Mit várunk 2021-ben a mobilpiactól?

Jön valami forradalmi újítás? Hogyan változnak az erőviszonyok? Melyik cégre érdemes a leginkább odafigyelni? Jósolgatunk.

Ami nem változik: kamerák

Még több megapixel? Minek? Olyan szép példák vannak jelenleg is arra, hogy 12-16 megapixelen is lehet érvényes fotókat alkotni, a Galaxy modellek egy részében sincs több, az Apple sem erőlködik, hogy nagyot mondjon, a Pixel telefonok sem a pixelszámmal tűnnek ki (hiába ez a nevük), ehhez képest folyamatosan jönnek az újabb és újabb szenzorok 64 és 108 megapixellel, amit rá lehet írni a dobozra, a nép, az istenadta nép pedig meg is (és be is) veszi.


[+]

Nem a megapixelek száma a döntő. Hanem a szenzor mérete, a lencse minősége és a mögöttes algoritmus kifinomultsága határozza meg az elkészült fotó minőségét. Ezekben mind lehet fejlődni, ahogyan az az elmúlt években is történt, a fizikával szemben persze nehéz dolgozni, de egyre ügyesebb algoritmusok dolgoznak a háttérben gépi tanulással megspékelve azért, hogy egy fakezű, az alapvető fotós ismereteket sem birtokló júzer mégis egész használható felvételeket gyártson nappal szemben, remegő kézzel, ferdén és rossz helyre fókuszálva.


[+]

A mobilos kameráknál mára már rájöttek a gyártók, hogy sokkal fontosabb a variálhatóság. Ha több látószöget adunk a felhasználók kezébe, akkor elégedettebbek lesznek, a nagylátószög és a zoom viszont még egy-egy szenzort és lencsét követel magának a hátlapon, ahol nagyon nem mindegy, hogy milyen a minőség. Ultraszéles látószögnél el szoktuk fogadni, hogy a minőség (főleg este) jóval gyengébb, de már 2020-ban is volt egy sereg olyan telefon, ahol alig kellett kompromisszumot kötni, ha pedig autofókusz is akad, akkor a dedikált makrókamerára sincs szükség.

ZTE Axon 20
ZTE Axon 20 [+]

A 2020-as évben felértékelődtek az előlapi kamerák is, itt még kevesebb a hely, még kisebb optikából kell kihozni a legjobbat — nem is szokott maradéktalanul sikerülni. Ettől függetlenül most azon erőlködik egy csomó gyártó, hogy a kijelző mögé rejtse a szelfimodult, hogy az ne zavarjon bele a képbe, a ZTE csinálta meg először, de az első tapasztalatok alapján kiábrándító a minőség. De nem kell izgulni, jönnek majd a többiek, kicsit kevésbé kiábrándító, aztán majd egy-két év múlva elfogadható produkcióval, addig meg ilyen masinát nem vesz az, akinek fontos, hogy az önarcképek (és önvideók) jobban sikerüljenek.


[+]

És ha már videó: itt még van tere a fejlődésnek mind általános minőség (felbontás, képkockaszám, fókuszálás, HDR), mind pedig stabilizáció kapcsán. A csúcs-iPhone bemutatta a szenzorszintű stabilizációt és ha valami, akkor ez egy olyan újítás, amit tényleg érdemes lemásolni, mert szignifikánsan növeli egy mozgás közben történő videózás folyamatosságát. Ha erre még rásegít egy jó EIS, akkor tényleg el lehet érni azt a szintet, hogy az összes telefonos gimbal feleslegessé válik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés