Philips Sonicare DiamondClean 9000 - a fog és a garas

A Philips márkanév a legtöbb részleg esetében már nem az 1891-ben, Hollandiában alapított anyacég tulajdona, kivéve a háztartási kisgépeket és a szépségápolást, ami továbbra is teljes mértékben eredeti tulajdonban lévő szekció.

Bevezetés

Mitől lesz smart egy fogkefe? Nyilvánvalóan egy eszközhöz kapcsolódó telefonos alkalmazás önmagában még kevés, de mindenképpen szükséges. Színes, érintésérzékeny LCD kijelző például egyáltalán nem szükséges, bár ártani éppen nem használ (lásd: Oclean X). Az igazi differentia specifica a testreszabhatóság, a személyreszabott felhasználói profilok és a valós idejű, illetve hosszabb távú, tendenciaspecifikus visszajelzés, amit még egy rakás aprósággal lehet fokozni.


[+]

Ezt mind tudja például a DiamondClean Smart széria, de a Philips, legújabb, 2020-as, csúcskategóriás Sonicare DiamondClean 9000-es modellje kissé felemás (tegyük hozzá, valamivel olcsóbb is). A testreszabhatóság pipa, a valós idejű visszajelzés végül is pipa, az alkalmazáson és a hosszabb távú telejesítményértékelésen viszont kéne még egy kicsit dolgozni. Ami valószínűleg meg is fog történni, ugyanis a Philips kifejezetten kezdő az okosminden piacon és egyelőre nem az alkalmazásfejlesztés az erősségük. Szerencse, hogy a termék önerőből is kellően eszes.


[+]

Amiben viszont nem kezdők, az innováció, a prémium minőségű termékek tervezése és gyártása. Mint az ismeretes, a céget 1891-ben, Eindhovenben alapították és olyan apróságokat köszönhetünk a Philipsnek, mint a magnókazetta, a CD és a modern röntgentechnológia. A hangtechnika, a TV és monitor részleggel együtt viszont végül a hongkongi TPV Technologies leányvállalatánál, a szintén holland TP Visionnél kötött ki, a projektorokat a Sagemcom tervezi és gyártja, a háztartási kisgépek, illetve a test- és szépségápolási termékek viszont még mindig a holland anyacég birtokában vannak.


[+]

A Philips egyébként orvostechnikai és diagnosztikai eszközök fejlesztésére és gyártására fókuszál, úgyhogy okkal feltételezzük, hogy nem okoz különösebb nehézséget összerakni egy elektromos fogkefét. A tapasztalat pedig azt mutatja, hogy a termék maga (jelen esetben a DiamondClean 9000 HX9911/09) valóban professzionális, hatékony és nem utolsó sorban prémium, annyiba is kerül. De ha klasszikus okoseszközként vizsgáljuk, hát, az applikáció alapján egyelőre nem lesz Mensa tag. Viszont alkalmazás nélkül is elég okos, hogy a megfelelő fogápolási rutint támogassa, a technológia pedig optimális hatékonyságot garantál.

Hirdetés

Kialakítás, technológia, tartozékok

Az a helyzet, hogy a fogkefék kialakítása koncepcionálisan szinte alig változott az elmúlt, mondjuk hat évszázadban. Egyiptomból és az ókori Mezopotámia területéről pedig már az időszámításunk előtti 4. évezredből is kerültek elő fogápolási eszközök; jellemzően aromás, antibakteriális és vírusölő hatóanyagokat tartalmazó fadarabokat vagy gyökereket rágtak. A mai fogkefék formája és kialakítása viszont kínai invenció, a Tang-dinasztia (i.sz. 618-907) időszakából származik. A bambuszból vagy csontból faragott nyélre erősített vaddisznósörtéket az angolok cserélték le puhább ló- vagy tehénszőrre az 1700-as években, magát a fogkefét pedig (ahogy ma ismerjük) 1857-ben szabadalmaztatták az Egyesült Államokban, még mindig állati eredetű sörtékkel. Ezt higiéniai okokból a DuPont cserélte le 1938-ban szintetikus szálra (nylon).

Azért ez még elég kezdetleges.
Azért ez még elég kezdetleges. [+]

És tulajdonképpen az elektromos fogkefe sem új találmány (1954, Svájc), az első vezetékmentes elektromos fogkeféket pedig a ’60-as években kezdték gyártani az Egyesült Államokban. Viszont nem minden elektromos fogkefe szónikus (de nyilvánvalóan minden szónikus fogkefe elektromos). A Philips Sonicare értelemszerűen utóbbi technológiát implementálja, a különbség pedig a sebesség és az irány. Egy hagyományos, vagy forgófejes elektromos fogkefe percenként 4-8 ezer körkörös mozdulatot tesz, míg a szónikus fogkefék oldalirányú mozgást is végeznek, percenként átlagosan összesen 50 ezer mozdulatszámmal.

De ez már ismerős.
De ez már ismerős.

A 12000 ás 24000 Hz között működő fogkefék által generált jellegzetes hang(hullámok) és a kefefejek nagyobb amplitúdója szintén hozzájárul a tisztítás hatékonyságához. A Sonicare DiamondClean 9000 percenként 62 000 rezgést produkál, ami a gyártó számításai szerint két perc alatt jóval több tisztítómozdulatot jelent, mint amit egy analóg fogkefével egy hónap alatt össze tudunk hozni, tízszer több lepedéket távolítva így el. A különbség egyébként érezhető. A prioritásokat pedig a különböző üzemmódok és kefefejek használatával tudjuk érvényre juttatni.


[+]

A Sonicare DiaomondClean 9000 úgynevezett BrushSync technológiával is kényelmesebbé és (elronthatatlanná) teszi a használatot, ami mindössze annyit jelent, hogy a kefefej és a készüléktest kommunikál (egyébként RFID-címkével), ami több szempontból is jó nekünk. Egyrészt érzékeli, hogy milyen típusú fejet csatlakoztattunk és kiválasztja az annak megfelelő programot, másrészt számon tartja a kefefej szavatosságát (szokásos 3 hónap), mindez pedig telefonos app nélkül is működik, mivel a fogkefén LED megvilágítású piktogram is jelzi, hogy ha ideje cserélni.


[+]

A szinte már zavarba ejtően impozáns dobozban viszont ennél a modellnél csak egy darab, C3-as jelzetű, főleg lepedékeltávolításra kifejlesztett kefefejet találunk, ami ebben az árkategóriában talán egy kicsit spórolósnak tűnik. A tartozékok és azok minősége viszont a legkevésbé sem. A fogkeféhez jár egy vezetékmentes, leginkább fürdőszobapultra való töltőszett (márkajelzéssel ellátott, egyedi kialakítású üvegpohár és egy hozzá való, 1,3 wattos tötlőpad) és egy hordozható töltőtok.


[+]

A korábbi modellek miniUSB csatlakozóval ellátott hordozójához képest a DiamondClean 9000 mágnesesen záródó, egyébként gyönyörű, bőr bevonatú tokja nem csak szignifikánsan könnyebb, kisebb (utazásnál nem mindegy) és elegánsabb is, de az USB-A-ban végződő, integrált töltőkábel a tok aljából szedhető elő és bármilyen, megfelelő porttal rendelkező eszközről ellátható árammal. A fogkefe a tokba helyezve automatikusan töltődik, csak azt nem tudjuk, hogy hány teljes feltöltés van a tok belső akkumulátorában. Az viszont biztos, hogy a tok áramforráshoz való csatlakoztatás nélkül, önállóan is tölti a fogkefe akkuját. Az üzemidő hivatalosan elvileg két hét, nálam viszont napi kétszeri, két és fél perces, maximális intenzitású, White+ program használatával simán elment három hetet.

Felhasználói élmény, alkalmazás, összegzés

Az a helyzet, hogy a Sonicare DiamondClean minden funkcióját használhatjuk és kihasználhatjuk a Philips Sonicare nevű társalkalmazás nélkül is, kivéve egyet. Maga a fogkefe nem fog nekünk automatikusan új szett kefefejet rendelni, ha lejárt az aktuális fej szavatossága, hiába lenne igényünk rá. Ezen kívül viszont technikailag nincs szükség az appra, ami tulajdonképpen csak egy heti, színkódolt statisztikát közöl a fogmosás gyakoriságáról, az átlagos időtartamról és arról, hogy helyesen kiviteleztük-e a műveletet. Mondhatnánk úgy is, hogy a termék nem az applikáció miatt okos.

A jelen esetben fekete (van még pink és fehér, ezüst vagy rosegold fémrészekkel) készülékről minden lényeges információt leolvashatunk és a beállítás is teljes mértékben az eszközön történik. A Sonicare DiamondClean 9000 kifejezetten könnyű, ergonomikus, vizesen sem csúszós és roppant egyszerűen kezelhető. Két gomb van rajta, az egyik értelemszerűen a be-, illetve kikapcsológomb. A másikkal választhatunk üzemmódot, ha nem tetszik az, amit a fogkefe a fej alapján javasolt, menet közben pedig ugyanezzel a gombbal módosíthatjuk az intenzitást három fokozatban. A fogkefe egyébként mozgásérzékelős, ahogy megemeljük, azonnal felvillannak a lehetőségek.

A fokozatokat a két gomb közötti skála jelzi, a négy üzemmód (clean, white+, gum health, deep clean+) pedig a funkciógomb alatt sorakozik. Ez összesen ugye tizenkét opció, amiből válogathatunk. Alatta villan fel a nyomásérzékelő kontrollikonja, ami egyrészt fogmosás közben vizuálisan is jelzi (villog), ha indokolatlan mértékű nyomást fejtünk ki, másrészt értesít, ha kimaxoltuk a kefefej élettartamát, az akkumulátor töltöttségét jelző ikon legalul pedig elég egyértelmű. Készenléti állapotban fehéren pulzál, merüléskor pedig narancssárgás színben villog.

A fogkefe egyébként Bluetoothon kapcsolódik minden, minimum 4.0-s Bluetooth szabványt ismerő Android vagy iOS rendszerű eszközhöz. Előbbinél nem nevesítettek minimum rendszerkövetelményeket, utóbbinál viszont legalább 7-es verziószámú iOS-re lesz szükség. A teljes értékű felhasználói élményhez és a hatékony tisztításhoz viszont nem feltétlenül szükséges a helyadatok hozzáférésére is igényt tartó alkalmazás. Ha mindenképpen ragaszkodunk a statisztikákhoz, akkor viszont a szájápolásunkkal összefüggő adatokat is kénytelenek vagyunk megosztani a gyártóval, ami valószínűleg egyébként kutatási és termékfejlesztési célokat szolgál. De, hogy a helyadatokra pont mi szükség van, azt nem pontosan értjük. Ahogy azt sem, miért nem lehet képernyőfelvételeket készíteni az alkalmazás egyik felületén sem (ezúton is bocs a vacak screenshotokért), de valószínűleg csak egy programozási hiba.

Az alkalmazás egyébként szolgáltat valós idejű visszajelzést a fogmosásról, mutatja, hogy melyik területet kéne csiszotolni az arcunkban, jelzi a programból hátralévő időt és figyelmeztet, ha túl erősen sikálunk. De ezt a fogkefe is tudja. Egyrészt minden negyed (illetve hatod) előtt egy pillanatra megtorpan a vibráció, így tudjuk, hogy ideje tovább állni, másrészt megváltozik a rezgésmintázat, ha kezdünk túlzásba esni, és ilyenkor még a kontrollikon is villog. Az ikont ugye nem mindig látjuk, a rezgés viszont szerintem a legjobb módja annak, hogy az ember észrevegye magát, másrészt idővel készségszinten rögzüljön a megfelelő mozdulatsor és intenzitás.

Még a fejcseréhez sem feltétlenül kell az app, de ha napra pontosan akarjuk tudni, hogy mikor és milyen fejet csatlakoztattunk, illetve hány fogmosást végezhetünk még az aktuális fejjel, akkor jól jön. Mellesleg a DiamondClean 9000 egyszerre több, akár ugyanolyan típusú fejet is kezel és számontart, a fogkefe pedig automatikusan csatlakozik a közelben lévő telefonhoz, ha a Bluetooth és a GPS is aktív, így nem lesz lyukas a statisztika akkor sem, ha nem indítjuk el az appot, tárolni viszont nem tudja a fogmosásokat, hogy később szinkronizáljuk. És más egyebet sem tud.

A fogkefe tisztítani viszont nagyon tud. A korábbi DiamondCleanhez képest (azt használtam korábban) érezhetően nagyobb rezgésszámmal, tehát finomabban, de hatékonyabban teljesít. Ha már volt szerencsénk szónikus technológiához, már egy hagyományos elektromos fogkefe sem igazán üti meg az ingerküszöböt, az analóg célszerszámok pedig egyenesen siralmasak. Tényleg olyan érzés, mint fogkőeltávolítás és polírozás után.


[+]

Philips Sonicare DiamondClean 9000
Pro
Kifogástalan formaterv és anyaghasználat
Kivételes hatékonyság
Könnyű, egyértelmű kezelés
Praktikus, prémium kiegészítők
Kontra
Nem regisztrálja a kihagyott területeket
Nem olcsó
Indulóár (HUF) 74 990

A Philips Sonicare DiamondClean 9000 a DiamondClean széria legújabb, lényegesen fejlettebb modellje és éppen most kezdett okosodni. Ráadásul úgy, hogy az ennél a termékvonalnál kissé még korlátozott funkcionalitással rendelkező mobilalkalmazásra körülbelül semmi szükség. Összesen tizenkét programból (négy üzemmód, háromféle intenzitással) választhat a felhasználó, a fogkefe kommunikál a kefefejjel, így automatikusan szinkronizálja a fejnek megfelelő tisztító programot, érzékeli a használati időt és figyelmeztet, ha esedékes a fejcsere; fogmosás közben működik az időzítő (a részidőt is jelzi), aktív a nyomásérzékelő, ami segít optimálisan kivitelezni a műveletet és menet közben is tetszés szerint módosíthatjuk az intenzitást. Végzi mindezt maga az eszköz. A szónikus fogkefék esetében nincs szükség túl erős nyomásra vagy dörzsölésre, a munka érdemi részét az készülék végzi, érezhetően hatékonyabban, mint amit egy hagyományos fogkefével össze tudunk hozni. Tényleg minőségileg más érzés, fogszabályzó vagy retenciós készülék viselésekor pedig általában a fogorvos javasolja a páciensnek (habitustól függően kötelezi) minimum egy elektromos megoldásra való áttérésre. A Sonicare DiamondClean 9000 nyilvánvalóan egy prémium kategóriás eszköz kiemelkedő anyagminőséggel, ergonómiával, és kvázi dizájntermékként értelmezhető kiegészítőkkel. Akár presztízsterméknek is tekinthetjük, és ennek megfelelő összegbe is kerül. Jó is, természetesen. Viszont 75 ezer forintért nagyjából az egész családot felszerelhetjük minimum 30 ezer rezgésszámmal működő, tehát szónikus technológiát alkalmazó fogkefével, a Philips saját kínálatából is. De tulajdonképpen, mivel több (akár ugyanolyan) fejet is kezel, végül is beruházhatunk egy készülékre, és mindenki megkapja a saját kefefejét. Plecsnit csak azért nem kap, noha tényleg tetszett, mert kétségtelenül irtó drága, ebben az ársávban pedig már mindent is elvárunk. Például a kihagyott területek jelzését, minimum egy váltás fogkefefejet, kicsit nagyobb időintervallumot felölelő használati statisztikát, esetleg illusztrált instrukciókat, netán gamifikációt és nyilván magyar nyelvű alkalmazást. Persze mindezt az apptól várnánk. A kihagyott területek detektálása lehetséges, hogy szenzoros felszereltség hiányában nem opció, utóbbiak viszont minimális erőfeszítéssel teljesíthetők, mi pedig bízunk a Philips szakértelmében és elkötelezettségében, hogy némi rutinnal a számukra még új, kapcsolt alkalmazással dolgozó okoseszközök piacán is megállják a helyüket.

AliceWake

Azóta történt

Előzmények

  • Oclean X - a fog csillog, az app nem

    A Xiaomi új generációs fogkeféje papíron jobb, mint a korábbi modell, de a gyakorlatban ez nem annyira egyértelmű. Az viszont biztos, hogy hatékony.

  • Xiaomi Mijia fogkefe - igen, leteszteltük

    Nem gyakori, hogy egy okostelefongyártó fogkefét dob piacra, de a Xiaomi megtette, az eszköz pedig kommunikál is az okostelefonokkal. Megnéztük, hogy miért és hogyan.

Hirdetés