Motorola Edge 30 Ultra - a 200 megapixeles kérdés

Meddig tart a képpontlicit? A nagy számok és az ígéretek mögé néztünk.

Hirdetés

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

Az Edge 30 Ultra egy vagy két nanoSIM-et fogad be minden hazai 4G és 5G sáv támogatásával és tiszta, jófajta beszélgetési hangminőséggel mindkét oldalon. Megvan a háromcsatornás WiFi 6E modem remek érzékenységgel és átviteli rátával (802.11a/b/g/n/ac/ax, Direct, HotSpot, ReadyFor támogatás), a Bluetooth 5.2 (A2DP, LE) és az USB 3.1-es adatátvitel (Type-C, MTP, OTG, DisplayPort 1.4, ReadyFor támogatás). A navigálás gyors és pontos az A-GPS mellett a GPS, a Galileo és a GLONASS műholdak használatával két csatornán, az iránytű is megvan. Ugyanígy a gyorsulásmérő, a giroszkóp és az NFC – csak az infra és a barométer hiányzik.


[+]

A 4610 mAh-t speciel felkerekíthették volna 5000-re, a Motorola mindenesetre átlag feletti üzemidőt biztosít 4-5,5 órás képernyőidőkkel és másfél napos töltésrátával, ha magamból indulok ki. Nyilván sok játék és kinti kamerázás mindennapos töltést jelent, de más telefonnal is ez a helyzet, viszont kevés mellékel 125 wattos adaptert a csomagban. A töltésgörbe furcsa: negyedóra alatt 67% kerül a telepbe, 20 perc alatt 84%, és innen szokott a dolog általában belassulni. A maradékot az Ultra viszont négy perc alatt letudja, az egésszel 24 perc alatt végezve – esélyes, hogy a százalékok kiírása pontatlan. Az 50 wattos vezetékmentes töltés sem kutya, fordított irányban 10 watt áll a kütyük rendelkezésére.


[+]

Összefoglaló

Motorola Edge 30 Ultra
Pro
Szemrevaló küllem, profi kivitel
Remek 144 Hz-es panel és sztereó hangszóró
Korrekt üzemidő villámtöltővel a pakkban
Fürge rendszer, sokéves frissítés, asztali mód
Jó fotók nappal, versenyképes minőség este
Kontra
Rendkívül csúszós kivitel keskeny kerettel
Nincs jack kimenet, csak IP52 védelem
Nincs gyakorlati előnye a 200 megapixelnek
Kihagyott szenzorzoom és nagy zoomátfogás
Csak a fő- és szelfikamera képes 4K felvételre
Pontozás
Kialakítás, védelem 8 pont
Kijelző 10 pont
Sebesség 10 pont
Szoftverfelület 10 pont
Fotózás, videózás 8 pont
Hangminőség 9 pont
Adatkommunikáció 10 pont
Üzemidő 8 pont
Ár/érték arány 7 pont
Ár (12/256 GB, HUF) 379 990

A Motorola megnyerő külsejű, remekül szoftverelt, villámgyors kameratelefont dobozott piacra, ám az a hálátlan szerep jutott neki, hogy az iPhone 14 Pro Max után költöztem bele. Utóbbi hiába bumfordibb és nincs 200 megapixeles kamerája, ha sokkal biztosabb a fogása, acélosabb az üzemideje, egy szinttel jobb fotókat készít és hárommal jobb videókat. Ami fontos, azt az Apple ronggyá optimalizálta, míg a szimpatikus Edge 30 Ultránál becsúsztak elkerülhető hibák. Ilyen a lekanyarodó és döbbenetesen csúszós hátlap, bizonytalan egykezes használattal. A kamerafelbontás pedig nem minden: igazából a nagy szenzor hoz jó képminőséget nappal és éjszaka, és a Samsung, az Apple, illetve a Google tud még jobbat, ügyesebb feldolgozással. Ott is megbukik a kameratelefonos jelző, hogy négy egységből csak kettő készít 4K felvételt, és stabilizálásban is akad sokkal jobb. Az pedig érthetetlen, hogy ha már 200 megapixelt kapunk, az miért nem tudja le a 2x-es és 4x-es szenzorzoomot, mert akkor 5x-ös teleobjektívet csaphattak volna mellé a mezei, 2x zoomegység helyett.

Az ultraszéles viszont nem csak nappal korrekt, este és makrófotózásnál sem botlik meg, a lekanyarodó, 144 Hz-es csúcspanel pedig remek multimédiás alap, amihez jófajta sztereó hangszórópár csatlakozik. Mindez évekre szóló csúcsteljesítménnyel és rendszerfrissítéssel, korrekt üzemidővel és villámtöltéssel, valamint vezetékmentes opcióval és Ready For kivetítéssel igazán sokrétűvé teszi az Edge 30 Ultrát, mégis sír az egyik szemem. 380 ezer jó magyar forintért úgy gondolom, nem elég pár dolgot kipipálni, klappolnia kell mindennek a fogásbiztonságot beleértve, de az IP52 védelem is kevés. A Motorola mindent a főkamerára tett fel, ám féláron, periszkópos zoommal az Edge 20 Pro kiegyensúlyozottabb lett tavaly a maga kategóriájában, és erre az alapra nem sikerült elit kameratelefont építeni. Ha viszont az idei felhozatalt és a gyártóktól függetlenül elszállt árakat nézem, tulajdonképp a tetszett plecsni odaférhet, mert bár a 380 ezer forint mellbevágóan sok a hiányosságok mellett, olcsó csúcstelefonra innentől senki ne számítson. Jobb ár/értékű ajánlata a Motorolának viszont van, és az Edge 30 Fusion plecsnijével nem kellett fukarkodnunk.

Bone123

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés