Nokia N73 - N-ekünk jó

Külső

Megkésve bár, de törve nem, kicsit megnyúztuk az N73-mat. A késlekedés oka az, hogy mindenképpen egy olyan modellt szerettünk volna górcső alá venni, amely a gyártótól hivatalosan érkezik, ez a folyamat viszont nem haladt túl gyorsan. Még a hivatalos forgalomba kerülés előtt szert tettünk egy telefonra, ám annak kamera része annyira csapnivaló volt, hogy a tesztelés feleslegesnek tűnt. Kis idő elteltével az XXL GSM biztosított egy telefont a három megapixeles mobilok összehasonlító tesztjéhez, de akkor már úgy tudtuk, hogy hamarosan jön a Nokia által osztott tesztkészülék is. Ez viszont kicsit csúszott, de végre megkaptuk, így (An)Dante kollega jó két hétig nyúzta, most ennek eredménye olvasható, ám 4-5 napja már jómagam használom a telefont, ezért néhol saját tapasztalataimmal is kiegészítem a cikket. – Bog

Amikor megtudtam, hogy az N73 teszt rám vár, már előre sejtettem, hogy az új király beavatási ceremóniáját is nekem kell majd celebrálnom, ami persze messze nem azt jelenti, hogy egy minden téren tökéletes készülék akadt a kezem ügyébe, hanem talán annyit, hogy összhatásában talán az egyik legkellemesebb. De ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük az ismerkedést a külsővel.

A 110 x 49 x 19 milliméteres és 116 grammos készüléktest nem mondható aprónak, de még az a kényelmesen zsebre vágható méret. Súlyeloszlása szinte tökéletes, és az alkalmazott anyagok tapintása is igen kellemes. A készülék bal oldalán található az infravörös port, alatta pedig a hordszíj rögzítőkéje, míg jobb oldalt a hangerő gombokon túl a kamera és a galéria kezelőszervei is helyet kaptak. Az alsó részen a hagyományos Pop-Port és töltő csatlakozó magányát a miniSD kártyahely és az ezüstszürke rács alatt megbúvó hangszóró próbálja enyhíteni. Ezen hangkeltő rendelkezik egy ikertestvérrel is, méghozzá a bekapcsoló gomb körül a készüléktest legtetején.

A törtfehér előlap legmeghatározóbb eleme minden bizonnyal a gigantikus kijelző, mely egyszerűen olyan érzetet kelt, hogy ennél nagyobb vásznat nem is lehetett volna belepréselni. Nem így viszont a billentyűzet. Sajnos a túlzsúfolt elrendezés és formavilág olcsó érzetet kelt, ráadásul a hatalmas kráter tátong a kijelző és a kissé lágy, de mégis határozott nyomáspontú gombok között, mely nem csak hogy nem szép, de ordít róla, hogy ide bizony egy kényelmes méretű klaviatúrát is eszkábálhattak volna. Lehet, hogy csak én vagyok így, de egyszerűen nem tudtam megszokni a teljesen sík felületű, egybefüggő, apró gombokat. Rendszeresen mellényúltam, melyet csak fokozott a kissé síkos felületű joystick nem épp kezesbárány magatartása.

Megfordítva a készüléket egy leírhatatlan színű burkolat fogad. A gyártó állítása szerint metálpiros, de engem sokkal inkább a metálfényű meggyjoghurtra emlékeztet. És ezzel el is érkeztünk a készülék leggagyibb részéhez: a hatalmas NOKIA felirattal díszített kamerafedő csúszkához, mely olyan szinten lötyög, hogy ez még a tizedárú fényképezőgép kategóriájában is égő lenne. A legviccesebb, hogy az akkufedő hátlap viszont annyira szoros illesztésű, hogy a SIM behelyezése bizony hosszú perceket vesz igénybe. Bár – hasonlóan a többi N modellhez - a készülék ugyan enélkül is használható offline módban.

Hirdetés

Kijelző, menü

A 240 x 320 képpont felbontású, 37 x 49 mm méretű 262.144 színárnyalat megjelenítésére alkalmas kijelző igen impozáns darab. Fényerejét tekintve is bőven az élmezőnyben foglal helyet. Még erős napfényben is tökéletesen kontrasztos, éles képet biztosít. A képpontok magas száma miatt a kép részletgazdag és plasztikus, habár a Series 60 szoftver legtöbb esetben nem alkalmaz élsimítást, mely nem tökéletesen illeszkedő képfelbontás esetén (például elkészített fotók) bizony látható képhibákat eredményez, de ez már csak szőrszálhasogatás.

A Symbian OS 9.1 operációsrendszer és a harmadik kiadású Series 60 kezelőfelület együttesen sokkal jobban bővíthető alapokat és plasztikusabb, testreszabhatóbb kezelőfelületet biztosít. Az igazat megvallva a menü kinézetében és használhatóságában igen erős hasonlóságot mutat a hagyományos készülékeknél megszokott legújabb Series 40 felülettel, mely nyilván könnyebb áttérést tesz lehetővé a Symbian és hagyomány készülékek között.

A fő kijelző az aktív készenléti képernyő, mely tetején a témafüggő digitális vagy analóg óra és dátumadatok, valamint akkumulátor és térerő visszajelzők kaptak helyet. Alattuk hat tetszőleges alkalmazás gyorsindító ikonja helyezhető el. A képernyő legnagyobb részén a naptár és a feladatkezelő kiírásai láthatóak, melyek az elkövetkező eseményekről tájékoztatnak. Egyetlen kattintással aktiválható bármelyik. Rádió vagy zenehallgatás közben az éppen aktuális szám címe, vagy rádióállomás neve látható a kijelzőn. Az N-Series számára a multimédia lételem. Éppen ezért egy dedikált multimédia gomb majd a joystick 5 irányának választásával pillanatok alatt elindítható a kamera, a böngésző, esetleg a médialejátszó.

Az alkalmazásváltó gomb nem csak az éppen futó programok között tud váltani, hanem egyben a menü belépőpontja is. A menürendszerből egyszerre 3 x 4 ikon látszik, bár ennél többől is állhat, de ilyenkor görgetni kell. Az ikonok sorrendje tetszőlegesen változtatható, sőt akár saját mappákba is rendezhető. A saját alkalmazások tetszőlegesen átnevezhetők és a megfelelő helyre áthelyezhetők. Az almenük felépítése a legújabb hagyományos Nokia menüre hasonlít, így elég könnyen hozzá lehet szokni.

Telefonkönyv, üzenetek

A telefonkönyv nem sokat változott. Mivel a dinamikus belső memóriát használja a bejegyzések száma szinte korlátlan. Nevenként több telefonszám dedikált videóhíváshoz használatos számmal, e-mail cím, internetes címek, cégadatok, pozíció, becenév, adó-vevő cím (Push-to-Talk), megjegyzések, születésnap, otthoni cím, illetve természetesen kép és hang is rendelhető. Minden névhez külön hangcímkét generál a szoftver, melyet később tetszőlegesre le lehet cserélni, de általában az alapértelmezettet is teljesen jól felismeri a telefon hanghíváskor, majd gépi hangon visszamondja mielőtt az alapértelmezett számán hívja. Nagyon hasznos, hogy a bejövő hívás elutasítása során az N73 is hajlandó egy előre megszerkesztett üzenetet is küldeni a hívónak arról, hogy bocs, most nem alkalmas, majd esetleg később. Sokszor jött jól. – Bog

Üzenetkezelés szempontjából nem sokat hozott a megnövelt felbontású kijelző és új kezelőfelület: SMS szerkesztéskor hét sor fér ki e kijelzőre. Az adott üzenetből még hátralévő betűk száma folyamatosan látszik a képernyőn, épp úgy, mint az elküldéshez szükséges üzenetek száma is. A magyar T9 szótár kissé felidegesített. Hiába kapcsoltam be a csökkentett karaktertámogatást, egy egy hosszú „ő” vagy „ű” hatására azonnal 2-3 üzenetben akarta elküldeni az azelőtt mindössze egy SMS-be bezsúfolható üzenetet, lévén hogy azon nyomban UNICODE támogatásra kapcsol. Remélhetőleg erre lesz valami javítás. Az MMS szerkesztő elég egyszerű, de a célnak tökéletesen megfelel.

Az e-mailek kezelése igazi csemege. A beépített szoftver minden gond nélkül megjeleníti a HTML formátumú leveleket is. Több fiók kezelésére is van lehetőség, legyen az SMTP vagy IMAP. Beállítható, hogy a teljes üzenet csatolmányokkal együtt, vagy csak egy rövid előnézeti részét töltse le a telefon. A csatolmányok később minden gond nélkül letölthetők, és ha van hozzá alkalmazás meg is jeleníthetők.

Multimédia, szervezőfunkciók

Igen nagy elvárásokkal estem neki a 3.2 megapixeles, autofókuszos kamerának. Részint azért, mert már több ízben sikerült megcsodálnom a felvételeit, másfelől viszont maga a képkezelés folyamata, sebessége és használhatósága is igen érdekelt. A hátlapon a flip elhúzásával indul a kamera. Pár másodpercig eltart, mire végre megjelenik a kereső képe, mely ezután tökéletesen folyamatos. A beállítások száma bőségesen elégséges, bár a finn gyártó nem annyira egy „fényképész” kezébe szánta a készüléket. Erre utal, hogy például az ISO állításnál nem a megszokott számértékek láthatóak, hanem „automatikus, normál, alacsony és legjobb” értékek, melyek khm, eléggé semmitmondóak. A menürendszer sebessége ilyenkor kicsit belassul, de még elviselhető mértékű.

Rengeteg fényképezési program közül lehet választani: automata, portré, közeli, tájkép, sport, éjszakai vagy éjszakai portré. A fehéregyensúly állítása jól jöhet beltéren, ahol sok a kompakt fénycső. Speciális hatásként kiválaszthatók régi fénykép, fekete-fehér, negatív, vagy élénk színkezelési módok. A beépített, LED-es villanó vörös szem szűrésre is képes. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kedves fotóalany a négy vakító villanás hatására eltorzult arccal és csukott szemmel kerül megörökítésre. A villanót gyakran használja a szoftver fókuszálás közben is, mely a kameragomb félig lenyomott állapotában kezdődik. Legtöbb esetben gond nélkül fókuszál. A gomb teljes megnyomásakor a kereső frissítése megáll, de sajnos nem az utoljára látott pillanatot tárolja a szoftver, hanem viszonylag nagy késéssel rögzíti az eseményeket. Az elkészített képek természetellenesen színesek, még alapjáraton is, nemhogy az élénk színeket kiválasztva. Sötétben a zajszűrés hiperaktív, és ilyenkor bizony a szent cél érdekében hajlamos a részletektől megszabadítani a képet. A 352 x 288 képpont felbontású videók szépek, de ezt bárki megcsodálhatja saját szemmel is: tesztvideó itt és itt tölthető le.

A zenelejátszó és az FM rádió minősége a mellékelt távvezérlővel is felvértezett fejhallgatóval megfelelő, és egészen hangosan is szól, de ha valaki komoly igényeket támaszt a zene minőségével szemben, akkor nem árt egy „rendes” fejhallgatót beszerezni.. Nem túl meglepő módon a lejátszó a háttérben is képes futni, és valamennyi általam prezentált hangmintával gond nélkül megbirkózott egészen az eAAC+-ig bezárólag. Az elvileg 3D sztereó beépített hangszórópár közepes hangerőn is torzít, és minősége leginkább nincs. Érthetetlen módon a sztereó Bluetooth átvitel valamiért kimaradt az amúgy széles repertoárból. A beépített 40 MB memória miniSD kártyával bővíthető, mely nem része az alapcsomagnak

A napi, heti és havi naptár szinte minden igényt kielégítő, mely az aktív készenlét funkcióval kiegészítve folyamatosan szem előtt tartja valamennyi bekövetkező eseményt. A teendők most már nem része a naptárnak, hanem külön menüpontban érhető el. Az előre telepített alkalmazások kezelik a Word, Excel és PDF dokumentumokat, de csak megjeleníteni lehet őket. Azt is csak némi megkötéssel. A Word például csak a szöveget jeleníti meg a képernyőre tördelve, a képeket nem. Az Excel sem kezeli a grafikus elemeket. Eredeti nézetben csak a PDF-ek láthatók. Egyelőre nincs túl sok Symbian 9.1-re írt alkalmazás, a régiek viszont nem futnak rajta.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Adatátvitel terén igazán sokrétű a szerkezet. Az őskövület GPRS-en kívül EGDE és 3G (UMTS) hálózatokon is használható. A beépített böngésző ki is használja ezen adottságokat. Pillantok alatt áttördeli az oldalt és már lehet is böngészni. Összesen két hibáját tudnám felhánytorgatni. Az egyik, hogy nincs vízszintes nézet, a másik, hogy eredeti elrendezésben néha nem jól jeleníti meg az oldalakat, főleg ott, ahol formok, ablakok és framekezelés történik. Helyi adatátvitelre az infravörös és Bluetooth átvitelen kívül a mellékelt USB kábel is nagy segítség lehet. Az eszköz Plug&Play kompatibilis, azaz szoftver telepítése nélkül is csatlakoztatható a PC-hez, de a belső memória nem érthető el, csak a kártya. Sokak számára talán a sztereó Bluetooth és a WLAN hiánya jelenthet problémát.

Az 1100 mAh akkumulátor teljesítménye igazán meggyőző. Nagyon meglepett, hogy több mint 6 óra folyamatos beszélgetés után tudtam csak megadásra kényszeríteni a szerkezet. A hang minősége minden szempontból kielégítő. Nekem egyik vesszőparipám a konferenciahívások kezelése, melyen az elmúlt időben több Nokia készülék csúnyán leszerepelt, de itt sem a vételi viszonyokkal, sem a hívások véletlen megszakadásával nem volt probléma. Nekem nem volt ilyen szerencsém, a telefon többször minden előzmény nélkül megszakította a hívást, majd újraindult. Egy ízben a kijelzővilágítás le sem kapcsolt, a hátlap szinte forróra melegedett, és a teljesen feltöltött akkumulátor két óra alatt csontra lemerült. Más szoftveres probléma is előfordult: témaváltás után szellemképes lett a menü, amerre mozogtam az ikonok között, ott végig megmaradt a kijelölés. Hiába mondotta tehát a Nokia, hogy ez a legújabb magyar szoftver, még messze nem tökéletes. – Bog

A teszt talán nem sikerült annyira cukormázasra, mint lehetett volna. Nagy hangsúlyt fektettem a készülék hiányosságaira, korlátaira, de ez nem azt jelenti, hogy könnyű szívvel adtam vissza. Hosszú idők óta ez az első olyan (Nokia) készülék, melyet a mindennapok során mind üzleti, mind multimédiás célra előszeretettel használtam. Összesen egyszer fagyott le a tesz során, amikor a kamera flipet kinyitottam, majd hirtelen becsuktam. Bárkinek tudom ajánlani, aki szemet tud hunyni hátlap gyenge minősége, a fotózás során tapasztalható késések, a harmatos beépített hangszórók és a sztereó Bluetooth átvitel hiánya felett. Sokan lesznek ilyenek. Minden hibája ellenére tehát:

Nokia N73

(An)Dante

A készüléket a Nokia sajtóügynöksége biztosította. Köszönjük.

Specifikációk

Nokia N73
Technológia GSM 900/1800/1900 + UMTS
Méret 110x49x19 mm
Súly 116g
Kijelző 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 40MB
SMS/MMS memória 40 MB/40 MB
Egyéb memória miniSD kártya
Java MIDP 2.0 + Symbian alkalmazások
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép van
GPRS/EDGE/3G 4+2/4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás van
Hangrögzítő 1 perc
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van, Visual Radio
Kihangosítás van
Alap akkumulátor 1100 mAh Li-Ion
Készenléti idõ 350 óra
Beszélgetési idõ 360 perc
Fényképezõgép 2048x1532 + 352x288 videó
POP3 e-mail van
WAP böngésző 2.0
HTML böngésző van - kereteket is kezel
Játékok van
Csengőhangok MIDI, MP3, MP4, eAAC+
Operációs rendszer Symbian OS 9.1
MP3 lejátszás van - háttérben is
Egyebek Sztereó fejhallgató és USB kábel az alapcsomagban
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés