Motorola Xoom WiFi only - korán kezdi

Bevezető, tartozékok

A Google-nál bevett szokás, hogy a saját fejlesztésű mobil operációs rendszerük, az Android újabb verzióinak debütálásakor kiadnak egy úgynevezett referenciamodellt, amelyen az új variáns teljes csodájában, változatlan kezelőfelülettel tekinthető meg. Ilyen volt például a HTC által gyártott Nexus One, valamint a Samsung-féle Nexus S. Tesztalanyunk, a Motorola Xoom is ezt a tábort erősíti, a gép már pár hónapja elérhető az USA-ban, kis hazánkba viszont csak most jutott el a masina.

Motorola Xoom
[+]

A Xoommal kapcsolatban kicsit déja vu érzésem van, a pár hete tesztelt Galaxy Tab 10.1V ugyanis néhány apró részleten (és persze az eltérő kialakításon és anyaghasználaton) kívül ugyanazt kínálja rendszer szinten. Persze ez nem is meglepő, hiszen mindkét masinára a tiszta Honeycomb került, az alap felületet kapjuk mindennemű módosítás nélkül, beleértve a beépített programok változatlan UI-ját is. Éppen ezért írtunk egy Android 3.0 bemutatót, amely a rendszer minden aspektusára kitér, így emiatt jelen irományban sem foglalkozunk sokat a felülettel és az alap alkalmazásokkal, mint anno a Galaxy Tab 10.1V esetében is tettük.

Motorola Xoom

Az XXL GSM-től kapott táblagép egy jókora dobozban érkezett, amely első blikkre kincsesládának tűnt, a tartozékokat kipakolva viszont már kissé indokolatlannak tartottam az eltúlzott méreteket. Mindössze egy használati utasítást, egy hálózati töltőt és egy microUSB kábelt kapunk, ez azért elég halovány ebben a kategóriában, egy headset azért beleférhetett volna.

Külső

A Motorola készülékei általában igen kívánatos külsővel vannak ellátva, ez alól tesztalanyunk sem kivétel, a formatervezők szokás szerint jó munkát végeztek. A 10,1 hüvelykes képátló miatt a gép nem kicsi, a 249,1 x 167,8 x 12,9 milliméteres dimenziókkal ellátott masinát nem fogjuk a farzsebünkbe vágni, az biztos. A kellemes tapintású fém hátlap rányomja a bélyeget a tömegre: a kizárólag WiFi kapcsolatra képes modell 708 grammot, a 3G chippel ellátott típus pedig 730 grammot nyom; nem kevés, de azért bőven a kezelhető kategória, bár egy kézzel egy kicsit kényelmetlen tartani.

Motorola Xoom
[+]

Az előlap nagy részét a kijelző foglalja el, felette pedig a 2 megapixeles másodlagos kamera és a fényérzékelő található, valamint itt kapott helyet egy aprócska LED is, amely az eseményeknek megfelelően villog. A képernyő egy 10,1 hüvelykes képátlójú, 1280 x 800 pixeles felbontású darab, amely 16 millió színárnyalatot képes megjeleníteni, az érintéseket pedig kapacitív technológiával érzékeli. A panel igen korrekt, a színek teltek, a magas felbontás miatt pedig az élek sem recések; napfényben viszont roppantmód tükröződik a felület, így szinte alig látni a képet.

Motorola Xoom
[+]

A hátlapon két eltérő anyagot használtak a Motorola dizájnerei, ez erősen rányomja a bélyeget a formatervre, a grafitszürke fém egy elegáns és komoly külsőt kölcsönöz a gépnek. A felső műanyag csíkon kapott helyet az 5 megapixeles kamera és a dupla LED-es vaku, a sztereó hangszórópár, valamint a képernyő feloldására és lezárására, valamint a ki- és bekapcsolásra szolgáló gomb. Utóbbit igen jól pozicionálták a Motorolánál, két kézzel fogva ugyanis mindig elérhető távolságban van a billentyű, de pont olyan helyre került, hogy véletlenül ne érjünk hozzá.

Motorola Xoom

A készülék oldalánál szintén a hibrid anyaghasználat dominál, a hátlapnál felhasznált fém és műanyag itt is megtalálható. Ami az interfészeket és billentyűket illeti: bal oldalt, enyhén fent találhatóak a hangerő-szabályozó gombok, felül a 3,5 milliméteres kimenet, valamint a microSD- és a SIM-kártya foglalata helyezkedik el, alul pedig a microUSB-aljzat figyel, valamint a HDMI-kivezérlést is itt oldhatjuk meg.

Hardver, operációs rendszer, sebesség

A készülékben egy két magos, magonként 1 GHz-es Tegra2 250 processzor található, a grafikus számításokat pedig egy ULP GeForce grafikus chip végzi. Ezek mellé 1 GB RAM és 32 GB belső tárhelyet kapunk, utóbbi természetesen microSD-kártyával bővíthető, amelyből maximum egy 32 GB kapacitásút tehetünk bele.

Motorola Xoom

A táblagépen az android rendszer 3.0-ás, Honeycomb névre keresztelt verziója fut, amelyet kimondottan tabletekre terveztek. Így egy, a mobilokon futó androidtól eltérő felhasználói felületet kapunk, hiszen a nagyobb képátlójú és megnövelt felbontású kijelző eltérő kezelhetőséggel és sokkal nagyobb területtel kecsegtet, mint amelyet egy pár hüvelykes telefon kínál. Magára a felhasználói felületre és a beépített programokra nem vesztegetném a szót, lévén nemrég már írtunk róla. Ráadásul semmi extrát nem kapunk, hiszen a Xoom kvázi a Honeycomb referenciagépének fogható fel, így a tiszta, mindenféle módosítás nélküli Android 3.0 fut rajta, ergo extra alkalmazásokat sem találunk a menüben.

Motorola Xoom

A működési sebességgel kapcsolatban felemás érzéseim vannak. Míg néhol irdatlan gyors a rendszer (ilyen például a weboldalak és képek kétpontos nagyítása, valamint az 1080p-s videók akadásmentes lejátszása), néhol igen komoly megakadások vannak: már a képernyő feloldása sem reccenésmentes, az alkalmazások menü megnyitása is egy kissé képregénybe illő. Bár maga a felület nagyon látványos, érezni rajta, hogy van még mit optimalizálni; hiába van egy két magos Tegra2 a borítás alatt, ha nem képes makulátlan felhasználói élményt nyújtani.

Motorola Xoom

Multimédia

A készülékben két kamera is található: az előlapon elhelyezkedő fényképezővel 2 megapixeles fotókat lőhetünk, bár ezt inkább videóchatre érdemes használni, lévén a tábla hátán egy 5 megapixeles kamera figyel, amellyel maximum 2592 x 1944 képpontos felbontású képeket lőhetünk. A vakunak köszönhetően korlátozott mértékben éjszakai fényképezésre is használhatjuk a Xoomot, ráadásul videókat is felvehetünk. Utóbbit másodpercenként 30 képkockás sebességgel, maximum 720p-s, azaz 1280 x 720 képpontos felbontásban tehetjük meg, a tesztvideó itt érhető el. Az alap honeycombos kameraszoftvert kapjuk, amivel nincs is semmi probléma, sőt: ki merem jelenteni, hogy az egyik legjobb ilyen alkalmazással van dolgunk, rengeteg beállítással és testreszabási lehetőséggel.

A Xoommal lőtt fotók minősége távol van a tökéletestől, de szódával azért elmegy. A zajszűrő algoritmus erőssége közepes, így bár nincsenek recés élek, a képek néhol elmosott hatást keltenek. A kromatikus aberráció hiányát egy piros ponttal nyugtáztam, ráadásul a makró mód is igen korrekt, a dinamikatartomány viszont nem túl széles, a fényes részek csúnyán beleégnek a képekbe. A vaku csak néhány méterig lát el, de a hatótávolságán belül meglepően jól teszi a dolgát, így az éjszakai dorbézolások megörökítésére simán jó a készülék, feltéve, ha valaki egy ekkora masinát hordoz magával.

Motorola Xoom

A zenék és videók lejátszására külön programokat kapunk: míg előbbi egy igen korrekt alkalmazás, felhasználóbarát kezelhetőséggel és látványos felülettel, utóbbi kimeríti a fapadosság fogalmá; két alap Honeycombos programról van szó, amelyeket nemrég részletesen ki is veséztünk. A készülék hátulján található sztereó hangfalpár igen korrektül teszi a dolgát: magas hangerő és kellemes dinamikatartomány jellemzi, a mobil eszközök között igen jó hangzást kölcsönözve a masinának, viszont azt nem szabad elfelejteni, hogy egy hordozható gépről van szó, így nem szabad túlzott elvárásokat támogatni a hangkeltő képességeivel szemben.

Motorola Xoom

Adatkommunikáció, akkumulátor, összegzés

Az adatkommunikációs képességeket egy WiFi modul (802.11a/b/g/n), egy 2.1-es Bluetooth-chip, egy microUSB 2.0, egy 3,5 milliméteres és egy HDMI aljzat, valamint a-GPS képviseli. A 3G-s modellen pedig mindezt megfejelik a HSPA-kapcsolat lehetőségével, amit mi sajnos nem tudtunk kipróbálni, lévén nálunk a kizárólag WiFi-re képes táblagép járt.

Motorola Xoom

Bár a készülékben található akkumulátorról nem sok információt kaptunk, bizonyos (nem megerősített) források szerint két darab, egyenként 3250 mAh-s lítiumos telepről nyeri az energiát a táblagép. Ezzel körülbelül 10 órát netezhetünk WiFi-n keresztül, a zenehallgatás több, mint három napig mehet, videólejátszással pedig szintén nagyjából 10 óráig bírja a gép, ami igen korrektnek mondható.

Motorola Xoom

Értékelés: Motorola Xoom WiFi-only
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 9 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 8 pont
Belső
Kezelhetőség 10 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 8 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Motorola Xoomon érezni lehet, hogy egy referenciamodellel van dolgunk, ami nem csak abban jelentkezik, hogy nem kapunk egyedi szoftvereket. A piacra dobása kissé elhamarkodott volt: a sebességbeli hullámvölgyek, a közepes kamera, a médialejátszó által támogatott formátumok kis száma mind-mind erre utal. A másik probléma az Android Marketben elérhető alkalmazásokkal kapcsolatos: bár a programok simán elfutnak a Xoomon, a telefonra szabott felhasználói felületek roppantmód elütnek az Android 3.0 neonfényes-futurisztikus hatásától. Ettől függetlenül a gép maga nagyon jól össze van rakva, a Motorola formatervezői nagyon értik a dolgukat: egy szép, elegáns és letisztult masináról van szó.

A kizárólag WiFi kapcsolatra képes Motorola Xoom 140 ezer magyar forintba kerül, ami nem kevés pénz. Érdemes megemlíteni, hogy ugyanennyibe kerül a szintén WiFi-only Apple iPad 2 (bár ő csak 16 GB belső memóriával van szerelve), a 3G kapcsolat nélküli Honeycombos Acer Iconia Tab A500 pedig 135 ezer forintot kóstál, ezek között jelenleg az iPad 2 a legjobb vétel. Ha valaki ragaszkodik a Honeycombhoz, a mostani gépek közötti választás főleg személyes preferencia kérdése, lévén a modellek nagyjából ugyanazt a felületet és szoftveres palettát kínálja, hasonló áron. Szerintünk viszont érdemes még pár hónapot várni az Android 3.0-ás táblagépek vásárlásával, az LG Optimus Pad és a Samsung Galaxy Tab 10.1, valamint a Galaxy Tab 8.9 megjelenése fel fogja bolygatni a piacot, legalábbis reméljük, hogy az addig hátralévő időt optimalizálással és egyéni tartalmak előállításával töltik el a gyártók. Összegzésképpen annyit tudunk mondani, hogy a Honeycomb által kínált vizuális élmény még mindig odacsap, pár hónap múlva pedig reméljük, beérik a dolog; mivel ugyanazt nyújtja, mint a nemrég tesztelt Galaxy Tab 10.1V, ezért a tetszett plecsnit tesztalanyunk is megkapja.

Motorola Xoom

dr. Kind

A tesztkészüléket a XXL GSM biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

Motorola Xoom WiFi only
Motorola Xoom Általános
Technológia WiFi only
Méret 249,1 x 167,8 x 12,9 milliméter
Tömeg 708 gramm (WiFi) / 730 gramm (3G)
Színvariációk fekete
Kijelző
Kijelző átlója 10,1 hüvelyk
Kijelző felbontása 1280 x 800 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Belső memória 1 GB RAM, 16 / 32 GB háttértár
Memória bővíthetősége microSD kártyával
Adatátvitel
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11 a/b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangvezérlés van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Szoftverek
Platform Anroid 3.0 Honeycomb
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Android Market, Video Editor
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, dupla LED-es vakuval
Másodlagos kamera 2 megapixel
Videófelvétel 720p@30fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió nincs
Egyebek
3,5 mm-es jack csatlakozó, HDMI-kimenet, sztereó hangfalpár

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés