Nokia 6234 - arctalan üzletember

Bevezető, külső

A Nokia még mindig piacvezető a mobiltelefonok területén. Ez több dolognak köszönhető. Egyrészt maga a név, a mobiltelefon még mindig sokak számára egyértelműen és kizárólagosan a Nokiát jelenti. A másik pedig az anno rendkívül jól kitalált, úgynevezett Series40 menürendszer, amely az 5110 óta az összes hagyományos készülékükben hasonlóképp épül fel. Persze az idők folyamán többször csiszolgattak rajta, legutóbb egy viszonylag jelentős változtatáson esett át, de a rendszer logikája és felépítése a felhasználók legnagyobb örömére nem változott.

A Nokia egyik legsikeresebb modellje a 6230, illetve ennek továbbfejlesztett verziója, a 6230i. A gyártó az utód bemutatásakor első alkalommal úgy döntött, hogy a Vodafone kedvéért több verziót is piacra dob a legkelendőbb készülék legújabb változatából. 6233 és 6234 néven debütáltak tavaly a készülék, piaci bevezetésük már a küszöbön áll, így hát ideje volt már, hogy közelebbről is megvizsgáljuk őket, jelen tesztben a Vodafone számára készült verziót, a 6234-et vesézzük ki.

A külső megjelenés érdekes módon nem túl karakteres. Az elődből alig-alig emeltek át formai megoldásokat, többen elsőre valamilyen Sharp modellnek nézték elsőre a készüléket. Tény, hogy a meghosszított kijelző, a teljesen ezüst külső, a telefon tetejének ferde lezárása eddig nem volt jellemző a Nokia üzleti modelljeire. Ehhez még ráadásul a szolgáltató feliratai is tesznek egy lapáttal, a teljesen ezüst szín használata szintén elüt a Nokia eddigi koncepciójától. A 6233 külseje egyébként sokkal jobban emlékeztet a nagy elődre, a Vodafone számára készített verzión újszerűek a funkciógombok, és a billentyűzet megformálása sem a szokásos.

A telefon oldalain pont azokat a dolgokat találjuk meg, amik elvárhatóak. A hangerőgombok kicsit mélyen vannak, nehéz beszélgetés közben megnyomni őket, de ez hamar megszokható. Az infraport diszkréten húzódik meg az jobb oldali hangszóró mellett, a kamera gyorsbillentyűje pedig a jobb alsó sarok felé pozícionálódott, így jól elkülönül a többi gombtól, véletlenül biztos nem fogjuk megnyomni. Vele szemben, a bal alsó részen kapott helyet a bővítőkártya nyílása, amely ezúttal microSD lapkát fogad.

Kijelző, menü

Az előd sikere a sok szolgáltatásnak, az egyszerű kezelhetőségnek és a visszafogott, mégis elegáns formának köszönhető. A fanyalgók számára a legnagyobb támadási felületet a versenytársakhoz képest kicsi, eleinte 128x128 pixeles, később, az i verzió megjelenésével 208x208 képpont felbontású kijelző jelentette. A finnek felismerték ennek jelentőségét, így az egyik nagy változás a képernyőt érintette.

A 6234 kijelzője megnyúlt, nem csak a mérete, hanem a felbontása is nagyobb lett: 240x320 pixeles display került a készülékbe. A 262 ezer szín megjelenítésére képes képernyő nagyon szépen adja vissza az árnyalatokat, a telítettség kiváló, a fényerő pedig szabályozható, de napsütésben már lesz némi gond az olvashatósággal.

A menürendszer már természetesen a megújított Series40 platformra alapul. Ez rendkívül jó testreszabhatóságot eredményez, kezdve rögtön az úgynevezett aktív készenléttel, amely hasonló a Windows rendszerekből ismert aktív desktop funkcióval. A lényeg, hogy az alapképernyő nem csak egy sima háttérképből áll, hanem némi ikonsor, a rádió és a médialejátszó állapota, az új üzenetek és az emlékeztetők is kiférnek a kijelzőre, így egyetlen pillantással láthatjuk, hogy mi a helyzet, ráadásul a navigációs gomb felfele pöccentésével ezeket a funkciókat rögtön el is érhetjük.

Már elhangzott, hogy a 6234 a Vodafone számára készült. Az ilyen felkiáltással piacra dobott készülékek Live! menürendszerrel rendelkeznek ugyebár, amely a felhasználók egy bizonyos részét erősen elrettenti. Nos, a Nokia csak finoman engedi be a piros szolgáltatóra oly jellemző dominanciát a menürendszerbe, az általunk tesztelt készülékben ez úgy manifesztálódott, hogy az ikonok a jól ismert Live menük rajzait kapták, de sem a háttérkép variálhatósága, sem pedig a testreszabhatóság egy jottányit sem csorbult, és természetesen különböző témák továbbra is alkalmazhatóak.

A menü nézete az új trendeknek megfelelően négyféle lehet: sima ikonos, feliratos ikonos, listás, valamint az a kombinált verzió, ahol a rajzocskák a felső sorban helyezkednek el, alattuk viszont függőlegesen bukkannak fel az almenüpontok. A betűméret három fokozatban változtatható, de ez csak az üzenetekre, a telefonkönyvre és a böngészőre van kihatással.

A gombsor eleinte okozott némi meglepetést, mert bár az elrendezés hagyományosnak mondható, de a vékonyka funkcióbillentyűk túl egyformák. Persze minden a szokásos helyen van, de azért mégis: a 6233 ebből a szempontból sokkal barátságosabbnak tűnik. A számgombok viszont kárpótlást nyújtanak: mindegyik domború, elég nagyok is, így a kezelhetőség abszolút tökéletes, üzenet írása rendkívül egyszerű.

Telefonkönyv, üzenetek

A 6234 névjegyzéke kísérteties hasonlóságokat mutat a 6280 hasonló funkciójával. Persze ez nem véletlen, a két készülék belső felépítése nagyon hasonló. Aki ismeri a fentebb említett telefon névjegyzékét, az tudja, hogy szinte hibátlan. Körülbelül 1000 név tárolására van lehetőségünk, ezekhez rengeteg pluszbejegyzés kapcsolható, több telefonszám, e-mail cím, szülinap, munkahelyi beosztás és cím, valamint kép és videó is. A készülék magától generál minden névhez (még a SIM kártyán tároltakhoz is) hangazonosítót. Ezek viszont nem módosíthatóak, ami kicsit kellemetlen, mert a magyaros neveket kissé furán ejti a szoftver.

A nevek természetesen csoportokba rendezhetőek, a listázás vezetéknév és keresztnév szerint is történhet. A júzer választhat, hogy csak a neveket, esetleg a számokat is, vagy az indexképeket is látni óhajtja a névlistában. A nevekhez csatolt fotók a kijelző alsó felét foglalják el, ha viszont videót rendelünk a bejegyzéshez, az egy kicsit fura, ugyanis ilyenkor a videó hangja lesz a csengőhang, ami az esetek nagy többségében elég halk.

Az üzenetek terén természetesen mindent megtalálhatunk, ami szem-szájnak ingere. A remek gombokkal gyorsan és pontosan lehet üzenetet írni. Az SMS kapcsán nem találkozunk túl sok meglepetéssel, minden a helyén van, a csillag gomb kétszeres megnyomására előbukkannak a smiley-k, így ezek kezelése is könnyen megoldott. Az MMS üzenetek fabrikálása is magától értetődő, a maximálisan kezelt méret 300KB. Van lehetőségünk azonnali üzenet küldésére is, ez rögtön a fogadó fél készülékének képernyőjére kerül, jól meg lehet ezzel tréfálni kissé kevésbé tájékozott ismerőseinket.

Az e-mail kliens viszont egészen kiváló. Rengeteg, tényleg eszméletlen sok beállítási lehetőségünk van, igyekeztem a lényeges dolgokról képet is készíteni, de gyakorlatilag minden beállítható. Csatolható bármilyen fájl, egyetlen bibi van csupán, hogy itt is 300KB a maximum, ami azért kicsit szűkös, a 3G hálózat használatával ennél nagyobb levelek gyors kezelése is megoldható lenne.

Multimédia

A hasára fordított telefon hátlapján vízszintes elrendezésben lelhető fel a viszonylag puritán formatervvel rendelkező optika, amely ezüst betűkkel híreszteli magáról, hogy 2 megapixeles. Vaku nincs, tükör van. A maximum 1600x1200 pixeles fotók minősége jónak mondható, ezt talán az alant elterülő tesztfelvételek is bizonyítják. Keretek nincsenek, az effektek is csak a szokásos dolgokra korlátozódnak (negatív, fekete-fehér, szépia), az éjszakai mód pedig lassabb exponálási időt biztosít, ami erősen elmozdulásérzékennyé teszi az optikát.

A képek kerülhetnek a telefon viszonylag apró, 6 megabájtos memóriájába is, de sokkal praktikusabb őket egyből a memóriakártyán tárolni. Erre pláne szükséges lesz abban az esetben, ha a videófelvételt szeretnénk kihasználni, ugyanis a 6280-hoz hasonlóan ez a készülék is képes 640x480 pixelben mozgóképet rögzíteni. Ezzel péppé veri jelenleg a konkurenciát, és valóban igen hatásosak ezek a videók még számítógépre történő áttöltés után is. De félre a sok szöveggel, itt elérhető egy remek felvétel a Westendből, klikk.

Az audio funkciók is elég fejlettek. A beépített FM-rádió már nem újdonság, de jó, hogy az aktív készenléti alapképernyőn folyamatosan láthatjuk az állapotát. A médialejátszó zenékre és mozgóképekre oszlik, az MP3 lejátszás simán fut a háttérben. A hangerő nagyon meggyőző, és köszönhetően a kétoldalt elhelyezett hangszóróknak, a minőség sem vészes. Ha egy normális fülest csatlakoztatunk, akkor pedig könnyen kihasználható az öt sávos hangszínszabályzó is.

Szervezőfunkciók

Az új menürendszer megújult naptárral is kedveskedik. Egyik leghasznosabb fejlesztés, hogy amennyiben a havi nézetet szemléljük, akkor a képernyő alján mindig látszik az adott napra vonatkoztatott első bejegyzés. Ez alapvetően ötféle lehet: tárgyalás, hívás, szülinap, feljegyzés, vagy emlékeztető. Értelemszerűen különböző adatokat is kér el tőlünk a szoftver a különböző típusú bejegyzésekhez.

Van egy teendőlistánk, ahol prioritást állíthatunk és esedékességet, illetve találhatunk egy jegyzetfüzetet, ahol a szöveges memoárok hossza egyenként 3000 karakter lehet. Az ébresztőóra egyetlen időpont tárolására képes, de az ismétlődés napi szinten paraméterezhető. A szundi ebben a telefonban is lehet 60 perc, hétalvóknak ideális. A készülékben található diktafon maximum 60 perces felvételek készítésére képes, a funkció hívás közben is elérhető. A szokásos időzítő mellett megtalálható a részidők mérésére is alkalmas stopper.

Alkalmazások

A telefonban van néhány figyelemre méltó, előre telepített alkalmazás. A tudományos számológép az új menürendszer alaptartozékának tekinthető, ennek ellenére mindig megcsodáljuk, ugyanis bizonyos helyzetekben nagyon hasznos lehet. Szintén nem új a látványos világóra sem.

Két másik program viszont újdonságnak számít. Az egyik a fordító, amely a tesztkészülékben angol, német, francia, spanyol és olasz nyelven működött. Elég primitív, be kell írni a szót bármelyik nyelven, és cserébe kidobja a többi találatot. Olyan alapszavakkal, mint a „Music”, vagy a „Popular” nem birkózott meg. A másik okosság a Prezentációs Program nevet viseli. Ez arra jó, hogy Bluetooth kapcsolat segítségével irányíthatunk egy számítógépen futó PowerPoint prezit, de csak akkor, ha az adott gépre fel van telepítve a Nokia ehhez fejlesztett programja. Kicsit körülményes, utazó előadóknak esetleg bejöhet, de tapasztalataim szerint ők inkább vezetéknélküli egérrel izmoznak.

A játékok között három alkalmazást lelhetünk. A Rally3D már nem új cucc, de állati jól néz ki ezen a kijelzőn, ráadásul viszonylag élvezhető is. Az utolsó pálya pedig jó kis szivatós. A Snake III a népszerű kígyós játék 3D verziója, de ettől még a csúszómászó nem kezd el ugrálni, a cél ugyanaz, mint eddig, csak jobban néz ki. A harmadik egy focis program, ez elég harmatosra sikeredett.

Adatkommunikáció, akkumulátor

A Nokia 6234 már 3G hálózatokon is működő készülék. Ez a jó hír, meg az, hogy ezt valóban produkálta is. Nincs viszont a kijelző felett másodlagos kamera, így a videóhívások elég furán kivitelezhetőek, folyamatosan forgattam a tengelye körül a készüléket, hogy én is lássam, hogy mi a néger van, de a másik oldalon is találkozzanak néha a fejemmel. A hátlapon levő kamera ugyanis működik.

A telefonban van HTML böngész is. Nos, ez csalódást okozott. Egyrészt a szerencsétlen szoftver eszement sokat tököl azzal, hogy a kijelzőnek megfelelő méretre gyúrja át az oldalakat, pedig az adatátvitel sebessége ugyebár a 3G hálózatot használva simán elegendő. Ez érződött is sima szöveges weblapokat nézve, illetve az MMS elküldésének sebességén, de egy komolyabb oldal kicsit kifektette a szoftvert. Ráadásul nem lehet elforgatni sem a képet, pedig mennyivel egyszerűbb lenne horizontálisan böngetni.

Ha nincs 3G hálózat, akkor még mindig rendelkezésünkre áll az EDGE, vagy a 4+2 időréses GPRS kapcsolat lehetősége. Más eszközökkel a 6234 infra és Bluetooth segítségével kommunikálhat, ez utóbbi 2.0-ás verziószámmal rendelkezik. A Nokia már régóta megoldotta, hogy a telefon szinte minden porcikája szinkronizálható a PC-n tárolt adatokkal, ez most sem okoz problémát.

A hátlap alatt pihenő, ismeretlen teljesítményű (még a Nokia oldalán sincs adat) akkumulátor még úgy is bírta két napig, hogy folyamatosan 3G hálózaton lógott a telefon, ráadásul viszonylag sokat maceráltuk. A töltés igen gyors, épp csak feldugtam töltre a kicsikét és már kész is volt, alig kell neki több idő, mint egyetlen órácska.

Összegzés. Jó. Nem tökéletes, de jó. Néhány dolgot hiányoltam belőle, leginkább az megy kicsit nehezen a fejembe, hogy a manapság már tényleg filléres belső kamera maradt ki. Oké, ez egy üzleti modell, de attól nem lesz kevésbé üzleti, hogy normálisan lehet vele videótelefonálni. A verdikt ezzel együtt:

Nokia 6234

Bog

Specifikációk

Nokia 6234
Technológia GSM 900/1800/1900/UMTS
Méret 108x46x18 mm
Súly 110g
Kijelzõ 240x320 pixel, 262 ezer szín, TFT
Telefonkönyv 1000
SMS/MMS memória 6MB
Egyéb memória microSD
Java van
Vibra funkció van
Naptár van
Ébresztés van - kikapcsolva is
Számológép tudományos
GPRS/EDGE 4+2/van
Push To Talk van
Infra/Bluetooth van/van
Prediktív magyar T9
Hangtárcsázás minden névhez
Hangrögzítõ 1 óra
Hangvezérlés van
Valutakonverter van
FM rádió van
Kihangosítás van
Alap akkumulátor Li-Ion
Készenléti idõ 340 óra
Beszélgetési idõ 240 perc
Fényképezõgép 2 megapixel, 5x zoom, VGA videó
POP3 e-mail van, hitelesített
WAP böngészõ 2.0
HTML böngészõ van
Játékok 3
Csengõhangok MIDI, MP3, AAC
Operációs rendszer nincs
MP3 lejátszás van
Egyebek Visual Radio
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

  • Nokia E60 - jó üzlet

    A Nokia E sorozatának első darabja olyan üzleti készülék, amire már régen vágytak a gyártó hívei.

  • Nokia 6131 - kígyóbőr

    Finn barátaink valószínűleg egy amazonasi kalandtúrán jártak a 6131 tervezése előtt.

  • Válaszok a Nokiától

    Dér Attilával, a Nokia marketingigazgatójával készítettünk interjút olvasóink kérdései alapján.

  • Nokia 6125 - a szokás hatalma

    A Nokia újabb verziót készített a kinyithatós-fényképezős megoldásra. Megéri váltani a régebbi modellről?

Előzmények