LG G8X - kettőn áll a vásár

Mióta az LG mobilos részlege már nem megkerülhetetlen szereplő a piacon, a koreai cég egyre inkább teret enged a kísérletezésnek. A G8X és a másodlagos kijelző is jó példa erre.

Hirdetés

Másodlagos kijelző

A G8X specialitása a másodlagos kijelző, amely ugyan abból a szempontból nem újdonság, hogy már a V50-hez is elérhető volt hasonló, de az nem jutott el hozzánk. Ez viszont igen, ráadásul itthon is csomagban lesz elérhető (legalábbis eleinte) a G8X, tehát meg fogjuk kapni az extra tartozékot, amely külön kis dobozkában üldögél. A telefon behelyezése teljesen triviális, először az alját pattintjuk be a Type-C csatlakozónál, aztán jöhet a teteje, visszafelé pedig fordított a sorrend.


[+]

A készülékben külön menüpont foglalkozik a másodlagos kijelzővel, aminek a fényereje külön is állítható, ha úgy akarjuk, de tud alkalmazkodni a telefon saját kijelzőjéhez is. Az egész dolog ki is kapcsolható bármikor, de ha bent ül a helyén a telefon, akkor egy aprócska lebegőgomb jelenik meg valamelyik oldalon, amit megérintve jönnek elő opciók. Meg lehet cserélni a képernyőket, ki lehet kapcsolni bármelyik kijelzőt, illetve ha az adott alkalmazás támogatja, akkor lehet kérni a kiterjesztést. Tipikusan ilyen a böngésző, amely a két kijelzőn egyszerre jelenik meg, szerintem marha idétlen, de talán fektetett módban nem annyira. Viszont én egyetlen más appot sem találtam, ami ezt támogatná.


[+]

A kettős felület alapesetben mintha két, különálló telefon lenne, mindkettőn futhat egy-egy alkalmazás, ha az éppen látott képet a másik oldalon szeretnénk inkább megtekinteni, akkor egy hármas ujjhúzással átlökhetjük oda. Ugyanaz az app nem tud kétszer futni, tehát például nem tudunk kettő darab YouTube videót nézni egyszerre, de különböző alkalmazásoknál ez simán megoldható, bőven megoldható az egyik oldalon mondjuk egy térkép, a másikon pedig a Booking.com foglalásunk adatai jelenhetnek meg, de az is lehet, hogy nézünk egy videót itt, amott pedig jegyzetelünk, vagy éppen chatelünk valakivel, de közben a másik kijelzőn fut a böngésző.


[+]

Az LG billentyűzete (ami opcionális) arra is képes, hogy az aktuális szövegmezőbe — legyen az egy email, egy chat, egy jegyzet — egy mozdulattal tudja importálni a másik kijelző képernyőmentését. És ha már billentyűzet: nyilván az a nagy kérdés, hogy lehet-e egyáltalán olyasmit kérni, hogy az egyik kijelző egy fektetett gombsor, a másikon pedig látom, hogy mit írok. A válasz az, hogy lehet, bármelyik kijelzőn megjelenhet egy virtuális gombsor. Arra is simán képes a termék, hogy ha álló módban használunk egy appot a telefon elsődleges kijelzőjén, amin feljön egy virtuális billentyűzet, akkor a készüléket elforgatva máris csúszik le szépen a másodlagos kijelzőre elfektetve a QWERTY, amit szét is lehet húzni egy ujjmozdulattal a könnyebb gépelés érdekében. És ez nem egy haszontalan funkció, igen hamar hozzászoktam.


[+]

Ha könyvszerűen tartjuk az eszközt, akkor a Galéria megoldása állati menő, az egyik kijelzőn ott vannak a bélyegképek, a másikon jelennek meg nagyban a fotók, ez roppant látványos és igazából hasznos is, a kameránál pedig kivételt tesz a rendszer, ha az előlapi optikát használjuk, akkor az élőkép mindkét kijelzőn látszódik akkor is, ha teljesen visszahajtjuk a telefon másodlagos megjelenítőjét. És mindkét oldalon el is lehet sütni a fotót.


[+]

A legnagyobb királyság viszont a játékoknál érhető el. Egyrészt azok a játékok, amelyek alapból is támogatnak külső kontrollert, azok a másodlagos kijelzőn megjelenő virtuális gombokkal is együtt tudnak dolgozni, ilyen mondjuk az Asphalt 9. Másrészt ha nem ilyen játékkal szórakozunk, akkor is simán kioszthatjuk a játék kijelzőjén található virtuális gombokat egy tetszőlegesen összelegózott virtuális kontrollerre, ami tényleg tök jól működik minden olyan alkalmazásnál, amely fekvő nézetű, az álló tájolású játékoknál viszont nem veszi figyelembe, hogy elforgatva kéne használni ezt. De egy csomó esetben irtó jól jön, hogy nem ugyanazt a kijelzőt tapicskoljuk, ahol maga a játék zajlik, nem takarjuk ki az ujjunkkal a képet, ráadásul itt persze tetszőleges, hogy melyik kijelzőn fut a játék és melyiken van a vezérlés.


[+]

Persze vannak előre gyártott virtuális kezelőpultok is, meg csinálhatunk felvételt is a tevékenységünkről akár úgy is, hogy a fejünket (és a hangunkat) az előlapi kamera kis ablakban rögzíti, ez nyilván rétegigény, de akik szoktak ilyen gameplay videókat csinálni, azok nyilván fogják ezt is értékelni. Szóval láthatóan az LG-nél egy csomó trükköt kitaláltak arra, hogy mire lehet jó egy másodlagos kijelző, de azért ezek nem mindig valós igényekre adott válaszok. Aki utálja állandóan nyitogatni a tokot, annak esetleg azt lehet javasolni, hogy csukja hátra teljesen a másodlagos kijelzőt, az olyankor amúgy sem aktív, csak ebben az esetben a sérülésektől retteg az ember, iszonyatosan hiányzik egy arc alapú feloldás, az lenne a triviális használat, ha kinyitom a fedlapot, akkor egyből fel is old a rendszer, így azért nagyon macerás állandóan bohóckodni egy már nyitott, kétkijelzős masinával az amúgy sem tökéletesen működő biometrikus szenzorral.


[+]

De nem akartam ezt a dolgot félvállról venni, direkt beleköltöztem masszívan a G8X-be, hogy ráérezzek a mindennapi használat sava-borsára, nekem nem ad sokkal többet ez a megoldás, mintha csak a telefont használnám, főleg ha nem otthon vagyok, akkor inkább éreztem macerának, de ha az ember leül játszani egy kicsit, vagy esetleg egy hangyányival hosszabb emailt óhajt megírni és valahová le tudja tenni maga elég a G8X-et, akkor mindenképpen jobb a használati élmény, ugyanakkor multimédiánál semmi értelme, hiszen nem lesz egy egybefüggő, nagy ablakunk szétnyitás után sem, kettébontott kiadásban pedig egyetlen film sem élvezhető. Ez tehát egy ilyen félmegoldás, vannak hozzá jó ötletek, aki sokat játszik, az fogja szeretni, aki sokat gépel, az is fogja szeretni, illetve aki esetleg a telefonján eddig úgy használt két alkalmazást, hogy vagy váltogatott köztük, vagy kettébontotta a kijelzőt, annak is hasznos lehet, de akiknek ez eddig sem volt a fókuszban, azoknak nem sok extrát nyújt a dupla megjelenítő.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés