Nubia M2 lite - előnyös alak, rossz diétával

Több szempontból is szimpatikus a Nubia felső-középkategóriás ajánlata – szép, méretes a tárolója és nagy felbontású a szelfikamerája. Egy ponton azonban túl szorosra húzták a nadrágszíjat.

Hardver, szoftverek

Nem egészen helytálló az, hogy az M2 lite csak kijelzőben kötött kompromisszumot, és bár a nyolcmagos MediaTek MT6750 (4 x 1,5 GHz Cortex-A53 + 4 x 1 GHz Cortex-A53 & Mali-T860MP2) éppenséggel passzolna a 720p felbontáshoz, egyszerűen nincs meccsben a Snapdragon 652-es, a Helio X20 vagy akár az igen takarékos Snapdragon 625-ös riválisokkal. A szoftverfelület nem vánszorgóan lassú, de lomhább az árszintnél megszokottnál, előfordulnak pár tizedmásodperces várakozások, nem sietős az alkalmazáskezelés, és bár elfutnak a komoly 3D-s játékok, azok sem hibátlanul. Kontrasztban áll ezzel a bőséges, 3 gigabájt RAM és a szokatlanul kövér, 64 gigabájtos tároló, amelyből 50 áll a felhasználó rendelkezésére, meg amennyi a microSD kártyára kifér. A gyártó felülete Nubia UI néven fut, és 4.0-nál tart, míg az Android a jó öreg 6.0-s, de legalább friss biztonsági csomaggal. Komplett a Google Play integráció, a magyarítás viszont olyan, mintha a fordító már hétfőn délelőtt 11-kor szabadságra ment volna, ugyanis még csak félig sem jött össze. Így a settings menü looks like a zebra mintázata, sometimes magyar, néha English.


[+]

Teljesítmény-teszt
Benchmark Nubia M2 lite Xiaomi Redmi Note 4 Lenovo P2 Honor 6X
Rendszerchip MediaTek MT6750 Snapdragon 625 Snapdragon 625 HiSilicon Kirin 655
AnTuTu Benchmark 6.x 42010 pont 61762 pont 64476 pont 58127 pont
Vellamo Browser 2547 pont 3279 pont 3371 pont 3083 pont
Vellamo Metal 1049 pont 1414 pont 1946 pont 1532 pont
Geekbench 4 (single/multi) 603 / 2523 pont 855 / 2926 pont 845 / 3010 pont 798 / 3285 pont
GFXBench Man. onscreen 10,0 fps 9,6 fps 10,0 fps 8,4 fps
GFXBench Man. offscreen 5,2 fps 9,8 fps 9,9 fps 7,9 fps
GFXBench T-Rex onscreen 21 fps 22 fps 23 fps 19 fps
GFXBench T-Rex offscreen 13 fps 23 fps 23 fps 19 fps


[+]

Nem tudom, mi baja a kínaiaknak az alkalmazásmenüvel (vagy a nyugati világ miért ragaszkodik hozzá), mindenesetre nélküle itt is minden ikon és widget a 4 x 5 vagy 5 x 5-ös kiosztású kezdőképernyőn kap helyet. A dizájnerek nem tudtak dönteni, hogy kerek legyen-e az ikonstílus, avagy szögletes, úgyhogy ilyen is lett és olyan is. Én speciel már csak a könnyebb megkülönböztetés miatt is szeretem, ha nincs egységesítve a háttér. A Nubia mindenesetre nem csicsázta túl a dolgot: pozitív értelemben egyszerűek és laposak a színek, illetve a dizájnelemek. A felülről legördíthető értesítési panelen előbb négy, lejjebb húzva további nyolc kapcsoló érhető el, plusz a fényerőcsúszka.


[+]

Jó, hogy a menü és a vissza gombok funkciója felcserélhető, kevésbé, hogy az alkalmazásváltóhoz nyomva kell tartani az utóbbit. A kettő között pihen az érintésalapú ujjlenyomat-olvasó és home gomb a maga kis értelmetlen piros festésével. Vicces egyébként, hogy a rendszer angolul kéri az ujj ráhelyezését, de magyarul tesz szemrehányást, ha nem takarjuk le teljesen. A nyelvi közjáték sem zavarhatja azonban meg a több-kevésbé megbízható (10-ből 7-8 azonosítás sikeres) és fürge azonosítást (alvó állapotból egy másodperc alatt a főképernyőn lehet lenni). Ujjlenyomattal az alkalmazásokat is zárolni lehet.


[+]

A Nubia UI bevet egy csomó pofás gesztusfunkciót. Van osztott képernyős mód, amihez csak fel kell tolni az ujjat a képernyő aljáról. Emellett a képernyőszéleket is lehet simogatni: a hosszanti oldalon végiggördítve az ujjat előre és hátrafelé lehet lépni a gyorsítótárazott alkalmazások között, amihez pofás lapozó animáció társul. Két ujjal gépészkedve a fényerő állítható, ám mivel a Nubia Z11-gyel szemben itt vastag a képernyőkáva, és a kijelző, nem a telefon szélét kell simítani, ez a gesztusfunkció praktikátlan, tízből hétszer alkalmazásváltás az eredménye. Ennél hatékonyabb a szél megérintése és az ujj befele tolása, amivel azonnal hozzá lehet férni a kezdőoldalak mindegyikéhez.


[+]

Akad még a hagyományosabb palettából duplakoppos felébresztés, képernyőzár az előlap(i szenzorok) letakarásával, három ujjas alkalmazásváltás (felfele húzás) és képernyőkép készítés (lefele), plusz hívásindítás- és fogadás fülhöz emeléssel. Máskülönben a szokásos alkalmazáspark érhető el, bár általában mindenre van egy nubiás megoldás (üzenetkezelő, hangfelvevő, biztonsági mentés, fájlkezelő, óra, naptár, email, zseblámpa, biztonsági mentés, jegyzetelő). Megoldható az is, hogy egyes alkalmazásba két fiókkal be lehessen jelentkezni. Ez azoknak lehet hasznos, akik a közösségi felületeken (is) kettős életet élnek. A Nubia UI kezelésében továbbá angol nyelvű leírás segít, digitalizált változatban.


[+]

Bár az online névjegyek megjelenítését a telefonkönyvben külön kell kérni, nem gond számos fiók, a SIM-ek és a telefon tételeinek használata, sem a gyorskeresés a tárcsázóban. Az opciók között a névjegy egyesítés, a megosztás és az egyéni csengőhangok hozzárendelése szerepel, néhány szűrési és csoportosítási elvvel megtámogatva. A virtuális klaviatúra szerepét alapból az AOSP-alapú sima vagy az emojikra és témázásra koncentráló Kika tölti be, aminek valószínűleg semmi köze az áruházlánchoz. A Nubia böngésző rendben kezel több lapot és a könyvjelzőket, felkínál éjszakai, asztali, kép nélküli, teljes képernyős és inkognitó módot. A honlapok középtempóval töltenek be, közepesen komplextől felfele előfordulnak dadogások görgetéskor.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Snapdragon 835-tel startol a Nubia Z17

    Újabb kínai mobil, ami a legerősebb Snapdragonnal próbál hódítani, ráadásul 8 GB RAM és 128 GB-os belső tároló párosul hozzá.

  • Bemutatkozott a Nubia M2 Play

    Az 5,5 hüvelykes kijelzővel szerelt mobil közepes felszereltséget kapott, remélhetőleg ehhez barátságos árcímke is társul majd.

  • Újabb Nubia phabletre számíthatunk

    A TENAA adatbázisában újabb, az eddigieknél viszont lényegesen gyengébb felszereltségű Nubia phablet került regisztrálásra.

  • Vodafone Smart V8 - a V nem válik vizzé

    Remekül néz ki, minőségi érzetet keltő az anyaghasználata, a szoftveres háttere friss, egy-két hibája miatt azonban nem tökéletes a Vodafone márkanév alatt futó legdrágább mobil.

Előzmények

Hirdetés