Polar M400 - jól mozog, de egy irányba

Bevezető

Két Polar terméket próbáltunk eddig ki. Az első a karperecek akkor még nem túl népes mezőnyében induló Loop volt, ami beváltotta azt, amit ígért. Számolta a lépéseket, szinkronizálni lehet okostelefonnal az adatokat, bírja a strapát és kifejezetten menő, főleg, ha a piros dot-matrix kijelző is világít. Később szert tettünk a paletta másik végén csücsülő V800-ra, ami pont a Loop ellentéte. Irgalmatlanul össze van rakva, roppant sokat tud, végig bír egy triatlont, ez valóban sportolóknak készült. Viszont voltak benne olyan funkciók, amelyek bárki számára hasznosak lehetnek, ilyen a GPS, illetve a mellkaspánttal való összekötés lehetősége.

Az M400 doboza
Az M400 doboza [+]

Nos, a két ketyere közé illeszkedik tudásban és árban is az M400, amely egy meglehetősen friss modell. Nem annyira robusztus, mint a V800, nem is tud annyi extrát, de ebben is van GPS, illetve némi felárért csomagolnak mellé egy mellkaspántot is, amivel természetesen tud kommunikálni. Kisebb, egyszerűbb, pont azt tudja, amire egy hobbifutónak szüksége lehet, ám egy dologban maradt ugyanolyan ostoba, mint a többi Polar termék: nem jelzi ki a telefonra érkező értesítéseket. Persze erre általában a fitnesz felől érkező gyártók termékei nem képesek, de ideje lenne áttörni ezt az akadályt, hiszen az okosóráknak és az aktivitással kapcsolatos kiegészítőknek szükségszerűen egy eszközben kéne találkozniuk, ahogyan erre már rájött mondjuk a Samsung a Gear Fit kapcsán, vagy éppen az a Microsoft, akiktől a legkevésbé vártuk volna, hogy előállnak egy olyan kütyüvel, mint a Band.

Az M400 dobozának tartalma
Az M400 dobozának tartalma [+]

Az M400 itt még nem tart, de amit ígér, azt megbízhatóan hozza, ráadásul egy csomó apróságra is tudtak a gyártónál figyelmet fordítani, olyasmikre, mint a cseppállóság mellett bevállalt microUSB csatlakozó, vagy a beépített GPS. Az M400 ára mellkaspánttal együtt 60 ezer forint, ez 10 lepedővel olcsóbb, ha nem kérjük a szív fölé tekerhető kiegészítőt, ám mivel ez önmagában ennél általában jóval drágább, ezért érdemes inkább a komplexebb csomagolt választani. Persze tudom, tudom, majd a fórumban úgyis lesznek olyanok, akik megírják, hogy őket bizony nem egy elektronikai szerkentyű motiválja abban, hogy rendszeresen mozogjanak. Jó nekik, ezzel nincs mindenki így, ha pedig az ember esetleg picit is fontosnak érzi, hogy saját magával szemben versenyezzen, vagy lássa azt, hogy mikor és mennyire terheli meg magát, akkor előbb-utóbb úgyis eljut odáig, hogy valamiféle mérőeszközt beszerez. Az M400-ról szóló cikk elsősorban nekik szól.

Hirdetés

Külső

Az óra dobozában az M400 mellett a már említett mellkaspánt csücsül, ez egy H7-es modell, ami úgy egyébként 18 ezer hazai pénzt kóstál. Ezen kívül csak egy szögegyszerű microUSB kábelt fogunk találni, ha esetleg nem lenne már egy tucattal a háztartásban. Maga az óra két színben létezik, a fekete kevésbé látványos, a fehér viszont meglehetősen trendi, már-már azt is mondhatnánk, hogy csajos.


[+]

Az M400 nem fogja magára felhívni a figyelmet. Nekem is csak Dani szúrta ki a csuklómon, ő hegymászó, futó, triatlonista és mellesleg PR-szakember, tőle nyilván el is vártam, hogy észlelje a berendezést. Kevésbé szakavatottak csak egy sportos karórát fognak látni, ami nem sokban különbözik egy jobban sikerült, digitális kijelzős Casio órától, persze azt leszámítva, hogy az előlap zömét egy egyszínű kijelző foglalja el. A 128 x 128 pixeles felbontás nem mondható falrengetőnek, de a megjelenített információk így is bőven olvashatók, ráadásul a monokróm LCD mindig látható, sosem kapcsol ki, alig fogyaszt valamit és szikrázó napsütésben éppúgy tökéletesen látszik, mint az esti órákban — ilyenkor azonban a bal felső gombbal a kissé szürkéskékes háttérfény felkapcsolására szükségünk lesz.


[+]

Az órán összesen öt gomb van, hiszen a kijelző nem érintésérzékeny. Bal oldalon fent a világítást kapcsoljuk, lent a visszalépés billentyűje kapott helyet. A jobb oldalra középre került egy piros gomb, ezzel lehet indítani az aktivitást ha mondjuk futni indulunk. A két másik kezelőszerv a menüben való lépkedésért felel. Az óratest előlapját Gorilla Glass védi, maga az óra pedig egyébként rozsdamentes acélból készült, ami akkor figyelhető meg, ha a hátlapját nézzük, a gumírozott anyagú szíj ugyanis körbeöleli az órát. Ettől még cserélhető, de nem szabványos, de ha baja lenne, akkor a Polar tud biztosítani másik szíjat.


[+]

A kütyü 30M-es vízállósági értékkel bír, ez bármilyen esőben bőven elég, a zuhanyzás sem árt neki, elvileg az úszás sem lehet akadály. A hátlapon egy gumis ajtó mögött ül a szabványos microUSB csatlakozó, ami remek hír, nincs szükség ilyen-olyan bölcsőre, nincs saját kábel, bárhol tölthetjük a kütyüt egy kutyaközönséges kábellel. A szíj igen tág határok között állítható, nekem átlagos csuklóm van és a rendelkezésre álló 25(!) lyuk közül középtájt találtam meg a tökéleteset. Az M400 stabilan ül a karon, nem lötyög, nem mozog, nem túl bumfordi és nem is húzza le az ember kezét, hiszen csupán 56,6 grammot nyom.

Funkciók

A menürendszer felépítése nem túl összetett, a fel-le irányú gombok bármelyikével be tudunk ugrani az ikonok közé, egy oldalon egy ábra jelenik meg. Ha fentről indulunk, akkor az első pont a napi aktivitásunkat mutatja, magába a menüpontokba a piros gombbal léphetünk be. A napi teljesítményünk részletei is így jönnek elő (aktív idő, elégetett kalóriák, megtett lépések), itt azt is mutatja az óra, hogy a cél teljesítéséhez még futásból, sétából és egyszerűbb tevékenységből mennyi időt kell letennünk az asztalra.

A Diary menüpont a korábbi napok eredményeit listázza, ahol a dátum mellett egy négyzet is látszik, ott volt valami extra aktivitás (mondjuk egy futás). A Settings természetesen mindenféle beállításokhoz repíti az embert, itt ötféle aktivitási profil állítható (futás, biciklizés, úszás, egyéb kinti és egyéb benti tevékenység), mindegyikhez megadható, hogy működjön-e a GPS, mennyire legyen hangosak a jelzések és használjuk-e a mellkaspántot. Beállíthatjuk a személyes adatainkat (magasság, testsúly, születési idő), összepárosíthatjuk a telefonnal a kütyüt, állíthatunk az óra grafikai dolgain (van pár alapképernyő), engedélyezhetjük, hogy inaktivitás esetén csipogjon, válthatunk nyelvet (magyar nincs), mértékegységet, kikapcsolhatjuk a gombok hangját.


[+]

A Fitness Test egy gyors állapotfelmérést végez, kell hozzá a mellkaspánt, aztán az órán levő utasításokat szükséges követnünk, amivel azt nézi meg a szerkezet, hogy nyugalmi állapotban milyen a pulzusunk — ehhez mérten javasol majd terheltségi szinteket aktivitás során. Akad még egy stopper, amely a beállított időközönként, vagy megtett távolságonként jelez, illetve van egy Favorurites menüpont, ahova útvonalakat tölthetünk fel a korábbi futásunkról, hogy aztán legközelebb ugyanezt az utat járhassuk be.


[+]

Ha futni készülünk, akkor a piros gombra érdemes tenyerelni, ilyenkor — ha felvettük a mellkaspántot — meg kell várjuk, amíg pulzus adatokat kap a kütyü, illetve egy fél percen belül GPS pozíciót is talál, majd indulhatunk is. Futás közben látjuk a pulzusunkat, ötféle tartomány van, mutatja az óra, hogy éppen mennyire terheljük magunkat, csippan, ha túlságosan is. Méri a tengerszint feletti magasságot, a köridőt, meg lehet állítani az edzést, látjuk a megtett távolságot, a végén pedig eldönthetjük, hogy mentse-e az adatokat.

Statisztikák, üzemidő

Nyilván egy ilyen kütyünek akkor van értelme, ha az aktivitásainkról mindenféle adatokat nézegethetünk utólag. Erre a Polar egy egyre frankóbb felületet építget, amihez bárhonnan hozzáférünk, hiszen felhőben tárol mindent. Az óra kétféleképpen küldheti fel ide az adatokat, egyrészt számítógéphez kötve a saját kliensprogramja átszippantja az információt és rögtön felrakja a megfelelő helyre, ha pedig Bluetooth segítségével telefonhoz van kötve, akkor a Polar Flow app telepítése után (iOS és Android) szintén látunk mindenféle infót, mobilnettel pedig a felhőbe is fellövi ezeket a szoftver.

A felület egyrészt egy naptár jellegű nézettel mutatja a napi aktivitásainkat, illetve az adott napi edzéseket. Mindenféle adatokat böngészhetünk, térképet láthatunk, a pulzusszámot vezeti a rendszer, manuálisan még azt is beírogathatjuk a napokhoz, hogy hány kilót nyomunk a mérlegen és milyen a hangulatunk. Az aktivitások között pedig más Polar-júzerek edzéseit is láthatjuk, így egyfajta közösségi massza is kapcsolódik a történethez — viszont egyelőre nemigen tudjuk megosztani a teljesítményünket ismert közösségi oldalakon, így aztán nem lehet azzal menőzni, hogy merre futkorásztunk.


[+]

Az M400 egyik legfrankóbb pontja az üzemidő. Ha csak óraként és lépésszámlálóként használjuk, akkor úgy fogjuk érezni, hogy soha nem merül le. Több hétig is megy folyamatosan, az idő állandóan látszik rajta, méri a mozgást, csipog, ha esetleg érdemes lenne járnunk egyet, a telefonnal pedig csak akkor lép kapcsolatba, ha erre külön megkérjük, tehát roppant takarékosan bánik az akkumulátorral. Ez nyilván egészen máshogy néz ki, ha a mellkaspánttal futás közben összedolgozik és a GPS is működik, ilyenkor azért fogy a telepből a manna, de több órányi futást simán kibír, bátran otthon lehet hagyni a telefont, ha az ember bevállal mondjuk egy 2-3 órás erdei kocogást. A töltési idő is rövid, kvázi ha csak annyi időre tesszük rá a géphez kötött USB végére az órát, amíg átjönnek róla a friss adatok már a feléig feltölt.


[+]

Összegzés. Ez egy profi termék, nem csak profiknak. Aki rendszeres fut, biciklizik, esetleg úszik, annak bőven elég a tudása. A hozzácsomagolt mellkaspánt jó ajánlat, az óra frankón össze van rakva, a Polar felhős megoldása egyre jobb, az app is fejlődik, bár az M400-at még jelen pillanatban az androidos kliens nem kezeli, de ez csak idő kérdése. Irgalmatlanul jó az üzemidő, a GPS pedig megoldja, hogy ne kelljen magamra szíjaznom, vagy kézben tartanom futás közben egy telefont is, ha szeretném utólag látni, hogy merre futottam és pontosan tudni óhajtom, hogy hány kilométernél és szintkülönbségnél tartok. Az árazás sem túlzó, járt nálunk TomTom, az sem olcsóbb, a V800 és a Loop közé lőtték be. Nem egy csilli-villi, színes kijelzős, játékokat futtató, érintésérzékeny csoda, inkább kicsit oldschool hatása van, de a célcsoport számára a tudása, a megbízhatósága és a pontossága nyilván fontosabb. Vannak hibái, a rezgőmotor fájóan hiányzik, ahogyan a telefonos értesítések kezelése is. Már az is sokat dobna, ha a bejövő hívásainkat jelezné, és ez elsősorban szoftveres fejlesztést kellene jelentsen — de vibramotor hiányában igazából tökmindegy, ha a telefont nem hallom meg, vagy érzem rezegni a zsebemben, akkor az M400 csippanását sem fogom észlelni. A Polar most ott tart, hogy van egy trendi karperece (Loop), van egy kőprofi triatlonos órája (V800) és a kettő között van egy korrekt, aktívan mozgók számára adott kütyüje (M400) is. Ezek közös platformot használnak, a V800 és az M400 menürendszere is nagyon hasonló, ugyanaz a Flow app és felhős szolgáltatás jár hozzájuk, szépen fel van építve a termékcsalád. De most kéne egy nagy levegőt venni és végre átugorni arra a területre, ahol a telefonnal történő együttműködés nem csak abban merül ki, hogy a szerkentyűk adatokat küldenek a mobilra, hanem az oda érkező notifikációkat maguk is jelzik. Mert ez lesz a kulcsa annak, hogy a Polar termékek a jövőben versenyképesek legyenek.

Polar V800

Bog

A Polar V800-at a Polar hazai forgalmazója biztosította. Köszönjük.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Polar

Azóta történt

Előzmények

  • Polar V800 - a triatlon-specialista

    Profi óra profiknak. Végig bír egy ironman versenyt, de hobbifutók is imádni fogják, a V800-ban benne van minden, amit a Polar tud. És az nem kevés.

  • Polar Loop - kelj fel és járj

    Aktivitásmérő, amely kommunikál okostelefonnal és persze számítógéppel is. Egy biztos: tudja motiválni az embert, legalábbis minket megmozgatott.

Hirdetés