Nokia N9 - az első mohikán

Hirdetés

Alapfunkciók

A telefonálás elég egyszerű, virtuális gombsorunk van, beütjük, tárcsáz, beszélünk. Nyilván van közelségszenzor az N9-en, ami lezárja a képernyőt, ha a fülünkhöz tesszük a mobilt. Beszélgetés közben két tapintással elérhető a telefon teljes menürendszere. Ha bejövő hívás érkezik, akkor a lezárt kijelző jelzésértékűen felfelé animál, errefelé kell ugyanis nyitni ahhoz, hogy felvegyük a hívást. Ha inkább elutasítani szeretnénk, akkor a hangerőszabályozó rövid megnyomásával némítjuk a csengést, hosszas nyomással pedig kinyírjuk a hívást, ez logikus és kézenfekvő. A hangminőség kitűnő, mind beszélgetőpartnereim, mind pedig én tökéletesen értettük egymást minden esetben.

Nokia N9

A névjegyzék számos forrásból táplálkozhat. Egyrészt importálhatunk a SIM-ről, ez alap. Másrészt behúzhatjuk a Facebook, a Twitter, a GTalk és a Skype ismerőseinket is, minden forrásnál megadható, hogy mindenkit lerántson a telefon a netről, vagy csak azokat frissítse plusz adatokkal, akik már szerepelnek a névjegyzékben. Miután kevés embernek ugyanaz a felhasználói neve és normális neve az összes felületen, ezért egyszer érdemes nekiállni annak, hogy mindenki legyen benne a listában, majd onnan szelektálni és összerendezni az ismerősöket. Az összekötés megtörténhet ugyan automatikusan is, de csak akkor, ha minden mező egyezik, erre igen kicsi a reális esély, ezért egyenként tudjuk a duplikációkat megszüntetni. Természetesen a nevekhez tartozó képeket is lehúzza a netről a rendszer, de ezeket cserélhetjük saját alkotásokra is. A telefonkönyvben vagy keresünk a betűk megadásával, vagy pedig lefelé húzva az ujjunkat egy jókora fekte sávon jönnek egymás után a karakterek. A magyar, kettős kezdőbetűk is helyet kaptak a szoftverben, tehát például B. Csaba, a Mobilarena kiváló szakújságírója a CS-nél helyezkedik el.

Nokia N9

Az üzenetkezelésnél furcsa kettősség jellemzi a rendszert. Tudunk mindenféle módon üzeneteket váltani, Skype-on, FB chaten (de FB üzenet is írható, vagy az illető falára is tudunk postolni) és SMS-ben zajlik a kommunikáció, azonban a különböző technológiákat felhasználó üzenetváltások külön „threadbe“ kerülnek, tehát nem fűzi össze őket egybe a rendszer. Van hiba is: sokszor ha már volt az illetővel Skype-on történt beszélgetésünk, akkor a máshonnan bejövő üzeneteket is úgy jelzi, mintha a Skpye-on keresztült érkeztek volna, csak rájuk kattintva derül ki, hogy más a forrás, ezen tehát még van mit csiszolni. Mint ahogyan itt a sebességgel kapcsolatos optimalizáció is finomhangolásra szorul, a FB-chat esetén az indokoltnál többet mereng a rendszer mielőtt hagyna bennünket szöveget írni. Érdekes az is, hogy az üzenetek felületéről új írás létrehozásánál alapból SMS-t akar küldeni a rendszer, ha valaki olyannal szeretnénk mondjuk Facebook chaten kommunikálni, akivel még nem tettük ezt meg korábban, akkor a telefonkönyv megfelelő információjából kell indítsuk a beszélgetést.

Nokia N9

Az e-mail postafiók a fentiektől teljesen külön kezelendő. Külön ikonja és programja van, semmiféle módon nem csatolható a másfajta üzenetkezeléshez. Ez valahol érthető, hiszen a szoftver rögtön azzal nyit, hogy alakítsuk ki a postafiókunkat, s első helyen az Exchange szerepel opcióként. Itt lehet nokiás megoldásunk, vagy bármilyen más postafiókunk is, amit kézzel tudunk beállítani. Szépen le is jönnek a levelek, gyors a rendszer, a címzetteket egy gombnyomással elmenthetjük a névjegyzékbe, hogy aztán egy esetleges már meglévő bejegyzéshez később hozzárendeljük. Csatolmányok kezelése megoldott, több postafiókunk is lehet, mindenféle titkosítást ismer a modul, tehát itt nincs gond. Úgy látszik, hogy ha nem kell mindent mindennel integrálni, akkor egyszerűbb a képlet.

Nokia N9

A szövegbevitel álló és fekvő helyzetben is történhet, mindkét esetben QWERTY gombsoron dolgozhatunk. Az ékezetes betűket az adott karakter hosszas lenyomása után érjük el, de az N9 tud magyarul, azaz a prediktív szótára is felkészült, amely jó hatásfokkal segít. Ráadásul – nem tudom, hogy miért – de kiemelkedően kevésszer ütöttem félre még álló helyzetben is, ami számomra nagy dolog. A legtöbb beviteli mező alatt van egy sor, ahol egy gombnyomással szúrhatunk be smiley-t, illetve ahol van értelme, ott csatolmányt is. Szöveges üzenet írásakor például, ilyenkor automatikusan MMS-sé változik az üzenet, aminek felső mérethatára 1 megabájt, azaz ez már az MMS 2.0-s szabvány – kérdés, hogy a csevegőpartnerünk készüléke is képes-e ilyesmire. A beállításokban visszatehetjük a mérethatárt 300 KB-ra, hogy az ilyen problémákat elkerüljük.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés