LG Optimus 2X P990 - az első kétmagos

Hardver, operációs rendszer

Az Optimus 2X-ben 512 MB RAM és 8 GB ROM található, utóbbi két részre oszlik, a belső SD-kártya elnevezésű tárterületből 5,5 GB áll a felhasználók rendelkezésére, a "sima" belső memória mérete pedig 1,28 GB. A legizgalmasabb rész azonban nem ez: a készülékben egy NVIDIA Tegra 250-es processzor (pontosabban SoC) duruzsol, ezzel az új Optimus az első kétmagos okostelefon a világon. A Tegra 250 a maga nemében igazi úttörő, ő az első Cortex-A9 architektúrájú központi feldolgozóegység, azaz processzor. A Tegra 2-es családba tartozik, órajel/teljesítmény értéket nézve 25 százalékkal nagyobb számítási kapacitással kecsegtet az előző generációs Cortex-A8-hoz képest, de ha ehhez hozzávesszük, hogy tesztalanyunkban két processzormag végzi a számolásokat, igen komoly teljesítményre számíthatunk. A processzor órajele 1 GHz.

A chip 40 nanométeres csíkszélességgel készült, amivel jelenleg csúcstartó, hiszen az első generációs Snapdragonok 65, a második generációsok pedig 45 nanométeren kerülnek gyártásra; igaz, az ebben az évben érkező harmadik generációs modellek elvileg már 28-on fognak készülékni. Az SoC (System on Chip) kilenc darab chipet tartalmaz, ebből nyolc megegyezik a Tegra 1-es architektúra tagjaival. A különbség a processzornál keresendő: míg az első Tegrában egy darab processzormag volt, az újabb Tegrában két feldolgozó egység teszi a dolgát, azaz egy kétmagos chipet kapunk. Emellett hét dedikált chip került rá: egy audio feldolgozó, egy 2D/3D grafikus egység (egy ultra alacsony fogyasztású GeForce-ról van szó, mely 4 pixel és 4 vertex árnyalót tartalmaz), egy HD decoder-encoder páros, melyek akár 1080p-s HD videók lejátszására és rögzítésére is alkalmasak, egy képfeldolgozó chip, amely akár 12 megapixeles kamerát is támogat, valamint egy amolyan "mindenes" chip, ami összefogja a többi egységet, valamint ő felel a járulékos feladatokért is, mint az adatfolyamok kezelése, energiaellátás vezérlése stb. Az NVIDIA üdvöskéje támogatja az LP-DDR2-es memóriákat, melyeknek az előző techológiához, azaz az LP-DDR1-hez képest akár kétszeres sebességgel is képesek működni.

Az operációs rendszer az Android 2.2-es változata, mely magyar nyelven kommunikál a felhasználóval. Nem egy gyári rendszerről van szó, az LG rengeteg widgetet és alkalmazást pakolt rá, melyekről a következő oldalon lesz szó. Számunkra most a sebesség a lényeg; a készülék elképesztően gyors. Az alkalmazások elindulására nem igazán kell várnunk, a görgetések is folyamatosak, pár olyan elem van csak, ahol kevésbé szép az animáció, ilyen például a zoom használata a készenléti képernyőn. Az viszont biztos, hogy jelenleg az Optimus 2X az egyik leggyorsabb androidos okostelefon a piacon; viszont az is tény, hogy nem kétszer gyorsabb, mint az egymagos processzorokkal szerelt társai, ami felveti a kérdést, hogy valóban szükség van-e két processzormagra.

Az biztos, hogy egy ideig még nem fogunk tudni olyan alkalmazásokat letölteni, melyek érdemben kihasználják az efféle plusz teljesítmény, mert amíg nincs elárasztva a piac kétmagos telefonokkal, a programozóknak nem éri meg túl sok munkát fektetni az optimalizálásba. A jövő nyilván a két mag, de elég valószínű, hogy a gyors használathoz még jóideig elég lesz egy 1 GHz körüli órajelen mozgó egymagos chip is. A fenti videót viszont érdemes megnézni, mert látszik rajta, hogy mit tud a valóságban az LG új versenyzője.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés