Samsung E870 - Hófehérke sablonos

Bevezető, külső

Kezdetben a Föld egy alaktalan és üres bolygó volt... na, nem, ennyire nem megyünk vissza az időben. Ugrunk néhány milliárd évet, a mobiltelefonok megjelenéséig. Sokáig a formatervezés leginkább az ergonómia szempontjából volt fontos. Később is leginkább az elegancia és a stílus felé mozdultak a gyártók, a divatkészülékek megjelenése viszonylag friss irányzatnak számít, bár nehéz megmondani, hogy melyik volt az első olyan modell, amelynél elsősorban a divatosságot tekintették mérvadónak és hajlandóak voltak feláldozni a praktikumot ennek oltárán.

Ismerünk már híres példákat, itt van a Nokia 7380, esetleg a Samsung X810, tehát el lehet durvulni elég jelentősen, el lehet távolodni a telefon alapvető funkcionális megkötéseitől is. Jelen tesztünk alanya szintén fashion modell, az E870 azonban úgy képes egyedi lenni, hogy a használati értékek egy cseppet sem csorbulnak. A fehér szín ilyen pici eszközöknél az iPod sikere óta nagyon trendinek számít. A minimalista, ívelt sarkú téglalapokból összeollózott formavilág szintén nem a Samsung találmánya, de ügyesen alkalmazzák.

Az összecsukható telefon az átlagos arányokkal szemben kicsit inkább hosszúkás alakot vesz fel. A fedlap vajpuhán nyílik, de hossza miatt a lecsukva 1-2 milliméterrel elmozgatható jobbra-balra. A külső kijelző felett piciny kamera és villanófény kapott helyet. A hátlapon csak a gyártói felirat található, de a telefon oldala sem bővelkedik extra billentyűkben, hiszen a hangerőt szabályozó gombokon felül csak a kamerát indító gyorsbillentyűt fedezhetjük fel. Ez utóbbi mellett ücsörög a memóriakártya fiókjának ajtaja, melyet szintén fehérre festettek.

Kinyitást követően a hosszúság még jobban szembeötlik. Bár a négyzetes formák miatt talán furcsa lehet ez a kijelentés, de a készülék egyszerűen – nincs rá jobb szó – kecses. A gombsor szintén fehér, a számgombok hatalmas, íves szélű téglalapok, ám érdekes módon a rajtuk található feliratok igencsak kicsik. Anyám méltatlankodott is rendesen, pedig a telefon elnyerte tetszését más szempontok alapján.

Hirdetés

Kijelző, menü

A külső kijelzőbe visszatért az OLED technológia, amely nagyon szép, nagyon fényes képet ad. Egyetlen hátránya van, hogy élettartama nem olyan hosszú, mint mondjuk egy átlagos TFT képernyőé. Bár első ránézésre négyzetesnek tűnik az ablak, felbontása 96x80 pixeles. A gyártóra jellemző kék színnek folyamatosan láthatjuk a fontos információkat, az összecsukást követő 15 másodpercben pedig valami ízléses hátteret is választhatunk, a római számlapos analóg óra még mindig nagyon üt.

A menürendszer a jó öreg ikonhalom, vagy a D600-ban debütált animált okosság lehet. Ez utóbbi igen látványos, bár nem röccenésmentes. A funkciók ebben a Samsungban is ott találhatóak meg, mint az összes többiben, az egész menü semmi újat nem tud felmutatni. A négy színű grafikai séma közül választva kicsit egyénieskedhetünk, variálható az alapképernyőn elhelyezkedő feliratok milyensége, valamint a tárcsázási kijelzés is.

Mindez egy 176x220 pixel felbontású, 262 ezer színárnyalattal operáló TFT ablakban ölt testet, amely a gyártótól megszokott magas színvonalú megjelenítést eredményez. Egyetlen újdonságba botlottunk, ez pedig a hangvezérlés. Kár, hogy csak angolul működik, mert egyébként az összes név tárcsázható így (azok is, amik a SIM kártyán vannak), illetve 142 menüpont is hanggal indítható, ami azért nem kispályás. Talán a kiejtésemmel volt gond, de a felismerési hatásfokot nem találtam túl magas fokúnak.

Alapfunkciók

A telefonkönyv semmiféle újdonságot nem hordoz magában. Van 1000 férőhelyünk, a gyártóra jellemző szokásos járulékos adatok csatolásának lehetőségével (több telefonszám, e-mail, webcím, születésnap, arckép), ami viszont jó, hogy ha van fotó csatolva a nevekhez, akkor azok a külső kijelzőn is megjelennek hívás esetén.

Az üzenetkezelés is a szokásos módon működik. A telefon a SIM kártyán felül 200 SMS tárolására képes. Szerkesztés során használhatjuk a magyar T9 rendszert, a készülék 12 részes szöveges üzenet kezelésére hajlandó. Az MMS-ek 295 KB-os mérethatárral használhatóak, ugyanez a korlátozás vonatkozik az email üzenetekre is. Szerencsére a hitelesített SMTP szerverekkel nincsen gondja a készüléknek.

A szervezőfunkciókat is változatlanul hagyták a tervezők, ezzel a havi és heti nézet naptárral már találkozhattunk. Itt is négyféle bejegyzéstípus közül választhatunk: találkozó, évforduló, emlékeztető és feladat kategóriákban, mindegyikből 100 darabot tárolhatunk. Az ébresztőóra három időpont megjegyzésére képes, a szundi öt perces. A Samsung telefonokból már megismert világóra, stopper, mértékegység-átváltó és időzítő az E870-ből sem hiányzik. A három játék mindegyike ismerős már, hiszen a Bobby Carrot, az Airship és a Freekick került bele gyárilag a telefonba.

Multimédia

A fedlapon található 1,3 megapixeles optika a gyártóra jellemző módon szinte csak akkora, mint egy mákszem. Mellette egy viszonylag erős fényforrás működik vaku gyanánt, de mióta láttuk a K800i xenon technológiával készülő villanóját, azóta a mobilos vaku fogalma kissé megváltozott.

A kamera összecsukott állapotban is funkcionál, ilyenkor a külső képernyő működik kereső gyanánt. A beállítások sokrétűek, a fehéregyensúly, az ISO érték változtatható, a képek effektezhetőek és keretezhetőek. Az exponálási hang teljesen kikapcsolható. Az elkészült felvételek közepes minőségűek, utólagos korrekciót az Image Editor nevű kis alkalmazással végezhetünk, amely sokféle apróságra képes, de sajnos lekicsinyíti a fotókat. A telefonnal videó is rögzíthető, méghozzá 352x288 pixeles felbontással.

A beépített MP3 lejátszó nem fogja megrengetni a zenei mobilok piacát, ugyanis egyrészt nem fut a háttérben, másrészt pedig a hozzáadott füles minősége csak erős közepes. A lejátszó tartalmaz equalizert, de csak a gyári hangzáképek között szemezgethetünk, illetve van egy 3D mód néven futó effekt, amit nem ajánlunk senkinek. A lejátszás közben látható vizualizáció köszönőviszonyban sincs az éppen hallható zene ritmusával.

A beépített diktafon ismét egy órányi hangfelvételt tesz lehetővé, de folyamatban levő beszélgetés közben nem használható. A készülék beépített memóriája 82 MB, ezen felül külön 4 megás tárhely van a Java alkalmazásoknak.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A telefonban infravörös port nincsen, helyette kapunk Bluetooth kapcsolatot, igaz, ennek verziószáma csak 1.1 és a sztereó hangátvitelt sem támogatja. Azt sem szeretem, hogy a fájlokat csak egyenként lehet átküldeni, de ez van. Kárpótlásul viszont az E870-ben van TV kimenet, aminek segítségével nagyban is megcsodálhatjuk képeinket és videóinkat.

A készülékben a GPRS kapcsolat mellett EDGE adatátviteli lehetőség is lapul, így a WAP-on való böngészés kellemes sebességgel történhet, ám sajnos HTML oldalak megjelenítésére nincsen lehetőség. A készülék adatkábelen is összeköthető a számítógéppel, de érdemes használni a mellékelt szoftvert.

A hátlap alatti akkumulátor 2-3 napig simán bírta, bár ennek az is lehetett az oka, hogy viszonylag keveset volt meggyötörve a telefon, bár a környezetemben levők megint kinyitási kényszerben szenvedtek, amikor meglátták ezt a fehér cuccot.

Az E870 ugyanis nem több, mint egy jól formatervezett, divatos készülék, inkább a női vásárlók számára, a belbecs pedig gyakorlatilag nulla százalék újdonságot hoz. De a kiforrott Samsung menü senkinek nem fog gondot okozni, az alapfunkciókat magabiztosan hozza, szerethető készülék azoknak, akik csak egy egyedi, de a hétköznapok során is megbízható mobilra vágynak. Ahh, de jó kis marketinges befejezés lett.


Hirdetés

Így készülhetnek a cégek a NIS2-re a Lenovo segítségével

PR A NIS2 egy hálózati és információs biztonsági irányelv, amely rövidesen hatályba lép, modernizálva a 2016-ban bevezetett EU-s kiberbiztonsági szabályokat és jogi kereteket. Jogi intézkedések révén érnék el, hogy az EU-ban növekedjen a kiberbiztonság általános szintje.

Azóta történt

  • Samsung X680v - járt úton

    A Vodafone számára gyártott Live menüs készülékben egy átlagos mobilt ismertünk meg. Sem kiugró hibák, sem kiugró fejlesztések.

  • Samsung E500 - retikül

    Az E530 utódjának tekinthető a gyártó egyértelműen nőknek tervezett készüléke. De férfiaknak is okozhat mókás perceket.

  • Samsung X530 - olcsó csusza

    A Samsung az alsóbb kategóriákba is lehozta a slide formát. Olcsó csusza - tepertő nélkül.

  • Samsung E250 - extrák nélkül féláron

    Tetszik a D900, de sokba kerül? Itt a megoldás, az E250 ugyanazt a stílust adja olcsóbban.

Előzmények

Hirdetés