Nokia 2690 - rutinból semmilyen

Bevezető

A legolcsóbb szegmens és a középkategória között nem éles a határvonal a mobiltelefon mezőnyében. Persze vannak a rettentően olcsó készülékek, de ezek tényleg csak az alapdolgokra képesek, felettük viszont ott tülekednek azok a modellek, amelyek megpróbálnak papíron szinte mindent nyújtani, amit a középkategória képvisel – de bőven van itt kompromisszum.

Nokia 2690
[+]

Mai versenyzőnk egy Nokia. A 2690-es az XXL GSM-től pottyant a szerkesztőségbe, kicsit elmértük a logisztikát, mert Bocha asztalára kellett volna eljusson, de végül itt ragadt nálam. Egyikünk sem akarta széttépni magát azért, hogy tesztelhesse, vagyunk már annyira rutinos rókák, hogy ne essünk hanyatt egy előzetesen teljesen átlagosnak tartott finn modell szétcincálásától.

Nokia 2690
[+]

Ehhez a telefonhoz leginkább úgy érdemes közelíteni, hogy az ember figyelembe veszi aktuális árát. Ez esetünkben pontosan 20 ezer magyar kiváló valuta. Ennyiért azért simán van alternatíva: Samsung M620, sőt, C3050, létezik Sony Ericsson T303, W350, esetleg LG GU280. Mindezeken túl ott vannak a szolgáltatói ajánlatok (Vodafone 541 például), úgyhogy van bőven választék.

Hirdetés

Külső

A Nokia 2690 hozzánk fekete-fehér színben érkezett, de nem kell megijedni, ez nem a Győzike-féle „zebrastyle”, normálisan színezett, gusztusos kis eszköz. Nyilván evidens, hogy létezik mindenféle más árnyalatban is, bár a pink nekem kissé erős, de hát annak nem is én vagyok a célcsoportja.

Nokia 2690
[+]

A kis dobozban egyszerű füles és egy töltő lakozik még. A készülék teljesen átlagos méretű és formájú darab, jellegzetesen nokiás formajegyekkel. Ilyenek az apró, 128x160 pixeles kijelző alatt meghúzódó navigációs és funkciógombok, a Nokia felett található hangszóró, vagy a gombsor kiosztása.

Nokia 2690
[+]

Az információkat 1,8 inches felületen kapjuk meg, ebben a kategóriában ez megszokott. A kijelző nyomába sem ér a nemrég tesztelt 7230 ablakának, sokkal fakóbb, homályosabb, bár ez is TFT. A navigációs gomb ezüstös kerete kellemes tapintású, közepe pedig jókora, könnyű használni. A fekete számbillentyűk kicsinek tűnnek ugyan, de jól használhatóak, bár az alsó sor nagyon közel került a telefon aljához, így kissé nehézkes az elérésük.

Nokia 2690
[+]

A műanyag hátlap egyben jön le. A pöttyözött felület rendben van, a kamerának viszont akkora ablakot vágtak, hogy azon egy zsiráf is beeshetne, holott a plexi mögé nézve kiderül, hogy ez az optikai is csak akkora, mint egy tű foka. Ráadásul felbontását tekintve is az abszolút minimum, úgyhogy ennek elég vetítés-szaga van.

Nokia 2690
[+]

Oldalról hiányoznak a hangerőt állító billentyűk, nem tudom, hogy ez miért jött divatba újabban. Bal felől microUSB csatlakozót takar egy ajtócska, ennek párja a jobb oldalon a microSD kártya nyílását fedi. Az összeszerelési minőség kifogástalan, az anyaghasználat viszont eléggé olcsónak hat.

Menü, alapfunkciók

Ezen a készüléken is a Series40 platform dolgozik, mint szinte minden olyan Nokia telefonon, amelyikben nincs Symbian. Nincs ezzel baj, csak annyi, hogy ezen a kijelzőfelbontáson a máshol kellemesen rendezett funkcionlitás zsúfoltnak hat némiképp, s a menü sebessége sem éppen egetrengető. A témák szinte bitre ugyanazok, mint amiket a 7230-ban láttam, semmi meglepetést nem hiznak, sőt, itt a kisebb felbontás miatt talán némiképp zagyvábbnak is tűnik egyik-másik.

Nokia 2690 menu

A névjegyzékbe 2000 bejegyzés fér, a bónuszként felvihető mezők a szokásosak (több szám, e-mail, kép, csengőhang, megjegyzés, születésnap). Keresni könnyű, itt viszonylag gyors a szoftver, nincs vele sok baj, bár érdekes módon ha kézzel írom be egy ismerősöm számát, akkor a tárcsázás után kell várni néhány pillanatot, mire a rendszer rájön, hogy az illető benne van a névjegyzékben.

Nokia 2690 menu

Üzenetkezelés szempontjából nem rossz a helyzet, bár az e-mail kliens elég fapados. Elvileg magától beállít mindent, ha olyan címünk van, amely ismert levelezőrendszeren van. A szövegbevitellel nincs gond, gyorsan lehet írni a billentyűzettel. Az SMS és MMS szerkesztése ugyanazon a felületen történik, éppen ezért kicsit sok opció van rajta, amelyek nem is férnek el az alapképernyőn.

Nokia 2690 menu

A naptárban a havi mellett heti nézet is elérhető, a vekker csak egyetlen időpontot képes elraktározni, de az ismétlődhet is. A számológép tudományos funkciókra is képes, van stopper, időzítő, az alkalmazások között pedig átváltót és költéskezelőt találunk. Ez utóbbit én biztos nem a telefonomra bíznám, de ha valakinek okvetlenül szüksége van ilyesmire, akkor a 2690-ben megtalálja.

Multimédia

A kamerát pár szóban el lehet intézni. Teljesen fapados, VGA felbontású, őskövület ez, ma már szinte minden hasonló áron adott versenytársban jobb képalkotási képességeket találunk, bár nem mondom, hogy 1,3 megapixel olyan nagy szám, de ennél azért egy fokkal biztosan jobb, nem is beszélve arról, hogy álló formátumú képeket tudunk csak készíteni a telefonnal. Videót 176x144 pixelben rögzít a készülék, tesztképeket pedig azért lőttem párat, alant terülnek el:

Nokia 2690 menu

Zenei szempontból a helyzet kellemesebb. A memóriakártyára pakolt fájlok felismeri és kategorizálja a szoftver, a füles ugyan elég vérszegény, de támogatja a sztereó Bluetooth hangátvitelt is a készülék. Sajnos equalizer nincs, s ezt nem is értem, hogy miért vették ki a funkciók közül. Kárpótolhat az FM-rádió, itt RDS funkciót is találunk. Ez a szolgáltatás alapállapotból a csillag gomb hosszas nyomásával is elérhető. Miután a készülék tetején 3,5 mm-es jack kimenet található, ezért bármilyen szabványos fülessel hallgatható mind a rádió, mind pedig az MP3 lejátszó.

Nokia 2690 menu

Játékfronton meglepően jó a helyzet. Van ugyanis két egész jópofa alkalmazásunk gyárilag, az Electronic Arts fejlesztette Block’d, ami logikai cucc, azonos színű kockákat kell lebontogatni. A Club Pinball pedig egy flipper, ami a lehetőségekhez képest egész vállalható, bár kicsit szaggat a golyó és a scroll sem az igazi, de ezen a kijelzőn ez is jó teljesítmény.

Adatátvitel, akkumulátor

3G nincs, a maximális tempót az EDGE hálózat nyújtja a 2690 számára (már ahol elérhető), ami nem éppen izmos. Ehhez egy alapszintű böngésző tartozik, 128x160 pixelen nem egy kéjhömpöly a böngészés. A készülék microUSB kábellel csatlakoztatható a számítógéphez, ilyenkor a memóriakártya külső meghajtóként látszik.

Nokia 2690
[+]

A gondot a Bluetooth okozta. Villámsebesen összehaverkodott a telefon a Motorola HX1 headsettel, ám a beszélgetések hangminősége kritikán aluli volt. Miután ezt a fülest használom minden tesztkészülékhez, ezért kizárható, hogy a hiba ebben lett volna: a 2690 egyszerűen kevés volt hozzá.

Nokia 2690
[+]

A hátlap alatti 860 mAh teljesítményű telep 3-4 napig is elég energiát ad a készüléknek, hiszen nincs is túl sok funkció, ami nagyon beleharapna az akkumulátorba. Etetni microUSB csatlakozón keresztül is lehet, bár a dobozban a klasszikus, tűszerű Nokia töltő van.

Értékelés: Nokia 2690
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 6 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 4 pont
Belső
Kezelhetőség 5 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 3 pont
Felhasználói felület élménye 4 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 7 pont
PIM funkciók 3 pont
Adatkommunikációs képességek 4 pont
Multimédia
Vizuális 1 pont
Audio 5 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont

Hogyan értékelünk?

Összegzés. Ez a 2690-es Nokia nem fogja megváltani a világot, pláne nem az alsóbb kategóriás telefonok piacát. Semmi kiemelkedő nincs a készülékben, ezt a szintet lassan bármilyen kínai dual-SIM cucc is tudja hozni. Ráadásul számomra komoly csalódás volt a Bluetooth hangátvitel problémája. Ahhoz, hogy egy telefon ebben a szegmensben komoly sikereket érhessen el, nem elég egy átlagos tudás és egy Nokia márkajelzés. Kell valami extra is. A Samsung C3050 a sebességével hívta fel magára a figyelmet, az Alcatel letett egy érintőkijelzős készüléket az asztalra, a Sony Ericsson W350 pedig például visszahozta a köztudatban a flip fogalmát. Ez a Nokia teljesen sótlan, középszerű, se íze, se bűze cucc, ami mondjuk labdába rúghat az olcsó céges telefonok mezőnyében, de igazából olyan korábbi Nokia felhasználók kerülhetnek fókuszba, akik nem várnak el a telefonjuktól semmi extrát, ám megszokták a finn gyártó készülékeinek felépítését, s nem váltanának másra. Nekik, valamint első telefonnak akár jó is lehet, de akik fontolgatják ilyen mobil beszerzését, előtte okvetlenül nézzenek szét a piacon. Mert egy ideje már a Nokiának bőven van alternatívája.

Bog

Nokia 2690-et az XXL GSM biztosította. A készülék megvásárolható:
Budapest VI. Jókai tér 6.
Budapest VI. Teréz körút 18.
On-line a www.xxlgsm.hu címen.

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Nokia 2690
Motorola WX395 Általános
Technológia GSM
Méret 107,5 x 45,5 x 13,8 milliméter
Tömeg 81 gramm
Színvariációk Fekete-fehér, fekete-szürke, fekete-pink
Kijelző
Kijelző átlója 1,8 hüvelyk
Kijelző felbontása 128 x 160 pixel
Kijelző típusa TFT
Színárnyalatok száma 256 000
Memória
Telefonkönyv kapacitása 2000
SMS memória / max. MMS méret dinamikus / 600 kB
Belső memória 28 MB
Memória bővíthetősége microSD
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
GPRS / EDGE Class 10 (4+1/3+2) / Class 10
UMTS / HSDPA / HSUPA nincs / nincs / nincs
IrDA / Bluetooth nincs / 2.0 (A2DP is)
WiFi nincs
USB 2.0 (microUSB)
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő nincs
Alapfunkciók
Profilok vannak
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Nokia Series40
WAP / HTML böngésző van / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok 2 darab
Valutakonverter van
Extra szoftverek költségkalkulátor
Multimédia
Fő kamera VGA, fixfókuszos
Másodlagos kamera nincs
Videófelvétel van (176 x 144 pixel @ 15fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van - RDS
Üzemidő
Alap akkumulátor 860 mAh-s lithium-ion (BL-4C)
Készenléti idő 312 óra
Beszélgetési idő 4,5 óra
Egyebek
-
  • Kapcsolódó cégek:
  • Nokia

Azóta történt

Előzmények