Samsung Galaxy S10 Lite - a felejtés bére

Szép, gyors és sokáig bírja, mégis elfelejtette az S10 Lite mindazt, amit ma már kedvező árú elődei a legjobban csináltak.

Hirdetés

Kamerák, multimédia

32 megapixeles kamerát visel az S10 Lite elöl (egy példa 6,5 megapixelen) és három lencsét hátul, bár az S10+- szal szemben csak két látószöggel. A főkamera 48 megapixeles (f/2-es blende, 26 mm-es fókusztávolság, PD-autofókusz, optikai képstabilizálás), ám 12 megapixelen készülnek a képek, 48-ra logikátlanul a képarány beállításai között lehet váltani). Nincs ikon 2x-es hibrid zoomra, csak a 12 megapixeles ultraszéles modul elérésére (12 mm, f/2,2, fixfókusz). A makrókamera funkció is a menübe lett rejtve, az 5 megapixeles egység pedig fixfókuszos, magyarán nem lehet csakúgy odabökni az élesség irányításához, a telefont kell 3-5 centiméter között előre-hátra mozgatni. Szerintem az efféle lencse pont kihagyható, mert a példájánál (katt) nem rosszabb a főkamera közelképe (katt). Alább indítsunk egy 48 majd 12 megapixeles fotóval a Samsung főkamerájától, egy 12 megapixelessel DNG RAW fájlból (Manual Camera), majd egy ultraszéles példával.


[+]


[+]

Annyira homlokon vágott elsőre a teljes felbontású képek homályossága és az algoritmus brutális zajszűrése, hogy cserekészüléket kértem, hátha a lencse a ludas, ám nem: ezt tudja az S10 Lite (a példák az újjal készültek). A dinamika és a fehéregyensúly még rendben, bár picit megtolták a szaturációt, az ágak és hasonló, határozott élek környékén pedig elmegy a részletesség. Ám mindkét kamera agyonmossa a hasonló kontrasztú és színű részeket, lásd az aszfaltot vagy a háttereket – a képfeldolgozás mintha két évet visszalépett volna az S10+ remek minőségéhez képest. Pedig a nyersfájlból szőtt példa mutatja: a szenzor és a lencse rendben, a dolog az algoritmuson csúszik el. A szélek felé haladva mindkét kamera esetében tovább csökken a részletesség.

A főkamera ráadásul mindkét tesztkészülék esetében hajlamos volt fókuszt téveszteni, és mivel ezt a minap a Galaxy A51 is produkálta, fókuszproblémás tendenciák kezdenek a Samsungnál kirajzolódni. A főkamera éjszaka mindenesetre egész korrekt, nem súlyosabb a zajmentesítés, mondjuk a legalsó sorban látható éjjeli, több másodperces példák annyit nem tesznek hozzá a minőséghez. Az ultraszéles modul ilyenkor kevésbé használható, optikai stabilizálás se fogja a kezét, összességében pedig nyugodtan kijelenthető, amire már elég egyértelműen céloztam: aki sokkamerás Samsungra vágyik erős hardverrel, nyugodtan válassza az S10+-t a Lite ellenében.

A szuperstabil optikai képstabilizálás olyannyira kiemelt tulajdonsága tesztalanyunknak, hogy még a hátlapon is feltüntették, 4K felbontáson ugyanakkor csak a főkamera OIS dolgozik, elektronikus rásegítés nem, így némi bizonytalanság van mozgás közben, ami ultraszéles lencsére váltva jóval határozottabb. Cserébe remek a képélesség, elfogadható a dinamika, stabil a fókusz és korrekt a sztereó hang, úgyhogy videofelvételben most sincs hiba.

A szuperstabil mód 1080p-n érhető el, és lépdeljen, ugráljon vagy forogjon az ember, a dolog annyira jó, mintha állvánnyal és dollyval dolgozna. Ilyenkor viszont egy látószög érhető csak el, és sajnos tetemes a minőségromlás a 4K-hoz képest, úgyhogy én inkább az utóbbi felbontást és a stabil fogást javasolnám a legpöpecebb felvételekért.

[+]

Zenelejátszóból nincs hiány (YouTube Music, Play Zene, Spotify), jack kimenetből viszont van, és a ritkán látott FM-rádió beüzemeléséhez is szükség lesz egy Type-C-s fülesre. Ilyen van a dobozban, csak Samsung és nem AKG felirattal, jack átalakítót viszont a júzernek kell beszereznie, ha 3,5 milliméteres fülesét csatlakoztatná. A másik visszalépést a sztereóról egy csatornára váltó hangszóró jelenti, ami közepes hangerővel és minőségben szól, plusz alul könnyű eltakarni. Kár érte, mert kitűnően passzol a mozizáshoz a hatalmas AMOLED panel, HDR-ben streamelve a YouTube-ot vagy a Netflixet, és nem gond a HDR10 kódolású állományok meghajtása sem, akár 4K-ban, 60 FPS-sel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Megérkezett a Galaxy S10 Lite és Note 10 Lite

    A csúcskategória alsóbb szegmensébe kíván a két 6,7"-es AMOLED panellel szerelt masina betolakodni, a Note10 Lite pedig nem spórolta ki az S Pent – a relatíve friss hardvert viszont igen.

  • Samsung Galaxy Fold - hajtsatok!

    A Samsung első, összehajtható kijelzővel rendelkező okostelefonja hosszas vajúdás után piacra került nálunk is. De megér ez ennyi pénzt? (Nem.)

Hirdetés