Lamax NoiseComfort 2 ANC - van panaszom

Van, amikor jobb az internetről rendelni, mint a nagy boltok polcairól választani.

Bevezető, doboz, külső

Fejhallgatókról ritkábban írunk, mint TWS fülhallgatókról, hisz utóbbi termékkategória népszerűbb, nagyobb a felhasználói bázis is. Ez érthető, hisz napi ingázás során, edzés vagy kutyasétáltatás alatt kényelmesebb egy zsebben is elférő valamit hordozni magunkkal, amit bármikor előkaphatunk és hallgathatunk rajta zenét, podcastet vagy lefolytathatunk egy telefonhívást. Viszont vannak helyzetek, amikor jobban jön egy fejhallgató, például az irodában, otthon, vagy egy hosszabb utazás során, és kényelmesebb, meg egészségesebb is, ha nem a fülünkbe dugdosunk mindig valamit.

Hirdetés

A fejhallgatók mellett szól még az is, hogy kialakításuk és méretük okán azért hangzásuk is jellemzően jobb egy fülhallgatóénál, mondjuk ebben a 20-30 ezer forint közötti ár kategóriában ez azért nem szentírás. Tesztünk alanya, a Lamax NoiseComfort 2 ANC pont ennyibe kerül ugyanis, és előnye, hogy több nagy üzletlánc polcán is megtalálható itthon, épp ezért kértük be, jellemzően nem kerül hozzánk ilyen termék, pedig érdemes kitekinteni az ilyen eszközökre is.

A doboz és tartalma
A doboz és tartalma [+]

A csomagolás fehér doboz, amely büszkén hirdeti az akár 55 órás üzemidőt, az AAC audiokodek támogatását, az ANC-t és a hangátengedő módot. A kartondobozban egy kemény fedelű hordtokot találunk, ebben a fejhallgató, a 3,5 mm-es audiokábel, illetve a töltéshez egy USB-A végű Type-C kábelt. Van még némi papíralapú dokumentáció, és ennyi.


[+]

A fejhallgató kialakítása és megjelenése egyszerű (160,15 x 81,69 x 196,77 mm), nincs rajta semmi csicsa, a Csillagflotta deltájára hasonlító márkalogó figyel fekete színben a kagylók külsején. 265 grammot nyom, műanyagból van, a fejpánt alatt fém megerősítés, a párnázás pedig műbőr a fülnél és a fejtetőn egyaránt. A tesztre kapott modell nem recsegett, nem ropogott, a fülkagylók behajtása simán ment, a jobb kagylón található gombok nyomásra instant reagáltak. Alapvetően a műbőrrel borított párnázással nem lenne gondom ezen az árszinten, de a fejhallgató nagyon szoros volt számomra, még ha engedtem is a pánton, emellett a szellőzése nem volt jó, az őszi hűvösben is megizzadt alatta fülem fél óra elteltével. Szemüveggel viselve pedig kifejezetten kényelmetlen volt, ahogy egy idő után szorított.


[+]

Van egy gombunk bekapcsolni és Bluetooth párosító módba állítani a fejhallgatót, vagy lejátszás / szünet funkcióként, illetve hívás fogadása / elutasítása módon használni. Van egy gomb a hangerő csökkentésére és növelésére, illetve van egy gombunk, amivel az ANC módjait állíthatjuk. Ilyenkor a fejhallgató bemondja, hogy épp melyik módon állunk (aktív zajszűrés, transzparens mód, kikapcsolt), ez nem kikapcsolható. Kikapcsol viszont az aktív zajszűrés, ha bedugjuk a 3,5 mm-es kábelt, és ezen nem lehet állítani, így például hiába tudnám repülőgépen a fedélzeti rendszerbe bedugni a fülest, vagy csak mondjuk a táblagépembe egy vonatúton, ez azzal jár, hogy elvesztem az aktív zajszűrés lehetőségét. A Type-C csatlakozón pedig csak töltést vesz fel a fejhallgató, nagyjából két óra kell neki, mire az 500 mAh-s telepet maximumra tudjuk etetni.


[+]

Ennyi pénzért az összeszerelés minőségén, a kellékeken és a komforton nem akadtunk fenn. Az már necces, hogy csatlakoztatott kábellel nem használható az ANC, és innentől jönnek a gondok. Nincs például támogató alkalmazás, amivel lehetne állítani a hangzáson, csak a hangforrásként használt készülékre hagyatkozhatunk. Nem kikapcsolható, hogy a női beszédhang bejelentse, épp melyik módba váltottunk a fejhallgatóval. Bluetooth 5.3-ra épülő vezetékmentes kapcsolatot kapunk és bár sehol nem jelzi az eszköz, van benne multipont kapcsolat. Tapasztalataim szerint egyszerre képes fenntartani Mac számítógéppel és Android rendszerű telefonnal a Lamax fejhallgatója a kapcsolatot, és hangot is képes fogadni. Hiányzik viszont az NFC-s párosítás lehetősége, és nincs IP-védelme sem a fejhallgatónak.


[+]

Kapcsolat, hangminőség, üzemidő

A Bluetooth-kapcsolat stabilitásával nem volt gondom, értelemszerűen a vezetékes összeköttetés is megbízhatóan működött. A fejhallgató viszont durva késleltetéssel szólal meg telefonra kötve, +480 és +500 ezredmásodperc közötti értékeket mértünk Pixel 9-es telefonnal AAC-n. Ez játékhoz vezeték nélkül használva kvázi használhatatlanná teszi az eszközt. A bejövő hívások fogadása és a hívások lebonyolítása működött, de a beépített két mikrofonnak minőségét digitális zaj szennyezi, a felvett hang kissé tompa, fakó. Ráadásul ha hívás közben vagyunk, nem tudjuk állítani az ANC módjait, így például nem opció a hangátengedő mód bekapcsolása, hogy jobban halljuk magunkat és a környezetünket is. Elsőre azt feltételeztem, ez azért van így, mert ugyanazokat a mikrofonokat használja a fejhallgató, de az USB-C csatlakozó és az ANC gombja között van egy nyalábformáló mikrofon, ezzel rögzíti hangunkat hívások során, az aktív zajkioltásért felelős mikrofonpáros pedig fülkagylók külső részén található.

(forrás: Mobilaréna) [+]

A mikrofonos hangminőség ennek ellenére még megüti az elfogadható szintet szerintem, úgy is, hogy nem mondom, hogy élmény vele telefonálni. Ha valaki olyan munkához venné, amely során sokat telefonál, inkább egy kihúzható mikrofonnal szerelt fejhallgató felé terelném inkább.

A beépített 40 milliméteres dinamikus hangkeltők a szokásos specifikációkat ígérik (20 Hz és 20 kHz közötti frekvenciatartomány, 32 Ohm impedancia, 99 dB érzékenység), a hangminőség viszont átlag alatti. Bár a sztereó sávok elválasztása hallható, a hangtér és színpadkép rendkívül szűkös, és az ember a feje közepében hallja a lejátszott tartalmat. A V-karakteriszitika jellemző a fejhallgató hangolására, a mélyeket próbálja kiemelni a legerősebben, viszont ez nem sikerül jól, lapos, tompa marad a hangzás, a mélyek is hűvösen dübögnek. Részletekből kevés van, az ANC és a hangátengedő mód fehér zaja pedig tovább ront a hangminőségen, kásás az összhatás. Ha beszélgetős műsort hallgatunk, az emberi beszédhangokat is tompán adja vissza a fejhallgató. Érthető marad ugyan a beszélők hangja, de tisztaságuk problémás.


[+]

Az aktív zajszűrés erőssége sem túl acélos, az olyan egyszerűbb monoton hangok elfojtása sem megy neki tökéletesen, mint egy számítógépház hűtése, ugyanígy az utcai zajokat sem tudja kiszűrni szépen, a tömegközlekedési eszközök hangja is behallatszik. A passzív zajkioltás kialakításból adódóan elfogadható, az ANC pedig némileg rásegít, de sokat nem oszt, nem szoroz. Ha azt akarnánk, hogy ne halljuk a körülöttünk lévő világot, akkor 80% környékére kell emelnünk a hangerőt, ez viszont hangszökéssel is jár. A transzparens mód is kicsit dobozos, digitális zajjal működik.

Az üzemidő olyan pont, ami pozitívként hozható fel a Lamax fejhallgatója mellett. 20%-ot merült az eszköz két napnyi irodai és némi utcai használattal Bluetooth-on kommunikálva. Értelemszerűen a vezetékes kapcsolat nem meríti a fülest, hisz ilyenkor kikapcsolja magát, szóval akkor is használható, ha egyébként lemerült. Nagyjából 40 órányi folyamatos használat tűnik reálisnak, a két órás töltés pedig egész hosszú, gyorstöltés pedig nincsen.


[+]

Verdikt

Az olcsó fejhallgatók között vannak jók, például az EarFun Wave Pro, az Anker SoundCore Space One, vagy akár a Sony WH-CH720N is megemlíthető. Ezek mind rendelkeznek aktív zajszűréssel, jobban szólnak a Lamax ajánlatánál, és legtöbbjükhöz jár egy támogató alkalmazás, amivel saját igényeinkre szabhatjuk a hangzást. Nem mellesleg a fül köré ülő fejhallgatóknál fontos az is, hogy milyen nehezek, a Sony pedig ebben 192 grammjával jelentősen előrébb jár a Lamaxnál.

Érdekes volt kipróbálni egy ilyen belépőszintű ANC-s fejhallgatót, de nem nyert meg minket. Minimum hiányzik egy támogató alkalmazás, lehetne fejleszteni a hangzáson is, és az lenne a minimum, hogy vezetékes kapcsolat esetén is használható legyen az ANC. Amit ígér a fejhallgató, azt végülis teljesíti, tehát szól, van benne aktív zajzár, hangátengedő mód, és az AAC kodeket is ismeri. Mégis inkább terelnénk az előbb említett EarFun, Anker vagy Sony fejhallgató felé azokat, akik 30 ezer forint alatt keresnek maguknak valamit még úgy is, ha ezeket nem feltétlenül tudják leemelni egy nagyobb áruházban a polcról.

A Lamax magyarországi képviselete adta kölcsön a NoiseComfort 2 ANC fejhallgatót a tesztre, ezúton is köszönjük.

viragdani01

  • Kapcsolódó cégek:
  • Lamax

Előzmények

Hirdetés