Blogok!
Hétfőn nyitja meg kapuit a világ legjelentősebb telekommunikációs rendezvénye, a minden év februárjában megrendezésre kerülő Mobile World Congress, rövidebb nevén MWC. Régi olvasóink tudják, hogy ez már a negyedik alkalom lesz, hogy csaknem a teljes Mobilaréna stáb felül a céges magángépre... ja, nem, ez egy másik történet. Tehát felülünk a fapad-járatra és szombat reggel már a barcelonai reptér előtt várjuk a buszt, hogy hat napra berendezkedjünk a városban. Bár a hivatalos kezdés hétfőre esik, már vasárnap kétfelé kell szakadjon a csapat, mert két nagy cég is komoly sajtórendezvényt tart, úgyhogy akik tűkön ülve várják a Samsung és a Sony Ericsson bejelentéseit, már éjjel megkapják az első adag információt.
A hagyományokhoz hűen most is indítunk egy blogot, amelyet ide kattintva érhet el a kedves olvasó, de a Mobilaréna főoldalára is kikerül majd egy közvetlen link. Ide kevéssé szakmai, vagy épp szakmai, csak épp szubjektív anyagokat fogunk feltenni, akárcsak tavaly, reméljük, hogy most is sikerül olyan lelkes olvasóbázist ide szippantani, mint akik múlt évben fáradtságot nem ismerve vettek részt a nagy KAS képrejtvény-játékban.
Stábunk idén is négy fővel képviselteti magát, a Mobilaréna cikkeit jegyző triumvirátus (Gubro, Bocha és Bog) mellett Szőlő is velünk tart, aki a kiállításról szóló beszámolók vizuális anyagaiért lesz felelős — ebbe elsősorban a videók, másodsorban a fotók tartoznak bele, utóbbiakat azért mi is serényen fogjuk lőni. Mindez azt jelenti, hogy megvalósult a tavalyi tervünk, lesz egy operatőrünk, ami egyrészt azért jó, mert leveszi a videóvágás terhét a vállunkról, másrészt meg azért, mert sokkal profibb mozgóképeket tudunk publikálni, mint korábban valaha. Nagyon reméljük, hogy nagyra becsült olvasóink erőfeszítéseink eredményeképp maguk is kicsit úgy érezhetik majd, mintha ott lennének velünk a katalán fővárosban.
Hirdetés
A kiállításról és a helyszínről
Barcelona a lehető legideálisabb helyszín. Nincs túl messze, mégis a februári klíma teljesen elviselhető (a tavalyi időjárást, amikor 16-20 fok volt, sajnos idén nem fogjuk megtapasztalni), a város gyárilag is olyan, mintha folyamatosan fesztivál lenne. A tengerpart, a pálmafák és a katalán öntudat legfontosabb székhelye messze nem hasonlítható össze a márciusban is fagyos, sivár és rideg hannoveri CeBIT-tel
Látkép a kiállítás közepéről
A kiállítás helyszíne a történelmi belvárostól két metrómegállónyira található FIRA, amely nem csupán elhelyezkedése miatt remek, hanem sikerült úgy ötvözni a műemléki épületeket a legmodernebb technológiát bemutató kiállítók standjaival, hogy ez az eklektikus katyvasz valami egészen sajátos hangulatot teremt. Az ember kilép a 3D plazmatévék alól, felnéz, s ott figyel a millió színnel kivilágított gigantikus szökőkút a Nemzeti Palota előtt... kivételes élmény. A FIRA egy viszonylag kis alapterületű helyszín, egy nap alatt röhögve be lehet járni, mégis rengeteg kiállító kap benne helyet. Idén egy kicsivel több is, mint tavaly, mert a Nokia úgy döntött, hogy a FIRA-n kívül állítja fel saját mini-kiállítását, ugyanis drágállták a bérleti díjat.
Pár ember lézeng a 2008-as MWC-n
Bár a kiállítás csütörtökig tart, az utolsó napon tavaly is csak lézengés volt, ezért mi szerdán zárjuk az MWC-t. Az összes nagy gyártó sajtóeseményére van regisztrációnk (Nokia, SE, Samsung, LG, Motorola, Microsoft, HTC), rengeteg érdekességre is bejelentkeztünk (Acer interjú, NVIDIA, Navigon, Modu, ELSE, SPB), s vélhetően idén is menet közben fognak még beesni meghívások, illetve mi is keressük az újdonságokat.
Nokia sajtótájékoztató a 2009-es MWC-n
A hivatalos sajtóesemények mellett idén is lesznek kevésbé kötött "bulik", nyilván a Samsung és a Sony Ericsson vasárnap esti rendezvénye valami ilyesmi lesz, de kaptunk meghívást a Motorola által szervezett koktélparty-ra is, ami eléggé zártkörűnek tűnik, mert hosszú egyeztetés ment arról, hogy hány fővel tudunk beférni. De mindannyian ott leszünk.
Hagyományos mobiltelefonok
Bár a trendek az érintőkijelzős telefonok előretöréséről szólnak, a hagyományos vonalon is számítunk újdonságokra. Ebben a szegmensben a Nokia az egyik legjelentősebb szereplő, reméljük, hogy a felfrissített Symbain rendszer tapizós és klasszikus okostelefonokra is ráhúzható, bár az eddigi kiszivárgott újdonságok itt is inkább az érintős modellekre korlátozódnak.
Sony Ericsson Elm
Hagyományos telefont várunk a Sony Ericssontól is, az eddigi tapasztalatok alapján lesz nekik csúcsmodell érintős darabjuk, s valószínűleg a környezetvédelmi és az olcsóbb készülékek kapcsán idén is láthatunk majd klasszikus, szögletes formákkal operáló tömegmodelleket, ahol leginkább az lesz a kérdés, hogy milyen egyedi funkciókat tudnak majd idecsempészni, mert itt fontos a megkülönböztethetőség.
Az itthon is kapható Emporia telefonok mindenképpen a megszokott irányba illeszkednek, kíváncsian várjuk, hogy elő tudnak-e rukkolni valami egyedivel. A kis, kínai cégben levő gyártók között is sok lesz az olcsó, egyszerű eszköz, számítunk néhány új Alcatel és Hyundai modellre, valószínűleg a két legismertebb OEM gyártó (Huawei, ZTE) is felvonultat egy sereg kedvező árú újdonságot.
Nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy vajon lesznek-e olyan új és merész lépések a nagy gyártók részéről, hogy két SIM kártyával rendelkező mobilokat dobjanak piacra. A Samsung már rutinos ezen a területen, de a Nokiánál is pletykáltak hasonlót, s érdeklődéssel várjuk, hogy a General Mobile végre megveti-e a lábát az európai piacon. Nincs kizárva, hogy az LG is beszáll a játékba, általában mindenben benne vannak, amiben a Samsung is.
Érintőkijelzős rendszerek
Sláger lesz az érintőkijelző idén, ez egészen biztos. Ebben a fejezetben azokat az eszközöket várjuk, amik érintősek ugyan, de nem nyitott operációs rendszerrel bírnak, ebben a Samsung és az LG jár az élen. Előbbinek nagyon ideje lenne a TouchWiz felületet valami ütősebbre cserélnie, lehet, hogy a Bada rendszert fogják mindenre rátolni, de annak az lesz az eredménye, hogy az összes érintős kütyüjük okostelefonná válik, ami nem valószínű. Az LG tavaly nagyot robbantott az S-Class felülettel, kérdés, hogy van-e valami idén is a tarsolyukban, vagy erre építkeznek a továbbiakban is. Esetleg az olcsóbb kategóriákban domborító A-Class rendszer kaphat egy frissítést.
Samsung Bada
A Nokia nem fogja az S40 platformot érintőssé varázsolni - legalábbis idén. A Sony Ericsson viszont okozhat meglepetést, hiszen a Aino is egy ilyen félig tapizós interfészt kapott. Az érintős vonalra biztos beszállnak a kínaiak, az Alcatel és a Huawei már rendelkezik ilyen telefonnal, nyilván bővíteni fogják a portfóliót, hiszen előbbi igen sikeressé vált Vodafone 541 néven.
Huawei U7510
A többi gyártó viszont az érintőkijelzőt egészen biztos, hogy operációs rendszerrel képzeli el. Ilyen a Motorola, a HTC, a Nokia és a Samsung is, nem valószínű, hogy látunk a fentieken felül olyan érintős telefont, amely ne valami ismert rendszert kapna, pedig örülnénk egy olcsó, egyszerűen kezelhető és mutatós felületnek bármilyek gyártótól.
Okostelefonok
Nos, az okostelefonok vonalán (ide számítva a PDA-kat is) viszont irdatlan tülekedésre számítunk. Egyrészt már vasárnap indul a móka a Samsung sajtóval, ahol vélhetően bemutatják nem csak a Bada rendszert, hanem erre épülő telefonokat is, ezzel egyidőben a Sony Ericsson szerintünk megdobja a népet valami Android cuccal. Aztán hétfőn jön Steve Ballmer (Gubro alig várja), hogy vörös fejjel a világba ordítsa a Windows Mobile (ja, bocs: Windows Phone) új verzióját, amely egyesek szerint már a 7-es lesz, mások szerint viszont még mindig a 6-os verziót vakargatják, de nagyon várjuk.
Windows Mobile 6.5.3
Közben a Nokia reményeink szerint kihozza a Symbian érintős változatának új verzióját, s ezzel együtt telefonokat is épít köré (mondjuk a C5, N8), s számítunk arra is, hogy a Maemoval is kezdenek valamit. Ezekkel egyidőben pedig lehull a lepel egy jó nagy adag Android rendszerű gépről - de ez már nem a Nokiánál - hiszen a HTC és a Motorola mellett a kisebb gyártók is bekapcsolódnak a Google oprendszer használatába.
Motorola BACKFLIP
Élből itt van például az Alcatel, ahonnan már kiszivárgott ez-az. A Huawei a T-Mobile Pulse után talán összerak valami komolyabbat is, és itt van az eddig számunkra is ismeretlen Qisda terméke, amely elvileg a Vodafone színeit kapja meg. Közben jönnek az LG gépek is, a Samsung sem biztos, hogy a Bada után leállna az Androiddal, s nem szabad elfeledni a durván nyomuló Acert sem, úgyhogy elég komoly mezőny várható ezen a területen.
Alcatel OT-980
Mindezeken felül ott van még a saját útját járó RIM, kérdés, hogy lesz-e új Blackberry a Storm2 után az érintős vonalon. Windows alapú kütyükre számítunk a Toshibától, az i-mate-től, a HTC-től, sajnos a Gigabyte idén kihagyja az MWC-t, pedig tavaly elég jó portfóliót hoztak. Nem kizárt, hogy a felsoroltakon felül is lesz még néhány meglepetés. Például egy működő nüvifone. Vagy egy új Palm.
Egyebek
Egyebek? Lehet, hogy az egyebekből lesznek a legdurvább dolgok, például egészen biztos, hogy az iPad bemutatója után már felbukkan egy sereg internettábla, megyünk az NVIDIA-hoz Tegra alapú cuccokat nézni (talán a Notion is kihoz valamit), de gyakorlatilag bárki bejelenthet hasonlót. Ha már itt tartunk, akkor érdemes lesz megtudni, hogy merre felé halad a chipgyártás, a Qualcomm és a Marvell sem fog kimaradni érdeklődésünkből, erről a témáról (architektúrák, megahertzek) egyébként is érik már valami mélyenszántó cikk.
Idén is lesz Modu, idén is meglátogatjuk őket, de amennyire jó ötletnek tűnt két éve a koncepció, annyira kezd elrohanni felette az idő. Megkukkantjuk, hogy az SD kártyák merrefelé fejlődnek tovább, beugrunk néhány navigációs céghez is, az LTE-ről is lépten-nyomon hallani fogunk. Nem hagyjuk ki a grafikus interfészekkel (Höhö, grafikus interfészek? Festő hajlamú madarak szállása.) foglalkozó cégeket sem, az SPB mellett van még alternatíva.
SPB Shell 3.0
S persze még ott van a meglepetés-faktor, mint minden évben. Az MWC a legideálisabb hely arra, hogy egy kicsi, de innovatív cég megmutassa a világnak, hogy a nagyokkal felérő fejlesztések mire vezethetnek. Két éve ilyen volt a Modu, idén kaptunk meghívót egy másik sosem hallott céghez, a nevük ELSE... érdekes lesz.
Zárásként csak azt tudom mondani, hogy az MWC megint nagyon jónak ígérkezik. Mi igyekszünk mindenhol ott lenni, ahol történik valami, próbálunk elkapni illetékeseket, hogy nyilatkozzanak, pofátlanul besétálunk majd a standok mögé is, és reméljük, hogy a következő 4-5 napban annyi olvasni- és néznivalót termelünk össze, hogy mindenkinek érdemes legyen akár óránként visszalátogatni a Mobilarénára.
Barcelona, jövünk!
Bog
Kinti internethozzáférésünket a Vodafone támogatja.