Samsung Galaxy J7 (2017) - plasztikus, nem plasztikos

Fémházra, FHD kijelzőre és modern UI-ra váltott az aktuális Galaxy J phablet, így viszont egymásra tolódtak a Samsung prémium szériái.

Hirdetés

Hardver, Samsung Experience UI

A J7 2017 a százezer forintos (rém)álomhatáron táncol, így alapvető elvárás a felső-középkategóriás hardver. Ezt az Exynos 7870-es SoC csak részben teljesíti: a 14 nanométeres csíkszélesség takarékos működést, a nyolc 1,6 GHz-es Cortex-A53 mag és a Mali-T830MP2-es gyorsító Full HD-n viszont épphogy átlagos teljesítményt nyújt, az A7 2017 Exynos 7880-asa egyértelműen combosabb, fürgébben kezeli az appokat és az itt-ott előálló, apró megakadásokat is kiküszöböli. A Galaxy S8-tól kölcsönzött, Android 7.0-n alapuló Samsung Experience felületen ugyanis nyomokban még mindig megtalálni a korábban TouchWiz lag néven emlegetett döccenéseket, de szerencsére csak ritkán, ami csökkenthető a balról előhúzható Flipboard hírolvasó kilövésével. A komolyabb 3D-s játékoknál megint csak érezni a lemaradást egy Snapdragon 660-hoz képest, de azért elfuttatható egy Real Racing 3 is.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Samsung Galaxy J7 (2017) Xiaomi Redmi Note 4 Lenovo P2 Honor 6X
Rendszerchip Exynos 7870 Snapdragon 625 Snapdragon 625 HiSilicon Kirin 655
AnTuTu Benchmark 6.x 46910 pont 61762 pont 64476 pont 58127 pont
Vellamo Browser 3241 pont 3279 pont 3371 pont 3083 pont
Vellamo Metal 1160 pont 1414 pont 1946 pont 1532 pont
Geekbench 4 (single/multi) 730 / 3694 pont 855 / 2926 pont 845 / 3010 pont 798 / 3285 pont
GFXBench Man. onscreen 5,1 fps 9,6 fps 10,0 fps 8,4 fps
GFXBench Man. offscreen 5,2 fps 9,8 fps 9,9 fps 7,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 12 fps 22 fps 23 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 12 fps 23 fps 23 fps 19 fps


[+]

Mégsem ez a legfőbb gond, és nem is a korrekt méretű, 3 GB-nyi RAM, hanem az egyébként sem UFS-sebességű, 16 gigabájtos tároló. Ennyiért komoly hiba a kötelező frissítések után megmaradó 8 gigabájt szabad tárhely, pár benchmark app, egy kövér játék, tesztfájlok, a J7 saját képei, és a rendszer máris jelez: fogyóban a tárhely. Még akkor is a 32 gigabájt lett volna ennyiért a kötelező, ha éppenséggel microSD kártyából 256-os is behelyezhető. Csakhogy az lassabb és arra telepíteni nem lehet. Hardverileg lehet kifogás, szoftverileg viszont nem: a modern Samsung UI sokkal jobban néz ki, mint a TouchWiz bármelyik iterációja. Szimplább, egységesebb, rendezettebb, de azért a friss ikonkészlet és nagyjából minden elem a témázóval lecserélhető.


[+]

Osztott képernyő, lebegőablak, nagy ikonos kezdőoldal, egykezes elrendezés, két fiókos bejelentkezés egy appba, egyszerű némítás – sok hasznos extrafunkció van, és szerencsére kevés a felesleges. Külön jó hír az átszabható, az óra és az értesítési ikonok mellett például a naptárat megjelenítő mindig aktív kijelző. Persze, ha ez a remek funkció aktív, a kitűnő készenléti idő is csökken, valamit valamiért. A játékmód Game Launcher néven fut, amivel például képernyőképet és videót lehet rögzíteni, az alsó érintőgombokat ideiglenesen kiiktatni vagy az akkumulátorkímélést bekapcsolni csökkentett minőség kényszerítésével. Sajnos ezúttal a felbontást nem lehet HD-re levenni, segített volna a képkockasebességen.


[+]

A rendszerfelügyeletet az eszköz karbantartása fül menedzseli az akkumulátor, a tárhely, a memória és a biztonság oldaláról. Az ujjlenyomat-olvasó gyors és kitűnő hatékonyságú, lenyomni a gombot pedig már nem kell a feloldáshoz, elég ráhelyezni az ujjbegyet. A képernyőzár mellett bevethető a biztonságos mappához, webes bejelentkezéshez és a Samsung-szolgáltatásokhoz. Jár egyébként 15 gigabájt tárhely a Samsung-felhőben, oda minden adat könnyen szinkronizálható. A telefonkönyv a SIM-ek, a készülék és az online fiókok mellett helyszín alapján is képes telefonszámokat, adatokat behívni, számos rendezési és csoportosítási elv akad. A tárcsázóban van gyorskeresés és gyorshívás, illetve videohívás.


[+]

Az SMS és email applikációk beállításával nem volt gond, az eszközök oldaláról a Google-csomag, a Microsoft-pakk (Word, Excel, PowerPoint, OneDrive, Skype), a hangrögzítő, a remek fájlkezelő, a komplett Samsung Health aktivitáskövető, a Galaxy Apps áruház, a naptár és a Samsung Members támogatás nyújt segítséget. A billentyűzet stílusában és funkcióiban is passzol a felület többi eleméhez. Van magyar nyelvi támogatás, automatikus javítás, ujjhúzós bevitel, témázás és a méret is állítható.


[+]

A gyári böngésző ujjlenyomat-funkcióját már jeleztük, azt viszont még nem, hogy számos bővítményt kezel, vált asztali nézetre, intézi a nyomtatást és a könyvjelzőket, fél tucat lap egyidejű kezelése sem gond. A közepesen komplex tartalmaktól felfele viszont előfordulnak görgetéskor dadogások, nagyjából ennyibe lehet belekötni. A tűéles panelen órákig el lehet szörfözgeti, és akinek mégsem tetszene a Samsung megoldása, annak ott a Chrome.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Samsung Galaxy J5 (2017) - évforduló

    Megint eltelt legalább egy év, a középkategóriás Samsung okostelefonok menetrend szerint frissülnek, rosszabbak biztos nem lesznek, de eleget fejlődnek-e? A friss J5 sűrű mezőnybe csöppen.

  • Samsung Galaxy A7 (2017) - a hét minden napjára

    Hazánkban az A3 és az A5 a sláger, a nagyobb méretű A7-et a Samsung nem tolja itthon, pedig simán lenne létjogosultsága. Akkora, mint egy Note, nyilván nem tud annyit, de olcsóbb.

  • Samsung Galaxy S8 és S8+ duplateszt

    Lemászik a kijelző a jövőből idecsöppent S8 előlapjáról – nincs sok egyéb elem arrafelé, az ujjlenyomat-olvasó hátra költözött. Van viszont íriszleolvasó és egy sor innováció, meg némi kompromisszum.

  • Samsung Galaxy J7 (2016) - a J-hegy csúcsa

    A J sorozat legnagyobb tagja sem maradt ki az aktualizálásból, így a gyártó idei gyakorlatát követve a J7 is megkapta a kisebb módosításokra utaló 2016-os jelzetet.

Hirdetés