Nokia 6720 Classic - Banán-ok

Bevezető, tartozékok

Mi történik, amikor egy semmi lényegi újdonságot nem hozó készüléket dob piacra az első számú mobiltelefon gyártó? Jókat nevetünk. Miért? Mert az efféle — egyébként teljesen hétköznapinak számító — eseményeket a cég mindig megtámogatja egy kis marketingdumával, amit nem hiszem, hogy épeszű ember elhinne, de azért a Nokia és a többi cég is boldogan dobálózik velük.

Nokia 6720 Classic

A Nokia 6720 Classic névre hallgató, íves formájú okostelefon bemutatását Markku Suomi, a Nokia alelnöke kommentálta, ezzel feledhetetlen perceket szerezve nekünk. Előzetesen a készülékről annyit tudtunk, hogy "még soha nem volt ennyire egyszerű a pontos földrajzi helyszínnel megjelölt, geotaggelt képek készítése, mint most", valamint hogy a készülék ívelt formájának köszönhetően tökéletesen illeszkedik a felhasználó arcához, ami sokat dob a hangminőségen. Nem semmi!

Nokia 6720 Classic
[+]

Pedig az a helyzet, hogy a 6720 Classic semmivel nem jobb, mint társai, sőt, a külseje sem különösebben extravagáns. Nem is értem teljesen, hogy miért került piacra, ahogy azt sem, hogy ha már piacra került, miért nem az N szériába pakolta bele a Nokia — ugyanis egy Symbianos, kiváló multimédiás képességekkel megáldott készülékről van szó. Elképzelhető, hogy a dobozon akartak spórolni, az XXL GSM-től kapott tesztkészülék ugyanis egy teljesen átlagos, közepes méretű dobozban érkezett, mely a készüléken és az 1 GB-os microSD memóriakártyán kívül csak egy töltőt, egy miniatűr adatkábelt és egy sztereó headsetet rejt.

Formavilág

Bár a papíron létező banánforma miatt elvileg egyedi készülék az 6720 Classic, mégis első ránézésre látszik rajta, hogy Nokia készülék. Nehéz lenne megállapítani, hogy pontosan melyik készülékekre hasonlít, az viszont biztos, hogy a finn mérnökök több régebbi telefonból merítettek, amikor az újdonságot tervezték. Kicsinek egyébként semmiképp sem mondható az újdonság, mérete 110 x 45 x 14 milliméter, tömege 110 gramm, holott ezt semmi nem indokolja, egyedül a hátlap van fémből, de az sem túl nehéz. A készüléktest enyhén ívelt, legalábbis ez a látszat, az oldalt körbefutó bézs sáv ugyanis ívelt, csak úgy, mint a telefon hátsó része. Az előlap viszont szinte teljesen egyenes, amiről könnyedén meggyőződhetünk, ha kijelzővel lefelé fordítva lerakjuk az asztalra — nesze neked "tökéletes archoz simulás", fülhöz rakva inkább csak a recsegést fogjuk hallani a nagyszerű formatervből. Az anyaghasználat ugyanis nem különösebben jó, a masina a nyomkodásra nyekergéssel reagál, aminek a gyenge összeszerelési minőségen túl az az oka, hogy az előlap és az oldalsó rész egyaránt műanyagból van.

Nokia 6720 Classic
[+]

Az előlap tetején a másodlagos kamerát, a telefonhangszórót, a Nokia logót és a fényérzékelő diódát találjuk meglehetősen kis helyre bezsúfolva. Alattuk kapott helyet a 2,2 hüvelyk átlójú QVGA kijelző, TFT technológiás, 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes, napfényben való olvashatóságával és képminőségével nincs gond. A billentyűzettel kapcsolatban kicsit vegyesek az érzéseim, a sárga háttérvilágítású d-pad ugyanis kiválóan kezelhető, a numerikus gomboknál viszont ha nem is sokszor, de sikerült félrenyomnom, holott maguk a gombok megfelelően nagy méretűek. Valószínűleg az zavart meg, hogy a lakkozott felületű billentyűk közötti hézag nagyon kicsi — az összkép ennek ellenére pozitív.

Nokia 6720 Classic
[+]

A hátlap teteje szintén műanyag — az oldalsó részekhez hasonló, csak más színű — az alsó, levehető rész viszont mint említettem, fém. A felső részbe ágyazták bele az 5 megapixeles, autofókuszos kamerát és a hozzá tartozó ledes villanót, körülöttük egy macskaszemhez (értsd: fényvisszaverő a biciklin) hasonló anyagból készült betétlap található, elsőre azt hihetnénk, hogy ez az egész a vaku, de természetesen nem az. Bár az alsó rész nem gombbal rögzül a készülékházhoz, az illesztésekre ennél a résznél nem lehet panasz, nem úgy, mint a többi résznél: ha a masinát a kijelző környékén nyomkodjuk, minimális mértékben ugyan, de nyekereg.

Nokia 6720 Classic
[+]

Felül nincs semmi, az oldalsó részek tetején a két hangszóró üldögél, melyeket jobbra a hangerőszabályzó gombpáros és a kamera exponálógombja, balra pedig a microSD bővítőhely és a microUSB csatlakozó egészíti ki — utóbbi kettő egy fedlap alá került, nagyon okos megoldás! A készülék fenekén három lyuk is található, a baloldali a mikrofon, a középső a töltőé, a jobboldali pedig egy szabványos 3,5 milliméteres fülhallgatókimenet. Az ezeket takaró műanyaglapnak akkora holtjátéka van, ami 2009-ben szégyenletes dolog — mondjuk tudjuk jól, hogy a Nokiát az efféle illesztési hézagok általában a legkisebb mértékben sem szokták zavarni.

Hirdetés

Hardver, menürendszer

A készülék processzora ugyanaz a 600 MHz-es ARM11 alapú chip, ami az 5630-ban is megtalálható, az operációs rendszer pedig a harmadik generációs Symbian Series 60 platform Feature Pack 2-vel felszerelt változata, melynek újdonságairól már írtunk korábban.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

A sebességgel a villámgyors processzornak köszönhetően nem lesz bajunk, a képernyőváltások gyorsak, lassulásokkal nem találkozhatunk, a memória sem fog egyhamar betelni, a RAM és a ROM mérete egyaránt 128 MB. Adattárolásra kicsit több, mint 50 MB áll rendelkezésre, bár ezt a gyárilag kapott 1 GB-os microSD kártya miatt leginkább csak a telefonkönyv fogja használni, ami ugye nem arról híres, hogy hatalmas területet hasít ki magának.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

A menü felépítése mit sem változott az elődökéhez képest, a készenléti képernyőn az aktív készenlét segíti munkánkat, rengeteg lehetőségünk van, a legviccesebb kétségtelenül a felolvasó mód, ahol a készülék — az angol nyelvű szótárfájlt használva — felolvas nekünk mindent, ami a képernyőn megjelenik, ez alól még a súgó szövege sem kivétel. A menü alapértelmezésben rácsos elrendezésű, egy tucat ikont tartalmaz, a struktúra szerintem nem a legjobb, hiszen a szervezőfunkciók például az alkalmazások alá kerültek, de ez nem a készülék hibája, az összes új Nokiánál így van. Nagyon hasznos a fenti képernyőfotón is megcsodálható keresés funkció, mely igazából nem is egy kereső, hanem egy listázó program: nem tudunk szórészleteket beírni, viszont rászűrhetünk a saját tartalmainkra, legyen szó zenékről, üzenetekről vagy jegyzetekről.

Szoftveres ellátottság, internetezés

Szoftveres téren mint mindig, most is jól állunk. A szervező rész kifogástalan, a naptár tökéletesen működik, a már említett almenüben pedig Adobe PDF olvasót, szótárprogramot, a QuickOffice programcsaládot, mértékegység- és valutakonvertert, számológépet, két jegyzetelő programot (aktív jegyzet és a sima jegyzetek), ZIP-et, fájlkezelőt és üzenet felolvasót találunk. A legfeljebb egy órás hangfájlok rögzítésére alkalmas hangrögzítő egy menüponttal feljebb kapott helyet, mellette megtaláljuk a zenekereső alkalmazást (mely elindítja azt a zenét, amelyiket mondjuk) és a Nokia Green Explorer kliensprogramot. Játékokból két darabot találunk, a Bounce Tales az egyik kedvencem, de a Brain Challenge-dzsel is el lehet lenni.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

Az Internet mappában rengeteg program kapott helyet. Van Ovis névjegyzék, N-Gage kliens, zeneáruház, online megosztó alkalmazás, maga a webböngésző, a videóközpont névre hallgató videólejátszó kliens, podcasting, Ovis fájlmegosztó, YouTube, MySpace és Facebook kliens, utóbbi csak a böngészőt hozza fel, tehát nem natív alkalmazás.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

A webböngésző a szokásos MiniMapes megoldás, nagyon jól működik. Nem állítom, hogy a 2,2 hüvelyk átlójú kijelzőn kifejezetten élményszámba megy az internetezés, de arra jó, hogy ha hirtelen szükségünk van valami információra, akkor ne essünk pánikba.

Telefonálás, üzenetkezelés, adatkommunikáció

A névjegyzék kapacitásának a memória mérete szab határt, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag annyi ember adatait tárolhatjuk el, amennyiét csak akarjuk. Mezőkből alapból is rengeteg van, de mivel létrehozhatunk egyénieket is, gyakorlatilag egy teljes emberadatbázist is felépíthetünk, ha épp úgy tartja kedvünk.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

Az üzenetkezelő funkciók és példásak, SMS, MMS, e-mail kliens, minden van, utóbbi boldogul a csatolt fájlokkal és a hitelesített IMAP szerverekkel is. A Nokia Messaging funkciót nem találjuk meg a gépre telepítve, a szolgáltatáshoz tartozó weboldalon a cikk megírásának pillanatában nem található meg a 6270 a támogatott készülékek között, de mivel még az 5630 is megkapta ezt a funkciót, valószínűleg csak arról van szó, hogy elfelejtették frissíteni az oldalt.

Nokia 6720 Classic

Adatkommunikációs téren közepes a felhozatal. A GSM/UMTS résszel nincs gond, a GSM-modul négynormás (850/900/1800/1900 MHz), adatátvitelre GPRS-t, EDGE-t, UMTS-t, 10,2 Mbps sebességű HSDPA-t és 2 Mbps-os HSUPA-t is használhatunk, WiFi viszont nem található a masinában. A Bluetooth és a microUSB csatlakozó egyaránt 2.0-s verziószámú, előbbi funkcionalitásában természetesen nincs korlátozás, utóbbi pedig elég gyors adatátvitelt tesz lehetővé, ami már csak azért is örvendetes, mert a készülék testvéreihez hasonlóan működik USB Mass Storage módban is, kártyaolvasóként.

Multimédia

A kamera 5 megapixeles, autofókuszos, a legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2592 x 1944, videóknál 640 x 480 pixel, utóbbiakat 15 képkocka/másodperc sebességgel rögzíti a gép. A szoftver nem kínál túl sok beállítási lehetőséget, a gyári motívumprogramok között van ugyan egy egyéni beállításokat tartalmazó, de annak aktiválásakor sem érünk el olyan beállításokat, mint az érzékenység vagy a fénymérés. Van viszont automatikus illesztésű panorámamód, a vaku tud elővillantásos vörös szem csökkentő funkciót, valamint készíthetünk sorozatfelvételeket is.

Nokia 6720 Classic

A képminőség nem a legjobb, a fotók zajosak, megfigyelhető némi kromatikus aberráció (ennyit a Carl Zeiss lencséről), a vonalélesség gyenge, a ferde vonalak szegélyei pedig recések. Kár érte, mivel a színek elég szépek és a dinamikatartomány is nagy. Éjszaka elképesztően zajos fotókat kapunk, a makró mód viszont kiváló, a legkisebb tárgytávolság 10 centiméter.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

A zenei résztől sem fogunk magunk alá csinálni, mert bár a zenelejátszó szoftver mindent tud, amit elvárhatunk tőle, a gyári fülhallgató és a dupla hangszóró sem nyújt különösebben jó hangminőséget. A gyári füles egyébként HS-125 típusú, érdekes módon pont úgy néz ki, mint az iPhone fülhallgatója, csak fekete színű. A lejátszó egyébként fut a háttérben, képes ID3 tagek alapján szűrni, tartalmaz egy profi hangszínszabályzót, az albumborítókat viszont csak papíron jeleníti meg.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

Az FM-rádió kifogástalan, RDS-es, egy pillanat alatt megtalálja az összes hazai (pontosabban a tartózkodási helyünkön fogható) rádióadót, majd azokat szépen el is menti az állomáslistába.

GPS, üzemidő, összegzés

A masinában található GPS-vevő, típusa ismeretlen, de azt tudni róla, hogy A-GPS-szel támogatott. Gyárilag a Nokia Maps szoftver 3.0-s verzióját találjuk feltelepítve a masinára, mely a Garmin XT mellett véleményem szerint az egyetlen érdemben használható navigációs szoftver erre a platformra.

Nokia 6720 Classic Nokia 6720 Classic

A működési elv a szokásos: ha PC-ről feltöltjük a térképeket, akkor tudunk offline navigálni, ha nem tesszük meg, akkor a készülék az internetről húzza le őket, ami nagyon jó. Az viszont kevésbé örvendetes, hogy a hangos navigáció, mint olyan, fizetős szolgáltatás.

Nokia 6720 Classic

Az akkumulátor az E51-ből és N82-ből ismert 1050 mAh kapacitású BL-6MT típusú. Csodákat sajnos ettől sem várhatunk, az üzemidő az igénybevételtől függően két-három nap lehet.

Nokia 6720 Classic

Összegzés: a Nokia 6720 Classic alapvetően nem rossz készülék, de őszintén szólva nem tudom, hogy kiket célzott meg vele a Nokia. Az új operációs rendszer és a gyors processzor együtt egy gyilkos párosítás, de ugyanezt tudja az egyébként jóval kecsesebb 5630-is, ami amellett, hogy 15.000 forinttal olcsóbb tesztünk tárgyánál, WiFi-t is tartalmaz — igaz, kamerája nem 5, csak 3,2 megapixeles. Az árkülönbséget a külső nem indokolja, mert bár a 6720 egy azért elegánsabb az alapvetően fiataloknak készült 5630-nál, nem mondhatnánk rá, hogy egy prémium kategóriás eszköz benyomását kelti. A 6720 Classic bruttó 70.000 forintos végfelhasználói ára főleg azért érdekes, mert a sok szempontból jobb N79-et jelenleg ennél olcsóbban meg lehet kapni. Nem mondom, hogy ez egy rossz készülék, de van már ilyen, ráadásul olcsóbban. Azért tetszeni tetszett.

Nokia 6720 Classic

Bocha

A Nokia 6720 Classicot az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 6720 Classic
Nokia 6720 Classic official Általános
Technológia GSM, UMTS
Méret 110 x 45 x 14 milliméter
Tömeg 110 gramm
Színvariációk Titán, szürke, barna
Kijelző
Kijelző átlója 2,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 240 x 320 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 16,7 millió
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 300 kB
Belső memória 50 MB
Memória bővíthetősége microSD (SDHC-támogatás)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/1900/2100 MHz
GPRS / EDGE Class 32 / Class 32 (296 / 178,8 kbps)
UMTS / HSDPA / HSUPA 384 kbps / 10,2 Mbps / 2 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS van / van
GPS vevő van (A-GPS is)
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel T9
Szoftverek
Platform Symbian OS 9.2 Series 60 v3.2
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van (POP3, IMAP4, Exchange, hitelesített)
Java van, MIDP 2.0
Játékok N-Gage
Valutakonverter van
Extra szoftverek QuickOffice, Adobe PDF, Zip, Nokia Maps 3.0
Multimédia
Fő kamera 5 megapixeles, autofókuszos, vaku
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (640 x 480 pixel @ 15 fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 1050 mAh Li-Ion (BP-6MT)
Készenléti idő 492 óra (2G) / 504 óra (3G)
Beszélgetési idő 8 óra 30 perc (2G) / 5 óra (3G)
Zenelejátszási idő 27 óra
Egyebek
3,5 milliméteres fülhallgatókimenet, giroszkóp
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények