Samsung Galaxy Gear - van értelme

Koncepció

Az órával való kommunikálás, kvázi telefonálás sok ember fantáziáját mozgatta meg az elmúlt évtizedekben, elég csak a science fiction könyvekre, a különféle filmekre vagy a Knight Rider sorozatra gondolni. A téma időről időre elő is került a telekommunikációs cégeknél is, de egészen az idei évig úgy tűnt, hogy csak a kínai piac tudja igazán befogadni a koncepciót, arrafelé ugyanis tonnaszám lehet vásárolni efféle kütyüket, melyek leginkább az MTK platformra épülnek és nem különösebben okosak, de lehet velük telefonálni. Az ismertebb vállalatok közül az LG-nek volt a legkomolyabb próbálkozása a GD910 személyében, melyre a sajtó és a piac is nagy érdeklődéssel tekintett, de üzletileg ettől függetlenül nem lett siker a termék.

Samsung Galaxy Gear
[+]

A Sony viszont még az Ericssonnal közösen kellemes eladásokat produkált a LiveView és a SmartWatch nevű termékekkel, melyek nem tipikus óra-telefonok voltak, hanem kiegészítők a rendes készülékek mellé. Viszont a sikerük megmutatta az irányt, ám a vonatra ettől függetlenül egy cég sem mert felülni, úgyhogy kvázi a felhasználóknak kellett összeállniuk ahhoz, hogy valami előrelépés történjen. A különféle közösségi finanszírozásra épülő oldalakon egyre több projekt valósult meg, a Pebble iránt akkora a kereslet, hogy azt nem is tudják kielégíteni, a Cookoo nem okos, hanem csatlakoztatható órája pedig már az Apple viszonteladók polcain is megtalálható. Egy olasz cégnek viszont sikerült jelentősen rontania az okosórákról kialakult képen az i'm Watch nevű borzalommal; nem az én stílusom feleslegesen jelzőket aggatni egy-egy termékre, hiszen tényszerűen is le lehet írni, ha valami nem működik, de az említett cucc véleményem szerint tényleg egy ipari hulladék.

Samsung Galaxy Gear
[+]

Épp ezért sok szempár szegeződik a Samsungra, a koreai vállalat ugyanis a Sony után meg merte lépni azt, amit egyelőre senki más; bemutatták a Galaxy Gear nevű okosórát, melyet a telekommunikációs termékek között abszolút a prémium szegmensbe lőttek, hiszen egy felső-középkategóriás okostelefon áráért lehet hozzájutni. Ráadásul csak a legdrágább készülékeikkel tud együttműködni, amivel nyilván meghatározták azt az irányt, melyet legnagyobb konkurensük sikeresen alkalmazott az iPhone-nal; ha valaki okosórát akar venni tőlük, annak a pénztárcájába kell nyúlnia. Kérdés persze, hogy mennyire zavarja majd meg a vizet a Sony elérhetőbb árú megoldása, a következő generációs SmartWatch. Egy dolog viszont biztos; a Samsungnak most nagyot kell alakítania, talán az okosórák renoméja múlik a teljesítményükön.

Hirdetés

Külső és hardver

A Gear pont úgy néz ki, ahogy véleményem szerint egy okosórának ki kell néznie. Nem olyan feltűnő, hogy mindenki megbámulja a kezünkön, de azért van benne némi high-tech vonulat. Persze itt továbbra is egy olyan kiegészítőről beszélünk, amit a csuklóján hord az ember, a 36,8 x 56,6 x 11,1 milliméteres méret és a 73,8 grammos tömeg passzol is, de a szíj kialakítása sajnos nem kedvez a széles csuklóval rendelkező embereknek. Ugyanis magába a szíjba is építettek némi elektronikát, a kamera annak felső részén van, ott pedig nyilván nem olyan ruganyos az anyag, mint a többi területen, tehát egy bizonyos méret fölött inkább lesz ovális a szíj metszete, mint köralakú, ezért picit szűk lehet. A legtöbb embernek persze ideális lesz, de ha valaki tudja magáról, hogy méretes a keze, az mindenképp próbálja fel a cuccot vásárlás előtt.

Samsung Galaxy Gear
[+]

A színvariációk számára nem lehet panasz, fekete, szürke, narancs, bézs, arany és lime zöld variáns is létezik a gumiszíjjal ellátott kiegészítőből. Maga a óratest felül fémből van, alulról viszont műanyag borítja, ahova be is építettek pár csatlakozót, melyek az óra töltésekor szükségesek. MicroUSB vagy bármilyen egyéb csatlakozó nincs az órán, a töltéshez egy összecsukható kis tartót kell használnunk, melyet már az elterjedt csatlakozón keresztül tudunk táplálni. Ez némi kényelmetlenséget jelenthet, hiszen hosszabb utakra ezt a bölcsőt is magunkkal kell vinnünk, de szinte biztos, hogy ez volt az ára az IP55-ös besorolásnak, melynek köszönhetően a Gear korlátozottan védett a porral és a kisnyomású vízsugárral szemben, tehát esőben lehet használni, de fürdeni már tilos vele. Kezelőszervekből nincs sok, egyetlen egy gomb került a jobb oldalra, amivel vagy az eszközt élesztjük fel, vagy kilépünk a kezdőoldalra; előbbi megoldható a giroszenzor segítségével is, utóbbit pedig gesztussal is helyettesíthetjük, szóval a gombot nem muszáj használnunk. Mikrofonból kettő is került az óratestre, mindkét oldalon van egy, ami a zajszűrést hivatott elősegíteni.

Samsung Galaxy Gear
[+]

A kijelző 1,63 hüvelykes képátlóval és 320 x 320 pixeles felbontással bír, ami 277-es pixelsűrűséget jelent. Egy Super AMOLED panelről van szó, melynek fényerősségét sajnos nem tudtuk megmérni, de minden szempontból nagyon jónak mondható. Színei szépek, kontrasztosak, a betekintési szög hatalmas, a fényerő pedig még a maximális fokozat alatt eggyel is bőven elég az utcán, napfényben való olvasáshoz. A borítás ellenállónak tűnik, de a Samsung sehol nem emleget sem Gorilla Glasst, sem zafírüveget, de valószínű, hogy utóbbihoz hasonló kvalitású a borítás. Az eszköz fontos része továbbá a nyomógomb nélküli pillangócsat fölött található hangszóró, mely egy gyönyörűen megmunkált alumínium részbe került. Ez egyébként igényel egy kis megszokást, hiszen pont az óra alján van, így ha letesszük az asztalra a kezünket, kopogni fogunk. Ez persze egy sima óránál is így van, de azoknál a szíj ezen része rendszerint vékonyabb.

Samsung Galaxy Gear
[+]

Az eszköz szíve egy 800 MHz-es órajelen ketyegő, egymagos Exynos processzor, melynek pontos típusa nem ismert, úgyhogy a paramétereit sem tudjuk, de valószínűleg egy modern megoldásról van szó. A grafikus gyorsításért elméletileg egy ARM Mali-400 MP4 felel; ez dolgozott a Samsung Galaxy S II-ben is, szóval a 320 x 320-as kijelzőnek is bőven elég. A RAM mérete 512 MB, a belső tárhely pedig 4 GB-os, ide kerülnek a fotók, videók és a feltelepített alkalmazások is. Mivel állóképeket 1,9 megapixeles felbontásban tudunk venni, a videók pedig szintén nem túl magas felbontásúak, ráadásul egyszerre csak 15 másodpercet vehetünk fel, így a tárhely elegendőnek tűnik.

Tudás

Mindenek előtt tisztázni kell, hogy a Galaxy Gear jelenleg csak a Galaxy Note 3, a Galaxy S4 és a Galaxy Tab 10.1 2014 Edition modellekkel képes együttműködni, de bizonyos hangok azt súgták a fülünkbe, hogy a lista idővel bővülni fog, például az S4 Minivel. Arra persze nem számítunk, hogy belátható időn belül az aktuális Ace-t vagy Minit is lehetne majd használni az órával, de ha lecseng a hype és az óra használhatónak bizonyul, akkor nyilván tömegtermékké kell alakulnia. Arra azonban nem számítunk, hogy ez a következő negyedévek egyikében megtörténne, valószínűbb, hogy a Gear utódjai közül kerülnek ki azok a modellek, melyek már a középiskolások kezén is megtalálhatók lesznek. Persze előbb a Gearnek és az egész koncepciónak kell bizonyítania.

Samsung Galaxy Gear Samsung Galaxy Gear

A Gear pedig bizonyít, ugyanis nagyon is használható, sőt, a tesztpéldány visszaadása után pár napig egyenesen hiányérzetem volt, néha ugyanis ránéztem a karórámra, de csak egy órát láttam. A Gear ugyanis intelligens módon akkor kapcsolja be a kijelzőt, ha le akarjuk olvasni a rajta látható dolgokat, mindezt pedig giroszkóppal érzékeli. Tíz esetből kilencben működik is a dolog, nagyon hasznos, hogy akár biciklizés közben, akár zacskókat cipelve is megoldható a történet, véletlen bekapcsolásokat viszont csak autóban ülve produkált az eszköz, metrón kapaszkodva nem. Ha felvillant a kijelző, az általunk kiválasztott virtuális órát tekinthetjük meg, ami lehet analóg, digitális, megjelenhet alatta az időjárás vagy a következő naptári eseményünk is. Gyárilag közel egy tucat téma közül választhatunk, de a Samsung alkalmazásboltjából már most letölthetünk nagyjából ugyanennyit, tehát csak a fejlesztőkön múlik, hogy a jövőben mit nézegetünk. A letöltést egyébként a csatlakoztatott telefonon/táblagépen keresztül tudjuk kivitelezni azt követően, hogy csatlakoztattuk az órát, melyet a bölcső telefonhoz/táblagéphez érintésével tehetünk meg, ugyanis a bölcsőben található az NFC. A szoftver telepítése után felül mindig ott lesz óra ikon, a tálcát lehúzva pedig egy gombnyomással el is indíthatjuk a fent látható szoftvert. Itt változtathatunk az óra kinézetén (ezt egyébként magán az eszközön is megtehetjük a beállításokban), megkereshetjük a Geart (ami elkezd zenélni és villogni), telepíthetünk alkalmazásokat, illetve a már feltelepítetteket menedzselhetjük. Ezek zöméhez tartozik beállítási lehetőség, de nyilván nem sok, a fényképezőnél például azt dönthetjük el, hogy az elkészült fotók automatikusan vagy töltéskor átmenjenek-e a telefonra/táblagépre.

Samsung Galaxy Gear Samsung Galaxy Gear

Az óra menürendszere viszonylag egyszerűen felépített, a fő elemek között horizontálisan tudunk mozogni. Minden oldalon egy ikon található felirattal, hogy mik és milyen sorrendben kerülnek ide, azt magunk dönthetjük el, ahogy a gyárilag fekete hátteret is tudjuk változtatni, de csak bizonyos megkötésekkel. Ha belépünk az Alkalmazások menüpontba, változik a felépítés, itt már egy oldalon négy elem található. Érdekes módon a Beállítások már görgetős felépítésű és több lépcsős mélységű menürendszerrel van megáldva, azaz az egységességen még csiszolhatna a Samsung, de ez valószínűleg csak a UI-okra érzékeny embereknek tűnik fel. Az óra egyszem gombját megnyomva ugyebár a fő képernyőre jutunk, ha pedig fentről lehúzzuk az ujjunkat, egy szintet feljebb lépünk a menürendszerben, ami a beállításoknál hasznos. Ha már a főképernyőn vagy a menüben húzzuk lefelé az ujjunkat, a kamera indul el, mellyel egy gombnyomással tudunk exponálni. Lentről felfelé a tárcsázót érjük el, ha pedig a fizikai gombot duplán nyomjuk meg, az előre bekonfigurált esemény történik, elindulhat egy olyan szoftver, melyet beállítottunk.

Samsung Galaxy Gear Samsung Galaxy Gear

Az alapvető szoftverek között megtaláljuk a névjegyzéket, melynek felépítése nagyon hasonlít telefonos társához. Egyetlen problémája a karakterek megjelenítésében található, emlékeim szerint 15-16 betű fér ki, ha tehát ennél hosszabb nevű emberrel van dolgunk, nem fogjuk látni a szöveg végét; ezzel én egy hosszabb nevű ismerősömnél jártam rosszul, akinek a neve mögött zárójelben jelölöm a privát és a céges számát, de az órán ez már nem látszott, nem tudtam, melyiket hívhatom. Van lépésszámláló, mely nagyon hasznosnak tűnik, de nálam 1,5-1,6-os szorzóval számolta a lépéseket, úgyhogy nap végén hiába örültem, hogy 4-5 kilométert sétáltam, később rájöttem, hogy ez nem igaz. A médiavezérlő a telefonon futó zenelejátszót tudja irányítani, a galériában a Gearrel lőtt fotókat és videókat nézhetjük meg, de a telefonról nem tudunk áttölteni megjeleníthető tartalmat, a két eszköz ugyanis nem szinkronizál, hanem a Gear küldi át a saját képeit és mozgóképeit. A hangjegyzet és az S Voice egyértelmű, az értesítések nem különben. A boltból értelmes és mókás cuccokat is fel lehetett telepíteni a teszt idejében, előbbi kategóriát erősíti a ChatON kliens és a Vivino borfelismerő, utóbbit a dobókocka. A kínálat nyilván folyamatosan bővülni fog, egyelőre csak pár tucat szoftverről beszélhetünk, de ez nem valószínű, hogy sokáig így fog maradni.

Ha SMS-t, emailt kapunk, az megjelenik az óra kijelzőjén is, bejövő híváskor pedig megfelelő erősséggel rezeg és csörög a cucc, tehát könnyedén eldönthetjük, hogy fel akarjuk-e venni a hívást. Ha nem utasítjuk el, két opciónk is van, ha a telefonon húzzuk el a csúszkát, ott jön a hívás, ha az órán, akkor pedig ott. A hangszóró ugyebár a szíjba van építve, a "formázzunk tölcsért a kezünkből" dolog sajnos nem működik a gyakorlatban, de ez nem is baj, mert idétlenül fest így az ember. Viszont a telefonálással nincs gond, az óra olyan, mintha közepes hangerőn kihangosítanánk a telefonunk, diszkréten tehát nem lehet rajta keresztül diskurálni, mert a környezetünk is hallja, amit csak nekünk kellene, viszont néha hasznos lehet a dolog. Idétlenül hangzik, de a teszt közben kaptam úgy hívást, hogy mindkét kezem tele volt, így az órán orrommal fogadtam a hívást, majd tudtam beszélni is. A fenti videón egyébként látszik, hogy a Gear alapvetően gyorsan és akadásmentesen működik, sokat javult a helyzet az IFA-n kiállított modellhez képest, nem volt gond a használhatóságával.

Kamera, összegzés

Az órában található kamera 1,9 megapixeles, autofókuszos. Fényképeket 1392 x 1392 pixeles felbontásban tud rögzíteni, videózni pedig 640 x 640 pixelben lehetséges, a felvételek hossza 15 másodpercben van maximalizálva. Beállítási lehetőség nincs, ha megbökjük a kijelzőt, indul a fókuszálás (mely viszonylag gyors) és megtörténik az exponálás, mely hanggal is jár, ezt nem lehet kikapcsolni.

Samsung Galaxy Gear
[+]

A fotók nyilván nem olyanok, mint egy fejlett telefonon vagy fényképezőgépen, de ez a történet nyilván nem is erről szól. Ez a felbontás sok dologra elég, de családi fotók készítésére nyilván nem; a színek nem különösebben harsányak, de nem is fakók, a dinamikatartomány közepes, a vonalélesség kimondottan jó. Nappal értelmes felvételeket lehet vele készíteni, a makróval sincs gond, a viszonylag nagy látószög pedig egészen vicces fotók készítését is lehetővé teszi. Éjszaka viszont elvérzik a kamera, nem elsősorban a zajszintje, hanem a nagy plexilap miatt, mely a kamerát takarja. Azon ugyanis nagyon megcsillannak a fények, főleg akkor, ha nem törölgetjük meg exponálás előtt; érdekes módon nappal nincs ilyen gond. Videózásnál ez a minőség elérhető.

Samsung Galaxy Gear
[+]

Az eszköz üzemidejével nagyon meg voltam elégedve. Arra számítottam ugyanis, hogy naponta-kétnaponta kell majd tölteni, de ennél sokkal kellemesebb volt a valóság. A Samsung 25 óra tényleges használatot ír, ami két napnak tűnik, de a valóságban a három-négy is teljesen reális, ugyanis egy nap alatt nálam 30-40 százalékot merült úgy, hogy tényleg sokat nyomkodtam, játszottam vele, próbálgattam, mutogattam mindenkinek. A négy nap normál használat mellett teljesen reálisnak tűnik.

Szerencsére nincs nehéz dolgom az összegzésnél. A Samsung Galaxy Gear egy korrekt eszköz, mely szépen megágyazott az összes okosórának: az ötlet és a kivitelezés is jó, a mindennapokban tényleg lehet használni. Nyilván nem tökéletes, ez az első efféle eszköz a koreaiaktól, ezért nem érhető el rá sok szoftver és a felépítés, tudás csiszolódni fog, kiaknázódnak majd a benne lévő lehetőségek. Ajánlott plecsnit nyilván nem kaphat, egyrészt azért, mert itthon valószínűleg 100 ezer forint fölött kezd majd, másrészt azért, mert csak csúcstelefonokkal működik. Nekem ettől függetlenül nagyon tetszett.

Samsung Galaxy Gear

Bocha

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés