LG G Watch - minden kezdet nehéz

Hirdetés

Egyebek, összegzés

Bejövő hívásnál (és a legtöbb értesítésnél) látjuk a hívó fejét a kijelzőn, balra húzva elutasíthatjuk a hívást, jobbra rántva felvehetjük azt. Nem, ilyenkor nem az órán keresztül beszélgetünk, nincs rajta hangszóró. Mikrofon is csak azért, hogy a hangparancsokat megértse, de még egy diktafon appot sem találtam hozzá (hopp, ez rögtön egy kiaknázható piaci terület). Akkor minek lehet felvenni a hívást? Hát mert ha az ember headsetet használ, akkor van mégis értelme. Egyébként egy csomó dolog fájóan hiányzik jelenleg az Android Wear platformból. Például a zenelejátszás elindítása. Vezérelni ugyan lehet, ha már a telefonról elindítottuk, de az óráról nem lehet ezt kezdeményezni. Vagy mondjuk az, hogy SMS-re lehessen rögtön a felületen valami sablont válaszolni. Lehet viszont távirányítani a mobilunk kameráját, bár ezt is a telefonról kell indítani és csak exponálni tudunk ilyenkor, de innen már talán a jövőben lehet továbblépni. Fontos viszont, hogy ha az alapképernyő felső részét húzzuk le, akkor ki lehet kapcsolni a rezgést, a beállítások között pedig hat lépcsőben állítható a fényerő.

LG G Watch beállítások LG G Watch appok

Elvileg az Android L frissítés hoz néhány új funkciót, például ha az óra a telefon közelében van, akkor nem lesz szükség feloldókód megadására a mobilon. Ezt is tudja már egyébként a Samsung Gear termékcsalád. Használtam sokáig azokat a modelleket is, főleg a Gear Fit kifejezetten hiányzott a tesztidőszak végén, a G Watch viszont nem fog. Egyszerűen még nagyon kezdetlegesnek érezni, és ez nem csak azért van így, mert kevés rá az alkalmazás. Hanem azért is, mert túlságosan támaszkodik a felület a hangvezérlésre, mert számos alapvető, kvázi “órás” funkciót (mint amilyen a riasztás) csak hangparanccsal lehet megadni. Ehhez pedig egyelőre angolra állított nyelv kell az okostelefonon futó Google Now-ban, amíg nem lesz magyar nyelvi támogatás a Google Now és az Android Wear mögött, addig ezek a kütyük itthon kevéssé lesznek életképesek. Nem csak azért, mert a magyar lakosság riasztóan kis százaléka beszél idegen nyelvet, hanem azért is, mert ha angol a szövegfelismerés nyelve, akkor a “send text to Béla” még sima ügy, de ha Bélának azt szeretném írni, hogy “add már vissza a csoffadt zöld napernyőmet”, azt tutira nem fogja megérteni a Google. Úgy meg nem sok értelme van, mint ahogyan nem értette meg, hogy “Hűvösvölgy” a navigáció során sem, Bufordba pedig egy ideig nem tervezek menni, pláne nem gyalog.

LG G Watch akkumulátor notifikáció LG G Watch lépésszámláló statisztika

Nem is meglepő, hogy bizonyos információk szerint a Samsung nem tervezi, hogy itthon hivatalosan forgalmazza a Gear Live-ot. Nem tartom kizártnak, hogy az LG is így dönt majd, a Motorolára pedig egyébként sem számítottunk. Az Android Wear egyelőre szinte teljesen olyan termék, amely azokon a nyelvterületeken működik normálisan, amelyeket a Google Now hangfelismerő algoritmusa támogat. Nekünk lehet, hogy még évekig kell arra várnunk, hogy magyarul is tudjon a platform, vagy ezt oldják meg, vagy jelentősen bővül azon szoftveres funkcióknak a száma, amelyekhez nem szükséges beszédfelismerés. Ez - mint ahogyan az Wear Mini Launcher is mutatja - közelebbi lehetőség és vélhetően nem kell vele a Google-re várni. Bár ez a cikk a G Watch tesztje, de igazából a fentebb leírtak hellyel-közzel az összes Android Wear eszközre igazak jelenleg. A három jelenleg ismert ilyen rendszerű okosóra közül elvileg az LG a legkedvezőbb árú termék, a Samsung lesz a következő lépcső nagyobb felbontású AMOLED kijelzővel és pulzusmérővel, a Motorola pedig nyilván egyedi kialakítása miatt többe fog kerülni. Hogy a Distinction csapata miért tart magánál Android Wear rendszerű okosórát az tökéletesen érthető, tényleg még nagyon kevés az elérhető appok száma, és olyan alapvető alkalmazások is hiányoznak, mint a diktafon, a multimédia távirányítása, a paraméterezhető hírolvasó, a közlekedési infók, de nincs egy darab játék sem, holott a Gear 2-n játszottunk már hónapokkal ezelőtt a Flappy Birddel és a 2048-cal - ezek órán is élvezhető apróságok. Jelen állapotában egy kifinomult értesítési felület a csuklónkra kötve, némi szoftveres trükközéssel van még egy-két apróság, amit ki lehet belőle hozni, de pillanatnyilag az elérhető alkalmazások szűkös mivolta és a rendszer túlságosan hangvezérlésre kihegyezett filozófiája ezt gátolja.

LG G Watch
[+]

Egyelőre a Google sem forradalmasítja az okosórákat az Android Wear platformmal. Sokat kell még azon dolgozni, hogy ne csak fejlesztőcsapatok és magukat menőnek gondoló kockák játékszere legyen egy ilyen ketyere, itthon kábé csak arra lehet használni, hogy az értesítéseket megnézzük rajta, ahhoz viszont csöppet drága. Egyrészt remélhetőleg esik majd az ára, ha több gyártó is beáll a platform mögé, másrészt remélhetőleg sok-sok app készül majd, amelyek nem ragaszkodnak a hangvezérléshez és olyan funkciókat hoznak el a csuklónkra, amiknek van értelmük. Minden kezdet nehéz, az Android Wear sem kivétel a szabály alól, de nem lehetetlen ebből kihozni sok munkával és csiszolgatással valami olyasmit, ami tényleg segíthet az okosórák elterjedésében.

Bog

A Distinction csapatának köszönjük, hogy rendelkezésünkre bocsátották a tesztkészüléket.

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés