Mit várunk 2021-ben a mobilpiactól?

Jön valami forradalmi újítás? Hogyan változnak az erőviszonyok? Melyik cégre érdemes a leginkább odafigyelni? Jósolgatunk.

Ami nem változik: kijelzők

Lehetünk szkeptikusak is. Mondhatjuk, hogy jövőre sem fognak megváltozni érdemben a jelenleg ismert okostelefonok, továbbra is érintőkijelzős tepsiket fogunk használni, amelyek nyilván picit gyorsabbak, picit ügyesebbek, picit jobbak lesznek, mint az idei modellek, de nagy áttörésre ne számítsunk, holott mostanra már egy csomó olyan technológia ott ácsorog a képzeletbeli kapuban, amikről már évek óta beszélnek. Egyiket-másikat kis szériában gyártják is.

Ez csak koncepció, nem valószínű, hogy látunk idén ilyesmit
Ez csak koncepció, nem valószínű, hogy látunk idén ilyesmit [+]

Három olyan alkatrész van, ami érdemben meg tudná változtatni a telefonok világát. Az egyik a kijelző. Az, hogy milyen a felbontás, már egy ideje nem annyira izgalmas, a Full HD a legtöbb júzernek vidáman megfelel telefonnyi méretben. Persze lesz idén is QHD és 4K, meg fognak szaporodni a 60 Hz feletti képfrissítésre képes modellek, ezek persze örömteli fejlemények, de nem változtatják meg szignifikánsan azt, amit egy kijelzőről gondolunk.


[+]

Az változtatná meg, ha tömeggyártásban, elérhető áron jönnének a hajlítható kijelzők, de nem 2021 lesz az az év, amikor a Nokia 3.X-ben ilyesmivel találkozunk. A Samsung és a Motorola már egy ideje tud ilyesmit kínálni (Z Flip, Z Fold 2, RAZR), a többiek pedig szépen kivárják, mire a technológia kiforrottabb lesz és nem csak félmilliós cuccokban lehet elsütni. Prototípussal és ilyen-olyan irányba hajlítható koncepciókkal tele a padlás, csak éppen ezekből alig-alig lesz tényleges termék. És még az sem egyértelmű, hogy mi a jó irány, a Z Flip és a RAZR félbehajtható telefonja, vagy a Z Fold 2 táblagéppé hízó terméke is életképes, nem is beszélve az éppen a cég jövője szempontjából sokkal fontosabb dolgokkal elfoglalt Huawei másik irányba hajló megoldásáról.

Xiaomi koncepció
Xiaomi koncepció [+]

A hajlítható kijelzős telefonok gyártásának jelenleg két akadálya van. Nem tudjuk, hogy mennyire tartós és hibamentes a dolog (azért a Fold kapcsán bőven voltak problémák), illetve irtó drága. Egyik sem fog varázsütésre megoldódni, ez egy lassú folyamat, ahol a tapasztatok és a nagyobb volumenű gyártás hozza majd szépen el a megbízhatóbb és kedvezőbb árú megoldásokat, egyszer csak majd azt vesszük észre, hogy szépen csökken az árolló egy ugyanolyan hardveres képességekkel felvértezett normál és hajlítható modell között. Idén — ha valamelyik kínai banda nem húz valami váratlant — a Samsung hozhatja el az első ilyen pillanatot, ha valóban egybegyúrják a Note és a Fold szériát. A Note sem egy olcsó gép, pont ki lehet váltani a Fold következő generációjával, ha belerakják az S-Pent. És miért is ne csinálnák, egy kinyitott Fold szinte ordít egy ilyen megoldásért.

Ami nem változik: akkumulátor

Évek óta jönnek a hírek, hogy majd mindjárt itt az új akkumulátor. Szilárdtest, grafén, vagy valami, amiről azt sem tudjuk, hogy micsoda. Amivel a cellasűrűség ugrásszerűen nő és ugyanakkora helyre úgy raknak majd be kétszer-háromszor nagyobb kapacitást, hogy amúgy a tartósság és a töltés gyorsasága nem csorbul.


[+]

Ezekből előbb-utóbb lesz valami, még az is lehet, hogy az autóipar szállítja majd a megoldást, mert sokkal komolyabb fejfájást okoz egy 2-400 kilométer után megdöglő gépkocsi, mint egy lemerült telefon. Amit egy külső akkuval életre lehet kelteni, de próbáljuk meg ezt egy autóval. Ugyehogy. Ettől függetlenül 2021-ben — ha valóban nem történik semmi forradalmi — az akkumulátortechnológia szépen fejlődget a maga tempójában, kicsit nagyobb kapacitású és gyorsabban töltő telepek érkeznek majd, a 10-15 wattos töltési tempót a csúcsmodellek mind maguk mögött hagyják és jönnek az 50-80 wattos megoldások, amik valóban sokat javítanak a felhasználási opciókon.


[+]

Ha egy gyors tusolás, vagy egy kávézás ideje alatt félig fel lehet tölteni az akkut, akkor az már sok felhasználó számára bőven elegendő fejlődés, persze mindezt úgy kell megoldani, hogy ne pukkanjon meg az otthon egyébként sem cserélhető telep fél év alatt és lehetőleg mindenki igyekszik elkerülni, hogy beleszaladjon egy akkora égésbe, mint amit a Samsung szenvedett el a Note 7-tel.


[+]

Fejlődnek a vezeték nélküli töltési megoldások is. Itt is növekszik a sebesség, már jóideje vannak telefonok, amelyek töltőpadként is működnek (reverse charging), egyre több olyan eszközünk van amúgy is, amit lehet így árammal ellátni (főleg headsetek és órák), csillióféle különböző töltőpadot és állványt lehet beszerezni, ráadásul egy csomó új autóban is már-már alapfelszereltség a középkonzol alatt, vagy a kartámaszban egy Qi-töltő. Ami persze újabb mérnöki feladat, hiszen a gyorstöltés megoldása is helyigényes, de még a vezeték nélküli megoldást is be kell építeni, közben pedig azért legalább egy napot ketyegjen már el az a telefon… ezeket mind valahogy be kell zsúfolni a hátlap alá.

Ami nem változik: kamerák

Még több megapixel? Minek? Olyan szép példák vannak jelenleg is arra, hogy 12-16 megapixelen is lehet érvényes fotókat alkotni, a Galaxy modellek egy részében sincs több, az Apple sem erőlködik, hogy nagyot mondjon, a Pixel telefonok sem a pixelszámmal tűnnek ki (hiába ez a nevük), ehhez képest folyamatosan jönnek az újabb és újabb szenzorok 64 és 108 megapixellel, amit rá lehet írni a dobozra, a nép, az istenadta nép pedig meg is (és be is) veszi.


[+]

Nem a megapixelek száma a döntő. Hanem a szenzor mérete, a lencse minősége és a mögöttes algoritmus kifinomultsága határozza meg az elkészült fotó minőségét. Ezekben mind lehet fejlődni, ahogyan az az elmúlt években is történt, a fizikával szemben persze nehéz dolgozni, de egyre ügyesebb algoritmusok dolgoznak a háttérben gépi tanulással megspékelve azért, hogy egy fakezű, az alapvető fotós ismereteket sem birtokló júzer mégis egész használható felvételeket gyártson nappal szemben, remegő kézzel, ferdén és rossz helyre fókuszálva.


[+]

A mobilos kameráknál mára már rájöttek a gyártók, hogy sokkal fontosabb a variálhatóság. Ha több látószöget adunk a felhasználók kezébe, akkor elégedettebbek lesznek, a nagylátószög és a zoom viszont még egy-egy szenzort és lencsét követel magának a hátlapon, ahol nagyon nem mindegy, hogy milyen a minőség. Ultraszéles látószögnél el szoktuk fogadni, hogy a minőség (főleg este) jóval gyengébb, de már 2020-ban is volt egy sereg olyan telefon, ahol alig kellett kompromisszumot kötni, ha pedig autofókusz is akad, akkor a dedikált makrókamerára sincs szükség.

ZTE Axon 20
ZTE Axon 20 [+]

A 2020-as évben felértékelődtek az előlapi kamerák is, itt még kevesebb a hely, még kisebb optikából kell kihozni a legjobbat — nem is szokott maradéktalanul sikerülni. Ettől függetlenül most azon erőlködik egy csomó gyártó, hogy a kijelző mögé rejtse a szelfimodult, hogy az ne zavarjon bele a képbe, a ZTE csinálta meg először, de az első tapasztalatok alapján kiábrándító a minőség. De nem kell izgulni, jönnek majd a többiek, kicsit kevésbé kiábrándító, aztán majd egy-két év múlva elfogadható produkcióval, addig meg ilyen masinát nem vesz az, akinek fontos, hogy az önarcképek (és önvideók) jobban sikerüljenek.


[+]

És ha már videó: itt még van tere a fejlődésnek mind általános minőség (felbontás, képkockaszám, fókuszálás, HDR), mind pedig stabilizáció kapcsán. A csúcs-iPhone bemutatta a szenzorszintű stabilizációt és ha valami, akkor ez egy olyan újítás, amit tényleg érdemes lemásolni, mert szignifikánsan növeli egy mozgás közben történő videózás folyamatosságát. Ha erre még rásegít egy jó EIS, akkor tényleg el lehet érni azt a szintet, hogy az összes telefonos gimbal feleslegessé válik.

Ami alig változik: hardver

Mivel a Huawei-féle Kirin konkrétan kipontozódott a piacról az amerikai embargók miatt, így a Qualcomm sem strapálta magát annyira, a Samsungnak meg bőven elég feladat, hogy a tavalyi Exynos után egy jóval versenyképesebb megoldást üssön össze. Játszik még a MediaTek, de ők a szegény ember Qualcommja, idén sem fogják megszorongatni az amerikai óriást, csak aztán nehogy túl kényelmes legyen az a trón. Bár most némi kormányzati hátszéllel berántották a Huawei telefonos üzletágát partnernek, szóval üzletileg egyelőre biztosan nem aggódnak. (Ráadásul az sincs kizárva, hogy az Apple M1 sikerét látva a notebook üzletág egy-két szereplője is elkezd majd gondolkodni ARM-alapú beszállítón, nyilván felállva fog ugrálni a Qualcomm, hogy őt válasszák.)


[+]

Ezért aztán a 2021-es évben a csúcsmodellekben majd a Snapdragon 888 fog dolgozni (aztán az év második felében a 888 Plus emelt órajellel), a középkategóriában pedig teret nyernek majd az 5G-képes megoldások, amelyek egyre több kategóriában lesznek elérhetők. Kicsit gyorsabb, kicsit ügyesebb multimédiában, kicsit jobb a fogyasztása, de nem kellett megerőltetniük magukat, egy telefonba bőven elég ez a teljesítmény. Bármire.


[+]

Az adatkommunikációs megoldásokban sem lesz óriási változás, az 5G szépen terjed, a Bluetooth, a WiFi, az USB egyelőre marad, infrát már csak a Xiaomi (és néha a Huawei) tesz a termékeibe, az NFC annyira alap kéne legyen, hogy akár az EU elő is írhatná, a jack csatlakozó pedig most épp egy kisebb reneszánszát éli (a Sony is visszahozta), de ez csak ideiglenes. Egyre több lesz az eSIM-es telefon (amit itthon csak a Telekom támogat, de 2021-ben ez valószínűleg változik, már csak az IoT bigyók miatt is).


[+]

Terjedni fog az UFS tároló is, bár erről az átlagembernek tényleg nincs sok fogalma, noha láthatóan meggyorsítja a készülék működését alkalmazásindítások és például a képgaléria böngészése közben. Szoftveresen az Androidot idén sem fogja kiütni semmi a nyeregből, a Huawei-féle Harmony OS biztos nagyon érdekes lesz, csak Európában nem lesz egy ideig versenyképes, ha nincsenek benne az alapvető Google szolgáltatások. Az Apple pedig minden aggodalom nélkül reszelgetheti az iOS-t és eladhatnak világújdonságként más platformokból ismert megoldásokat.

Piaci átrendeződés és új szereplők

Viszont mindezek mellett a telefonos piac elég nyüzsgőnek ígérkezik, legalábbis itt mifelénk. A Huawei ugyan kicsit kikopott (de sosem lehet tudni, hogy mikor változik meg az USA-ból fújt szél iránya és ereje), viszont sitty-sutty eladták a Honort valami sehonnai cégnek, amit sebtében alapítottak Sencsenben. Így a Honor (jelen állás szerint) nem tartozik az embargó hatálya alá, tehát mindazokat a fejlesztéseket és tapasztalatokat magukkal hordozva, amiket a Huawei-éra alatt gereblyéztek össze máris nekiláthatnak vadiúj telefonokat építeni Google szolgáltatásokkal és minden földi jóval, amire képesek. És ennek már év elején lehetnek kézzelfogható eredményei úgy, hogy közben a Huawei-nél megpróbálnak a felszínen maradni a HMS-re alapozva.


[+]

Ez önmagában is érdekesnek ígérkezik, de közben a Xiaomi minden jel szerint nagyon markánsnak ígérkező marrketing- és termékjelenléte mellett a BBK cégcsoportnál is úgy gondolták, hogy a OnePlus mellett (ami azért még mindig rétegtermék) bedobják az európai piacra a Realme és az Oppo márkákat is, amik azért egyáltalán nem kispályás portfólióval rendelkeznek. Persze márkanevet építeni még mindig nehezebb, mint egy jó telefont legyártani, szóval ezek majd jól egymásnak feszülnek, hogy a Huawei tortájából minél nagyobb szelet jusson. Mind a Realme, mind az Oppo van és lesz nálunk is, gyanítom, hogy nem leszünk híján a tesztcuccoknak.


[+]

És persze a Samsung számára is feladat, hogy megtartsa a vezető pozíciót (már ha még megvan nekik, mert a Xiaomi csúnyán a fejükre nőtt), az Apple pedig lendületben van éppen mind a telefonos, mind a notebook üzletág kapcsán, ha ez kitart, akkor az ősszel a következő iPhone-ok is okozhatnak meglepetést. Meglepő módon éledezik a Sony (az Xperia 5 II igen jól sikerült), és az LG-t sem érdemes leírni, a Velvet egész népszerű, még ha a Wing nevű telefonjuk értelmét nem is igazolta vissza a piac. Közben jön a TCL is, egyedül a Nokiában nem látni az elszántságot, de nagyon szeretnénk, ha 2021-ben meg tudnának minket is lepni.


[+]

Mindenesetre lesz pezsgés idén, simán lehet, hogy a csomagolásokon nem az lesz a legfontosabb infó, hogy mennyi kamera van a hátlapon, hanem az, hogy van-e töltőfej a dobozban. Az Apple meglépte, hogy a tavalyi iPhone modelleknél ezt kihagyta, akkor persze ment a gúnyolódás ezerrel, aztán most szépen sunnyog a témában a Samsung és a Xiaomi is, mert már a januári újdonságoknál követni fogják az Apple példáját, gondolom számoltak egy kicsit és rájöttek, hogy így sokkal olcsóbb a buli, ha pedig az iPhone-nál le lehetett tolni a júzerek torkán a dolgot egy kis környezetvédelmi maszlaggal sikamlóssá téve, akkor nekik is sikerülni fog.

Konkrét termékek

Már januárban lesz egy csomó mozgás, egyrészt jön a Galaxy S21. Mindenkinél előbb akarta a Samsung behozni a friss modellt, egyrészt az S20 nem fogy úgy, mint szerették volna, másrészt amúgy is júniusra csúszik az MWC, szóval összekapták magukat és kitolják a piacra kevesebb mint egy éven belül az utódot. A kiszivárgott pletykák szerint nem lesz forradalmi, de majd január közepén megtudjuk az összes részletet.


[+]

Simán lehetett volna közben, hogy a Xiaomi előz a Mi 11 szériával, 888-as Snapdragonnal (és töltőfej nélkül), bár az más kérdés, hogy a magyar piac mikor kapja majd meg az újdonságokat, könnyen elképzelhető, hogy a Galaxy-k már hónapok óta a boltokban lesznek, mire bejut hozzánk is a csúcs-Xiaomi, mert mi úgy tudjuk, hogy az európai premier csak február elején esedékes. És közben a semmiből előkaphat a Honor is valami újat úgy, hogy a látszatra sem adnak már, mert tök egyértelmű, hogy az teljesen kizárt, hogy a nullából fejlesztenek egy vadiúj telefont, mint új cég. Úgyhogy ennek már bőven a Huawei-korszakban kezdtek neki.


[+]

És még mindig csak január van. Az LG-től egy új V-modellt várunk (a G-szériát elkaszálták, a Velvet vette át a helyét), a OnePlus 9 majd csak az év derekán várható, a Sony most nem kapkod, mert relatív frissek az Xperia család tagjai, A Fold-Note utód csak szeptember körül jön majd a Samsungtól, ahogyan az új iPhone is. Az Oppo-Realme duó vélhetően folyamatosan fog új eszközöket bemutatni, de ezeknek csak egy része jut majd el hozzánk, a Nokia pedig majd 5.4, 6,4 meg 7.4 néven hoz ezt-azt, tutira érkezik új ROG és Zenfone az ASUS műhelyéből, előbbinél lehet, hogy babonából kihagyják a 4-es számot (arrafelé ez pont nem a szerencse jele).

Nokia 5.4
Nokia 5.4 [+]

És persze lesz rengeteg kütyü. Raklapnyi karperec, egy sereg óra (itt mindenki fog új modellt kihozni), végtelen mennyiségű TWS headset, teljesen esélytelennek tűnik, hogy mindent teszteljünk, de a fontosabb modellek el fognak jutni hozzánk is. A második negyedévre már látszani fog, hogy melyik cég mennyire képes ütőképes modelleket piacra dobni, egy dologra viszont nem számítunk: a telefonok árai nem fognak csökkenni, sőt. A csúcsmodelleknél teljesen normális lesz, hogy 4-essel kezdődik az árcédula, de simán bele fognak harapni a félmilliós határba is a legjobban felszerelt készülékek. Ezzel együtt az alacsonyabb kategóriás termékek ára is felfelé kúszhat, valószínűleg idén is kevés életképes ajánlat lesz 50 ezer forint alatt, és akkor még arról nem is beszéltünk, hogy ha ez így megy tovább, akkor majd a töltőfejet is leszünk szívesek külön megvenni.

Honor V40?
Honor V40? [+]

Ugyanakkor viszont az is tény, hogy a telefonok egyre tovább bírják, ráadásul nincs akkora ugrás évről-évre, hogy okvetlenül szükség legyen arra, hogy újat akarjanak venni az emberek. Nem fog a darabszám tovább csökkenni, főleg, ha a vírus is eltűnőben lesz, bőven van még a fejlődő országokban és a népes ázsiai területeken felvevőképes kereslet, de egyáltalán nem biztos, hogy ezeken az árakon majd annyi telefon talál gazdára Európában, mint az elmúlt években. Mi mindenesetre idén is itt leszünk és a legjobb tudásunk szerint igyekszünk majd megítélni az egyes termékeket.

Bog

Azóta történt

Hirdetés