Palm Treo 750 - szentségtörés

Bevezető

Nem is olyan régen tesztelhettük a Treo 680-at, amely felemás érzéseket keltett bennünk. Egyrészről dicsértük egyedi menürendszerét és logikus felépítését, de a Palm operációs rendszer ismert erről az oldaláról, másfelől viszont húztuk a szánkat rendesen, hogy olyan dolgok maradtak ki, mint a 3G, vagy a WLAN.

Nos, a dolgok nagyot változtak, hiszen régóta ismert volt a tény, hogy hamarosan piacra kerül a Windows rendszerrel felszerelt Treo is, amelynek elég prózai oka van: a Palm 5-ös verziószámánál nem készült újabb oprendszer, illetve készülgetett, de sosem lett kész, és lehet, hogy ez most már így is marad. Így aztán a mentöőv a Microsoft képében érkezett meg és megszületett az első Treo Windows rendszerrel.

Olyan ez, mint ha Bush Oszama Bin Laden nyaralójába is beköltözne kicsit, de legalábbis a személyzetet kölcsönözné az eddigi legnagyobb ellenségének, illetve nézzük fordítva: Oszama kényszerül rá, hogy az amcsi górétól kérjen segítséget, mert a saját személyzete már nem tudja kezelni a kaputelefont.

Külső

A Treo 750 megjelenése nem sokban különbözik a gyártó eddigi termékeitől, külsőre nem mondja meg az avatatlan szemlélő, hogy a legújabb Palm van a látómezejében. Az antennát már a 680-as is elvesztette, a QWERTY gombsor maradt, és maradt a duciság is, amely mostanában egyre kevésbé divatos. Szinte már szégyelltem elővenni az eszközt a CeBIT-en az ASUS és a Samsung standja előtt, ahol igazi Norbi-modellek kellették magukat.

Közelebbről megvizsgálva a készüléket, egyből feltűnhet két új gomb megjelenése a navigációs gyűrű két oldalán, a bal oldalin egy Windows logó található, míg a másikon egy OK felirat. A többi kezelőszerv és a gombsor kialakítása nem okoz meglepetést olyanok számára, akik már használtak Treo-t.

A telefon tetején továbbra is ott figyel a kapcsoló, amellyel könnyen némaságra inthetjük a készüléket, a stylus most is felülről húzható ki, közepesen hosszú darab, de elég masszív és súlyos. Alul a jó öreg Palm csatlakozók kaptak helyet, bal oldalon a hangerőt szabályozó billentyűk és a medialejátszó gyorsgombja ücsörög, míg a ház jobb felén találjuk meg a miniSD kártya ajtaját, illetve az infravörös portot.

Az összeszerelési minőségre nem lehet panasz, bár a készüléket borító anyagok jelentős része műanyag, mégsem recseg-ropog még erős fizikai behatás esetén sem. A hátlap selymes tapintású, az egyenletesen kékes felületet csak a hangszóró-kamera-tükör kompozíció töri meg. Érdekes, hogy a készüléken sehol nincs egyetlen Windows logó sem, pedig a hasonló rendszerű eszközök általában kapnak egy plecsnit a hátlapjukra.

Hirdetés

Kijelző, menü

A képernyő felbontása ezúttal 240x240 pixel, tehát négyzetes, amit ugyan nem minden Windows Mobile alkalmazás szeret, de ez az ára a teljes QWERTY gombsor elhelyezésének. A készülékház alatt 300 MHz órajelú Samsung processzor dolgozik, amely talán picit lassúnak tűnik, de egész jól vette az akadályokat. A memória 128 MB ROM és 64 MB RAM.

A Palm szerencsére nem elégedett meg annyival, hogy csak fogott egy csupasz Windows Mobile 5-öt, hogy beletegye a készülékbe, hanem elég jelentős mennyiséget reszelgettek rajta szoftveres szempontból. Gyakorlatilag megpróbálták kicsit olyanná tenni a rendszert, amilyen a Palm volt, egy csomó dolog ismerős lesz onnan, viszont teljesen újnak fog hatni azok számára, akik eddig nem találkoztak mással, mint Windows Mobile.

Kezdődik az egész azzal, hogy a telefonon nincs power gomb. Ha bent van az akkumulátor, akkor a készülék üzemel és pont. Akár van benne SIM, akár nincs. A nagy piros gomb, amellyel a hívásokat is lehet bontani több feladatot is ellát. Röviden megnyomva lekapcsolja a kijelzőt, ami ilyenkor csak ezzel, illetve a hívásindító és a start menü gombjával kapcsolható vissza. Ha viszont hosszabban tehénkedünk rá, akkor a GSM modult próbálja ki, illetve beizzítani egy kedélyes hangeffekt társaságában.

Első bekapcsolás után ugyebár illik a kijelzőt bekalibrálni, ez hiba nélkül meg is történt a pontosan kezelhető ceruza segítségével, ám ezek után meglepő üzenet fogadott. „Put that stylus away!” – szólt a felirat, azaz tegyem el a ceruzát. Meg is indokolja az üzenet további része ennek okát: a Treo 750 úgy került kifejlesztésre, hogy akár egy kézzel is könnyen használható lehessen. Nocsak. Erre még visszatérünk - gondoltam - de alapvetően tényleg ritkán kotorásztam a hátlap felső része felé, hogy előbányásszam a ceruzát.

Ami más

A Windows Mobile 5 rendszer jó ismerősünk, hiszen lassan már több ilyen készüléket tesztelünk, mint Symbian alapút, a Treo 750 azonban sok szempontból más. Rögtön a készenléti kijelző olyan, hogy ha akarjuk, akkor van rajta "lookup field", azaz ha csak elkezdünk gépelgetni, akkor egyből a névjegyzék neveiből keresgél és kidobja egy listában a találatokat.

A hívásindító gomb alapesetben történő megnyomása egy listát dob fel, amelynek tetején a tárcsázóképernyő és a híváslista érhető el, alatta pedig ott sorakoznak az utoljára hívott számok, illetve nevek, ezt nagyon hasznosnak ítéltem meg. Szintén okos, hogy a jobb oldali funkciógomb egy minimenüt dob fel, amely szintén a híváskezelési lehetőségeket kínálja fel, illetve a gyorstárcsázást és a wireless managert is elérhetjük, legalul pedig egyből becsöppenhetünk a készenléti kijelző beállításai közé.

Természetesen a normál menü is elérhető a jól ismert Windows-gomb megnyomásával, ilyenkor legördül a start menü, amelynek felső sorában az utoljára indított alkalmazások sorakoznak. Az OK gomb jelenléte nekem mostanra elengedhetetlenné vált, ha tényleg stylus nélkül akarom kezelni az eszközt, úgyhogy örömmel fogadtam fix helyét a kezelőszervek között. A gombsor QWERTY része már nem ilyen egyértelmű siker, bizony előfordult, hogy félrenyomtam, pedig nincsen hentes-kezem, ám az is igaz, hogy még így is jóval gyorsabb a szövegbevitel, mint ha nem lennének. Az ékezetes betűket nagy ívben kerültem, mondjuk a szoftver is angol volt, de a magyar karakterek szövegbevitel során az Alt gomb megnyomására jönnek elő valahol a lista alján, semmi türelmem nem volt mindig odáig görgetni.

A névjegyzék a szokásos bőséget hozza, itt nincs is meglepetés, az üzeneteknél viszont van. A Palm rendszerben remek dolog volt, hogy a készülék minden olyan partnerünknek, aki visszaírt az SMS-re, MMS-re, nyitott egy chat-threadet, és a fejlesztők ezt átemelték a Windows Mobile alá is, így a Treo megőrizte egyik legnagyobb előnyét. Ez magyarán annyit tesz, hogy ha már ment egy-egy üzenet ide-oda, akkor innentől kezdve ezeket egymás alatt látjuk, mintha csak egy MSN ablak lenne, így az előzmények felfelé görgetve megtekinthetőek.

Iroda, multimédia

Egyéb szempontok alapján a Treo 750 hozza azt, amit egy normális Windows Mobile. A naptár és az e-mail kezelés az ismert módon épül fel, az irodai alkalmazások között pedig a teljes Office család mobilos változatai megtalálhatóak, illetve mivel ez a PocketPC platform, ezért a dokumentumok szerkeszthetőek is. A PDF fájlok olvasása is megoldott. A játékok között ott ül a jó öreg pasziánsz, illetve az addiktív Bubble Braker (megashift módban 1000 pont fölé vinni, az a kihívás!).

A hátlapon levő kamera 1,3 megapixeles volt, amíg működött, mert egyszer csak úgy elszállt a szoftvere, hogy öröm volt nézni, a kereső nagy feketeséget mutatott, exponáláskor pedig file hibára panaszkodott, úgyhogy kemény három tesztképet tudunk most prezentálni, de ezekből is látszik, hogy nem ez a készülék fő erőssége. Nyilván egy ROM frissítéssel meg lehet oldani a tesztkészülék problémáját, de pont ezen mívolta okán nem kezdtem el vele ügyeskedni.

A zenei oldalt a Windows Media Player képviseli alapesetben, illetve egy 2,5 mm-es jack kimenet, amelyhez rögtön sztereó fülest is kap a vásárló: a minőség nyilván nem az, amitől hasraesünk, de egy átalakító beszerzését követően már van esély normálisabb muzikalitás kicsiholására is.

A csengőhangok kezelésére van külön kis szoftver, amely megkímél minket attól, hogy a hőn áhított zenét nekünk kelljen bemásolgatni a megfelelő mappába. A hangminőség kihangosított állapotban egyrészt jó, másrészt hangerejét tekintve erős, de az igazán kellemes meglepetés a rezgés volt, amely jó erős, simán érezhető volt kabátzsebben is.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A Palm pont azért váltott a Windows Mobile-ra, mert adatkommunikációs szempontból a saját oprendszere, hmm, nem állt épp a helyzet magaslatán. Úgyhogy most kompenzálták is a dolgot, nem csak 3G, hanem HSDPA is van, de szerencsére az EDGE sem maradt ki. Hiányzik viszont a Wi-Fi, és nagyon durván hiányzott a CeBIT-en, jól jött volna, ha van.

Lokális adatátvitelhez Bluetooth (verziószáma csak 1.2) és infra dukál, illetve a dobozban fetreng egy USB kábel is, amely ugyanolyan csatlakozóval rendelkezik, mint a régi Palm kütyük, csak most ActiveSync kell a gépre a kommunikációhoz. Részemről jobb szeretem a miniUSB-t, de akik régebbi Palm készülékekről nyergelnek át, azok értékelni fogják, hogy a tartozékokat nem kell lecserélni. Kár, hogy sebesség csak 1.1-es.

Mind a netkapcsolat, mind pedig az MMS küldés-fogadás beállítása automatikusan történt, megkajálta a készülék a SIM kártyát, és a megfelelő operátori paramétereket ennek megfelelően alkalmazta, nekem egy szalmaszálat sem kellett keresztbe tennem, ezért jár a pirospont. A böngésző a jó öreg Explorer, aki utálja, az töltsön le mást (mondjuk Operát).

A hátlap alatti akkumulátortól kevesebbet vártam, pláne a régebbi Treo készülékek hasonló tapasztalataiból kiindulva, de az 1200 mAh teljesítményű telep vidáman meghajtotta a tesztalanyunkat két napig úgy, hogy folyamatosan 3G hálózaton volt, illetve a hannoveri út során sokat ugrált különböző szolgáltatók között. Ha kíméljük, akkor elmegy három napig is.

Összegzés. Eleinte fanyalogtam és sirattam a Palm rendszert, de ha el tudok vonatkoztatni ettől, akkor a Treo 750 igen jó kis Windows Mobile kütyü. Észrevétlenül megszokja az ember a speciális funkcióit, nekem egyedül a WLAN hiányzott, de persze moroghatnánk a gyenge kamera miatt is, a miniSD helyett már a microSD a divat, a 2.0-s Bluetooth is lehetne alapelvárás. Mindezek ellenére jó alternatíva lehet, hiszen egyelőre elég kevés olyan PDA-telefon van a piacon, amely QWERTY gombsorral és HSDPA támogatással rendelkezik, ára sem kirívóan magas, úgyhogy:

Palm Treo 750

Bog

A készüléket az RRC Hungary DiFO üzletág biztosította. Köszönjük.

Specifikációk

Palm Treo 750
Technológia GSM 850/900/1800/1900/UMTS
Méret 111x58x22 mm
Súly 154g
Kijelző 240x240 pixel, 65 ezer szín, TFT
Telefonkönyv dinamikus
SMS/MMS memória 60 Mb
Egyéb memória miniSD
Java MIDP 2.0
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van
Számológép van
GPRS/EDGE/3G/HSDPA 4+2/van/van/van
Push To Talk nincs
Infra/Bluetooth van/van, 1.2
Prediktív van
Hangtárcsázás van
Hangrögzítõ van
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió nincs
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 1200 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 200 óra
Beszélgetési idõ 4,5 óra
Fényképezőgép 1,3 megapixel
POP3 e-mail van
WAP böngészõ van
HTML böngészõ Explorer
Játékok van
Csengõhangok MIDI, WAV, MP3
Operációs rendszer Windows Mobile 5 for PocketPC
MP3 lejátszás van
Egyebek érintőképernyő
  • Kapcsolódó cégek:
  • Palm

Azóta történt

  • Palm Centro - egyéniség

    Aprócska PalmOS alapú tenyérgép 2008-ban: pár szempontból elavult, néhány szolgáltatása ugyanakkor példaértékű. Például a kezelhetősége.

Előzmények

Hirdetés