LG F70 - nem csak a 4G miatt

Bevezető

Most van az a pillanat, amikor azt mondhatjuk, hogy az LG palettája logikusan felépített és áttekinthető, ha azért akad is olyan termék, ami kissé el van árazva, főleg az olcsóbb szegmensben. Az L szériát szánja a cég néptelefonnak, a G sorozatba kerülnek a csúcsgépek, az F-fel jelölt modellek pedig szintén a középső szegmensben keresnek maguknak helyet, de kivétel nélkül képesek LTE-hálózatokon is működni. Nem is baj, hogy sikerült így összerázni a számozást, az már inkább okoz némi bonyodalmat, hogy az F-sorozatból korábban csak az F6-ot lehetett itthon kapni (az elég jól eltalált F5 nem került hazánkban piacra), ami a maga korában inkább a középmezőny felsőbb részébe tartozott. A 70 viszont pont 64-tel több, mint a 6, ezért talán sokan arra számítottak, hogy az F70 minden téren többet nyújt majd mint elődje, holott ezzel szemben inkább azt mondhatjuk, hogy az XXL GSM-től kapott F70 az L70 testvére.

LG F70
[+]

Egyelőre még a szakmának is izzadtságcseppek gyöngyöznek a homlokán akkor, amikor azt kell elmagyarázniuk a fogyasztóknak, hogy a 4G-nek mégis mi értelme van egy WVGA kijelzős, középkategóriás telefonban. És csupa olyan dolgot tudnak ezzel kapcsolatban mondani, amire a júzer csak megvonja a vállát: nem kettő, hanem egy másodperc alatt töltődik be a teljes Facebook hírfolyam és ha HD videót akarok a YouTube-ra posztolni (mint ahogyan gondolom ez olyan gyakorisággal történik meg egy átlagembernél, ahányszor Avicii magyar népdalokat énekel), akkor az mennyivel gyorsabb. A valóságban nem ezek az igazi érvek egy szolgáltató számára akkor, amikor a 4G-t próbálja tukmálni, hanem minél többen használják az LTE-hálózatot (ott, ahol van), annál inkább felszabadul a 3G infrastruktúra, ami javítja a felhasználói élményt mindenkinél.

LG F70
[+]

Mondjuk ehhez képest a 4G-s kütyük drágábbak, mint a csak HSPA-ra felugró masinák, ami nyilván azzal indokolható, hogy komolyabb rádiós modulra és ezt támogató chipsetre is szükség van ahhoz, hogy egy telefon használni tudja az LTE-hálózatokat. Természetesen vannak olyanok, akik hajlandóak több pénzt áldozni azért, hogy 4G-re felléphessenek, az LG-nél viszont szerencsére úgy gondolták, hogy nem csak ez kell megkülönböztessen egy L és egy F szériába tartozó eszközt, ezért az F70 néhány ponton azért többet nyújt, mint amire az L70 képes.

Hirdetés

Doboz, külső

A csomagoláson ezúttal a sötétebb árnyalatok dominálnak, a sok LG termék dobozára jellemző fehér helyett feketét használtak a grafikusok. Magán a készüléken kívül egyszerű headset, töltőfej és adatkábel van még a csomagban, tehát a szokásos tartozék-szentháromság jár az F70 mellé, ami egyébként meglepően apró ahhoz képest, hogy 4,5 hüvelykes kijelzőt kapott, de az is lehet, hogy csak elszoktunk az emberi méretű telefonoktól kicsit.

LG F70 doboz
[+]

Sokat nem trükköztek a formatervezői osztályon, ha az a jelszó, hogy szülessen egy középkategóriás LG, akkor arra valószínűleg van néhány sablon, aki látott már ilyen árú LG telefont, az látta az összeset, igazából néhány apró részletet leszámítva nagyon erősen hajaz a testvérmodell L70-re a design. Az előlapon terpeszkedő kijelző WVGA, azaz 480 x 800 pixeles felbontású, ez nem túl acélos, ekkora méretben nem ritka a HD, a nem sokkal nagyobb, de alig drágább Xiaomi Redmi 1s is jó példa erre. A panel IPS, a fényerő elegendő, a betekintési szögek kiválóak, de biztos lesznek, akik azt mondják, hogy számukra az F70 a felbontás miatt nem opció.

Kijelző-teszt
Mérés LG F70 Sony Xperia M2 Alcatel Idol 2 S LG Optimus L9 II
Fehér fényerő 366 nit 484 nit 522 nit 352 nit
Fekete fényerő 0,35 nit 0,48 nit 0,52 nit 0,37 nit
Kontrasztarány 1047:1 1009:1 1002:1 963:1
Színhőmérséklet 7606 K 10490 K 12360 K 8212 K

LG F70 kézben fogva
[+]

Az előlapon fent látjuk a gyártó logóját, legfelül van a beszédhangszóró, tőle jobbra fényérzékelő és másodlagos kamera található. Az F70 egyik nagy hiányossága, hogy nem került rá értesítési led, ami pedig egy filléres apróság lenne. A kijelző alatt a középső gomb fizikailag is jelen van, a két szélső pedig érintésérzékeny, jó hír, hogy ezek nem a relatív alacsony felbontású képernyőből rabolnak el értékes pixeleket.

LG F70 hátlap
[+]

Az oldalsó részeken szinte csak a kötelező dolgokat találjuk, balra vannak a hangerőt szabályozó gombok, jobbra ücsörög a kijelzőt működtető billentyű, alul lehet a microUSB csatlakozót megtámadni, felülre pedig egy 3,5 mm-es jack luk került, az egyetlen extra a szintén itt látható infravörös jeladó. Az előlap simaságát és a hátlap recésebb burkolatát egy vékony csík választja el oldalt, de ettől még a komplett burkolat műanyagból készült. A hátlap kissé domború, felső részén kamera és ledes villanó kukucskál, az L70-hez képest itt annyi az eltérés, hogy az optika számára kialakított luk nem kerek, hanem lekerekített sarkú négyzet. A hátlap jó tapintású, nem csúszik, nem gyűjti a koszt, leszedni könnyű, microSIM és microSD helyezhető be az akkumulátor eltávolítását követően. Bár nem egy kivételes formaterv és az anyaghasználat is inkább átlagos, az összeszerelési minőségre semmiféle panaszunk nem lehet.

Hardver, menü

Mivel az L70 nem tudott 4G-re felugrani, ezért az F70-ben kicsit más a chipset. Ezúttal is a Qualcomm megoldásával dolgozott az LG, a burkolat alatt egy MSM8926-os, négymagos, a Snapdragon 400-as családba tartozó, magonként 1,2 GHz-re skálázott proci és egy Andreno 305-ös GPU került, ami valamivel erősebb, mint a 4G nélkül kapható testvérmodell hardvere. A RAM mérete 1 GB, eddig minden oké, kissé karcsú viszont a belső tárhely, ami csupán 4 GB, ebből igen sokat felemészt a rendszer, így valamivel kevesebb, mint másfél gigányi szabad helyünk van. Bár a 4.4-es KitKat az F70 kezelőfelületének alapja, az SD-re másolt alkalmazások futtatása megoldott, ám letölteni és telepíteni ezeket csak a belső tárhelyre lehet, magyarán érdemes ezt üresen tartani, hogy egy nagyobb appnak legyen elég helye ide kerülni, majd innen tovább lehet mozgatni a kártyára.

Teljesítmény-teszt
Benchmark LG F70 Sony Xperia M2 Aqua Sony Xperia T3 Huawei Ascend Mate 2 4G
Quadrant Standard 8972 pont 9021 pont 10385 pont 5563 pont
AnTuTu 5.x Benchmark 19234 pont 18500 pont 20147 pont 22268 pont
Vellamo Browser 1653 pont 1760 pont 1830 pont 1324 pont
Vellamo Metal 672 pont 745 pont 737 pont 827 pont
SunSpider 1.0.2 1079,3 ms 1480,3 ms 1382 ms N/A
Geekbench 3 (single) 344 pont 345 pont 402 pont 540 pont
Geekbench 3 (multi) 1176 pont 1109 pont 1385 pont 1572 pont
GFXBench Manhattan onscreen 7,7 fps 6,9 fps 4,1 fps 8,5 fps
Manhattan offscreen 1080p 1,6 fps 1,7 fps N/A 8 fps
GFXBench T-Rex onscreen 16,9 fps 15,4 fps 11,2 fps 15,2 fps
T-Rex offscreen 1080p 5,8 fps 5,9 fps 5,9 fps 10,3 fps

Mint látható, a szintetikus sebességtesztekben az F70 hozta az elvárásokat, ez a hardver röhögve meghajtja a WVGA felbontású kijelzőt, lényegében akadásmentesen fut a koreaiak mára elég jól összeérett felhasználói felülete, amely számos aprósággal próbál a felhasználók kedvében járni. Az LG sok olyan fejlesztést mutatott be az utóbbi években, amelyek azt célozzák, hogy az Android jobban használható legyen, a dupla koppintással történő kijelzőfeloldás (és zárás), valamint az ehhez kapcsolódó védelem, a Knock Code ebben a készülékben is megvan, akárcsak a QuickMemo, amivel a képernyőmentésekre rögtön firkálhatunk is. Van néhány app, ami képes ablakban is futni, én különösen kedvelem azt is, amikor egy teljes képernyős alkalmazást használva (játék, böngésző, videózás) a bejövő hívások és üzenetek lebegő ablakban jelennek meg. A hívást egy mozdulattal el lehet utasítani, az üzenetekre pedig akár ebből a felületből indulva is lehet úgy válaszolni, hogy nem kell bemásznunk az SMS-ekkel kapcsolatos menüpontokba.

LG F70 főképernyő menü LG F70 menü

A kezelőfelület élénk színekkel és rajzos ikonokkal operál. Összesen hét kezdőoldalunk lehet, mappázni itt is és a menüben is tudunk. A fentről lerántható tálcán vannak gyorsbeállítások, a QSlide, azaz az ablakban futtatható appok ikonjai is itt vannak, illetve állítható a fényerő. Van néhány extra a beállítások között, ilyen a vendég üzemmód, ami egy külön kóddal aktiválható és csak az általunk meghatározott funkciók elérését teszi lehetővé. Van néhány gesztusvezérlési opció, a telefon lefordításával tudjuk némítani a bejövő hívásokat, szundit kapcsolhatunk ébresztésnél és megállíthatjuk a videók lejátszását.

LG F70 értesítési függöny LG F70 fájlkezelő

LG F70 Quick Remote LG F70 beállítások

Extra szoftverekből nincs különösebben nagy kínálat, de akad egy fájlkezelő, egy Memo, amivel feljegyzéseket készíthetünk, egy korrektül működő backup alkalmazás, illetve a Box felhőszolgáltatáshoz tartozó kliens is megvan. Irodai fájlokat a ThinkFree Viewer segítségével nézhetünk meg, a QucikRemote pedig az infravörös jeladót működteti, tévét, illetve DVD és Blu-ray lejátszót tudunk jó eséllyel irányítani ezzel a lehetőséggel.

Multimédia

Kamera kapcsán nem erőltették meg magukat az LG-nél, a hátlapon egy 5 megapixeles optika dolgozik, mellette apró vaku üti fel a fejét, ami úgy 2-3 méteres távolságig tud hatékony lenni. Nem hiányzik az autofókusz, a szoftver pedig meglepően részletes beállítási lehetőségekkel próbálja kompenzálni a relatív alacsony felbontást. Állítható a fényesség, a fehéregyensúly, az ISO, a fókuszálás módja és az időzítő, van HDR, akad hangra fotózás, vannak effektek, bekapcsolható a geotagging. Az üzemmódok között találunk panorámát, sorozatfelvételi módot, akciófotózási lehetőséget és rövid záridős sport módot is. Ha kell, akkor a hangerőgombokra ráoszthatjuk az exponálás feladatát is.

LG F70 kamera menü
[+]

Lent találhatók a képek, bár az időjárás ezúttal nem volt hozzánk kegyes, de talán így még jobban látszik, hogy mik a gyenge pontjai a kamerának. Sajnos a fókuszálás nincs mindig a helyzet magaslatán, a fotóim harmada homályos maradt. Ahol nincs ilyen gond, ott is vannak problémák a vonalélességgel, az élesen és vonalak kissé “szőrösek”, miközben az algoritmus hajlamos összemosni a távolabbi, apró részleteket. A színeket viszont korrektül eltalálja a szoftver, de azért ne számítsunk falrengető eredményre, ha nincs más a kezünkben, akkor az F70 is alkalmas arra, hogy fontos pillanatokat megörökítsünk, de messze nem vált ki egy fényképezőgépet. Videót Full HD-ban tud rögzíteni a masina, az automatikus fókusz elvileg ilyenkor is működik, de fájdalmasan lassú. Tesztvideót itt és itt is találhat a nyájas olvasó (egyébként a nem nyájas olvasókra is igaz ez), stabilizáció nincs, de összességében nem rossz az eredmény.

LG F70 zenelejátszó LG F70 equalizer

Zenei fronton is belenyúlt az LG az Androidba, a lejátszó saját fejlesztés. Kihangosítva kissé harmatos a produkció, a tisztasággal nincs komoly gond, a hangerő viszont gyér. Fülhallgatóval rögtön jobb a helyzet, ilyenkor az equalizert is piszkálhatjuk. Lejátszás közben látunk albumborítót, innen egy mozdulattal megkereshetjük a YouTube-on az éppen hallgatott számhoz tartozó videoklipet. Zenéinket rendezhetjük előadók, albumok, műfajok és könyvtárak alapján is. A repertoár része egy FM-rádió is, ennek használatához okvetlenül szükséges egy zsinóros headset, amely antennaként is szolgál.

Adatátvitel, akkumulátor

Az F70 legnagyobb fegyverténye, hogy működik LTE-hálózatokon is. Itt elvileg 150 Mbps sebességű letöltésre is képes, nyilván ezt soha, senki nem fogja egy WVGA kijelzős telefonon ténylegesen kihasználni. Megfelelő szolgáltatói SIM behelyezését követően azonban már 3G-n is azt fogjuk érezni, hogy a weboldalak azonnal betöltésre kerülnek, a Chrome mellett van AOSP-alapú böngésző is, mindkettő röccenés nélkül teszi a dolgát. Az LG browsere futhat ablakban is, kérhetünk teljes képernyős nézetet, illetve komplett oldalakat lementhetünk későbbi, offline olvasáshoz.

LG F70 böngésző LG F70 böngésző

A WiFi-modul erősségére nincs panaszom, az átlagnál talán kicsit jobb is a vételi érzékenysége, mint a konkurens készülékeknek. A hátlap alatt van NFC chip is, ez mindenképpen örömteli, a GPS azonban a GLONASS műholdak jelét nem látja a masina. Így sincs gond a gyors pozíciószerzéssel és a stabilitással. Az USB port viszont nem alkalmas OTG-funkciókra, csak hogy találjunk az adatátviteli funkciók kapcsán valami hiányosságot is.

LG F70 akkumulátor
[+]

A hátlap alá elég combos, 2440 mAh teljesítményű akkumulátort pakolt az LG. A középkategóriás hardver és az alacsony felbontású kijelző párosa miatt sejthető, hogy az F70 elég jól bírja naftával, a mi tapasztalataink egybevágnak a felhasználói véleményekkel: a 4G-s LG két napig röhögve elketyeg töltő nélkül, ami kifejezetten jó eredmények számít a mezőnyben. Van egyébként némi szoftveres trükk is, 30%-os töltöttségi szintén igény szerint automatikus kikapcsolnak az adatátviteli funkciók, hogy tovább maradjon életben a készülék.

LG F70
[+]

Értékelés: LG F70
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 7 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 6 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 7 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 8 pont
Multimédia
Vizuális 6 pont
Audio 7 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 7 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. Az LG F70 egyelőre ritka madár, ilyen alacsony felbontású kijelző mellett nem gyakori a 4G, a Nokia Lumia 635 említhető még meg. Szolgáltatóknál és a független piacon is 50 ezer forintot kérnek a készülékért, ami kábé 10%-kal több, mint a testvérmodell L70 ára. Abban gyengébb a hardver és karcsúbb az akkumulátor, tehát nem csak az LTE miatt érheti meg az F70. Az LG szoftveres megoldásai ezúttal is sokat dobnak a használhatóságon, a dupla kattintásos kijelzőkezelés továbbra is az egyik kedvenc ilyen megoldásunk. A hátlap fogása nagyon kellemes, a készülék jól megmarkolható, nem fog kicsúszni a kezünkből, a kritikákat az értesítési led hiánya és az alacsony kijelzőfelbontás miatt kaphatja meg az F70. Ezen az áron a konkurensek között elég sok qHD kijelzős masina akad (sőt, a sokkal olcsóbb modellek között is kezd ez terjedni), a belső tárhely mérete is kissé vékonyka, de kárpótolhatja a júzert a gyors működés, a hosszú üzemidő és a fejlett adatkommunikációs repertoár. Az L70 annak idején nem kapott tőlünk plecsnit, ennek legfontosabb ok az árazás volt. Az F70-nél hasonló a helyzet, egy korrekt, középkategóriás, megbízható telefonról beszélünk, kicsit erősebb, mint az L70, de kicsit drágább is. Akinek a 4G irgalmatlanul nagy vágya, azok számára ez az egyik legolcsóbb megoldás, de ha ettől eltekintünk, akkor is járhatna rá plecsni, főleg, ha azt nézzük, hogy az L70-hez képest a felára nem túl sok. Ráadásul egy ütős szolgáltatói ajánlatban, egy szerződéshosszabbításnál simán előfordulhat, hogy megéri F70-et választani, csalódni nem fogunk benne, némi tépelődés után viszont jár a Tetszett minősítés a gördülékenység, a szoftveres extrák és a combos akku miatt.

LG F70

Bog

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

LG F70
LG F70 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 127,2 x 66,8 x 9,5 milliméter
Tömeg 133 gramm
Színvariációk Fekete, fehér
SIM-foglalat normál SIM
Kijelző
Kijelző átlója 4,5 hüvelyk
Kijelző felbontása 480 x 800 (207 ppi)
Kijelző típusa True IPS kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa Qualcomm Snapdragon MSM8296
Processzor típusa 1,2 GHz-es négymagos Cortex-A7
Processzor csíkszélessége 45 nm
Processzor utasításkészlete ARMv7
Grafikus chip Adreno 305
RAM mérete 1 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 4 GB (1,5 GB elérhető)
Memória bővíthetősége microSD (32 GB-ig bővíthető)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 Mhz
UMTS 900/2100 MHz
LTE 800/1800/2600 Mhz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps
LTE van Cat.4
IrDA / Bluetooth van / 4.0 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n, WiFi hotspot
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
GLONASS nincs
NFC van
Alapfunkciók
Profilok normál/néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés telepíthető
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 4.4.2 (KitKat)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Számológép, Remote Call Service, LG Backup, Időjárás, LG Smart World, Box, Play Zene, Drive, Diktafon, Fájlkezelő, Think Free Viewer, Google+, Hangouts, Google Maps, FM-rádió, Zseblámpa,
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autófókusz, LED segédfény
Másodlagos kamera 0,3 megapixel
Videófelvétel WVGA @ 30 fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van (RDS)
Üzemidő
Alap akkumulátor 2440 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő -
Beszélgetési idő -
Zenelejátszási idő ? óra
Egyebek
3,5 mm-es jack kimenet, giroszenzor
  • Kapcsolódó cégek:
  • LG

Azóta történt

  • Bemutatkozott az LG F60

    A dél-koreai gyártó középkategóriás terméke 4,5 hüvelykes IPS kijelzővel, 4G/LTE támogatással és négymagos processzorral érkezik.

  • LG G3 Screen – NUCLUN lapkával

    Az LG saját fejlesztésű nyolcmagos processzorával, 225 megabites LTE-A modemmel és valamivel alacsonyabb felbontású megjelenítővel érkezik a G3 frissített kiadása.

  • LG F60 - középre igazodj!

    Az F60 arra jó példa, hogy ami pár éve még a középkategória oszlopa lehetett volna, az mostanra már éppen csak elég ahhoz, hogy ne a belépő szintű kütyük között találjuk meg.

Előzmények

  • LG L70 - nem pejoratív koppintás

    Gazdag szoftvercsomaggal, kopogtatós funkciókkal és KitKattel érkezett meg az LG új ötvenezrese, ám a szerény hardver és a néhány apró hiba rontja az összképet.

Hirdetés