Samsung E200 - így a jó

Bevezető, csomagolás

A Samsung nem igazán szereti a hagyományos, ún. "candybar" kialakítású telefonokat. Portfoliójuk nagyrészét csúsztathatós, kinyithatós, minden irányba forgathatós telefonok teszik ki, sőt, az F szériában két kijelzővel ellátott mobilokat is találunk. Cikkünk tárgyának, az E200-nak a bejelentésekor ezért is csillant fel sokak szeme, az E250 testvére ugyanis hagyományos kialakítású mobil.

Típusszáma alapján kisebb tudást várnánk tőle, mint slider testvérétől, de szerencsére pozitívan kell csalódnunk, ugyanis nem csak a kamera, de a kijelző felbontása is nőtt, és megmaradtak a már ott is kedvelt tulajdonságok, mint például a BlackUI menü, a bővíthető memória, vagy az A2DP-t is támogató Bluetooth. De ne szaladjunk ennyire előre.

Az E200 egy kis dobozban érkezett az XXL GSM-től, a telefon mellé hálózati töltő, sztereó fülhallgató, adatkábel, valamint az elmaradhatatlan kézikönyv és a Samsung PC Studio szoftvert tartalmazó CD került. Ebben a kategóriában ez kielégítő.

Külső

Az E200-on candybar kialakítása ellenére is első ránézésre látszik, hogy Samsung gyártmány - és nem csak azért, mert a kijelző alatt ott virít a cég logója. Három színösszeállításban kapható, a fekete a férfiakat, az ezüst színű pedig mindkét nemet megcélozza (nálam ez járt), de létezik extravagáns piros változatban is. Anyaghasználata kiváló, nem recseg-ropog, jó fogása van, a nyílásokat takaró műanyag lapocskák is korrekt minőségűek, bár így lenne minden telefonnál. Mindehhez még hozzájön az is, hogy vastagsága mindössze 9,9 mm, azaz bőven beleesik a "penge" kategóriába. Az összhatás tehát kiváló, nem csak ránézésre, de kézbevétel után sem lehetne megmondani az E200-ról, hogy alsókategóriás telefon, az utcán is vonzotta a tekinteteket.

Az előlapot a kijelző alatt lévő billentyűzet uralja. A gombok az átlagosnál nagyobb méretűek, aminek a tulajdonos korától függetlenül örülhet, egyrészt mert jól látszanak a feliratok, másrészt mert kényelmesen és gyorsan lehet rajta gépelni. A híváskezdeményező/befejező, valamint a törlés gombok közvetlenül a numerikus rész fölött vannak, legfelül pedig a két funkciógomb, valamint a navigációs pad csücsülnek. Ezek szintben feljebb vannak, mint a többi, aminek köszönhetően egyszer sem nyomtam félre - az F500-nál ez nem volt így, elég sokszor sikerült is a lefelé helyett a törlést megnyomnom.

Nekem a hátlap tetszett a legkevésbé. Felül található a kamera, mellette a felirat: 1.3 MEGA. Ezzel nincs is gond, viszont az akkumulátort takaró, leszedhető rész mérete valahogy nagyon furcsa, nem olyan hosszú, mint amilyen általában szokott lenni, de nem is olyan rövid, mint pl. a Sony Ericsson K750i-nél - pont a kettő között van, körülbelül a készülék közepéig tart. Szerintem elég vicces, de ez szubjektív. Minőségével viszont szerencsére nincs gond, nem lötyög, jól illeszkedik.

Felül és alul nincs semmi, a mikrofon az előlapon, a billentyűzet alatt lakik. Bal oldalon a fedlap alatt a töltő/headset csatlakozója, valamint a hangerőszabályzó gombok figyelgetnek, jobb oldalt alul pedig a microSD bővítőslot árválkodik.

Hirdetés

Kijelző, menü

Mint azt a bevezetőben is említettem, a kijelző felbontása nagyobb lett, ami azért is örvendetes, mert ez volt az E250 egyik leggyengébb pontja. A növekedés mértéke persze nem olyan drasztikus, az E200 kijelzőjének felbontása 176 x 220 pixel, ami ebben a kategóriában teljesen megfelelő. Fényereje, olvashatósága kiváló, a megjelenített kép szép, kontrasztos.

A menürendszer az E250-ből ismert BlackUI, ami az említett modell megjelenéséig a felsőkategóriás modellek kiváltsága volt. Én nagyon szeretem, véleményem szerint össze sem lehet hasonlítani a gyártó korábbi menürendszerével. Színtémákból kettő, fekete és fehér választható, az elrendezés lehet ikonos vagy listás.

A sebességgel szintén nem voltak gondok, a készülék megdöbbentően gyorsan reagált minden gombnyomásra. Egyedül a böngésző volt kivétel, ami az EDGE technológia korlátjai miatt körülbelül 1 percig töltötte be a Mobilarena főoldalát.

Alapfunkciók

Az alapfunkciókról csak röviden írnék, mivel ezek tekintetében semmi újdonságról nem tudok beszámolni.

A telefonkönyv 1000 férőhelyes, a vezeték és a keresztnév mellé öt telefonszám, egy e-mail cím, valamint egy megjegyzés adható meg, továbbá lehetőség van kép és csengőhang kiválasztására is. SMS-ekből 200 darabot tudunk eltárolni. Az e-mail kliens jól működött, erről bővebben szintén az E250 tesztjében lehet olvasni. Az belső memória mérete 10MB, amit microSD kártyával bekapcsolt állapotban is lehet bővíteni. Az E250-hez hasonlóan képes egyszerre rezegni és csörögni, wow.

Játékokból 7 található alapból a telefonon, ezekből három Gameloft-féle, de sajnos csak próbaverziók (természetesen van Paris Hiltonos is). A többi nem limitált, egészen jók, a Cannonball egy kicsit átdolgozott faltörő, van egy űrhajós (Archangel, ha jól emlékszem), 11-es rúgós (Kick-off), meg az abszolút kedvenc, a Forgotten Warrior. Ez egy komoly háttértörténettel és primitív RPG-elemekkel rendelkező platformjárték, az intro úgy 10 másodperc alatt elmeséli az előzményeket, melyeket én 6 képernyőfotó formájában már most megosztok a nagyérteművel, íme:

Multimédia

A kamera is fejlődött, 1,3 megapixeles, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 1280 x 1024, mozgóképeknél pedig 176 x 144 pixel. Minősége alapvetően nem túl jó, kategóriájában viszont átlagos. Éjszakai képek készítésére, makrófotózásra alkalmatlan, a beállítások viszont sokrétűek, ráadásul a fehéregyensúlytól és a felbontástól kezdve minden állítható a numerikus billentyűzetről is, ami nagyon kényelmes. A kedvencem a skicc mód (utolsó két kép), ezzel nagyon mókás képeket lehet csinálni, ráadásul vagy 3 percnyi Photoshop melót is megspórolunk a használatával.

Az FM rádió mellett MP3 lejátszó szoftver is került az E200-ba, a zenéket a microSD kártyán lehet tárolni. A legkirályabb a két vizuális effekt, bár ezek legfeljebb nevükkel szórakoztatják a felhasználót, mivel nem a zene ritmusára mozognak. Beállításokból viszont minden fontosabbat megtalálhatunk (equalizer, stb.), sőt, sztereó Bluetooth támogatás is van (A2DP). Maga a lejátszó szoftver viszont sajnos nem képes a háttérben futni.

Az E200-on nem található standard jack kimenet, így ha nincs sztereó Bluetooth fejhallgatónk, akkor kénytelenek leszünk a gyári fülest használni. Minősége nem különösebben jó, de rossznak sem mondanám, simán lehet rajta zenét hallgatni. Utálatos dolog viszont, hogy aszimmetrikus kialakítású.

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Adatkommunikáció terén is történt előrelépés, nevezetesen az, hogy a Bluetooth immáron 2.0-s. UMTS támogatás továbbra sincs, marad tehát a GPRS és az EDGE. A GSM modul egyébként három sávos (900/1800/1900MHz).

Az akkumulátor 800mAh-s, teljesítménye hagy némi kívánnivalót maga után. Az átlagosnál nagyobb igénybevétel (napi 20-30 perc telefonálás, jópár SMS, rengeteg nyomkodás, de a zenelejátszó használatának mellőzése) mellett két napig bírta. Hát, ezen lenne még mit javítani.

Elég sokat gondolkodtam rajta, hogy megkapja-e a Különösen Ajánlott plecsnit az E200, és végül úgy döntöttem, hogy megérdemli. Ennek több oka van. Az egyik a kialakítás, ami kategóriájában egyedülállóan igényes, a design pedig szintén nagyon jól sikerült, véleményem szerint elképesztően univerzális, egyszerre elegáns, fiatalos, nőknek és férfiaknak koruktól függetlenül jó lehet, az idősebbek különösen fognak örülni a nagy gomboknak. Szolgáltatáskínálata megfelel a legtöbb ember igényeinek, kamerája emlékfotók készítésére alkalmas, képes MP3-at lejátszani, van benne FM-rádió, menürendszere villámgyors, jól kezelhető, logikusan felépített. Ehhez jön a 35.000 forint alatti kártyafüggetlen ár.

Samsung E200

Bocha

A Samsung E200-at az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

Specifikáció

Samsung E200
Technológia GSM 900/1800/1900MHz
Méret 108 x 46 x 9,9 mm
Súly 95g
Kijelző 1,8 hüvelyk átlójú, 176 x 220 pixel felbontású, 16 bites színmélységű TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 200/10MB
Egyéb memória microSD
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/van/nincs
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth nincs/2.0 - A2DP
Prediktív T9, magyar
Hangtárcsázás nincs
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés nincs
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 800 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 250 óra
Beszélgetési idõ 300 perc
Fényképezőgép 1,3 megapixeles, mozgókép: 176 x 144
POP3 e-mail van
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ nincs
Játékok van
Csengõhangok MP3, AAC, AAC+
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek FM-rádió

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés