Karácsonyi telefonajánló 2020

Nem volt egy vidám év az idei, de mobilos fronton nem álltak le a dolgok, számtalan új termék lépett piacra, megmutatjuk a legjobb vételeket az ünnepek előtt.

Belépő szint

Minden évben nehéz meghúzni határvonalakat, de talán azt mondhatjuk, hogy idén 40 lepedőnél állhatunk meg akkor, ha a piac legolcsóbb telefonjai közül óhajtunk szemezgetni. Első tanács: ha lehet, akkor ne óhajtsunk, kevés a komolyan vehető ajánlat. Itt bejönnek a képbe a kínai webshopok, EU raktárból még ide is érhetnek a termékek karácsonyig, de itt visszakanyarodhatunk a garancia kérdéskörére, amely egyébként létezik náluk is, csak csöppet macerásabb megoldani, mint egy hazai beszerzést követően. A legtöbb meghibásodott holmit vissza kell küldeni oda, ahonnan jött, plusz egy csomószor azt is kérik, hogy fotózzuk, vagy videózzuk(!) le a hibajelenséget, általában a kommunikáció pedig Chenglish nyelven zajlik, ami külön nehezítő körülmény sokaknak (a hazai idegenyelv-ismeret szintje az EU-n belül talán a legrosszabb, egy tavalyi kutatás szerint csak a britek beszélnek kevesebb más nyelvet, de ők azért speciális helyzetben vannak), szóval jelen összehasonlításból kizárnánk a Geekbuying-Gearbest-Banggood, pláne az Aliexpress vonalat. Miközben filléres kacatok kapcsán nyilván érvényes beszerzési forrás lehet (tok, kábel, headset), ha a szállítás-minőség lottóra nem sajnálunk pár dollárt áldozni, amiből vagy lesz értelmes termék, vagy nem.


Csak 25 ezer forint a Cubot Note 7, de mégsem érdemes rámozdulni [+]

A 40 ezer forintos határig kétféle termék kerülhet bele a kalapba: vagy valami relatív új, de harmatgyenge modell, vagy egy tavalyi középszint, amit még meg lehet venni újonnan. Talán ezzel járunk jobban, funkcionálisan ebben a kategóriában nincs túl nagy ugrás évről-évre, ami van, az is elsősorban valami design-irányzat béna majmolása, mint a kameracsepp akkor is, ha a káván lenne elég hely, vagy a sok kamera hátul, amelyek közül egy sem igazán jó, de leginkább felesleges. Ezeknél sokkal fontosabb, hogy húzzunk meg hardveres követelményeket, idén már mondhatjuk, hogy 2 GB RAM-mal telefont venni nem egy hosszútávú befektetés, legyen akkor már inkább 3 GB, chipsetből csak annyi a fontos, hogy ne tavalyelőtti legyen 28 nm-es gyártástechnológiával, a kijelzők kapcsán pedig a felbontás fog számítani, mi is azt hittük, hogy a 720p alatt már nincsen semmi, de aztán jött a Cubot Note7 25 ezer forintért…

Hirdetés

Mindenképpen legyen egyértelmű, hogy ezek a masinák sem kamerában, sem játékélményben, sem multimédiában nem lesznek acélos teljesítményűek, viszont ha a hardver már bevált, a szoftvert pedig fejlesztgetik, neadjisten még frissítésekre is van kilátás, akkor az alapfeladatoknak meg tud felelni egy olcsó okostelefon is. Ennyi szájtépés után jöjjenek a konkrét modellek (árakkal), előnnyel, hátránnyal:

Honor 8S (2020) 3/64 (37 ezer forint)


[+]

Alsópolcos termék volt már a megjelenésekor is, négymagos MediaTek chipsettel és 2 GB RAM-mal jött ki az eredeti verzió, a 2020-as modellben viszont már 3 GB RAM van. A Huawei/Honor egész jól optimalizálta az EMUI felületet erre a harmatos hardverre is, de ne akarjunk tőle túl sokat, mert elkezd szaggatni, szóval ha nincsenek nagy elvárások, akkor megbízható, kategóriatársaihoz képest csinos, a kijelző oké, de sem NFC, sem ujjlenyomat-olvasó nem került bele.

>>
<<

Alcatel 1S (2020) 3/32 (35 ezer forint)


[+]

A belépő kategóriás Alcatel hardveres körülbelül a fent említett Honor szintjét hozza, csak nagyobb benne az akkumulátor (és az üzemidő is korrekt), van hátul ujjlenyomat-olvasó, jóval nagyobb a kijelző, valamint három kamerát kapott, bár ezeknek túl sok gyakorlati hasznuk nincs. Az 1S megjelenésekor alig volt olcsóbb, mint a sokkal jobb 3L, csak annak az ára visszakúszott 50 ezer forint fölé, ebből a kategóriából tehát kizuhant.

>>
<<

Realme C3 3/64 (43 ezer forint)


[+]

Oké, a Realme egy csöppet a 40 lepedős sáv fölött van jelenleg, viszont ennyi pénzért is remek ajánlat. A chipset már komolyabb (Helio G70), a főkamera egész használható, a rendszer Android 10-re épülő Realme UI, az optimalizáció is jól sikerült, a Honorhoz és az Alcatelhez képest is szintet lép, miközben alig drágább. Egy csomó helyen lehet kapni, van hazai disztribútor és szerviz, méltatlanul kevés figyelmet kap, pedig tényleg jó vétel.

>>
<<

Honor 8A (2020) 3/64 (40 ezer forint)


[+]

Ha már Honor, akkor a 8A kicsit több pénzért jóval kompetensebb versenyző, mint a 8S. Ebben nyolcmagos Helio P35-ös chipset dorombol, már Type-C csatlakozó van alul, a kamera is kicsit ügyesebb (előlapon is), kapott ujjlenyomat-olvasót és nem hiányzik belőle a mobilfizetéshez szükséges NFC. Ez sem egy friss motyó, de még évekig jó lehet.

>>
<<

És ennyi. Nem fért bele a listába egyetlen Xiaomi sem, a Sony, a Samsung, az LG és a Nokia sincs szerepel itt, egyszerűen azért, mert 40 lepedő körül ők még mindig csak 2 GB RAM-ot képesek adni. Pedig a Nokiának ott a 2.4, ami elviselhető, a Xiaomi-nak a Redmi 9AT (nagyjából ez is), az Alcatelnek is van 1B néven egy nagyon olcsó cucca (bár ezt nem próbáltuk), de félő, hogy az akadozó működés miatt ezek a masinák csalódást okoznak azoknak, akik az alapfunkciókon túl is elvárnak ezt-azt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés