatjuk az S5 minit, melyhez egy használati útmutató, egy microUSB kábel, egy töltőfej, valamint egy hallójáratba illeszkedő kialakítású headset jár. A dél-koreaiak újdonsága négyféle színben; feketében, fehérben, aranyban és kékben kapható.

Külső

Ha ránézünk az S5 minire, szinte teljes egészében testvérét láthatjuk benne, ugyanaz a formavilág, külsőleg ugyanazt a plasztikot és üveget felvonultató anyaghasználat. Egy nagy különbség van a két eszköz között, tesztalanyunk sokkal kényelmesebben kezelhető egy ujjal, talán nem túl bátor dolog kijelenteni, hogy ez a megfelelő telefonméret, ami jól használható, és tartalomfogyasztásra is alkalmas. A 131,1 x 64,8 x 9,1 milliméteres méretek nem úttörőek, a manapság már egy icipicit vastagnak számító ház legfőbb oka, hogy a készülék IP67 védettséggel rendelkezik, azaz nem károsító mértékben ellenáll a pornak, nem utolsó sorban pedig vízálló is, harminc percen át semmi baja nem lehet, ha egy méter mély vízbe helyezzük. A kompakt méretnek egyébként a lekerekített dizájn is jobban áll, erősebben ívelődnek a sarkok, így markánsabb lett a kütyü, bár a Galaxy S II szintjét még mindig nem éri el.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

Az előlapot Gorilla Glass 3 üvegborítás védi a külső sérülésektől, a zafír mellett ez az egyik legerősebb védelem most a mobiltelefonoknál. Felül egész sok mindent találunk, ide rejtették ugyanis a fény- és távolságérzékelő szenzorokat, valamint itt szembesülhetünk a beszédhangszóró, a ledes eseményjelző és a 2,1 megapixeles kamera látványával is. Alul a Samsungra jellemző módon két érintésérzékeny (alkalmazásváltó és visszalépés), valamint egy fizikai gombot találunk. Előbbiek háttérvilágítással rendelkeznek, ennek ideje egy, vagy hat másodpercre, illetve állandóra állítható. Utóbbi viszont még érdekesebb, ugyanis ebben az S5-ben bemutatkozó ujjlenyomat-olvasó kapott helyet, az Apple megoldásával szemben viszont nem elég megérinteni, hanem végig kell húzni rajta az ujjbegyünket. A kijelző 4,5 hüvelykes, felbontása pedig 720 x 1280 pixel, így a 326 ppi-s képsűrűséggel lényegében az almás cég által feltalált Retina megjelenítő fogalmát meríti ki főszereplőnk képernyője, bár egy kicsit "szőrösebb", köszönhetően a pentile mátrixnak. A Super-AMOLED panel fényereje kiváló, ráadásul ha automatikusra állítjuk, akkor a szoftver erős napfényben még egy tíz-tizenöt százalékkel megnövelheti, így elég jól látható a kijelző szinte minden körülmény között. A kontrasztarány átlagon felüli, a megjelenítő színskálája illeszkedik a TouchWiz színes ikonjaihoz.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

Kijelző-teszt
Mérés Samsung Galaxy S5 mini Motorola Moto G Alcatel OT Idol 2 S HTC One mini 2
Fehér fényerő 286 nit 420 nit 522 nit 471 nit
Fekete fényerő N/A 0,58 nit 0,52 nit 0,38 nit
Kontrasztarány N/A 726:1 1002:1 1241:1
Színhőmérséklet 7704 K 7755 K 12360 K 9260 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

Hirdetés

Az oldalakon műanyag keret fut körbe, dizájn szempontjából jól néz ki, mivel a Samsung a fémet próbálta meg imitálni az ezüstös festéssel, a prémium anyaghasználatra azonban még várni kell, a hírek szerint az Alpha lehet az első fecske ebből a szempontból. Jobboldalon a kijelző és a telefon bekapcsolására szolgáló gombra lehetünk figyelmesek, felül a 3,5 milliméteres jack kimenet, a másodlagos mikrofon, valamint az infra jeladó látható. Ez nem tanulékony, vagyis csak kiadni tudja a jelet, fogadni nem, szemben például az LG G2-nél tapasztaltakkal. Baloldalra a megfelelő nyomásponttal rendelkező hangerőszabályzó billentyűt szerelték, alulra pedig a beszédmikrofon és a 2.0-s microUSB csatlakozót került.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

A hátlap felemás fogadtatásban részesült, még mindig műanyag, ráadásul ez a sebtapasz felület sem volt elsőre az igazi, hosszabb használat után viszont könnyen megbarátkozik vele az ember, no meg jól tapad a kezünkbe, nem kell attól félni, hogy a telefon kicsúszik a markunkból. A felső rész közepét a nyolc megapixeles kamera uralja, alatta látható a ledes villanó és a pulzusmérő, mely használat során erős piros fényt bocsájt ki. A hátlap egységét még az alulra helyezett hangszóró bontja meg, ami igencsak nagy ricsajt képes csapni. A burkolat levehető, belül pedig egy kis gumis rész fut körbe, ez a víz kiszorítását garantálja. A dél-koreaiak szerencsére ragaszkodnak elveikhez, így az akkumulátor továbbra is cserélhető, ez a mozdulat pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a microSIM és a microSD foglalataihoz hozzáférhessünk.

Hardver, szoftverezettség

Az S5 mininél a Samsung nem a már jól bevált Snapdragon 400 lapkakészletre voksolt, hanem a saját fejlesztésű, 28 nanométeres csíkszélességű Exynos 3470 chipsetet szerelte a motorháztető alá. Az SoC-ben egy ARMv7 architektúrájú, 1,4 GHz-re skálázott négymagos (Cortex-A7 magok) processzor dolgozik, grafikus társa pedig a Mali-400MP4 GPU. Mivel a rendszer viszonylag RAM-igényes, így a Samsung nem aprózta el a dolgot, tesztalanyunkat 1,5 GB-nyi rendszermemóriával vértezték fel. A belső tárhely mérete 16 GB, ebből körülbelül 12,5 GB marad szabadon, amit mindenféle adattal meg tudunk tölteni. A dél-koreaiak viszont tudták, hogy ez nem mindenkinek lesz elég, így a készülékbe egy maximálisan 64 GB-os microSD kártyák fogadására képes foglalatot is elhelyeztek. Szót érdemel még a rezgőmotor, mely mély frekvenciát teszi a dolgát, kicsit gyengécske, ágyon fekve, vagy zsebben hordva esélyes, hogy nem fogjuk megérezni a telefon jelzéseit.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy S5 mini Sony Xperia Z1 Compact Motorola Moto G HTC One mini 2
Quadrant Standard 7358 pont 20382 pont 8655 pont 9678 pont
Linpack for Android (single) 89,661 MF. / 0,94 s 432,540 MF. / 0,19 s 89,184 MF. / 0,94 s 84,339 MF. / 0,99 s
Linpack for Android (multi) 212,454 MF. / 0,79 s 1009,98 MF. / 0,17 s 263,064 MF. / 0,64 s 255,556 MF. / 0,66 s
Smartbench 2012 Prod. 4111 pont 9992 pont 5354 pont 4807 pont
Smartbench 2012 Games 1974 pont 4460 pont 3253 pont 3125 pont
AnTuTu 4.x Benchmark 18666 pont 34092 pont 17462 pont 17487 pont
Geekbench 3 (single) 363 pont 936 pont 341 pont 340 pont
Geekbench 3 (multi) 1070 pont 2833 pont 1160 pont 1084 pont

A pontszámok alapján bátran kijelenthető, hogy az Exynos 3470-ben található processzor könnyedén felveszi a versenyt a Snapdragon 400-zal. A rendszer sebessége kiváló, nincsenek megakadások, folyamatosak az áttűnések, a lapozgatás, a programok megnyitása nagyon gyorsan történik. A kezelhetőség szintén a napos oldalra tartozik, reszponzív a masina, a kijelző pillanatok alatt feldolgozza az érintéseket, a multitasking sem okoz gondot. Az alkalmazások egyidejű futtatása egyáltalán nem lassítja tehát a rendszert, nagyjából négy-öt alkalmazás tud a háttérben futni, ha ennél többet nyitunk meg, akkor már a régebbieket elkezdi kilövögetni a launcher. A Mali-400MP4 viszont messze nem olyan erős, mint az Adreno 305, ez leginkább a játékoknál vehető észre, az átlagos grafikai igényeket felvonultató produktumok még könnyedén futnak, a Real Racing 3 viszont még közepes grafikán is szaggatott.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

A készüléken az Android 4.4.2 KitKatre épülő legújabb TouchWiz UI, pontosabban a Magazine UX teljesít szolgálatot. Az ikonok színesek, kihasználják az AMOLED kijelző minden színtartományát, a dizájn pedig letisztult, az átmenetek (kártyapakli vagy 3D forgatás) finomak. Csíptető mozdulattal a főoldalakat szabhatjuk testre, háttérképet változtathatunk, widgeteket és gyorsikonokat rakhatunk ki, a beállítások között pedig a magazin módot kapcsolhatjuk ki. Utóbbinál számos tartalom érhető el, valójában egy Flipboardot kapunk, bár saját azonosítónkkal nem tudunk bejelentkezni. A hírek között különféle szekciókat találunk, a teljesség igénye nélkül van művészet, üzlet, tudomány, sport, zene stb. Hozzáadhatunk közösségi oldalakról származó információkat, a YouTube és a Twitter szerepel a listában, a Facebook egyelőre nem.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

Az alkalmazásváltóban a programok neveit és az utolsó megjelenített képernyőképet láthatjuk, oldalra irányuló mozdulattal tudunk kilépni egyesével, külön gomb segítségével pedig az összeset bezárhatjuk. A legördülő információs függönyben az értesítéseken kívül a fényerőt és a gyorsbeállítások kapcsolóit érhetjük el, valamint itt kapott helyet az S kereső és a Gyors kapcsolódás virtuális billentyűje. A tárcsázóképenyőről gyorskereséssel érhetjük el a névjegyeket, vagyis a számok mögött rejtőző betűk szerint is kutathatunk a kontaktok között. A naplók fül alatt a hívásokat kezelhetjük, jobbra irányuló ujjmozdulattal csevegést indíthatunk, ugyanígy balra legyintve pedig azonnal üzenetküldésre adódik lehetőségünk.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

A névjegyekhez képet, telefonszámot, emailt, rezgésmintát, címet, eseményt, kapcsolatot és honlapot csatolhatunk, a tárhely pedig lényegében végtelen számú adat mentésére elegendő. Az üzenetek menüpontban betűméretet állíthatunk, az SMS-ek buborékos nézetben jelennek meg, az irományok elküldéséről pedig kézbesítési jelentéseket kérhetünk. A menü négyszer öt gyorsikonból áll, melyeket betűrendben vagy egyedileg meghatározva tudunk rendezni, mappákat pedig a menüben is létrehozhatunk. Viszonylag nagy az applikációkínálat, melynek számottevő részét képezik az alap androidos programok. A Samsung újdonságáról sem maradt el a Chrome és a gyári böngésző, a Drive, a Dropbox, az email kliens, a Gmail, a YouTube, a fényképező, a galéria, a Google+, a hangalapú keresés és a hangfelvevő, a Hangouts, az ébresztőóra, a számológép, valamint zene- és videolejátszó. Nyilván a Play Áruház több millió további app letöltésére ad lehetőséget, ettől még a dél-koreaiak is felinstalláltak néhány igencsak hasznos extrát.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

A Flipboard a rendszer alapját képező hírolvasó, a Jegyzet különféle teendők mentésére ad lehetőséget, ezekhez szöveget, képet és hangot csatolhatunk. A Stúdió szintén egy egyedi applikáció, a fotórészlegnél képeket, a videóvágásnál pedig kisfilmeket szerkeszthetünk. Ugyanitt található a kollázsstúdió, ahol tetszőleges fotókat tudunk oldalarány, elrendezés, szegély és háttér alapján komponálni. Vannak még samsungos programok, ezek közé tartozik az S Voice, ami egy hangalapú személyi asszisztens, magyarul ugyan nem tud, angolul viszont kereshetünk az interneten, bekapcsolhatunk adatkommunikációs eszközöket, vagy küldhetünk üzeneteket is a segítségével. Az S Health alapvetően egy fitneszapp, ami tökéletesen együttműködik a különféle szenzorokkal és a pulzusmérővel. Az almenüpontok között különféle célokat állíthatunk be, megadhatjuk az elfogyasztott ételmennyiséget, személyes adatokat, mérhetjük az alvás intenzitását és a lépések számát. Van még a Smart Remote, ami az infra ledet használja ki, így univerzális távirányítóként használhatjuk, de ha beállítjuk a szolgáltatót, akkor a műsorújságban is kutathatunk a jobbnál jobb adások után.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

Szót kell még ejteni három fontos dologról. Az első az Energiatakarékosság, melyben egy sima és egy ultra módot találunk. Előbbi aktiválása esetén a háttéradatot és a teljesítményt tudjuk korlátozni, opcionálisan pedig bekapcsolhatjuk a szürkeárnyalatos felületet. Az ultratakarékos üzemmód esetében viszont már nem piszkálhatunk bele a szoftverbe, automatikusan fekete-fehér lesz minden, valamennyi szükségtelen folyamatot leállítja a rendszer, és kizárólag a legfontosabb programok lesznek elérhetők. Az ujjlenyomat-olvasó megtartása az S5 mini egyik legnagyobb vonzereje, a képernyőzárat a védelem ezen fajtájával is beállíthatjuk. Maximálisan három ujjlenyomatot regisztrálhatunk, minden egyes új bevitelénél tízféleképpen kell végighúzni az ujjunkat a home gombon, hogy minden szögből érzékeljen a kütyü. A hatékonyság nem rossz, de még mindig messze elmarad az Apple-től, ötből olyan háromszor veszi be elsőre az egyedi ujjmintánkat. Hasznos még a Blokkolás (más néven Ne zavarj) üzemmód, ahol be tudjuk állítani, hogy mely időintervallumok között ne tudjanak elérni minket telefonon, illetve ekkor a készülék se csipogjon folyamatosan az értesítések miatt. Kivételek persze hozzáadhatók a névjegyzékből, mint ahogy lehetőségünk van ismételt hívások esetén engedélyezni az értesítéseket.

Multimédia, kamera

A hátlapi autofókuszos kamera 8 megapixes felbontású képeket képes készíteni, emellett Full HD videók rögzítését teszi lehetővé. Sötétben egy Samsungra jellemző nagyon erős led világítja meg a környezetet, legalább négy méterig elér a fénye, már fókuszálás közben is használja a szoftver. Az előlapi fényképező 2,1 megapixeles, ez már fixfókuszos, arckövetéssel azért rendelkezik. Több üzemmódot találunk a szoftverben, a szép arc retusálja a képeket, a virtuális séta esetén pedig a telefont ide-oda mozgatva lényegében egy fotókból összefűzött videót készíthetünk a környezetünkről. Van még sorozatfelvétel, HDR (árnyalatgazdag), sport, valamint hangos kép, utóbbi esetén maximálisan tíz másodperces hangfelvételt rögzíthetünk az alkotások alá. A menüben a képstabilizálást (sötétebb fényviszonyoknak megfelelően állítja be a kamerát a program), az ISO-t, az arcészlelést, a mérési módokat (mátrix, pontszerű), az effektusokat (kék, pontszerű, régies), az időzítőt (2,5, 10 másodperc) babrálhatjuk. A távoli kereső az NFC-n vagy WiFi Directen keresztül kapcsolódó kompatibilis készülékek képernyőjét használja a telefon helyett. A fotókat elláthatjuk helycímkével, így később is visszakereshető, hogy hol készítettük az alkotásokat.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

Az elkészült képekről nagyon pozitívan lehet nyilatkozni, szerencsére a Samsung nem szúrta el a telefonban található fényképezőgépet. A fotók nagyon részletgazdagok, a dinamikatartomány erős közepes, ritkán fordul csak elő, hogy beégnek a részletek. A nagyobb fény nem zavarja meg az optikát, szinte sosem láthatunk kromatikus aberrációt, a színek valósághűek, a makró mód pedig kiemelkedően éles képek készítését teszi lehetővé akár hat-hét centiméterről is. Éjszaka jól lehet bánni a vakuval, a derítővillanásnak köszönhetően az fókuszálással sincs különösebb probléma. Az fényképek szemmel is észrevehető problémája egyedül a zajosodás, nem vészes mértékben történik ez, de az algoritmus nem mossa el. A videók a pozitív oldalt erősítik, kellemes a minőség, jó a sebesség, nyaralás közben bátran lehet videózni, bizonyítékként a mi rövidfilmünk szolgálhat.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

A zeneszoftverben listák, számok, albumok, előadók, zenesarok, műfajok, szerzők, valamint mappák szerint tudjuk szétválogatni a dalokat. A SoundAlive-on keresztül a hangszínszabályzót érjük el, a speciális fül alatt a mélyhangkiemelés és a 3D hatás állítható be, az alapvető szekcióban pedig stílusok alapján piszkálhatjuk a hangzást. Kipipálhatjuk az intelligens hangerőt, melynek segítségével az összes szám azonos hangerőn szólal meg, így a különböző minőségű daloknál nem kell félnünk, hogy egyszer alig, másszor pedig túl hangosan halljuk azokat. Lejátszás közben bekapcsolhatjuk még az ismétléses és a shuffle módot, ezen kívül a dalszövegeket is lekérhetjük az internetről. Kihangosítva átlagon felül szól a kicsike, nyugodtan el lehet róla indítani a zenét akár egy nagyobb társaság által keltett zsibajban. FM-rádió sajnos nincs, én ezt nagyon nem nézem jó szemmel, hiába terjed az online zenehallgatás, ez egy filléres apróság, ami másoknál belefér az eszköztárba.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

A videólejátszó teszi a dolgát, egészen addig, amíg HD vagy Full HD felbontású videókat szeretnénk lejátszani. Ha a 2K-val próbálkozunk (ami alig valamivel nagyobb pixelszám, mint a Full HD), akkor gyorsan magába roskad a grafikus gyorsító, még éppen-éppen meg tudja jeleníteni ezeket a tartalmakat, de a folyamatos lejátszást egyáltalán nem tudja garantálni. A DivX fájlokat nem ismeri fel a szoftvert, ehhez egy másik programra lesz szükségünk, melyre a Play Áruház számtalan lehetőséget kínál.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az S5 miniben lévő Exynos lapkakészlet a Cat.4-es 4G/LTE hálózatokat támogatja, így optimális esetben akár 150 Mbps letöltési sebesség is elérhető. Ha a 4G nem áll rendelkezésre, akkor a HSDPA segít be, maximum 42 Mbps le- és 5,76 Mbps feltöltést garantálva. Híváskor a hangminőség általában nagyon jó, szépen és tisztán lehet hallani mindent, akadtak viszont olyan pillanatok, amikor robothangra változott beszédpartnerem csevegése, és ekkor már az illető is panaszkodott, hogy nem hall rendesen. Ez általában ott lépett fel, ahol gyengébb volt a térerő (más telefonoknak nem volt problémája ezeken a helyeken), amiből arra lehet következtetni, hogy a vételi erősség nem az igazi. Tesztalanyunk adatkommunikációs szempontból nem csak az LTE miatt dicsérhető, hanem az NFC, a 802.11b/g/n hálózatokat támogató, WiFi Direct képes WiFi, a Bluetooth 4.0 és a beépített A-GPS miatt is. Utóbbi esetében viszont a GLONASS műholdalak nem látja a telefon, ám ettől még villámgyorsan bepozicionál, közel kétszáz kilométert autóztam a készülék segítségével, és egyszer sem veszítette el a jelet. A microUSB csatlakozó 2.0-s, az USB-OTG-nek köszönhetően külső eszközöket is kapcsolhatunk a szerkezethez.

Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot Samsung Galaxy S5 mini Screen Shot

Böngészéshez kétféle program jár, az egyik a Chrome, a másik pedig a gyári Samsung szoftver. Utóbbit érdemes elemezgetni, hiszen van benne inkognitó, azaz privát mód, így aki nem szeretné, hogy a keresett oldal az előzményekben szerepeljen, vagy a jelszavának semmilyen nyomát nem kívánja látni, annak ez igencsak hasznos szolgáltatás lesz. A honlapok nagyon gyorsan betöltődnek, működik a kétujjas nagyítás, a szövegtördelés viszont nem, ehhez az olvasó módot érdemes használni, mely egy külön felületen nyitja meg a lapot, így a betűméretet könnyedén tudjuk növelni, vagy csökkenteni. Több fül nyitható meg a háttérben, kérhető asztali nézet, ha pedig nincs időnk elolvasni a site-ot, akkor az offline olvasást is választhatjuk.

Samsung Galaxy S5 mini
[+]

Értékelés: Samsung Galaxy S5 mini
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 9 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 8 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

A hátlap alá egy cserélhető, 2100 mAh kapacitású akkumulátort szereltek, mely a gyári adatok szerint 10 óra beszélgetésre elegendő. A valós napi használat sem mutat sokkal kecsegtetőbb adatokat, ha normálisan kihasználjuk a készülék funkcióit, akkor este már mindenképpen töltőre kell dugnunk kedvencünket, ha viszont egy kicsit visszafogjuk magunkat, vagy bekapcsoljuk a szoftveres oldalon említett energiahatékony üzemmódok valamelyikét, akkor jelentősen növelhető a telep üzemideje.

A Samsung Galaxy S5 mini továbbra is azokkal kíván kacérkodni, akik nem képesek, vagy nem akarnak megbarátkozni az egyre nagyobb kijelzővel szerelt okostelefonokkal, mégis meg szeretnénk kapni azokat a szolgáltatásokat, melyeket a zászlóshajók kínálnak. A dél-koreai gyártó tesztalanyunknak nagytestvérének szinte minden csínját-bínját átültette, a masina megkapta az ujjlenyomat-olvasót, amit viszonylag jól dolgozik, a sportolóknak hasznos, egyébként kevesek által használt pulzusmérőt, a 4,5 hüvelykes kijelző pedig éppen ideális méretű ahhoz, hogy könnyedén lehessen kezelni, mindamellett pedig a multimédiás tartalmak fogyasztására éhes júzereket is tökéletesen kielégítse. A S5 mini egyedi Exynos lapkakészlete gyors rendszersebességet garantál, más kérdés, hogy a grafikaéhesebb játékokat már nem tudja élvezhető mértékben kiszolgálni. Örömteli hír viszont a kiválóra sikeredett kamera, mint ahogy az IP67 védettség is biztonságot jelent egy nyári zuhé esetén. Főszereplőnknek persze akad konkurense, pláne a 130 ezer forintos hivatalos ár láttán. A HTC One mini 2 például drágább ugyan, de teljes egészében fémből készült, ott a kiváló BoomSound hangszóró, más kérdés, hogy a chipset erősségén kívül szinte minden egyéb szolgáltatásban elmarad a dél-koreaiak büszkeségétől, bár akik a Sense felület hívei, azoknak lenne ehhez egy-két szavuk. Az igazi kihívó tehát inkább a Sony Xperia Z1 Compact, mely ujjlenyomat-szenzort nem tartalmaz (kevesen fognak rémálmokat látni emiatt), hardveresen sokkal erősebb, és még a víz- és porállóságot sem mellőzi, nem utolsó sorban pedig olcsóbb, mint az S5 mini. Nyilván az említett árcédula egy nyitóárat jelent, az ajánlott plecsnihez azonban ennél jóval kiebb összeget kellene látnunk a telefon mellett. A tetszett bilétát viszont bátran rásütöm, mert az átlagosnak mondható üzemidőn kívül szinten mindenben kiválóan teljesít az S5 kistestvére.

Samsung Galaxy S5 mini

Legendd

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Samsung Galaxy S5 mini
Samsung Galaxy S5 mini Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 131,1 x 64,8 x 9,1 milliméter
Tömeg 120 gramm
Készülékház védelme IP67
Színvariációk fekete, fehér, kék, arany
SIM-foglalat microSIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző védelme Gorilla Glass 3
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (326 ppi)
Kijelző típusa Super AMOLED kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Exynos 3470
Processzor típusa 1,4 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 28 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Mali-400MP4
RAM mérete 1,5 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 16 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 64 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900
UMTS 850/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21,1 Mbps / 5,76 Mbps
LTE nincs
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google+, Hangouts, Google Maps, Barcode Scanner, Galaxy Apps, Jegyzet, S Health, S Tervező, S Voice, SideSync, Smart Remote
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autófókusz, led segédfény
Másodlagos kamera 2,1 megapixel
Videófelvétel 1080p @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 2100 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő 10 óra
Zenelejátszási idő 47 óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor, IP67, ujjlenyomat-olvasó, pulzusmérő

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés