Nokia 2.4 - más világ

A Nokia belépő szintjén ugyan történt fejlődés, de a kettes széria új modellje még mindig egy nagyon egyszerű és szerény megoldás okostelefon témakörben, de használható.

Hardver szoftver, multimédia

A hardver fájni fog, próbálom gyorsan írni, hogy hamar túllegyünk rajta. MediaTek Helio P22 (8x 2 GHz Cortex-A53), PowerVR GE8320, 2 GB rendszermemória és 32 GB belső tárhely, nyilván nem a legújabb szabványokat követő fajtából. A belső tárhely maximum 512 GB-ig bővíthető és alkalmazásokat is telepíthetünk rá, ha ekként formázzuk a microSD kártyát. Mindezzel együtt a felhasználói élmény hellyel közzel még mindig leírható ezzel a szóval. Mármint élmény, és mondjuk nem felhasználói szenvedés vagy felhasználói agyérgörcs.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Nokia 2.4 Nokia 2.3 Alcatel 3L Samsung Galaxy S20e Redmi 9 Realme C3
Rendszerchip MediaTek Helio P22 MediaTek Helio A22 MediaTek Helio P22 Samsung Exynos 7884 MediTek Helio G80 MediaTek Helio G70
Geekbench 5 1358 / 464 pont n/a n/a n/a 327 / 1326 pont 346 / 924 pont
GFXBench Car Chase onscreen 5,3 fps 3,7 fps 5,6 fps n/a n/a 15 fps
GFXBench Car Chase offscreen 3,0 fps 2,1 fps 6,5 fps n/a n/a 8,2 fps
GFXBench Man. onscreen 19 fps 12 fps 20 fps 20 fps n/a 37 fps
GFXBench Man. offscreen 11 fps 7 fps 11 fps 10 fps n/a n/a
AndroBench Sequential Read 237,29 MB/s 223,62 MB/s 283,42 MB/s 299,97 MB/s 293,33 MB/s 294,70 MB/s
AndroBench Sequential Write 125,41 MB/s 121,05 MB/s 237,42 MB/s 105,42 MB/s 242,17 MB/s 121,78 MB/s
AndroBench Random Read 46,38 MB/s 47,21 MB/s 21,82 MB/s 76,77 MB/s 81,82 MB/s 49,34 MB/s
AndroBench Random Write 22,73 MB/s 20,61 MB/s 16,41 MB/s 11,98 MB/s 63,19 MB/s 67,34 MB/s

[+]

A tiszta Android 10-es szokás szerint kellemes, a rendszer és a feladatvégzés stabil, de helyén kell kezelni a készüléket, úgyhogy a következőket csináltam. Szinkronizáltam a Google fiókomat, fogadtam az e-maileket, volt, hogy válaszoltam is (a Gboard itt egész kellemes visszajelzéssel és megfelelő méretben áll rendelkezésre); telefonáltam; elnavigáltam a közértig; feltettem a Facebookot és a Messengert és működött.

[+]

Nem hiszem, hogy egy ilyen árkategóriás eszköztől sokkal többet, pláne egyszerre kéne várnunk. A görgetés döcög, a Chrome kicsit suta, de működik, a billentyűzet pedig megnyitáskor tizedmásodperces lemaradásban van, de gyorsan felzárkózik a tempónkhoz. Mindazonáltal irtó szép gyári háttérképeket kapunk, nulla darab fölösleges vackot, kivéve a Netflixet, de azt aránylag kevesen tartják feleslegesnek, és viszonylag széleskörű testreszabhatóságot.

[+]

Az ujjlenyomat-olvasó használható az értesítősáv kezelésére; válthatunk a remekül működő, teljes képernyős gesztusvezérlésről navigációs gombokra (viszont a sorrend fix); a zárolt képernyő megjeleníti az aktuális infókat, ha megemeljük a készüléket, ami azért jó, mert se értesítő LED, se AoD, de van rendszerszintű sötét téma, osztott nézet, Digitális jóllét és szülői felügyelet. Ennyi. Nekem a dupla koppos ébresztés hiányzik, de ez legyen a legnagyobb nyűgöm.

[+]

A multimédia sem lesz egy többkötetes eposz. Ugyanaz a 13 megapixeles főkamera és 2 megapixeles segédszenzor került a hátlapra, mint a 2.3 esetében, így az eredmények is ennek megfelelőek, ahogy az 5 megapixeles előlapi kamera sem okoz meglepetést. Sajnos egy árva perc napsütés nem volt errefelé egy hete, nem mintha olyan hatalmas elvárásaink lennének, az pedig így is látszik, hogy szükség esetén lehet fényképezésre használni az eszközt.

A felület letisztult és kényelmesen használható, az automatikus HDR-t pedig többek között a beállításokban tudjuk ráküldeni az algoritmusra. Úgy tűnik, mintha a kontraszt, a zajszűrés és a vonalélesség valamivel azért jobb lenne, mint a 2.3-nál (de ez nem a 2.4 dicsérete, hanem az elődmodell gyengébb mivolta), a dinamika és a színek nem rosszak, a bal szélen viszont mindig van némi homályos torzítás, ami lencsehibának tűnik, de nem tragikus, plusz kicsit alulexponál. Ebben az árfekvésben is akad jobb kamera a piacon, azért összességében messze vagyunk a tökélytől, de ha csak az a fontos, hogy bizonyos történések megmaradjanak az utókor számára digitális formában, akkor használható. Este továbbra sem érdemes erőltetni a dolgot, noha van éjszakai mód, ami kicsit segít. Hangsúlyozottan kicsit (utolsó kép).

Mozgóképek esetében lassan már fáj a stabilizálás nélküli FHD felbontás 30 fps mellett, de ez a Nokia sajnos ennyit tud, azt se valami hatékonyan. Nem érdemes hosszasan elemezni, a videó nem jó. Pont. A galériából vagy fájlkezelőből megnyíló lejátszó pedig annyira fapados, hogy kizárólag ennyit lehet vele csinálni. Lejátszani. Mindenképpen érdemes valami komplexebb alternatíva után nézni, bár a formátumokra nem kényes, hangsávok, feliratok és AC3 hang nem lesz.

[+]

Zenelejátszóból is csak a YouTube Music áll rendelkezésre, ami minden látszat ellenére hajlandó kezelni a készüléken tárolt tartalmakat is, csak nyilván jól eldugták. A multimédiás hangszóró elég vérszegény, nem túl hangos, de legalább nem okoz fizikai fájdalmat, simán csak olyan kis vacak. A BesLoudness nem segít rajta, a hangerő felesleges, nélküle viszont kicsit jobb az egész. Egy értelmesebb (értelmetlent meg miért vennénk maguknak), jack csatlakozóban végződő fülessel tulajdonképpen már teljesen hallgatható, és még FM-rádió is lesz, podcastokat pedig a Podcastok appban keresgélhetünk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés