Bevezető
Igen alaposan átkutattam az LG L600v belsejét, immáron több mint egy hete nyúzom a készüléket. Nem véletlenül. Egyik kedves ismerősöm ugyanis elhatározta, hogy telefont óhajt venni, és mivel jelenleg is a piros szolgáltató ügyfele, ezért annak kínálatából választana. Vannak azonban kritériumai, mondhatnám azt is, hogy tudatos vásárló. 3G készülékre van szüksége, összecsukhatóra és kamerásra, lehetőleg viszonylag olcsón.
Nos, átnéztük a kínálatot. Persze már látatlanban mondtam neki, hogy a Samsung Z540-et ajánlom, de kiderült, hogy ez eltűnt az árlistából, így aztán az olcsóbb kategóriában két alternatíva maradt: a Samsung ZV40 és jelen tesztünk alanya, az LG L600v. Hm, LG, hm, csokit azt tudnak gyártani, ezt tudjuk, de vajon milyen lehet egy átlagosabb telefonjuk? El is kértünk egyet a Vodafone-tól.
Az LG világszerte nagyon igyekszik. Persze Ázsiában nekik sem kell aggódniuk, a távol-keleten a Nokia, a Sony Ericsson és a Motorola sem túl erős, de az öreg kontinenensen nehezen tudják megvetni a lábukat, a Samsung-nak is hosszú időbe tellett. Az L600v viszont olyan telefon, amely megalapozhatja a gyártó renoméját itthon is.
Külső
Az L600v nem kapott forradalmi külsőt. Sok szempontból felfedezhető rajta némi Samsung hatás, de azért mégiscsak valamennyire tud egyedi maradni. Az ezüstös ház élőben jobban néz ki, mint képen, az összeszerelési minőség teljesen oké. A fedlapon a forgatható kamera van legfelül, ez konkrétan a zsanérban kapott helyet. Láttunk már ilyet Samsung modelleken is. A külső kijelző felett dudorodik a Vodafone logó, a képernyő alatt pedig a zenelejátszó vezérlői kaptak helyet.
A telefon bal oldalán van a headset és a töltő bemenete, amelyet kicsi ajtócska véd. Alatta a hosszúkás hangerőt szabályozó gomb foglal helyet, ez alatt pedig a kamera gyorsbillentyűje található. A készülék jobb oldalán csak a microSD kártya nyílása árválkodik. A lapkát elég nehéz betenni, mert nagyon mélyen van a bekattanási pozíció. A hátlapon nincs akkumulátorfedél, a telep hátulja a készülékház színére van festve.
A kinyitás művelete nagyon könnyű, mivel a készülékház lekerekített élei közé minden nehézség nélkül befér a hüvelykujj. Ami viszont baj, hogy a fedlap ugyan rögzül olyan 160-170 fokos állapotban, de tovább is lehet hajtani egészen 180 fokig, ám onnan egy rugó visszanyomja. Elég hülye érzés, kicsit mintha inogna, pedig jól össze van az rakva. A billentyűzet elég összetett. A logikával nincs baj, minden a szokott helyen van, de ahol még lett volna üres rész oda is kerültek gombok, szerintem kicsit feleslegesen. Két plusz billentyű van, az egyik a zenelejátszót indítja, a másik pedig a főmenüt nyitja meg. Utóbbinak például hívás közben lehet értelme, egyébként nem nagyon.
Kijelzők, menü
A külső képernyőről az biztos, hogy színes, 65 ezer árnyalat megjelenítésére is képes. Az is tuti, hogy OLED technológiával készül, amely rendkívül fényes, ugyanakkor energiatakarékos, viszont a tartósságával kapcsolatban vannak kételyek. Amiről viszont sehol nem találtam információt, hogy milyen a felbontás, szerintem 96x96 pixel lehet, így ránézésre. Ide tetszőleges háttérkép kipakolható, maximum 30 másodpercig marad fényes a képernyő. Ha meg szeretnénk tekinteni az állapotot, akkor elég valamelyik fedlapon levő gombot röviden megnyomni és máris kivilágosodik.
A belső kijelzőről mindent tudunk. TFT technológiával készül, 262 ezer színt képes megjeleníteni. 176x220 pixeles felbontása teljesen elegendő, miután sokáig erről sem volt egzakt információ, ezért bele tudtam volna képzelni a 240x320 képpontot is. Szép, éles, fényes ablak, semmi problémám nem akadt vele.
A menütől eleinte rettegtem. LG készülék és Live? Igen! Teljesen oké. Persze az ikonok azért még mindig nem túl szépek, de legalább van két téma, egy fekete, meg egy világosszürke. Nagyon jó pont, hogy az alapértelmezett betűtípus mellett van egy „vidám” nevű is, amely tényleg az, kis girbegurba karaktereket rajzol ki, de az olvashatósággal így sincs gond. A menü nézete lehet ikonos, vagy listás. Az alapképernyő igen jó hatásfokkal testreszabható, ugyanis a szövegek betűszíne is módosítható, illetve kitehetjük a naptárt heti és havi nézetben, vagy két város óráját is.
Telefonkönyv, üzenetek
A névjegyzék teljesen levett a lábamról. Ilyet még telefonkönyv velem nem csinált. A készülékbe 500 bejegyzés tárolható el. Ezek együttesen kerülnek kilistázásra a SIM kártya tartalmával, de nagyon komolyan érdemes ebben az esetben a telefon belső memóriáját használni, mindjárt ki is derül, hogy miért. Egy névhez több telefonszám, e-mail tartozhat, valamint van mező a vállalat, a webcím, a postai cím és a beosztás számára is. A nevek csoportokba rendelhetőek, de egyenként is kaphatnak csengőhangot.
A legnagyobb poén viszont a csatolt kép. Persze készíthetünk fotót is, de van egy olyan opciónk is, hogy avatar. Szerintem a fórumozók jól tudják, hogy mi is ez: kis rajzocska, amely az illető személyiségét próbálja szimbolizálni. Az LG-ben kapunk egy szerkesztőt, ahol előre definiált sémákból rakhatunk össze egy embert, haj, fej, felsőruházat, gatya, tartozékok és háttér szempontjából. Még papagájt, vagy mosómedvét is ültethetünk a vállára. Ha kész, akkor el kell menteni, a névjegyzékben való bóklászás során pedig az avatar az adott névre állva jobb oldalról bekúszik. Látványos és szórakoztató.
Az üzenetkezeléssel szinte tökéletesen meg voltam elégedve. Minden van (SMS, MMS, e-mail), a gombok jók, a szövegbevitellel volt az egyetlen problémám, ugyanis a szoftver ménkű lassan léptet a következő karakterre, így ha egy gombon van az egymást követő két betű, akkor sokat kell várni. Persze a jobbra irány megnyomásával ez a probléma könnyen áthidalható.
A multimédia üzenetek 300KB-os mérethatárral működhetnek. Az e-mail kliens kezeli a hitelesített SMTP szervereket is, csatolmányokkal is elboldogul, de csak olyanokkal, amelyeket a készülék is ismer (kép, hang, videó). Mind a szöveges, mind pedig a multimédia üzenetek esetében van egy rakás hasznos sablon is.
Multimédia
A forgatható kamera 1,3 megapixeles felvételek készítésére képes. A külső kijelző nem használható keresőként, mindenképpen nyitott telefonnal kell vadulni. A felbontás hét lépcsőben, a fehéregyensúly kilenc fokozatban, a minőség pedig három lépésben állítható. Vannak effektek, keretek, digitális zoom, önkioldó és sorozatfelvétel is. Vaku nincs, helyette éjszakai módot kínál a szoftver. Maguk a képek elég erős zajszűrésen mennek keresztül, ezért kiváló bőrradírként is funkcionálhatnak kamaszokról készült fotók esetében.
A videofelvételeknél csak 176x144 pixeles mozik készíthetőek, ám a fentebb részletezett beállítások itt is a rendelkezésünkre állnak. Az exponálási hang kikapcsolhatatlan. Az elkészült alkotások semmiféle programocskával nem módosíthatóak, de tovább lehet őket küldeni.
A zenelejátszó engem meggyőzött. Nyilván a muzsika minősége erősen fülesfüggő, a gyári tartozék pedig középszerű, de a szoftver rendesen működik. A grafika viszonylag puritán, de nem is ez a lényeg. Hanem hogy a kihangosított telefon állat jól szól, nem rezonál még hangos állapotban sem, valamilyen szinten a basszus is hallható. Oh, és természetesen fut a háttérben, a becsukott készülék fedlapján levő három gombbal pedig elég jó hatásfokkal vezérelhető. Egyetlen apró hibája van, hogy ha belépünk az opciók közé, akkor a zene bekussol.
A csengőhangok lehetnek MP3, AAC és AAC+ fájlok is, nincs korlátozás, ráadásul a kis LG tud egyszerre zenélni és rezegni is. A memóriakártyán tárolt fájlokat is beállíthatjuk csengődallam gyanánt. A beszélgetési minőség teljesen kifogástalan, elég hangos, mégsem torz. A telefon belső memóriája 30 megabájtos.
Szervezőfunkciók, alkalmazások
A naptár havi és heti nézetben tekinthető meg. A bejegyzések négy típusba sorolhatóak: találkozó, szülinap, évforduló, egyebek. A teendők lehetnek egész naposak, vagy órához köthetőek, mindegyikhez tartozhat riasztás is. Ébresztési időpontot többet is megadhatunk, ezek is ismétlődhetnek. A vekker kikapcsolt készülék esetében is működik, a szundi 5 perc.
A számológép elsőre alapfunkciósnak látszik, de az opciók között felbukkannak az ismertebb trigonometrikus fogalmak is. A világóra nagyon szép, ráadásul a város neve mellé oda is teszi kicsiben az ország zászlaját, ami tök kedves dolog tőle. A diktafon 3 percnyi hanganyag rögzítésére képes, sajnos beszélgetés közben nem működik, a szoftver azt mondja, hogy „ütközés”.
A játékok között csak és kizárólag demo verziók vannak, ezt már többször kifejtettük, hogy mennyire csúnya dolog a szolgáltató részéről. Egyéb alkalmazás egy darab sincs. Van viszont egy közvetlen link a Mobil TV-re, ami jó helyre is mutat, de mégsem volt hajlandó működni, remélhetőleg ez csak egyedi jelenség volt.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A telefon GPRS és 3G kapcsolattal tud böngetni. A beépített böngésző meglepően okos, hiszen HTML oldalakat is megjelenít, flash reklámokkal egyetemben. A „rendering” opcióban lehet kérni az oldal tördelését, variálható az is, hogy milyen sebes legyen a görgetés. A szoftver köröket ver más márkákra, komolyan. Az index főoldala pár másodperc alatt a képernyőre került, amikor pedig a teljes képernyős nézetből tördeltet kértem, az szinte azonnal meg is történt. Megagiga pirospontot neki!
A lokális adatátvitel USB kábel és Bluetooth segítségével történhet. Ez utóbbi sajnos a sztereó hangátvitelt nem támogatja, és sebessége alapján is csak 1.1-es verziszámú. Korlátozás nincs, csak a Live-ról letöltött cuccok nem küldhetőek tovább, de ezt már megszokhattuk a piros menüs telefonoktól.
A hátlappal egybeépített akkumulátor nem tartozik a kiemelendő alkatrészek közé. Persze végig 3G hálózaton volt az eszköz, ami köztudottan jobban szívja az energiát, használtuk is a telefont bőszen, így bírta épp a két napot. Lehet, hogy kíméletesebb üzemben jobban teljesít.
Összességében elmondható, hogy az LG L600v kellemes készülék. Könnyedén hozza azt a szintet, amit a hasonló árú konkurens modellek, könnyen használható, természetesen nem tökéletes, de sikerült a gyártónak rést találnia az itthoni mezőnyben, pedig elég kevés itt már a hely. Mi ajánljuk, ha valaki éppen most venne 3G készüléket és nem idegenkedik a Vodafone menürendszerétől.
![]() |
LG L600v |
Bog
A készüléket a Vodafone biztosította. Köszönjük.
Specifikációk
LG L600v | ||
![]() |
Technológia | GSM 900/1800/1900/UMTS |
Méret | 93,7x49x18,8 mm | |
Súly | 95 g | |
Kijelző | 176x220 pixel, 262K szín, TFT | |
Telefonkönyv | 500 | |
SMS/MMS memória | 30MB | |
Egyéb memória | MicroSD | |
Java | van | |
Vibra funkció | van | |
Naptár | van | |
Ébresztés | van - kikapcsolva is | |
Számológép | van | |
GPRS/EDGE/3G | 4+2/nincs/van | |
Push To Talk | nincs | |
Infra/Bluetooth | nincs/van | |
Prediktív | magyar T9 | |
Hangtárcsázás | nincs | |
Hangrögzítő | 3 perc | |
Hangvezérlés | nincs | |
Valutakonverter | van | |
FM rádió | nincs | |
Kihangosítás | van | |
Alap akkumulátor | 800 mAh Li-Ion | |
Készenléti idő | 280 óra | |
Beszélgetési idő | 240 perc | |
Fényképezőgép | 1,3 megapixel, QCIF videó | |
POP3 e-mail | van | |
WAP böngésző | 2.0 | |
HTML böngésző | van | |
Játékok | demók | |
Csengőhangok | 64 csatornás MIDI, MP3, AAC, AAC+ | |
Operációs rendszer | nincs | |
MP3 lejátszás | van | |
Egyebek | forgatható kamera |