Karácsonyi telefonajánló 2017

Közeledik az év vége, piacon van szinte az összes olyan telefon, amit a gyártók erre az esztendőre terveztek, összeszedjük a legjobb ajánlatokat.

Belépő kategória

A legolcsóbb okostelefonok mezőnyében még azért félre lehet nyúlni. Pedig ez egy baromi izgalmas kategória, mert itt nyilván a gyártók ott spórolnak, ahol csak tudnak, kis pénzből kell piacra tenni egy vállalható terméket, ezen pedig még mindig elég sokan elcsúsznak, mert ott vágják meg a büdzsét, ahol a leginkább nem lenne szabad: a hardveren. Ha valahol nagyon-nagyon, szemtelenül jó áron van egy jobban csengő márka modellje a polcon, akkor kezdd azzal, hogy megnézed, hogy mennyi RAM van benne. Ha csak 1 GB, akkor dobd félre és menekülj, ezzel ma már nem lehet értelmezhető felhasználói élményt nyújtani, csak döcögős, szaggató, legjobb esetben is komótos működést. És ezt egyébként nem fogja okvetlenül érezni a vásárló akkor, amikor a kiállított telefon menüjében lapoz kettőt, de biztosak lehetünk benne, hogy elég telepíteni pár közösségi appot, hogy kifingassuk a hardvert.


Nokia 2 - 1 GB RAM [+]

Szóval a minimum beugró ma már legyen 2 GB RAM és főleg ebben a kategóriában egy nyolcmagos processzor. Nem a magok száma határozza meg a sebességet, persze. De 2017-ben az olcsó telefonokba rakott négymagos chipsetek általában évekkel ezelőtti technológiai szinten vannak, a legcsirkébb MediaTek lapkák sem okvetlenül a számítási kapacitás miatt véreznek el, hanem a melléjük tett harmatgyenge GPU okoz agyérgörcsöt. A Qualcommnak is van még egészen nevetséges teljesítményű cucca, a Snapdragon 2-essel kezdődő szériája felett eljárt az idő. Szóval legyen nyolc mag, azzal sem okvetlenül biztosítjuk be magunkat, de 2 GB RAM mellett már ebben a kategóriában hellyel-közzel elég lesz az eredmény, bármilyen is az a chipset. Játszani persze csak grafikailag egyszerűbb alkalmazásokkal akarjunk, noha vannak olyan belépő árszintű modellek, amelyek megugorják a középkategóriás piac elvárásait is.

Alcatel One Touch Pop 3 (5) - 4 GB belső tárhellyel
Alcatel One Touch Pop 3 (5) - 4 GB belső tárhellyel

Szükségünk lesz még tárhelyre, a 16 GB-os belső kapacitás jól hangzik, de ennek a felét simán elfoglalhatja az oprendszer és a beleszórt, sokszor felesleges alkalmazáshalmaz, szóval még felrakunk mi is néhány appot, aztán a gyerek második szülinapját videózzuk éppen, amikor elfogy a tárhely. Megoldás lehet a microSD, de ha két SIM-ünk van, akkor általában a memóriabővítésről le kell mondjunk, vannak persze kivételek, de sajnos ez a jellemző. 8 GB-os kapacitással felszerelt telefont viszont le se vegyünk a polcról.

A kontrasztaránya harmatos, de a maximális fényereje magas
Moto E3: 1 GB RAM, 8 GB tárhely [+]

És akkor vannak az extrák, amelyek ebben a kategóriában viszonylag ritkák. Ha van ujjlenyomat-olvasó, az már nagy dolog, bár tegyük hozzá, hogy egy csomó kínai márkánál a működési hatékonysága finoman szólva is az esetleges szintet hozza. Ha fémházas a készülék, az szintén jó pont lehet, ha az átlagnál combosabb akku van benne, akkor az is előnyt jelent, a kameráktól viszont belépő szinten még mindig nem kell sokat várni, noha ma már alap, hogy autofókusz van hátul, de a szenzorok elég harmatos képességűek, ráadásul a szoftvermérnökök sem erőltetik túl magukat, hogy összekalapáljanak valami ezt hellyel-közzel elfedő algoritmust.


Leagoo S8 - az ujjlenyomat-olvasó 10-ből 3-szor működik [+]

Na, ennyi felvezető után ideje konkrétan is átnyálazni a lehetőségeket, a felső határt 40 ezer forintnál húzzuk meg. A kártyafüggetlen és a szolgáltatói, feltöltőkártyás ajánlatokat vesszük alapul, azzal most talán nem érdemes kalkulálgatunk, hogy a kedves olvasónak pont most jár le a hűségideje és a kedvezményes listából válogathat. Az árak kapcsán a hivatalos, bruttó árakat próbáljuk nézni, nem pedig az aluljárós GSM-kalitkák pult alatti kínálatát, a kínai webshopokra pedig majd külön kitérünk később, tehát:

Ismét eljött hozzánk egy ár/érték bajnok Redmi
A Xiaomi Redmi 4A és 5A majdnem ugyanaz [+]

A piacon levő legolcsóbb okostelefonokat rögtön vessük el, 20 ezer alatt nincs olyan termék, ami 2 GB RAM-ot kapott volna. Az első értelmezhető konfigurációt kínai eszközök nyújtják, még mindig létezik Doogee X5 Pro, pedig az már két éves modell, szóval frissítést már nem kap, technológia szempontjából kissé koros, de ha nagyon nincs rá több keret, akkor ezzel indul a lista. Aztán jön a Homtom HT16 Pro nagyon hasonló képességekkel, de az a helyzet, hogy elég hamar el fogunk jutni az ebben a kategóriában elérhető legjobb ajánlatig, amit a Xiaomi Redmi 4A képvisel, illetve ez már-már múlt idő, mert pont megjött karácsonyra az 5A, ami egyébként tök ugyanaz, csak már friss oprendszer van rajta és MIUI 9-es kezelőfelület. És 30 ezer forintot kérnek érte, ami miatt ebben a kategóriában simán best buy. Legalábbis azoknak, akiknek elég az 5 hüvelykes kijelző. Akiknek pedig nem, azok vegyenek Redmi Note 5A-t, ami csont ugyanez, csak nagyobb. A Xiaomi ezt ügyesen csinálta.


Így villog az Alcatel A5 LED hátlapja

Szóba jöhet a Meizu M5, ami már 5,2 hüvelykes kijelzőt kapott, ez az egyik első Meizu, ami az összes hazai hálózaton vígan kommunikál, csinos, gyors, különösebb hibája nincs. Ettől a ponttól már befutnak az ismertebb márkák is, a tavalyi Samsung Galaxy J3, ami azért nem egy erőgép 1,5 GB RAM-mal és a Speadtrum chipsettel, akkor már inkább egy LG X screen lehet nyerő, amiben legalább van annyi trükk, hogy kapott egy másodlagos kijelzőt. Becsúszott a 40 lepedős árszint alá év végére a Nokia 3 is, vegytiszta Androiddal, jó összeszerelési minőséggel, de nem túl acélos teljesítménnyel, viszont itt azért látni kell, hogy ez cucc 4 hónappal ezelőtt még 53 ezres áron startolt, akkor azt is írtuk, hogy a negyedével olcsóbb kéne legyen. Hát, ez elég hamar összejött, 40-ért már életképes alternatíva. Ugyanezt nyújtja a Huawei Y6 (2017), ami szintén drágán indított, de lecsúszott ebbe a szegmensbe gyorsan. Van még az Alcatelnek is ajánlata, az A5 LED legalább tud valami vicceset a villogó hátlappal és egy fél szinttel erősebb, mint a Nokia, vagy a Huawei, de megszorongatni egyik sem tudja a Xiaomi üdvöskéit ebben a kategóriában.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés