Novatel MiFi 2352 - hotspot a zsebedben

Előszó, csomagolás

A Nemzeti Hírközlési Hatóság által november elején publikált jelentés alapján Magyarországon jelenleg 767 000 mobilinternet előfizetés van, az aktív felhasználók száma pedig 600 000 fölött mozog. A szélessávú vezetékes előfizetések száma az 1 700 000-hez közelít, ami azt jelenti, hogy a hazai internetezők elég jelentős része éri el a világhálót mobilhálózaton keresztül, három internethasználóból egynek mobilinternet előfizetése is van. Ha tovább szeretnénk játszani a számokkal: tizenháromból egy ember rendelkezik mobilinternet előfizetéssel, tizenhétből egy pedig rendszeresen használja is azt. Arról mondjuk nincsenek pontos statisztikák, hogy hányan vannak azok, akik tényleg napi szinten szörföznek és kik azok, akik csak a menetrendet vagy ahhoz hasonló, hirtelen szükségessé váló információkat kérnek le a mobiltelefonjukra, ha épp nincs más eszköz a közelükben. A lényeg azonban az, hogy a mobilinternet hazánkban elég elterjedt, szükség van tehát olyan eszközökre, melyek segítségével nem csak mobiltelefonunkon és notebookunkon, hanem esetleg a családban lévő többi eszközön is használni tudjuk azt.

MiFi 2352
[+]

Sajnos jelenleg még elég kevés ilyen eszköz van, bár a gyártók már észrevették, hogy jelentős rés van a piac ezen szegmensében. Az efféle megoldásokat viszont valamiért csak a vállalati szférának ajánlják, pedig sokaknak jó lenne, ha az egész család tudná használni a mobilinternetet és végre le lehetne mondani a vezetékes előfizetést — a sebesség a nagyvárosokban ugyanis bőven kielégítő ahhoz, hogy akár többen egyidejűleg is böngésszünk, igaz, az adatforgalom korlátozása aktív használat esetén komoly gond lehet. A gondolatmenetet egy picit tovább csavarva képzeljük el, hogy a táskánkban van egy eszköz, amit nem kell sehova bedugni ahhoz, hogy mobilinternetünket megossza a nálunk lévő WiFi-s cuccok között — szép lenne, ha a notebook, a telefon és az iPod Touch is kapna a szélessáv áldásából. A legszebb pedig az, hogy ilyen eszközök léteznek.

MiFi 2352

Ezek közül az egyik az MobilX által biztosított MiFi 2352, melyet a Novatel Wireless gyárt, a Pannon pedig előfizetéssel forgalmaz — persze kártyafüggetlenül is megvásárolható. Egy hordozható hotspotról van szó, mely mobilinternet kapcsolatunkat osztja meg WiFi-n keresztül, bónuszként pedig kártyaolvasó is van benne. A közepes méretű, fekete színű dobozban az aprócska dobozon kívül hálózati töltőt és adatkábelt találunk, utóbbinak főleg a számítógépen keresztül történő töltéskor van szerepe, bár azon túl is hasznos lehet.

Hirdetés

Ahogy kinéz, amit tud

A készülék külsejének megtervezéséért felelős mérnökök nagyon jó munkát végeztek, a fekete és fehér színben is létező MiFi pofásan néz ki. Mérete 98 x 61 x 13 milliméter, tömege 81 gramm, aprónak tehát nem mondható, de zsebben és táskában egyaránt jól elfér. A borítás közepes minőségű, ujjlenyomatokat gyűjtő műanyagból készült, oldalt krómozott hatású csík fut körbe, melynek egy felfelé ívelő nyúlványában található a bekapcsológomb. Ez egyben visszajelző ledként is funkcionál, többféle színben tud világítani, ezzel jelzi, ha merül vagy töltés alatt van az akkumulátor. A hátsó részen microUSB csatlakozó és microSD bővítőhely található, a kicsit nehezen levehető hátlap alatt pedig egy 1530 mAh-s akkumulátor található.

MiFi 2352
[+]

Nézzük a technikai paramétereket. A készülékben lévő HSPA-modem 7,2 Mbps sebességű letöltési és 5,76 Mbps-os feltöltési sebességgel bír, az adatokat a végeszközre 802.11b/g szabványú WiFi-n keresztül küldi el legfeljebb 10 métere távolságra. Lefedettség hiányában GPRS vagy EDGE protokollokkal is csatlakozhatunk a világhálóra, a kártyaolvasóba berakott microSDHC kártya tartalmát pedig az összes felhasználó meg tudja tekinteni a megfelelő webcím beírása után. A kliensek száma 5-ben van maximalizálva, ez valószínűleg bőven elég lesz mindenkinek, viszont elkerülhetjük, hogy a vonaton húszan felmásszanak az internetünkre és használják azt. Igaz, már az is szépen megdobja az adatforgalmat, ha rajtunk kívül négyen használják az internetünket, épp ezért bekapcsolhatunk titkosítást (WEP vagy WPA) — bár elsőre nem találtam meg, de a jelszót is át tudjuk írni. A biztonságot elősegítheti továbbá a MAC-szűrés és az SSID-sugárzás kikapcsolása, ezekkel kiegészítve minimalizálhatjuk az esélyét annak, hogy valaki illetéktelenül használja az internetünket.

MiFi 2352
[+]

A hátlap alatt egy 1530 mAh-s akkumulátor bújik meg, mely 40 óra készenléti időt (hogy ez mit jelent egy ilyen eszköznél, azt nem igazán tudni) vagy 4 óra folyamatos használatot tesz lehetővé. Utóbbi teljesen korrektnek mondható, a legtöbb eszköz bekapcsolt WiFi-vel úgysem megy ilyen sokáig. A töltés a hálózati adapterrel és számítógépen keresztül is lehetséges, ha PC-re dugjuk a MiFi-t, az kártyaolvasóként fog üzemelni.

MiFi 2352
[+]

A MiFi-ben elvileg egy olyan Qualcomm chipset teljesít szolgálatot, melyben GPS-vevő is van, a jövőben tehát elképzelhető, hogy ezt a funkciót is aktiválni fogják, feltehetően egy firmware frissítés keretében. Kérdés persze, hogy a navigációs szoftverek tudnak-e majd kezdeni valamit a WiFi-n keresztül érkező GPS-információkkal, valószínűleg nem, ezért nem is él jelenleg a funkció.

Konfigurálás, vélemény

Az eszköz konfigurálása nagyon egyszerű. Mindenek előtt be kell kapcsolnunk, itt nincs sok hibalehetőség, lévén egy gomb van rajta, felállni pedig úgy 10-20 másodpercen belül fel is áll. WiFi-s eszközünkön ezután meg kell keresnünk a MiFi névvel kezdődő hálózatot, mely első alkalommal még nem lesz jelszóval védett, így gond nélkül tudunk rá kapcsolódni. Az internetböngészőbe ezután be kell pötyögnünk a www.mifi vagy a 192.168.1.1-es címek valamelyikét, hogy eljussunk a konfigurációs menübe, ahol az alapvető információkat akkor is láthatjuk, ha az admin jelszóval nem lépünk be.

MiFi 2352
[+]

Ha viszont belépünk, mindent beállíthatunk — az APN-t első alkalommal be is kell majd, ha internetet is akarunk. Dönthetünk, hogy akarunk-e titkosítást, de erről már volt szó A microSD tartalmának megosztása viszont nem az igazi: a tartalmat a www.mifi/sdcard címen érjük el, a fájlok a böngészőben listásan jelennek meg, tehát egy letöltéskezelő hiányában egyesével tudjuk letölteni őket, ami sok esetben zavaró lehet. A funkció ettől függetlenül hasznos lehet, én biztos, hogy tudnám használni.

MiFi 2352
[+]

A MiFi 2352 egy nagyon kellemes kis eszköz. Mérete, minősége nagyon jó, de a lényeg nyilván nem ez, hanem a funkcionalitás, amiben szintén jól teljesít. Valószínű, hogy a mobilinternet felhasználók közül viszonylag kevesen vannak azok, akiknek szükségük van ilyesmire. A gyártó elsősorban a hozzám hasonló felhasználókat célozta meg, akiknek külön SIM-kártyán van a mobilinternet előfizetésük, tehát mobiltelefonon csak akkor tudják használni, ha kiveszik a saját számukat tartalmazó SIM-et és berakják a mobilnetest. A MiFi-vel erre nem volt szükségem, beletoltam a SIM-et, majd a notebookomon, az iPod Touch-omon és az épp nálam lévő WiFi-s telefonon is el tudtam érni a netet. Jó lehet azoknak is, akik otthon osztanák meg a mobilnetet a családdal, bár ők költség szempontjából jobban járnának egy nem mobil routerrel, tesztünk tárgya ugyanis elég borsos áron kerül forgalomba: jelenleg bruttó 60-65 000 forint körül mozog a végfelhasználói ára. Persze úgy is nézhetjük, hogy egy USB-s/PCMCIA-s HSPA-modem önmagában bruttó 30-35 000 forintba kerül, amihez itt hozzáadhatjuk a kártyaolvasó és a mobilitás "árát". Innen nézve a MiFi csak annyira drága, amennyire az összes HSPA-modem az, ami nyilván nem segít a pénztárcánkon, de legalább háborogni nem fogunk.

Bocha

A készüléket a MobilX biztosította.
A készülék megvásárolható online a www.mobilx.hu címen.
Info vonal: +36-52-501-868

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Hirdetés