Alkalmazás, hangminőség, üzemidő
Ha iOS-re akarjuk telepíteni az AI Life-ot, akkor az App Store-on keresztül lehet. Androidra viszont a Huawei oldaláról kell beszerezni az APK fájlt, majd telepíteni, vagy az AppGallery alkalmazásbolton keresztül tölthető le a program. A kényelmesnél ez továbbra is kicsit körülményesebb ha nem Huawei márkájú készülékünk van, az pedig riasztó lehet a Huaweit ért szankciók terén kevésbé jártasaknak, hogy a Google Play Protect nem biztonságos alkalmazásként kategorizálja az AI Life-ot telepítéskor. Az app működése szerencsére megbízható, felépítése pedig az elmúlt években nem sokat változott. A főoldalon láthatjuk eszközeinket, az eszközre nyomva megjelennek annak beállításai.
A FreeClip esetén van kéteszközös multipont kapcsolat Bluetooth 5.3-on át, az appban láthatjuk a csatlakoztatott eszközeinket. Beállítható, hogy automatikusan az elérhetőre csatlakozzon a fülhallgató vagy megadhatunk fix eszközt is. Állítólag támogatott az AAC és SBC mellett az LC3 és L2HC hangkódolás is a vezeték nélküli hangátvitelre, de a nagyfelbontású kodekeket se telefonon (Motorola Edge 50 Ultra, Honor Magic V2), se számítógépen nem tudtam bekapcsolni, AAC kapcsolatra volt kizárólag hajlandó a FreeClip. Az alkalmazáson belül nem is enged kodeket váltani a füles, csak Hanghatások néven találunk négy előre programozott EQ profilt.
Hirdetés
Kereshetők még a fülesek, a szokásos sípoló hangot játszik le ilyenkor az eszköz, ha tokon kívül van. Illetve frissíthető a firmware, mi a teszt alatt a HarmonyOS 4.2.0.188-as verzióval használtuk a FreeClipet. A beállítások között kapcsolható a viselésérzékelés, a gesztusok, beállítható alacsonyabb késleltetés is, de a gyakorlatban ez 350 ms körüli értékről 240 ms-ig volt képes javítani, szóval elhanyagolható. Ezek mellett bekapcsolható a magasabb médiahangerő is, aminek következtében még nagyobb lesz a fülhallgató kialakításából adódóan a zajszökés.
Hangminőség tekintetében ha azt mondom, hogy acélos a FreeClip, akkor azt szó szerint értem. A hangzás éles, fémesen cseng, de mellette lapos, kevés a részlet, nincs ereje, se dinamikája. Így a hallgatott zene egydimenziósnak érződik, például a jobb és bal sáv szeparációját technikai szempontból ügyesen megoldja a fülhallgató anélkül, hogy lenne fix jobb és bal füles, de a finomabb részletek nélkül szinte semmi térérzetet nem tud biztosítani. Az LC3-as kodekkel elvileg egyébként képesnek kellene lennie térhatású hangzásra is, de ahogy írtam, AAC volt a legmagasabb kódolás, amit a FreeClip hajlandó volt elfogadni. Kialakításából adódóan hallunk mindent, ami körülöttünk történik, ez pedig akár kiváló választássá is tehetné a FreeClipet például olyanok számára, akik munka közben podcasteket hallgatnak. Az egyelten probléma az, hogy EQ hiányában az előre beállított középtartományt állítólag kiemelő Hangok hatásra állítva is gyenge a beszéd vagy vokál reprodukciója, míg a magas hangok túlreprezentáltak. A mélyek üresen szólnak, basszusról pedig nem igazán beszélhetünk.
Tapasztalatom szerint a beszélgetési hangminőség jelentősen jobb a zeneinél. A FreeClip ügyesen veszi fel viselője beszédének hangját és szűri ki a háttérből a zavaró hangokat. Ugyanakkor amikor a háttérben be kell kapcsolni a zajszűrésnek, jól hallható, ahogy a digitális szűrés megdolgozza a beszédhangot is, kissé fémes csengésűvé téve azt. A probléma a telefonhívásokkal az lehet, hogy ha nem csendes környezetben használjuk a fülest, hanem mondjuk utcán vagy közlekedési eszközön, a kívülről érkező zajok úgy is elnyomják a vonal túloldalán beszélő hangját, hogy állítólag egy külön algoritmus felel annak felerősítéséért.
Üzemidő terén a Huawei által ígért 8 óra reálisnak tűnik, ha zenelejátszáshoz használjuk a fülhallgatót, nálam két óra folyamatos használattal merült 17%-ot. A telefonhívások viszont jelentősen csökkentik az üzemidőt, 4 és 5 óra közti értékre számíthatunk ha headsetként használjuk a FreeClipet.
Kezdjük azzal az összegzést, hogy fejet hajtunk a mérnöki munka előtt, ami ennek a különleges eszköznek a megalkotása mögött rejlik. A különböző szenzorok bevetése, hogy a FreeClip tudja, mikor viselik, mikor melyik van a jobb és a bal fülben, az, hogy egyszerűen csak rá kell csíptetni a fülre és egyáltalán nem invazív a hallójáratra nézve. Viszont ez a one size fits all hozzáállás nem feltétlenül működik, az én fülemen nem maradt meg kényelmesen az eszköz, annak ellenére sem, hogy nagyon könnyű. A dizájn megítélése szubjektív, de ránézésre könnyebben el tudom képzelni a FreeClipet divatmagazin irodájában dolgozó nőkön, mint férfiakon. Ilyen jellegű munkára egyébként jó is lehet a FreeClip, ha hívások lebonyolítása a cél, csak számoljunk azzal, hogy a nyolcórás munkaidő közben tölteni kell majd.
Problémás viszont a hangminőség. A Sony LinkBuds a nyitott kialakítás ellenére kiegyensúlyozottabb, részletesebb, természetesebb hangképet biztosít. A FreeClip vezérlése sem bizonyult tesztünk alatt megbízhatónak, alapszintű feladatokra — lejátszás / szünet — sem. Különleges és érdekes eszköz, de van még rajta mit fejleszteni technikai (hangzás, irányítás) oldalon, addig pedig a 60 és 80 ezer forint közötti ár nem teszi ajánlhatóvá. Aki ennyi pénzért keres nyitott fülhallgatót, annak az említett Sony jobb választás. Akik pedig nem ódzkodnak hallójáratukba dugni valamit, a Jabra Elite 10-et tudjuk a legkényelmesebb TWS-ként ajánlani.
A Huawei Magyarországtól kaptuk kölcsön a FreeClip fülhallgatót két hétre a teszthez.
viragdani01