Nokia N97 mini - a kisebb jobb

Bevezető

Nem először gondolkodom el, hogy a "mini" szó jelentése újabban kissé megváltozott. A csupa nagy betűvel írandó MINI például akkora, mint egy Golf, az N97 mini pedig annak ellenére is böszmébb a legtöbb telefonnál, hogy azért az eredeti N97-nél némiképp kisebb. Egy N97 lite jobban illene a telefonra, de ez a Samsung mániája mostanában.

Nokia N97 mini
[+]

Csapjunk is a közepébe: az N97 júliusi piacra kerülésekor nagyon haragudtam a Nokiára. Kidobtak egy csúcsmodellt, rengeteg okos, ötletes és újszerű dologgal, de egy olyan szoftverrel, amiben hemzsegtek a csúnya hibák. És persze megszoktuk ezt már a finnektől (nem mintha ettől megbocsátható lenne), de az tette fel a pontot a hu-ra, amikor a szoftverfrissítésnél szétesett a komplett Windows USB vezérlés kettő darab PC-n. Ekkor történt meg az, ami sem azelőtt, sem azóta még nem: megvontuk az ajánlott minősítést a készüléktől.

Nokia N97 mini
[+]

Ezzel sokan egyetértettek, mások hisztiztek miatta, készült belőle külön hír, illetve blogbejegyzés is, ám azóta a vihar elült, az N97 pedig az újabb szoftvereknek köszönhetően elért arra a szintre, amit a tesztben is jósoltunk neki: normálisan használható, remek készülékké vált, amelynek azért vannak hibái. Egyrészt a szinte teljesen műanyagból felépített készülékház, vagy a gyengécske telep, s hát az ára sem éppen haveri, de csúcsmodelleknél ez igen ritka.

Nokia N97 mini
[+]

Hogy a Nokia miért csinált egy N97 mini nevű telefont is, az nekem eléggé rejtélyes, de nem a motiváció most a lényeg, hanem a végeredmény. Tesztkészülékünk az XXL GSM-től érkezett, s igen rövid használat után már egyértelművé vált, hogy ha rajtam múlna, én bizony ezt venném a testvérmodell helyett. Az okokról lesz szó bőven a következő oldalakon, tessenek lapozni bőszen.

Külső

A fekete kartonból készült doboz nagyon elegáns és visszafogott. A tartozékok mennyiségéről majdnem ugyanez mondható el, töltőt, adatkábelt és fülest kapunk csupán. Tok, TV-out kábel, memóriakártya nincs a csomagban. Viszont a headset nagyon állat, egyrészt agybadugós a vége, különböző méretű gumival lehet a fülünkhöz legmegfelelőbbre alakítani, másrészt távirányító is van a zsinór közepén, amit a magam részéről üdvözlök.

Nokia N97 mini
[+]

Maga a készülék 4,2 milliméterrel rövidebb, 2,8 milliméterrel keskenyebb és 1,7 milliméterrel laposabb, mint az N97. Tömege 12 grammal kevesebb, de így 138 grammot nyom a mérlegen. Viszont a hátlap fémből készült, bizony, rögtön felírható az első igen pozitív változás. A nálunk járt Cherry Black verzió igen elegáns, kissé barnásan csillognak a fémes részek, de létezik Garnet árnyalatban is, ami inkább csajos.

Nokia N97 mini
[+]

További változás, hogy bár a kijelző 360x640 pixeles felbontása nem változott, valamint ezúttal is rezisztív technológiával készült, ám mérete csökkent, ezúttal 3,2 inches képátlóval rendelkezik, ami még mindig bőven elegendő. A fedlapon található gombok és érzékelők tekintetében nem történt változás, három gomb van alul, másodlagos kamera, távolságszenzor és fényérzékelő került felülre. Ezúttal nincs oldalról belógó Nokia felirat, bár ez nem is hiányzott.

Nokia N97 mini
[+]

Az oldalsó kezelőszervek és bemenetek listája változatlan, felül 3,5 mm-es jack csatlakozó és bekapcsoló gomb ücsörög, oldalt microUSB tátong, vannak hangerőt szabályozó billentyűk, a kamerához is tartozik egy kezelőszerv, illetve bal felől a remek kijelzőzár-csúszka helyezkedik el, amely most hibátlanul teszi a dolgát. A hátlapon viszont a kamera ezúttal védtelen, szerencsére a kettős LED vaku megmaradt.

Nokia N97 mini
[+]

A fémes panelt elég nehéz leszedni, alatta egy gyengébb akkumulátor ücsörög, az 1100 mAh teljesítményű erőforrás gyári kódja BL-4D. A telep kivakarása nélkül hozzáférünk a microSD kártyához, ide maximum 16 gigás lapocskát lehet betolni. Az összeszerelési minőség átlagon felüli, nagyon rendben van.

Hirdetés

Kinyitás, gombsor

A kinyitás művelete ugyanolyan, mint az N97-nél, de valamitől úgy éreztem, hogy nehezebben indul el a folyamat. De ha sikerül jól megbökni a készülék karimáját, akkor megint az történik, hogy a fedlap kissé megemelkedik, majd lazán elfordul, s tökéletesen stabilan megáll 120-130 fokos szöget bezárva a készülékház alsó felével. Perfekt, minőségi, hibátlan konstrukció, soha nem gondolná az ember, hogy el is romolhat, bár nyilván nem tart örökké, de elég tartósnak néz ki.

Nokia N97 mini
[+]

A mechanikus részek most is ugyanolyanok, egy széles panel köti össze a fedlap két hátsó lábát, s van még egy harmadik is. Az említett összekötő panelen most nincsen rajta mindenféle, a tudást hirdető felirat, csak annyi, hogy N97 mini, ez legyen elég mindenkinek. Ha alánézünk a fedlapnak, akkor látszik a jól védett átvezetőkábel is, nyilván ez az a pont, aminek nem szabad megsérülnie, különben leshetjük, hogy a kijelző mikor fog bármit is kommunikálni.

Nokia N97 mini
[+]

A gombsor megváltozott. Nem gyökeresen, mert maradt a három soros kiosztás, de a legfontosabb különbség, hogy a nagy N97-en bal oldalon van a navigációért felelős D-pad (ami nem éppen a legtökéletesebb megoldás), a tesztkészülék viszont ezzel nem rendelkezik, helyette a jobb szélre került négy iránymutató gomb, ami sokkal inkább emlékezteti az ember egy számítógépes billentyűzetre. Azzal, hogy a böhöm D-pad eltűnt, hirtelen keletkezett egy rakás hely, ami annyit jelent, hogy kisebb mérete ellenére sem zsúfolt a QWERTY gombsor, ráadásul a szóköz billentyű is nőtt egy kicsit.

Nokia N97 mini
[+]

A gépelés most már tényleg remek ezen a billentyűzeten, a kijelző tökéletes szöget zár be a telefon alsó részével, a gombok megvilágítása is egyenletes. A három soros elrendezést sem kell sokat szokni, ez így jó, ahogy van. Viszont teljesen érthetetlen, hogy ha be van kapcsolva a mozgásérzékelő, s kinyitás nélkül forgatjuk a telefont vízszintes állapotba, akkor miért gyullad fel az ilyenkor nem is látható gombsor világítása. Be lehet kukucskálni a fedlap alá, s olyankor látszik, hogy ott ég feleslegesen a villany, ejnye.

Menü, rendszer

A burkolat alatt dolgozó hardver szinte semmit sem változott. Ugyanaz a 434 MHz-es processzor, amely mellé 128 MB RAM került. A felhasználói tárhely viszont csökkent, most "csak" 8 gigabájtnyi helyen garázdálkodhatunk, de azt hiszem, hogy egy átlagjúzernek ez is bőven elég. Nem változott az operációs rendszer sem, a Symbian OS 9.4-es verziószámú változata dolgozik a gépben, a felület pedig a Series60 ötödik generációja.

Nokia N97 mini

Magában a menüben azért van egy hatalmas különbség. Eleinte az N97-ben nem volt ún. kinetikus görgetés, most viszont az N97 mini gyárilag tudja ezt. Ez a technológia arra jó, hogy hosszú listák, menüpontok, weboldalak, esetleg dokumentumok kapcsán a kijelző meghúzásával nem csak annyit mozog a felület, amennyit az ujjunkkal képesek voltunk odébbhúzni, hanem "lendületet" vesz a szoftver, s folyamatosan lassuló mozgással jóval nagyobb mennyiségű adatot tudunk átpörgetni. Hogy nem menjünk messzire: már az első iPhone-ban is ilyen megoldás volt. Az N97 miniben ez tökéletesen működik, finoman, precízen adagolható, nagyon hiányzott az eddigi érintős Symbian gépekből.

Nokia N97 mini

Innentől kezdve szinte minden ugyanaz. A főképernyő widgetjei ezúttal is jól átgondolt rendszerben kerülhetnek egymás mellé / fölé, függően attól, hogy milyen helyzetben van a kijelző. A gyári widgetlista elég szűkös (ezúttal például nincs Facebook widget), de az OVI Store-ból számos új widget tölthető le, amelyek között vannak hazai vonatkozásúak is, most csak a Metro hírújság RSS feedjét említeném meg.

Nokia N97 mini
[+]

Maga a főmenü okosan pont 12 ikont tartalmaz, tehát görgetésre nincsen szükségünk. Az almenükben már lesz rá módunk, az alkalmazások mappában már gyárilag is 26 rajzocsak tesped, amelyek közé újabbak érkezhetnek, ha nekiállunk ész nélkül telepíteni mindent az OVI-ról. A Symbian rendszer megtartotta testreszabhatóságát, a gyári négy téma mellé bármennyi beszerezhető, úgyhogy akinek nem tetszenek a finnek által fabrikált, erősen minimalista verziók, nem kell elcsüggednie.

Alapfunkciók, GPS

A névjegyzék szokás szerint gyakorlatilag korlátlan kapacitással bír, az egyes emberkékhez adható mezők száma is végtelennek tűnik. Ha valami mégsem lenne a listán, akkor új mező létrehozására is van lehetőség. Külön fület kapott a névjegyzékben az OVI, a Nokia ugyanis - ha a felhasználó kéri - szinkronizálja online tárhelyünkkel a kapcsolatok listáját. Ez kellemes lehet, ha át szeretnénk költözni majd később egy másik OVI-képes Nokia kütyübe, vagy ha valami miatt az adatok elvesznek.

Nokia N97 mini

Az üzenetkezelés mindent tud. SMS, MMS, e-mail nem probléma, utóbbi esetben POP3/IMAP4 postafiókok mellett lehet nekünk OVI mail accountunk, s nem hiányzik az Exchange szerverekkel való kompatibilitás sem. A szövegbevitel összecsukott állapotban virtuális mobilos gombsoron történhet, s ez akkor is így marad, ha elforgatjuk a kijelzőt, hiszen egy mozdulattal elérhetjük a hardveres QWERTY billentyűzetet.

Nokia N97 mini

A naptár pont ugyanolyan, mint az N97-ben, korrekt, könnyen kezelhető, áttekinthető jószág, havi, heti és napi nézettel. Az ébresztőóra is a szokásos, ismétlődésre képes, szundival felvértezett alkalmazás, a diktafon 1 órányi hanganyagot hajlandó rögzíteni. Az irodai funkciók között van alapfunkciós számológép (ezt majd lecserélheti mindenki az OVI Store segítségével), a QuickOffice sóher módon ezúttal is gyárilag csak read-only, ha szerkeszteni szeretnénk, akkor a zsebünkbe kell nyúljunk a teljes licensz megvásárlásához. A PDF olvasó és a Symbian rendszerre írt Zip az elvárásoknak megfelelően teszi a dolgát.

Nokia N97 mini

Az alkalmazások között rengeteg apróság ücsörög. Az üzenetfelolvasót már nem kell bemutatni, a keresés funkció is ismert (a készülékben tárolt adatok között turkál), a beállításvarázsló hasznos lehet net és MMS kapcsán, van podcasting alkalmazás is. Ezeket már láttuk korábban is, most van egy-két újdonság. A Drawing ikon mögött - nahát, ki hinné - egy kis rajzprogram van, teljesen fapados, nem is látom sok értelmét. A Boingo egy webes adatbázis, amely több ezer hotspot helyét tartalmazza világszerte, erre regisztrálni kell, utána üzemel. A Vlingua egy beszédfelsimerő rendszer, amely lehetővé teszi, hogy hanggal irányítsuk a telefont, biztos frankó, én kevéssé gerjedek az ilyesmire. A Qik nevű program már nem új, ez arra jó, hogy online videostreamet indítsunk a készülék segítségével.

Nokia N97 mini

A navigációra pedig a Nokia Maps vehető igénybe (bocs: Térképek), ez a szokásos módon működik. Vagy online rántja le a térképeket, vagy megveszünk néhány régiót pénzért, s akkor tud offline is navigálni, de az biztos, hogy a hangutasításos vezetéshez lóvéra lesz szükség. A NavteQ alapú térkép mára már egész frankó, több helyen eléri az itthon etalon TopMap adatbázis szintjét (főleg nagyvárosokban), de azért van más alternatíva. Egyrészt a Garmin XT, amely a fent említett TopMap térképet használja, ám a Garmin nem támogatja már a szoftvert, úgyhogy orcánkat az NDrive felé fordíthatjuk, amely szintén TopMap alapú, s igen kellemes. A Sygic nevű program a TeleAtlas adatbázis miatt nem ennyire pontos, de külföldre haladva már hibátlan, mindenki meg fogja találni a számára legfrankóbb megoldást.

Nokia N97 mini

Maga a vevő kissé nehezen talál elsőre jelet, de ha megvan a pozíció, akkor stabilan tartja azt. A GPS funkció még jól jöhet fotózáskor, igény esetén a kép adati közé a koordináták is bekerülhetnek (geotagging, na).

Multimédia

A kamerán nincs lencsevédő, ami mindenképp visszalépés. A modul azonban ugyanaz az 5 megapixeles, autofókuszos optika, ami az N97-ben is dolgozik, megvan a dual LED vaku is, a funkcionalitásban nincs különbség, komoly beállítási arzenált kapunk, ahol színtónusok, fehéregyensúly, környezeti profilok, makró, portré, panoráma és sorozatfelvétel is van. Videót VGA-ban rögzít a gép, 30 fps-sel, ami egyáltalán nem rossz, itt tehát semennyit sem csorbult a funkcionalitás. Az időjárás nem volt épp kegyes hozzánk a tesztidőszak alatt, ronda, esős, felhős, szürke massza volt minden napközben is. Nehéz ezeket összevetni az N97 júliusi fotóival, de az biztos, hogy a szoftver izomból tol kontrasztot a fotókra, aminek az a következménye, hogy rettentően erős a zaj. A vaku és a makró viszont nem rossz, ez tény.

Nokia N97 mini

Zenei szempontból a legfontosabb a csomagolt füles. A 3,5 mm-es csatlakozóval a telefonhoz illeszkedő tartozék nem szétszedhető, de középtájon kissé kidudorodik, s ide került egy távirányító modul, amelyen a hangerőt csavargathatjuk és a zenelejátszót vezérelhetjük. Felvevőgomb is került rá, így tehát a készülék előhalászása nélkül elérhető szinte az összes olyan funkció, ami utazás közben hasznos lehet.

Nokia N97 mini
[+]

Szoftveres oldalról történt egy kis visszalépés, az N97 mini ugyanis nem rendelkezik FM-transmitter funkcóval. Ez szerintem kibírható, cserébe kihangosítva sem szól rosszul, van equalizer, megjeleníti az albumborítót, a zenéket pedig ID3 tagek alapján csoportosítja. A készülékben van rádió is, ede csak az RDS-sel fűszerezett felület normál FM adásra (98.6, Térerő, stay tuned!), online rádió nincs, maximum letölteni lehet hozzá.

Nokia N97 mini

Játékfronton gyárilag nem állunk sehogy, illetve van egy DJ Mix Tour nevű rettenet (a Guitar Hero lemezlovasra optimalizált kiadása), rettenetes zenékkel és kezelhetőséggel, sikítva dobtam el a készüléket (miközben a barátnőm sikítva menekült be a fürdőszobába), úgyhogy ne, ezt ne akarjuk. N-Gage már nincs, a Nokia megszüntette a platformot, most már minden az OVI-ról szól (ilyen korszakom nekem is volt 4 évesen), onnan lehet letölteni alkalmazásokat.

Adatátvitel, összegzés

Az N97-hez képest semmi sem változott adatkommunikációs szempontból, azaz itt is konkrétan minden van. HSDPA, HSUPA, WLAN adott, az internetes kommunikációnak semmi sem állhat útjában, csak a kiváló hazai hálózati lefedettség... A böngésző frankó, ekkora felbontáson a legtöbb oldal viszonylag jól áttekinthető, a kinetikus görgetés itt is jól jöhet. A flash támogatás adott, úgyhogy az N97 mini éppolyan kellemes internet élményt biztosít, mint nagyobb testvére.

Nokia N97 mini
[+]

Lokális szinten egyrészt van 2.0-s, A2DP-vel (azaz sztereó hangátvitellel) megtámogatott Bluetooth, illetve a dobozból előhalászható microUSB kábel, amely tölti is a készüléket. A csomagban OVI Suite névre hallgató szinkronizációs szoftver bújik meg, de az N97 mini a régebbi PC Suite-tal is elcseveg, ha nagyon muszáj. Csak reflektálva az N97-tel kapcsolatos szívásokra: az N97 mini, ugyanazzal a géppel, ugyanazzal az oprendszerrel, sőt, ugyanazzal az OVI Suite-tal egyből, gond nélkül, vidáman megtalálta a kapcsolatot és a szinkronizáció is rendben lezajlott.

Nokia N97 mini
[+]

A hátlap alatti akkumulátor teljesítményéről már volt szó, a gyakorlati produkció azt bizonyítja, hogy amennyiben valaki komolyan kihasználja a készülékben rejlő képességeket (multimédia, GPS, adatkommunikáció), akkor jó másfél napig üzemel a telefon töltés nélkül, érdemes tehát magunknál tartani legalább egy USB kábelt, hogy rákössük egy PC-re, ha a merülés jeleit mutatja. Egyébként egy komplett éjszakán keresztül prüttyögött a kabátomban egyes töltéssel a telefon, mielőtt végleg megadta volna magát, tehát jó hamar elkezd vinnyogni, ha azt érzi, hogy közel a vég.

Értékelés: Nokia N97 mini
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 10 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 9 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 5 pont

Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az N97 mini jó ötlet volt a Nokiától. Ugyanarról a kütyüről két bőrt is le tudnak húzni, gratulálunk. A különbségek eléggé nüansznyiak, de egy dolog biztos: az N97-re írt rendszernek kellett három hónap mire normálissá állt össze, ami ciki az elődmodellre és a gyártóra nézve, jó hír viszont az N97 minire ácsingózó tulajdonosoknak. Komoly szoftveres hibák nincsenek, megakadások is alig-alig, a kinetikus görgetés nagyon kellett, és üdvözöljük a fémből készült hátlapot. Az FM-transmitter kihagyása nem nagy érvágás, a kameravédő kámforrá válása komolyabb eset, de mindezekkel együtt is azt kell mondjam, hogy ha a két készülék között kéne választani, én mindenképpen az N97 mini mellé tenném le a voksom. Mindenkinek megvannak a maga igényei, számomra a fém hátlap döntő. És miután ez a készülék végre tényleg tudja azokat, amiket az N97-nek kellett volna (normális működés), ezért ez a modell valóban megérdemli az ajánlott plecsnit.

Az árazás most még full idióta, mivel 15 lepedővel többe kerül az N97 mini, mint a régebbi modell, amely mára már szoftveresen is rendbejött. Nyilván a szokásos történettel állunk megint szemben: az újdonság mindig magasan kezd. Ám nem árt megfigyelni, hogy míg az elődmodell 170 ezres nyitóárral indult, addig az N97 mini "csak" 125 lepedő, ami remélhetőleg azt is jelenti, hogy ha az áresés mértéke három hónap alatt hasonló lesz, akkor bőven 100 guriga alá csusszanhat a készülék értéke, s onnantól tényleg jó vételnek számít majd.

Nokia N97 mini

Bog

A Nokia N97 minit az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia N97 mini
Nokia N97 mini Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 113 x 52,5 x 14,2 milliméter
Tömeg 138 gramm
Színvariációk Cherry Black, Garnet
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 640 x 360 pixel
Kijelző típusa rezisztív TFT
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 600 kB
Belső memória 128 MB RAM
Adattárolásra 8 GB használható
Memória bővíthetősége microSDHC
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE Class 32 / Class 32
UMTS / HSDPA van (384 kbps) / van (3,6Mbps)
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi van (802.11b/g)
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS van / van
GPS vevő van, A-GPS támogatással
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian OS 9.4 Series 60 5th gen.
434 MHz-es ARM11 processzorral
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, Exchange, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok 1
Valutakonverter van
Extra szoftverek OVI, QuickOffice, Adobe PDF, Zip
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, dual-led villanó
Carl-Zeiss
Másodlagos kamera van, VGA felbontású
Videófelvétel van (max. 640 x 480, 30 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van, RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1100 mAh (BL-4D)
Készenléti idő 320 óra (2G) / 310 óra (3G)
Beszélgetési idő 7 óra 10 perc (2G) / 6 óra (3G)
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgatókimenet, giroszkóp, TV-kimenet, QWERTY
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés