LG Optimus True HD LTE - olcsó száguldás

Bevezető, tartozékok

Okostelefon, ez az a szó, amit lépten-nyomon emlegetnek. Szó van róla a tévében, a rádióban, az újságban, az interneten és a szomszédnál vagy a rokonoknál. Egy okostelefon nem csupán attól lesz okos, hogy sokat tud, meg operációs rendszert használ és némely modell teljesítménye már a laptopok felé közelít. Ezek mind semmit sem érnek egy bizonyos szolgáltatás nélkül, melynek neve mobilinternet. Az ilyen készülékek mondhatni rendszerszinten támaszkodnak erre. Szinte az összes funkciónak szüksége van internetes kapcsolatra, nélküle jelentősen beszűkülnek a lehetőségeink.

LG Optimus True HD LTE
[+]

Tekintsünk most el attól, hogy az okostelefonokban van WiFi is. Elvégre a lényeg, hogy bárhol, bármikor használhassuk a telefonunkat, ezt pedig csak a mobilnettel tehetjük meg. Miután az utóbbi időben robbanásszerűen felpörgött ez a piac, így nem is kérdés, hogy a telefonok mellett a hálózatokon is fejleszteni, újítani, gyorsítani kell, különben a rengeteg okostelefon komoly terhelést fog jelenteni. A legközelebbi lépcsőfokot az LTE vagy más néven a 4G jelenti. Már hazánkban is elérhető ilyen hálózat, még ha csak erősen korlátozott lefedettségel is. Viszont a 4G-hez megfelelő eszköz is kell, amely képes ezt kihasználni.

LG Optimus True HD LTE
[+]

Már korábban is kiszemeltem az LG készülékét, azonban első alkalommal nem sikerült beszerezni, végül második nekifutásra összejött a dolog és elhozhattam az Optimus True HD LTE-t az XXL GSM boltjából. A csomagolás nagyon hasonló a nemrég tesztelt 3D Max típushoz. A fedél alatt rögtön a telefon vár minket, alatta pedig a tartozékok vannak becsomagolva. Van hálózati töltőfej, USB adatkábel és egy sztereó füles, na meg egy kis iromány.

LG Optimus True HD LTE
[+]

Külső

Kicsit nagy volt a kontraszt az előzőleg nálam járt RAZR i-hez képest, noha kijelzőjét tekintve alig nagyobb. Bár főleg hosszával lóg ki az átlagos modellek közül, mégsem éreztem olyan nagy tepsinek, pedig nem is igazán vékony, illetve a kijelző körüli keret sem az. A forma nem túlzottan izgalmas, számomra kicsit HTC-s beütése van, de az LG-k közül se lóg ki. Ne feledjük, hogy ez a típus még tavasszal került a piacra, ezért nem hasonlít az L-széria tagjaihoz. Kulturált, nem hivalkodó, egyszerű külső ez, ami akár még előny is lehet egyeseknél, akik nem szeretnék mindenáron hangsúlyozni, hogy milyen kategóriájú mobilt használnak. Anyagok tekintetében fémnek nyoma sincs, az előlap Gorilla Glass üveg, a többi meg műanyag. A hátlap anyagában mintázott, az érdes felület nem csúszik. A kosszal szemben is ellenálló, kivéve ha apró szöszről van szó, amit viszont könnyen gyűjt. Minőségileg nem sok kifogás lehet ellene. Szépen, passzentosan össze van rakva, nincs nyöszörgés, lötyögés, a hátlapnál ezt sikerült úgy elérni, hogy közben meglepően könnyen le lehet venni.

LG Optimus True HD LTE
[+]

Az előlap alsó részén három érintőgombot találunk, a 3D Max-szal ellentétben ezeket világítás nélkül és napfényben is látni. Felülre került a hangszóró, melynek hangereje kiemelkedő, minősége már kevésbé, leghangosabb állásban picit torzít. Mellette előlapi kamerát, fény- és távolságérzékelő szenzorokat találunk, azonban most is lemaradt az állapotjelző fény, a hiánya ezen a szinten már zavaró. A felsoroltak között terül el a képernyő, ami 4,5 hüvelykes, tehát nem épp kicsi. A True HD jelölés nem véletlen, hiszen valóban 720p HD felbontású, ráadásul AH-IPS panel, tehát szó sincs PenTile Matrix megoldásról. A kép valóban szép, pixeleknek nem sok nyoma van, a betekintési szög is korrekt, akárcsak a fényerő, mindezeket pedig napfényben is élvezhetjük.

LG Optimus True HD LTE
[+]

A hátlap érdekessége elsősorban a mintázat, de egyébként alulra került a kihangosító nyílása. Ez is tud hangosan szólni, csak persze ha letesszük asztalra, akkor már lehalkul valamennyire. Középtájt egy LG logóba ütközünk, majd kicsivel feljebb már ott a fémbetét, mely a kamerát és a hozzá tartozó LED villanót foglalja magában. Mint említettem, a hátlapot könnyen le tudjuk venni, alá normál méretű SIM-et és microSD-t tudunk betenni, utóbbihoz nem kell kikapcsolnunk az eszközt.

LG Optimus True HD LTE
[+]

Ha lehet, akkor oldalt még egyszerűbb a helyzet. Alulra csak a mikrofon került, amit szellemesen elrejtette a hátlap levételéhez szükséges nyílásban. A jobb oldala totálisan üres, és balra is csupán a hangerőszabályzót találjuk. Ami még kimaradt, az felülre került, tehát a 3,5 mm-es jack, a fedéllel védett microUSB és a bekapcsoló is itt keresendő.

Hirdetés

Hardver, szoftver

Hardver tekintetében szűkebbek voltak a lehetőségek a 4G miatt. Ezért is került a burkolat alá a Qualcomm Snapdragon APQ8060-as chipje, melyben egy kétmagos, magonként 1,5 GHz-en üzemelő Scorpion processzor végzi a számolást. Ebben segítségére van 1 GB RAM és egy Adreno 220 grafikus gyorsító. Ez pontosan ugyanaz a „csomag”, mint amit a korábban nálunk járt és szintén 4G-s Galaxy S II LTE és az Xperia ion tartalmazott. Nem csúcskategóriás egységről van szó, ám azért szégyenkeznie sem kell. A táblázat is megerősíti az azonos hardvereket, hiszen minimális eltérés van csupán e három készülék között.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG Optimus True HD LTE HTC Amaze Samsung Galaxy S II LTE Sony Xperia ion
AnTuTu Benchmark 6685 pont 5767 pont 6526 pont 6575 pont
Linpack for Android (single) 52,527 MF. / 1,6 s 54,121 MF. / 1,55 s 53,093 MF. / 1,58 s 45,586 MF. / 1,84 s
Linpack for Android (multi) 85,444 MF. / 1,97 s 58,585 MF. / 2,88 s 85,531 MF. / 1,98 s 80,895 MF. / 2,08 s
Smartbench 2012 Prod. 2141 pont 1786 pont 1966 pont 2059 pont
Smartbench 2012 Games 1715 pont 2478 pont 2941 pont 1934 pont
Quadrant 2.0 2424 pont 2588 pont 3105 pont 2874 pont

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

Ami viszont biztosan nem csúcskategóriás, az a szoftver. Sajnos az LG-nél ez már egy ideje problémás téma. Ezen a típuson is gyárilag a 2.3.6-os Androidot találjuk, ami bizony már jócskán túlhaladott. A Samsung készüléke bő fél évvel korábban jött ki ezzel a verzióval, ám hamarosan megkapja a jeges szendvicset, míg itt szintén be van ígérve a frissítés, de bizony már eleve ezzel kellett volna kiadni. Mondjuk az némi pozitívum, hogy nem sokkal az első bekapcsolás után már jelezte, hogy van frissítés. Majd ettől úgy fellelkesült, hogy még kétszer mondta ugyanezt, így a kezdeti áprilisi után októberi verzió került rá, de az ICS-nek még nyoma sincs, pedig már a zselés cukorkára éhezik mindenki. Ez a működésre is rányomja a bélyegét, mert bár legtöbbször gyors minden, de bármikor belefuthatunk kisebb-nagyobb megakadásba.

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

A felület természetesen nem maradt gyári, az Optimus UI korábbi verziója köszön vissza ránk. Maximum hét főképernyő, melyeket teleszórhatunk parancsikonokkal vagy widgetekkel. A státuszsorban nincsenek gyorskapcsolók, a főmenü pedig nem csak oldalra lapozós, hanem kategóriás vagy listás kiosztású is lehet. A telefonkönyv, üzenetek, naptár is át lett rajzolva, néhány extra funkció is bekerült, meg persze saját virtuális gombsor is jár.

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

Adatkommunikáció, internet

Ahogy azt a neve is sejteti, ez a készülék adatkapcsolat szempontjából egy most még igen szűk és elit csoportba tartozik. A szokásos négysávos GSM és a (csupán) kétsávos 3G mellett ugyanis LTE is van. Ez szintén háromsávos, de még jobb, hogy az Európában használt frekvenciákat kezeli. A telefon ezzel készen áll arra, hogy akár 100 Mbit-es letöltési és 50 Mbit-es feltöltési sebességet adjon, ami igen durván hangzik. Sajnos jelenleg a hazai szolgáltatók csak önálló internet előfizetéssel teszik lehetővé a 4G használatát, bár ismerve a szerény lefedettséget, ez talán még érthető is. Így meg kell elégedjünk a maximum 21 Mbit-es HSPA-val, ami persze szintén elég gyors.

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

A helyi átvitelben se nagyon lesz hiányérzetünk, van 3.0-s sztereó Bluetooth, b/g/n szabványú WiFi. Utóbbi DLNA, hotspot és WiFi Direct képességekkel is bír, továbbá ott a microUSB, ami az MHL szabvány miatt videokimenetként is működhet. A gyári böngészővel nincs probléma, több ablakot is kezel, a kétujjas nagyítás és hasábra tördelés szépen működik. Nem jön zavarba a flash videótól, akkor sem, ha HD felbontásban nézzük. Belső memóriának több mint 2 GB-ot kapunk, ám ez kizárólag programok telepítésére használható (igaz, arra bőven elég), multimédiás tárolónak nem.

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

A közösségi funkciókat letudták azzal, hogy gyárilag telepítve van a Facebook és a Twitter kliens. Ezen felül viszont csak a névjegyzéket tudjuk összeszinkronizálni, illetve egy Social+ nevű widgetet kapunk. Nincs továbbá fájlkezelő sem, mondjuk ezt gyorsan orvosolhatjuk. Kapunk viszont 3D-s világórát, meg stoppert, visszaszámlálót és felturbózták az ébresztőt is. Hasznos lesz viszont a Polaris Office, ami a dokumentumok szerkesztésére is képes. Üzletember értékelni fogják az AASTOCKS és Finance nevű programokat, melyek a részvények, árfolyamok és tőzsdei információkat juttatják el hozzánk.

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

Multimédia

A fémen lévő felirat egyértelműen elárulja, hogy egy 8 megapixeles kamerát szereltek a hátlapra. Kapunk autofókuszt és LED villanót is, tehát papíron eséllyel indulunk. A fényképező felülete is át van alakítva, egyszerűen kezelhető, de ebben közrejátszik az is, hogy nincs túlzottan sok beállítási lehetőségünk. A felbontáson felül állítható a fehéregyensúly, az expozíció, a zárhang (nem lehet kikapcsolni), az ISO, van néhány effektus és előre beállított témák, időzítő, GPS jelölés és nagyjából ennyi. Fizikai exponáló híján folyamatos a fókuszálás, de ha a képernyőre bökünk, akkor újraélesít, ráadásul oda, ahol megérintettük.

LG Optimus True HD LTE

Az LG nem igazán durrantott nagyot a mobilos kameráival, úgyhogy nem is voltak túl nagy elvárásaim. Ám amikor a képeket megnéztem számítógépen, meglepődtem, hiszen a fényképek minősége egész jó. A dinamika elég szűk, a fényes részek könnyen beégnek, viszont a színek rendben vannak, az élesség sem rossz és a zajszint, illetve a zajszűrés sem túlzottan agresszív. Mindezt úgy, hogy a szokványos 8 megapixeles fotókhoz képest jóval kisebb fájlokat hoz létre (alig sikerült egy 2 MB-os fényképet csinálnom). Videóban 1080p felbontás, 30 fps és sztereó hang az eredmény, viszont itt sajnos egyáltalán nincs fókuszállítás, amit az ITT letölthető felvétel is bizonyít.

LG Optimus True HD LTE

Zenei témában kezdeném a rossz hírrel: nincs rádió. Mivel a Samsungból is hiányzott, így erős a gyanú, hogy a hardver a bűnös ezért. A zenelejátszót viszont szintén megpimpelték, fekvő módban cover flow-t kapunk, bár furcsa módon nem albumok, hanem számcímek alapján válogatva. Maga a szoftver teljesen rendben van, ismétlés, véletlen lejátszás, albumképek, minden megvan. A lejátszást vezérelhetjük a státuszmenüből és a lezárt képernyőről is. Kapunk hangszínszabályzót, itt számos gyári beállításból választhatunk. Sajátot nem hozhatunk létre, a Dolby Mobile pedig megint csak többet árt, mint használ. A hangzás egész kellemes, szóval ezen a téren igazából minden rendben van vele.

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

Extra programokkal nem vagyunk eleresztve, a már említetteken felül még említésre méltó az Időjárás, amihez egy órával kombinált widgetet is kapunk. A SmartShare a DLNA funkcióhoz való, a RemoteCall pedig az LG különleges szolgáltatása. Ezen keresztül a telefonos operátor hozzáférhet a készülék szoftveréhez, így segíthet a hibaelhárításban vagy beállításokban. Végül a SmartWorld nem más, mint a gyártó saját alkalmazásboltja, amihez persze önálló regisztráció szükséges.

LG Optimus True HD LTE LG Optimus True HD LTE

Üzemidő, összegzés

Az LTE egyik jellemzője a szupergyors adatátvitel, a másik viszont a fogyasztás. Ennek megfelelően viszonylag combos, 1830 mAh-s akkumulátor tartja életben a készüléket. Az LTE-t nem tudtam a teszt során kipróbálni, viszont abban is biztosan lehetünk, hogy a kijelző is elkéri a maga energiáját. Sajnos erősebb használattal már kora este alig várja, hogy töltőre tegyük, úgyhogy ha lenne LTE, akkor lehet, hogy már napközben feladná a harcot, de az biztos, hogy egy napnál többet nem nagyon lehet összehozni vele.

LG Optimus True HD LTE
[+]

Értékelés: LG Optimus True HD LTE
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 6 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 7 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 9 pont
Multimédia
Vizuális 7 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 5 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Az Optimus True HD LTE még inkább a gyártó régebbi szériáját idézi. Hardver tekintetében rendben van, a kétmagos processzor nem mondható gyengének, viszont a szoftver frissessége már annál inkább. Tudását tekintve nem sok panaszunk lehet, az LTE még igazi csemege mifelénk, az IPS kijelző valóban szép (viszont sokat is fogyaszt), méretét tekintve pedig nem olyan óriás, mint mondjuk az S III. Sajnos az akkumulátor a gyenge pontja, viszont kellemes meglepetés a fényképező minősége. Nálunk még nagyon gyerekcipőben jár ez az LTE dolog, szóval jelenleg csak amolyan fehér hollóként tekinthetünk ezekre a telefonokra. Ahogy a Samsungot, úgy ezt sem forgalmazzák itthon hivatalosan (és az LTE-s iont sem), viszont az igazi meglepetést az okozza, amikor meglátjuk az árát. Kártyafüggetlenül 87 ezer forintért vihetjük haza, ami meglepően kedvező, inkább 100 ezer feletti összegre tippelnénk. Ez javít az összképen, viszont a gyenge akkumulátor és a nem épp friss szoftver összességében egy stabil Tetszett pecsétet ér nálam.

LG Optimus True HD LTE

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG Optimus True HD LTE
LG Optimus True HD LTE Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 132,9 x 67,9 x 10,4 milliméter
Tömeg 135 gramm
Színvariációk fekete, fehér
SIM-foglalat normál
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (326 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch AH-IPS TFT
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon APQ8060
Processzor típusa Dual-core 1,5 GHz Scorpion
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 220
RAM mérete 1 GB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 2,11 GB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 21 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP+EDR)
WiFi 802.11b/g/n, DLNA, hotspot, WiFi Direct
USB microUSB 2.0 (MHL)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.6
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek AASTOCKS, App Manager, Finance, News, Polaris Office, RemoteCall Service, SmartShare, SmartWorld
Multimédia
Fő kamera 8 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (1080p)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 1830 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő ? óra
Beszélgetési idő 4 óra
Internetezési idő 250 óra
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, LTE 100/50 Mbit, Gorilla Glass kijelző, aktív zajszűrés két mikrofonnal
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés