Karácsonyi telefonajánló 2019

Idén is megpróbáltuk összeszedni az év vége előtti legjobb vételeket, hátha tudunk segíteni az ajándékozás kapcsán.

Bevezető

Megint karácsony lesz, úgyhogy megint igyekszünk összegyűjteni, hogy aki telefont szeretne ajándékozni, az merrefelé keresgéljen. Plusz hozzá tudunk dobni egy okosórás-karpereces vonalat is, hiszen ezekből is bőven van ma már kínálat az egészen olcsótól a kifejezetten drágáig bezárólag. Ezeknél az ajánlóknál vannak persze korlátaink, hiszen ha abból indulunk ki, hogy ajándékozási célból történik a beszerzés, akkor a szolgáltatói kínálatokat kvázi egyből ki is kell hagyjuk az egészből. Előfizetést venni ajándékba meglehetősen vaskos meglepetésnek számít, a feltöltőkártyás ajánlatok viszont az operátori kínálatban általában nem versenyképesek azzal, mintha az ember bárhol máshol venné meg a telefont.


[+]

A másik sarkalatos pont a külföldről történő rendelés, ami elektronikai termékeknél markánsan a kínai beszerzést jelenti, de ezekkel is van azért baj. Egyrészt ha valaki most dobálja be a kosárba a készüléket, az valószínűleg nem fog megjönni karácsonyra, kivételt képez ez alól, ha európai raktárkészletről küldik a motyót. A másik necces pont, hogy az EU-n kívülről jövő cuccok vámkötelesek, ami bonyolítja az ügyintézést, időben is eltolja, ráadásul jellemzően nem ott csúszik meg a történet, hogy a kínaiak nem adják fel a csomagot, hanem a remek hazai Posta az, amely képes hetekig is ülni a dobozon, mire végre rászánja magát arra, hogy kiszállítsa a megadott címre. Magyarán ugyan vannak roppant életképes ajánlatok a kínai webshopoknál, de ezzel bőven van macera, nem is beszélve az esetleges garanciáztatási nehézségekről.

Egy kínai webshop kínálata Nubia telefonok kapcsán
Egy kínai webshop kínálata Nubia telefonok kapcsán [+]

A harmadik sarokkő a beszerzés helye, amely még akkor sem mindegy, ha hazai források között válogatunk. A mobilos termékeknél hatványozottan jelen van a “szürkeimport”, vagyis az a jelenség, amikor a telefon nem a hivatalos csatornákat megjárva kerül a kereskedő kínálatába, hanem innen-onnan érkezik a készlet azért, hogy még lehessen faragni a végfelhasználói árból. Ez a fogyasztót alapesetben vajmi kevéssé izgatja, az államháztartást és az Artisjust már jobban, de végeredményben a vásárlónak is érdekében áll a tiszta árut választania, ha biztos akar abban lenni, hogy a garanciális problémák kapcsán tényleg lehet kihez fordulnia. Az úgynevezett “bolti garancia” ugyanis a legtöbb esetben annyit sem ér, mint a papír, amire rányomtatják.

A következőkben tehát annak alapján próbálunk különböző árkategóriákban telefont ajánlani, hogy az adott eszköz hivatalosan mennyibe kerül, mit tud és mik a legjobb tulajdonságai. Nyilván ha valakinek vannak alternatív beszerzési forrásai (és itt nem kell rosszra gondolni, hanem mondjuk olyasmire, hogy lejárt a hűségem és vehetek új telefont olcsón, de az nekem nem kell, tehát ajándéknak remek lesz), azokra nincs rálátásunk.

Hirdetés

Olcsó telefonok

A kínálat legolcsóbb darabjai kapcsán mindig legyen bennünk egy jó adag gyanakvás. Nem véletlenül kerül annyiba, amennyibe. A nyomógombos vonalon kifejezetten széles a kínálat, már 3 ezer forinttól lehet ilyen telefont szerezni, bár nem biztos, hogy a hangminőség kapcsán nem futunk-e bele valami problémába. De a nagyobb nevek általában korrekt motyót adnak, a Nokia 110-et épp nemrég húztuk le csúnyán, de van annak kistestvére (Nokia 105), ott talán nem kap az ember agyrohamot a használat közben, mert nincsenek benne extrák. De ezen a piacon az Alcatel mellett egy csomó kínai-szerű brand is képviselteti magát és nem szoktak csapnivalók lenni a termékek. Ami viszont nincs, az a nyomógomb és ehhez képest nagyobb tudású termék normális kamerával és adatkommunikációs képességekkel. Még a 8110 4G lehet vállalható, de az sem egy főnyeremény, egyszerűen kikoptak a megbízhatóbb, minőségibb cuccok, pedig pár éve még a Samsung és az LG is tök korrekt ajánlatokat hagyott itt.


[+]

A nyomógombos vonal másik sztárja a strapatelefonok világa. Egyébként is könnyebb ellenállóvá tenni egy sokkal kisebb kijelzős cuccot, mint egy 5-6 hüvelykes téglát, itt a CAT, az Evolveo, a Nokia és egy csomó kínai márka versenyez, itt igazából az a kérdés, hogy melyik cégben bízunk meg annyira, hogy tényleg bírja majd a gyűrődést a termék és tényleg cserélik, ha mégis meghibásodik attól, hogy hozzákoccan az asztal sarkához, vagy ráfröccsen a pörköltszaft.


[+]

És akkor eljutottunk a szuperolcsó okostelefonok világához, a huszonerzes androidos mobilok szegmensébe, ahonnan igazából jobb el is menekülni. Itt kétféle problémába fogunk ütközni. Vagy az van, hogy az adott termék tényleg egy nagyon alapfunkciós, gyengécske, döcögős, lassú, erőtlen vacak, vagy pedig az, hogy a specifikáció azért azt mutatja, hogy talán nem annyira gáz, de egyrészt általában kiderül, hogy mégis, vagy működik egy darabig, aztán egyszer csak kakukk. Szerkesztőségen belüli tréfás igazságnak tartjuk, hogy a Kínából rendelt ilyenek általában akkor a leginkább satnyák, ha a gyártó nevében benne van, hogy “phone”. Ulefone, Elephone, ezekkel szokott lenni minőségi probléma, de ezt a nagyon olcsó szegmenst néha eléri egy-egy nevesebb gyártó is (például a Nokia), csak itt sokszor Android Go rendszerű mobilokba lehet belefutni, azokat pedig egyértelműen hiba volt az európai piacra behozni. Az Android Go önmagában még nem lenne okvetlenül egy rettenet, de amilyen hardverre ráerőltetik, az már meg is ássa az egész történet sírját. Eddig egyetlen olyan nem volt, amivel elégedettek lettünk volna, még a Xiaomi Redmi Go járt a használhatósági szinthez a legközelebb, de azt is inkább azért szerettük, mert a többiekhez képest maga a megtestesült csoda. (Miközben amúgy a fejlődő országokban kimondottan jól teljesít ez a platform, de ott más az árszint és mások az elvárások is.)


Redmi 8 [+]

Úgyhogy vegyünk inkább egy mély levegőt és húzzuk meg a használhatósági minimumot 40 ezer forintnál, itt már sokkal értelmesebb a kínálat egy csomó olyan telefonnal, amivel egy átlagember simán és gond nélkül el tud lenni különösebb idegösszeomlás nélkül. Az egész karácsonyi ajánlóban rengeteg Xiaomi telefont rejtettünk el, vagyis igazából nem nagyon lehet ezeket elrejteni, lévén elég sok termékkategóriában van idén is jó ajánlata a cégnek, ez alól a belépő szint sem kivétel, ahol a Redmi 8 számít most friss modellnek. Ha nem is annyira kiemelkedően ütős, mint korábban, de bőven az egyik legjobb választás lehet, mert nem érezni rajta a spórolás egyértelmű nyomait, egy megbízható, a mindennapok során korrektül működő, jól összerakott termék ez is.


Honor 8S [+]

A Honor a 8S-t kínálja ebben a szegmensben, amiről a megjelenését követően azt írtuk, hogy komolyabb hiba nélkül tudja le a feladatot, ezen még simán van teljes értékű Android, de hardverben azért nem egy csoda, noha ezt ügyesen próbálja leplezni a felhasználói felület, a hátlap ráadásul kifejezetten mutatós. A Samsung kínálatából a Galaxy A10 van legalul, de az tényleg annyira legalul van, hogy inkább legyen kicsit többért Galaxy A20e, ami sokkal használhatóbb és méretre is egész kompakt. A Nokiákra általában az jellemző, hogy amikor bemutatják őket, akkor mindenki szívrohamot kap, hogy ennyiért ezt mégis hogyan gondolták, aztán eltelik fél év és bezuhan az ár arra a szintre, ami már nem ciki. Így van ez a Nokia 4.2-vel is, aminek nagyjából 30%-ot esett az ára, ennyiért pedig éppenséggel nem rossz vétel. És még szóba jöhet az LG Q60 is, ami hozzánk tesztre sajnos nem jutott el, de ismerve az elődöt (LG Q6), az LG rendszerét és a specifikációt, papíron az is egy jó ajánlatnak látszik. A Huawei Y7 (2019) is drágán mutatkozott be, de mostanra ez is jó alternatíva az olcsóbb mezőnyben, a 3 GB RAM is mellett szólhat.


Nokia 4.2 [+]

Fentieken kívül persze ha átnyálazunk különböző árlistákat, akkor bőven találunk tavalyi, vagy még régebbi termékeket olcsón, Xiaomi Redmi verziókból Dunát lehet rekeszteni, de az Y-szériás Huawei modellek különböző mutáció is rendre vannak még raktáron, de a frissebbnek tekinthető modellek között a fentiek közül érdemes válogatni, És persze tele van az online piactér egy sereg kínai alternatívával (Cubot, Doogee, Blackview), illetve van egy titkos tippünk, a Lenovo A6 Note ugyanis egy friss termék, ráadásul itthon is forgalmazza hivatalosan a gyártó, ami sok évnyi kihagyás után próbál visszatérni itthon is a mobilpiacra. Az A6 Note pedig egy korrekt ajánlatnak tűnik, olyannyira, hogy be is kértünk egy tesztkészüléket, reméljük, hogy igazolja majd az előzetes várakozásainkat. A másik, hasonlóan érdekes modell a Moto G7 Power lehet, de ennek nincs hivatalos itthoni forgalmazása, általában import ajánlatokkal lehet csak találkozni.

100 ezer forintig

50 és 100 ezer forint között óriási a szórás. Még itt találunk bőven olyan terméket, ami nem éri meg, de általában az a helyzet, hogy ennyi pénzért már nem lesz egy használhatatlan vacak a termék, maximum amiatt lehet csalódott a júzer, hogy adott esetben az általa kifizetett zsetonért szerezhetett volna egy komolyabb tudású gépet is. A lista olcsóbb vonalában a Huawei P Smart vagy ajánlható, amely ennyi pénzért egy nagyon korrekt masina, semmiben nem kiemelkedő ugyan, de nem okoz csalódást.


Huawei P Smart [+]

A Xiaomi a Mi A3-mal nyújt vegytiszta Androiddal szerelt alternatívát, ezzel sincs sok gond, de a közelségszenzor néha szokott idétlenkedni. Az LG a K50-et küldi harcba kedvező áron, ami alig tud többet, mint az olcsóbb Q60, de megér egy pillantást. Ami ennél többet is megér, az a Redmi Note 8T, ez a maga árkategóriájában az egyik legjobb vétel, legalább egy lépcsővel erősebb hardverrel, mint amit mások tudnak kínálni, négy kamerával és korrekt kijelzővel. És itt is meg kell említsük a visszatérő Lenovót, a K10 Plus meglehetősen vonzó ajánlatnak tűnik, de még nem járt a szerkesztőségi tesztasztalunkon, úgyhogy csak feltételezzük az ismert adatokból, hogy nem okoz csalódást.

A Redmi Note 8T
Redmi Note 8T [+]

Kicsit fentebb lépkedve jönnek az idei Samsung modellek, a Galaxy A30 helyett inkább a Galaxy A40 és esetleg a Galaxy A50 lehet alternatíva, a Motorola a One Action képében kínál különleges telefont a hátlapi kamerákra fókuszálva, de ezt sem tudtuk még megnyomkodni. A Honor kínálatában a 20 Lite esetleg szóba kerülhet, de nem lehet panasz a Redmi 8 Próra sem, amely kiemelkedően jól sikerült telefon.


Galaxy A50 [+]

Most már 80 lepedő környékén járunk, itt népszerű a P30 Lite a Huawei műhelyéből, valamint az ezzel nagyjából hasonló Honor 9X is, noha annak a hivatalos forgalmazása még nem kezdődött meg. És itt újabb gyártó rúghat labdába, az ASUS a Zenfone Max Pro M2-vel ugyan nem rengeti meg az ár/teljesítmény arányra fogékony hazai piacot, de az 5000 mAh-s akkumulátora kiemelkedőnek számít. A 100 ezer forintos határ alatt ismét benéz a Lenovo, a K10 Note elég friss cucc, talán érdemes szemügyre venni.

100 ezer forint felett

Sokaknak a 100 ezer forint a lélektani határ, ennél többet nem szeretnének kiadni egy telefonra, ami abból a szempontból érthető, hogy az eddig felsorolt eszközök között is bőven van olyan, ami a felhasználói igények zömét simán lefedi. Viszont van pár olyan technológiai vívmány és tulajdonság, amely a felsőbb kategóriák sajátja, itt már el szokás várni az AMOLED kijelzőt, a tényleg korrekt kamerát és videós képességeket, a valóban késlekedésektől mentes felhasználói felületet és a fejlett adatátviteli technológiákat.


Mi 9 SE [+]

Ebben a mezőnyben is vannak bőven különbségek, hiszen ugyan lehet egy kalap alá venni mindent, ami 100k felett kapható, de sok cég hirdeti a telefonját (vagy legalábbis sugallja róla) úgy, hogy “flagship killer”, vagyis valami olyan tudású motyó, amit csak a legdrágábbak tudnak, mégis olcsóbb. Itt megint a Xiaomival kezdünk, az Mi 9 sorozat összes darabja is épp csak átcsúszik a 100 ezres határ fölé, ezeket is mind ajánlottuk a tesztjük során és ez év végére sem változott. Nem drága az LG G8S ThinQ sem, február óta szépen lezuhant az ára, az sem egy gyenge gép, bár nem éri el az abszolút csúcsmodellek szintjét például kamerában, de ennyiért nem okoz csalódást, ahogyan az LG V40 ThinQ sem, bár az egy kicsit korosabb modell.

Pirossal festették meg a bekapcsológombot Huawei P30 [+]

A Pro utótag nélküli Huawei P30 már a megjelenésekor is jól volt árazva: sokkal kevesebb pénzért alig tudott kevesebbet, ez az árolló továbbra is nyitott, ez teszi érvényes alternatívává a kínai gyártó modelljét még akkor is, ha most a cégbe vetett fogyasztói bizalom az ameraika-kínai csetepaté miatt kissé megcsappant. A OnePlus 7-es sorozata az egyik leginkább kompromisszummentes választás a csúcsmodellek között, de idén már nem volt annyira markánsan olcsó, mint amikor a márka elindult, ennek ellenére továbbra is egy olyan csúcsmodell, ami mindent tud, amit a többiek. Ugyancsak kuriózum felénk az ASUS Zenfone 6, pedig az ASUS végre tényleg csinált egy ütős telefont, aminek az árazását is sikerült eltalálniuk, plusz adott a motorikusan felénk forduló kamera is, ami mindenképp kuriózum — még ha ez azzal is járt, hogy az OIS kimaradt. Érdekes lehet a Xiaomi Mi Note 10 is, amely idén még beesik hivatalos forgalmazással együtt is a boltokba, de ez már nagyon nem a "hűdeolcsó kínai" kategóriája, mondjuk tud is egy-két extrát, például papíron 108 megapixeles felbontású kamerát.


ASUS Zenfone 6 [+]

És akkor ott vannak a szokásos nagyágyúk, a Galaxy S10-es Samsungok (ahol a Galaxy S10e az egyik legjobban eltalált termék), a Huawei a P30 Prót kínálgatja még mindig itthon a paletta tetején, mivel a Mate 30 európai forgalmazása áldozatul esett az amerikai embargós intézkedéseknek. A Honornál a 20-as lehet jó vétel (vagy a nemrég behozott Nova 5T-nek nevezett ikertestvére, amin Huawei logó feszít), az LG pedig év végére be tudta hozni a G8X-et, ami szintén érdekes masina, önmagában is oké, de a másodlagos kijelző miatt különlegesnek is számít.


LG G8X [+]

És ha már különleges(ebb) telefonok, akkor ott van a tollával egyedi Galaxy Note10 (jó drágán), az LG V50 ThinQ 5G-s verziója szintén két kijelzővel, ennek a Huawei állít ellenfelet a Mate 20 X-szel, továbbá ott van az ASUS ROG Phone második kiadása, ami szerintünk az eddigi legjobb gamer okostelefon, illetve a már előrendelhető Samsung Galaxy Fold, ami valószínűleg mindennél drágább termék abban a szobában, ahol a karácsonyfa alá kerül a maga 700 ezer forintos árával. Még a legdurvábban felextrázott iPhone sem kerül ennyibe, az Apple termékek azért nem szerepelnek az ajánlónkban, mert aki ilyet akar, az úgyis ilyet vesz. Aki meg nem, az bőven tud máshonnan válogatni.

Okos kiegészítők

Talán tényleg áttörték a gátat 2019-ben az okosórák (a karperecek pedig már tavaly), tényleg egyre zsüzsgőbb a piac itt is, egyre több komolyan vehető szereplővel. A piaci felmérések szerint az Apple és a Samsung a két legnépszerűbb szereplő, ez abszolút érthető, mindkét cég kiváló órákat csinál, a Samsungnak ráadásul most már többféle szériája is van (Galaxy Watch, Watch Active, Gear Fit 2 Pro), úgyhogy bőven lehet válogatni. De jön fel a Huawei/Honor páros is megint, ezekben a termékekben pedig mind közös, hogy az Android Wear egyiken sincs rajta, mintha a Google teljesen magára hagyta volna ezt a kategóriát.

A Watch GT2 a fémkeretet 3D-s üvegre cserélte, gravírozott feliratokkal a széleken
Huawei Watch GT2 [+]

De ez nem is baj. Az Apple órája Apple telefonokkal remekül együttműködik (másokkal viszont szinte egyáltalán nem), ami annyiban mindenképpen jelez egyfajta felsőbbrendűséget, hogy a többi gyártó viszont mind igyekszik az iOS készülékekkel is kommunikáló órákat piacra dobni, noha egy Samsung okosóra (például a Galaxy Watch Active 2) leginkább egy Samsung telefonnal üzembiztos. De ha nem akarjuk egy középkategóriás telefon árát egy órára kidobni, akkor sem kell kétségbe esni, mert az Amazfit jóvoltából a Xiaomihoz köthető vonal is nagy kínálattal rendelkezik, azok az órák is kifejezetten jónak számítanak.


Watch Active 2 [+]

Persze vannak mások is a piacon, de például a FitBit nálunk leszerepelt, a Fossil-csoporthoz tartozó márkák eléggé ugyanarra a kaptafára vannak felhúzva, a Polar és a Garmin órái pedig elsősorban sporteszközök, másodsorban csak órák. A hibrid vonalon (analóg számlap, digitális kijelző) még mindig a Whitings szállítja a legszebb eszközöket (jó drágán), ha pedig még inkább lentebb megyünk méretben, árban és funkcionalitásban, akkor jöhetnek a karperecek.


Honor Band 5 [+]

Idén nálunk ebben a szegmensben két olyan márka tudott labdába rúgni, amelyek a telefonos vonalon is rendre felbukkannak a jó ajánlatok között. A Xiaomi Mi Band most már a negyedik generációnál tart, ezzel párhuzamosan pedig a Honor Band az 5-ös változatánál tart, amely ugyan drágább, de van benne véroxigén mérés is, amit a konkurensek nem tudnak. A Kínából pár dollárért megrendelhető karpereceket viszont inkább kerüljük (ahogyan a kicsit többért választható, képen nagyon csodásnak tűnő órákat is), ezekről rendre kiderül, hogy valami irgalmatlan tákolmánnyal van dolgunk, magyar nyelvi támogatás… igazából bármiféle támogatás nélkül.


Xiaomi Mi Band 4 [+]

A helyzet az, hogy 2019-ben is volt (van) egy csomó olyan termék a mobilpiacon, ami jól sikerült. Persze van némi átrendeződés (és jövőre is lesz), de egyrészt örömteli, hogy kicsit tisztul a kép és egyre kevesebb noname cucc okozhat kellemetlen perceket, másrészt igazából majdnem minden gyártó tud valamilyen kategóriában legalább egy érvényes választást felmutatni. Az év nagy vesztesei közé tartozik a zsugorodó Sony, a korábban reménykeltő, de abszolút unalomba fulladni látszó Nokia és a nagypolitikai játszmák áldozatává váló Huawei. Továbbra is egyre erősebb a Xiaomi, az ASUS-nál is akadnak biztató jelek, az LG is mintha kezdene újra magára találni. A Samsung és az Apple menetrendszerűen dübörög, de a 2020-as év mindenképp izgalmas lesz, mert ha megkegyelmez Trump legalább a Huawei telefon üzletágának, akkor ott ők iszonyatosan neki fognak feküdni, hogy bizonyítsanak, jónak tűnik a Lenovo és a Motorola év végi termékkínálata, plusz arra számítunk, hogy az Oppo, Vivo, Realme trióból legalább egy cég bejön úgy rendesen Európába is. De mindez már egy másik cikk témája, reméljük, hogy ezzel az anyaggal tudtunk némi támpontot adni vásárlás előtt (vagy megnyugvást a vásárlás után), persze lehetnek kimaradt modellek és lokális akciók miatt kihagyhatatlan vételek, de talán arra mindenképp jó volt ez az összefoglaló, hogy aki eddig egy bizonyos telefonban gondolkodott, az megnézzen egy-két alternatívát és a számára (vagy a megajándékozni kívánó számára) testhez illőbb modell válasszon.

Bog

Azóta történt

Előzmények

  • Karácsonyi telefonajánló 2018

    Hagyományosan december első hetében tekintjük át a kínálatot, ami egyrészt tippeket adhat, ha valaki mobilt ajándékozna, másrészt egyfajta éves körképnek is felfogható.

Hirdetés