Mik ezek?
Már most is időről-időre belebotlik az ember olyan hirdetésekbe, amelyek valamilyen intelligens, otthoni megoldást kínálnak. A baj ezekkel általában az, hogy önmagukon kívül semmivel sem kompatibilisek, ami jelentősen csorbítja a használatóságot. Az intelligens, automatikusan működő és egymással kommunikálni képes háztartási berendezések egyre olcsóbbak, egyre több cég foglalkozik velük, egyre több típusú termékben kerül szenzor és egyre jobban szétesik a piac.
[+]
Jelenleg ugyanis az a legnagyobb probléma, hogy a különböző gyártók különböző termékei kvázi nem vesznek egymásról tudomást, nem képesek egymással kommunikálni. Van néhány szabvány (a ZigBee talán a legismertebb), de a cégek sokszor a saját, komplex megoldásaikat erőltetik. Vegyél tőlünk intelligens kapcsolót, füstérzékelőt, kamerát, routert, szoftvert és akkor minden csodásan fog működni. Oké, de nekem ez a kamera nem tetszik, mert tudok olcsóbban olyat, ami infrás is. Vagy köszi, de már van otthon egy NAS, írjatok arra szoftvert, a franc akar a telefonnal bohóckodni. Nos, ezek egyelőre annak ellenére sincsenek megoldva, hogy például a CES-en két elég nagy cég (a Samsung és az LG) is azzal kezdte a nemzetközi sajtóeseményét, hogy felhívta az iparág figyelmét arra, hogy roppantmód nehezíti ezeknek a termékeknek az elterjedését a szabványok hiánya.
Ez a helyzet most, amikor megérkezett hozzánk a Prestigio otthoni szettje, ami három égőt és egy időjárás állomást foglal magában. Ez egyelőre elég soványka kínálat, de a gyártó még csupán a puhatolózás fázisában jár — nagy tervekkel. Az Androidra és iOS-re letölthető kezelőfelület ugyanis láthatóan fel van készítve egy sereg intelligens mütyür kezelésére, a Play Áruházban levő screenshotokon például már mindenféle extra cucc is szerepel a vezérelhető termékek között. A hozzánk került összesen négy készülék mind Bluetooth kapcsolatot igényel, de szintén a kezelőszoftver ígérete, hogy hamarosan Wi-Fi hálózaton kommunikáló cuccok is elérhetők lesznek. A Prestigio hivatalos weboldalán egyébként már szerepel MultiCenter Smart Home Ready néven egy olyan alapegység, ami az összes, majdan érkező kütyüt tudja vezérelni és adott esetben lehetővé teszi azt is, hogy a neten bárhonnan elérhessük és a távolból is irányíthassuk ezeket. A brit piacon ez már egyébként kapható, nagyjából egy médialejátszót képzeljünk el, ami egyébként tud kommunikálni a Smart Home család többi tagjával.
Az biztos, hogy egyelőre ezek az intelligens kütyük nem túl olcsók. Az égők és az időjárás állomás is kábé 12-15 ezer forint körül mozognak árban, ami érezhetően drágább, mint egy hagyományos, ledes fényforrás ára hasonló fénykibocsátási szinttel. Viszont jelentősen olcsóbb, mint mondjuk egy Philips Hue szett, de még így is érdemes átgondolni, hogy egy jelenleg csak önmagával kompatibilis, Bluetooth-on működő égő megér-e ennyi pénzt — hozzátéve, hogy nincs kizárva, hogy egy jövőben érkező szabványnak megfelelő, Wi-Fi hálózatokon kommunikáló, hasonló tudású fényforrások árai jóval magasabbak is lehetnek.
Hirdetés
A gyakorlatban
A világ legegyszerűbb dolga üzembe helyezni ezeket a termékeket, ebből a szempontból első osztályú a Prestigio megoldása, noha azért nehéz is lett volna elrontani. Először az égőket csavargattam be a helyükre, ezek E27-es foglalatban működnek. Három féle verzió létezik, mindegyik 7 Wattot fogyaszt, 400, 450 és 500 lumenes fényerővel bírnak, az eltérés pedig annyi közöttük, hogy van egy meleg fehér, egy hideg fehér, illetve egy többszínű változat. Ez utóbbi a legdrágább.
Égők becsavarva, adtam rájuk áramot, letöltöttem a Prestigio Smart Home alkalmazást, amely egyből megtalálta mindhárom terméket. Ezeket át tudom nevezni (mondjuk arra, hogy “nappali csillár”), ki-be tudom kapcsolni, ha pedig rájuk kattintok, akkor állíthatom a fényerősség mértékét, a színes cuccnál pedig a színt. Ez utóbbi egyébként — hiába van egy fokozatmenetesen állítható színskála az alkalmazásban — 16 színben tud világítani, és igazából a fényerő olyan 30% alatt már konkrétan nulla. Ez a színes fényforrás egyébként tud olyat is, hogy a telefon mikrofonjára érkező hangok alapján változtatja a színét, logikusan itt arra érdemes gondolni, hogy mondjuk a zene ritmusára villog, ám mivel a válaszidő nagyjából egy másodperc, ezért ez elég idétlen eredményt szül.
Érdemes azt is tudni, hogy ha fogom magam, odasétálok a kapcsolóhoz és a klasszikus módon leoltom a villanyt, akkor visszakapcsolás után mindhárom fényforrás elveszíti a legutolsó beállítás információit és alapértelmezettként fehéren, maximális fényerővel fog világítani egészen addig, amíg elő nem veszem megint a telefont, meg nem nyitom az appot és be nem állítom újra. Természetesen érdekelt, hogy a Play Áruházban található milliónyi Bluetooth égőt vezérlő, ingyenes appok mennyire kezelik a Prestigio termékeit. A válasz: semennyire. Három alkalmazást próbáltam, mindhárom látta az égőket, de egyik sem tudott velük kapcsolatot teremteni.
A jelenlegi Prestigio okosotthonos kínálat legjobb darabja viszont a Smart Weather Station névre hallgató aprócska ufó, amit az ember ki tud tenni mondjuk az erkélyre (de maradhat a szobában is, ha az ottani körülmények érdekesek), szintén Bluetooth segítségével tudunk vele kapcsolatba lépni és három információt nyerhetünk ki az alkalmazás segítségével belőle. A hőmérséklet, a légnyomás és a páratartalom van benne az eszköztárban. Ezeknek látjuk a pillanatnyi értékeit, illetve statisztikát is kérhetünk az elmúlt napok, hetek és hónapok kapcsán.
A kütyü két elemmel megy, ha “megszólítjuk” Bluetooth-on keresztül, akkor kékes fényeket ereget magából (tökre látványos), viszont érdemes olyan helyre rakni, ahol nem süthet rá a nap, mert az teljesen fals adatokat eredményez. Ha nem kéne visszaadnom, akkor felszereltem volna a lodzsa mennyezetére, mert azt sem árt tudni, hogy a készülék hivatalosan nem rendelkezik vízállósággal, ergo az nem opció, hogy kirakom az ablakpárkányra a muskátli mellé.
Itt tart tehát most a Prestigio. Ennél már több gyártónak vannak jóval összetettebb rendszerei (elég, ha csak mondjuk a D-Linket említem), a CES-en szinte mindenki demózta az ezzel kapcsolatos ötleteit, de iparági szabványok nélkül egyelőre kicsit felemás a helyzet. A Prestigio cuccai abból a szempontból tökre rendben vannak, hogy nem komoly és mindent lefedni akaró megoldásokról beszélünk, egyszerű Bluetooth fényforrás, ami minden táblagépről és telefonról irányítható, ha áram alatt van, illetve egy szintén ugyanilyen könnyen kezelhető időjárás állomás tartozik a kínálatba. Ezek akkor is ugyanígy fognak üzemelni, ha az iparági szabványok létrejönnek, nem is feltétlenül fontos, hogy mindenképpen valami hatalmas rendszer részei legyenek. Ám ennek az egésznek csak úgy van értelme, ha az egyébként mondjuk itthon is kábé 3-4 ezer forintért elérhető ledes fényforrások árát nem háromszorozná meg az, hogy van bennük Bluetooth, 15 ezer forintért pedig már Oregon Scientific időjárás állomást is kapok, amit ugyan nem érek el telefonról, de a nappaliban mindig látható.
Bog
A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.