Nokia Lumia 630 - okos folytatás

Multimédia, üzemidő, összegzés

A hátlapi kamera a Lumia 520 egyik gyenge pontja, úgyhogy a 630-ban érdemes lett volna kicsit rágyúrni, de pusztán a technikai adatok alapján úgy tűnik, hogy ez nem történt meg. Továbbra is 5 megapixel az elérhető maximális felbontás, a rendszer autofókuszos, makró felvételeknél a közelpont 10 centiméter. Videót 720p-s felbontásban lehet rögzíteni (itt egy tesztfelvétel), a képalkotáshoz pedig két szoftver is rendelkezésre áll, a Windows Phone gyári megoldása mellett ott van a kicsit talán kényelmesebb kezelőfelülettel megáldott Nokia Camera is. Alapvető beállításokat egyébként az alapértelmezett szoftverrel is végezhetünk, van pár jelenetmód (közeli, éjszakai, sport, háttérvilágítás), expozíció-korrekció (+/-2 FÉ 1/3-os lépésekben), sorozatfelvétel, de még az érzékenységhez is hozzá lehet nyúlni. A Nokia-féle megoldásnak viszont egyértelmű előnye, hogy mindenféle rácshálót kirajzolhatunk, mely sok embernél segít az egyenes képek készítésében. Elég nagy hiányosság, hogy nincs villanó, az pedig inkább megmosolyogtató baki, hogy a Nokia Camera beállítási ikonjai között ott szerepel az opció, csak éppen nem lehet vele csinálni semmit.

Nokia Lumia 630
[+]

A tényleges képminőség tekintetében viszont szerencsére történt előrelépés, de nagy csodára nem szabad számítani. Gyakorlatilag a feltűnően gyenge dolgokon csiszoltak kicsit, a dinamikatartomány még mindig nem túl nagy, de azért nem ég ki vagy be minden felvétel, csak az erősen napfényesek. A képek egyébként kissé digitális hatásúak, a zajszűrés a kelleténél picit erőteljesebb, enyhe kromatikus aberráció is megfigyelhető egyes felvételeken. Vaku viszont továbbra sincs, de az éjszakai felvételek ettől függetlenül is pocsékok, ahogy a beltériek is.

Nokia Lumia 630 Nokia Lumia 630

A muzikalitás sajnos szintén nem erőssége a készüléknek. A zenelejátszó szoftver ugyan a célnak megfelel és teszi a dolgát, vannak hiányosságai, például nem található benne hangszínszabályzó, meg ami azt illeti, semmilyen más extra sem, ráadásul elsőre a kezelőfelület is kicsit ijesztő lehet a más platformokhoz szokott felhasználók számára. FM-rádió van, ami csak bedugott fülhallgatóval képes működni, de olyat ugyebár nem kapunk a készülékhez, szóval a dobozból kivéve ezt a funkciót kvázi nem tudjuk elérni, kivéve persze, ha a saját kiegészítőnket használjuk. A felsoroltaknál nagyobb gond, hogy a kihangosító hangszóró zenei hangminősége jóval gyengébb az ideálisnál, tulajdonképpen még az elfogadható szintet sem nagyon üti meg.

Nokia Lumia 630
[+]

Videólejátszásnál a DivX, XviD, MOV és MP4 formátumú videók is támogatottak, az 1080p-s anyagok lejátszása sem okoz problémát a készüléknek. Az AC3 hangkodek megléte esetén viszont nem fog működni a lejátszás, de a szoftver az MKV formátumot sem támogatja. A SUB kiterjesztésű feliratokat viszi a telefon, ha magát a videofájlt és a feliratot ugyanabba a mappába rakjuk a videók mappán belül.

Értékelés: Nokia Lumia 630
Külső
Ergonómia 8 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 9 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 8 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 8 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 9 pont
Hogyan értékelünk?

A cserélhető akkumulátor kapacitása 1850 mAh, ami alapján lehetett ugyan számítani egy kis növekedésre a Lumia 520-hoz képest, de úgy tűnik, hogy az ottani 1430 mAh-hoz mért növekedés az erősebb hardver fényében inkább csak szinten tartásra elég. Átlagos használat mellett másfél-két napig képes egy töltéssel működni a készülék, melynek egyébként nincs nagy étvágya, számítógépre kötve is hajlandó áramot elfogadni.

A Nokia Lumia 630 kétkártyás változatának végfelhasználói ára jelenleg nagyjából bruttó 50 ezer forint, ami egy kimondottan kellemes kezdőár egy olyan készülékért, ami alapvetően szinte minden szempontból korrekt. Jól össze van rakva, kellemes dizájnnal rendelkezik, hardvere kellően erőteljes, kijelzője megfelelő, szoftveres felszereltsége a kategóriájában kiemelkedő, multimédiás szempontból pedig nagyjából megállja a helyét, bár az audioképességei azért lehetnének acélosabbak.

Aki végigolvasta a cikket, annak túl sokat már nem is lehet mondani. Az új Lumia egy ajánlott plecsnit érdemlő készülék, ami első okostelefonos felhasználóknak, kamaszoknak és komolyabb igényekkel rendelkező felhasználóknak egyaránt jó választás lehet.

Nokia Lumia 630

Bocha

A két SIM-es tesztkészülék a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

Az egy kártyás Lumia 630-at a Nokia hazai képviseletétől kaptuk. Köszönjük!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

  • Nokia X Dual SIM - bétateszt következik

    Érdekes gondolat olyan androidos okostelefont csinálni, ami feature phone-nak akarja mutatni magát. A finnek újdonsága ennek ellenére piacra került.

  • Nokia Lumia 1320 - visszafogott óriás

    A finn gyártó közelmúltban bemutatott készüléke a 1520 gyengébb változata, ám ettől még nagyon jól használható, hatalmas képernyővel rendelkezik, és nagyon gyors is.

  • Nokia Lumia 525 - RAM-bó’ jobb, mint Rambo

    Frissült a legolcsóbb Lumia, az 525-ös azonban nem sokban tér el elődjétől, viszont továbbra is jó áron kelleti magát, ez is lesz olyan sikeres, mint az 520-as.

  • Nokia Lumia 1520 - ablak-zsiráf

    Az eddigi legnagyobb és legerősebb Windows alapú telefont dobta a patinás gyártó, minden benne van, amit jelenleg tudnak. Ezen még rajta van a Nokia felirat.

Hirdetés