Huawei Band 6 - vérbűl az oxigént

Kulcsfontosságú adatot mér felárral a remek kijelzőjű Huawei fitnesz karperec.

Egészségkövetés járványhelyzetben

Remélhetőleg a járványhelyzet pozitív fordulatot vesz és nem tartogat további meglepetéseket, ám a világ sokak szerint nem lesz már olyan, mint régen, és az elmúlt hónapokban sokan kényszerültek életvitelük megváltoztatására így vagy úgy. A bezártsághoz sok esetben feles kilók felszedése extra stressz társult, márpedig egyik sem enyhíti a meg nem nevezett betegség tüneteit. Azért a rossz hírek közé néha beesett néhány jó: a szigorú zárás idején kitisztult a nagyvárosok levegője és egycsapásra megnőtt az elektromos hajtású járgányok népszerűsége, ahogy az egészségkövető kütyük is sosem látott figyelmet kaptak.


[+]

Sokan ismerkedtek meg olyan fogalmakkal, mint a véroxigén-telítettség avagy oxigénszaturáció, amely a vérben a hemoglobin oxigénnel való telítettségének mértékét jelöli százalékosan. Ez az érték egészséges szervezet esetében legalább 95%-os, de inkább felette van, és mindenképpen meghaladja a 90%-ot, erre pedig olcsón kaphatók ujjbegyre csíptethető kütyük és csukló fölött operáló órák, több-kevesebb pontossággal. A lényeg: ha ez az érték tartósan és többször megismételt mérések után is alacsony, érdemes az információval megkeresni a háziorvost akkor is, ha nem orvosi pontosságú műszerrel mért az ember, mert az alacsony SpO2 érték egészségügyi kockázatot vetíthet előre.

[+]

Beszélek majd a Huawei Band 6 mobilos és önálló tudáslistájáról, valamint megnyerő kijelzőjéről, ám mégiscsak egészségkövetése most a lényeg, és az oxigénszaturáció félóránkénti rögzítése mellett a folyamatos pulzusszám figyelést is biztosítja. A csukló felett viselt, fotopletizmográfián alapuló megoldások persze nem feltétlen hajszálpontosak, a Watch GT 2 Pro a karomon mindenesetre hónapok óta és következetesen jegyzeteli az oxigénszaturációt, néha, főleg nappali mozgás közben hosszabb időre kihagyva – szerencsére a ketyere nem menti el a kétes sikerű mérést. Az átlagértékek 98% körül állnak meg, kevés komolyabb kilengéssel az egyes mérések esetében, és ehhez viszonyítva a Band 6-os kartárs valamivel pontatlanabb, és talán légiesebb kivitele és könnyebb mozgása miatt az automata vizsgálatok több hézaggal járnak a napi, rendszeres rögzítés során.

[+]

Ám ami fontosabb: az átlagok tekintetében és a sikeres mérések többségében megnyugtatóan következetes eredményeket mutat ez a Huawei kütyü is, hogy bár hellyel-közzel, egy-egy ritka, alacsony értéket félretéve alkalmas legyen potenciális problémák előrejelzésére, és méréseinek nem nagyobb a kilengése a Watchhoz képest 2-3%-nál. Hasonló a helyzet a folyamatos és edzés közbeni pulzusméréssel is: a GT 2 Pro kiegyensúlyozottabb pillanatnyi értékekben, míg a karperec néha 3-5%-kal fölélő, de az átlagok tekintetében a két cucc 1-3%-on belül végez, márpedig a drágábbik variáns Garminok ellen is jól szerepelt. A profiknak persze továbbra is pulzuspánt ajánlott (amit nem lehet Huawei kütyükhöz társítani), amatőr egészségkövetőknek viszont ennyi hibafaktor belefér, cserébe hasznos információkkal gazdagodva.

[+]

Ha pedig már feje tetejére állítottam a tematikát: saját rendszerén belül az alváskövetés szintén következetes és ügyesen találja el az elalvás és a felébredés időpontját, ahogy a lépésszámlálás és a stressz-szint követés is szinkronban van kerek társával összevetve. Az algoritmus munkáját gyorsulásmérő és giroszkóp segíti – iránytű, barométer, EKG vagy GPS viszont nincs, így pedig navigáció vagy pontos útvonalkövetés sem – persze lehet telefonnal együtt futni, és akkor van. Az edzésfajták listája elsőre kurta: van kinti-benti futás, gyaloglás és kerékpározás, elliptikus tréner, medencés úszás (támogatott a sós vizes is 5 ATM védelemmel), ugrókötelezés, evezőgép, általános sporttevékenység és ennyi. Viszont több tucat másik mozgásfajtát könnyedén hozzáadhatunk a listához, bár ettől még, aki teljes értékű sportórára vágyik, még mindig egy drága Garminnal, Suuntóval vagy Polarral jár a legjobban.

Külső, belső, üzemidő

A Huawei Band 6 fekete, zöld, narancssárga és fakó rózsaszín változatokban egyaránt mutatós, 43 x 25,4 x 10,99 milliméteren és 18 grammon pedig nem csak kényelmes és észrevétlen férfi-női karon, stabilan rajtamarad a jófajta csatnak köszönhetően. Az óraváz szemre és kocogtatásra fém, a mélyhűtőteszt és a specifikáció szerint viszont erősített polimer, amihez elöl üveglap társul, a csuklót pedig szilikonpánt veszi körbe – akárhogy is: az összeszerelés hibátlan és a port, vizet remekül kívül tartja.


[+]

A lényeg viszont nem ez, hanem a kézi maximummal kint is remekül látható AMOLED panel, amely a műfajban, 1,47”-en meglepően méretes, 194 x 368 képponton pedig tűéles. A jobb oldali bekapcsoló/menügomb mellett a kütyüt érintésessel és ujjhúzással kezelhetjük fürge reakcióidővel, bonyolult alkalmazások nélkül. Felülről a kapcsolók ugranak le, alulról pedig egy tucat értesítés gördülhet fel magyar ékezetekkel, pár alkalmazásikonnal, de emojik, csoportosítás vagy bármilyen válaszadás lehetősége nélkül. Hívást legfeljebb elutasítani vagy elnémítani tudunk, mikrofon és hangszóró nincs a Bluetooth kihangosításhoz.


[+]

Vízszintesen az időjárás, az alvásadatok, a stressz-szint, a véroxigén-telítettség, napi mozgásadatok és a pulzusszám widgetjei között lapozhatunk, a menüből a jelzett funkciók mellett pedig az edzéseket, a stoppert, az időzítőt, a rezgéses ébresztőt, a kijelzőt felvillantó zseblámpát, a telefonkeresőt, valamint a mobil zenelejátszójának és exponálójának kezelőjét indíthatjuk. A Huawei Band 6 iOS 9.1-es, Android 6.0-s és újabb rendszerű mobilokkal kapcsolódik össze akár Bluetooth 5.0 kapcsolaton, az órát pedig a Huawei Egészség alkalmazással tudjuk beüzemelni, szinkronizálni és vezetékmentesen frissíteni mindkét platformon.


[+]

A jól ismert szoftver főoldala ügyesen fogja egybe a mért és ismert adatokat, a részletes lebontások mellé pedig tippeket, edzéselemzéseket és egyéb hasznos információkat kapunk, a hölgyek igényeire is gondolva. Persze legtöbben mindjárt az óralapok világába ássák bele magukat, ami az enyhén ívelt AMOLED panelt nézegetve nem csoda: jól áll neki nagyon sok darab. Tucatnyi ingyenesen letölthető a Huawei és harmadik fél műhelyéből, ennek sokszorosa pedig fizetős formában, hogy ki-ki megtalálhatja a stílusának és információigényének megfelelőt. Csak animációkra és az óralapról indítható funkciókra, interakcióra ne számítson senki.


[+]

A képernyő megbízhatóan villan fel csuklóemelésre és a bekapcsolás hossza éppúgy állítható, mint a ne zavarj mód időintervalluma vagy a rezgés intenzitása, ami legerősebbre állítva elég az értesítések megérzésére, de nem elég a mélyálomból való felkeltésre, hangjelzés pedig nincs. A Huawei kéthetes üzemidőt ígér vegyes használattal, és bár a véroxigén-telítettség rendszeres mérése jócskán rányomja a bélyegét az efféle kütyü fogyasztására, heti három edzéssel (nyilván GPS nélkül), folyamatos pulzus- és SpO2 követéssel, valamint a képernyő rendszeres felvillantásával tíz nap kijött két egész fürge töltés között, amely a fehér dobozkában mellékelt, aprócska mágneses kapszulával történik, túlvégén USB-A fejjel. Ez megsüvegezendő adat, és tippem szerint bőven kijön a két hét, ha lemondunk az oxigénszaturáció automata méréséről.


[+]

Verdikt

A Huawei Band 6 ügyesen fog össze egy sor alapszintű edzés- és egészségkövető tulajdonságot, és teszi megnyerő öltözetben, 5 ATM védelemmel és áron felül teljesítő AMOLED panellel, a szokásos funkciók mellé manapság esszenciális SpO2 mérést társítva, ha ebben és pulzusmérésben nem is olyan pontos, mint a Watch GT 2 Pro. Ám nagyjából rendben a karperec adatrögzítése, és mivel korrekt a háttérszoftver (csak meglehetősen zárt), egy efféle csuklópánt hasznos kiegészítő, aki nem kíván kisebb vagyont egy okosóráért otthagyni.


[+]

Nyilván nem várunk el GPS-t, mikrofont, hangszórót, zenetárolót, EKG-t vagy vérnyomásmérőt 24 ezer forintért, ez az összeg a fitnesz karperecek között viszont már borsos, és bizony egy Mi Band 5 töredékáron kapható SpO2 mérés nélkül, amit a folytatása szintén olcsóbban hoz el hamarosan. De jó áron van az okosóra/karperec hibrid Watch Fit a Huawei-re visszatérve, és ott már a GPS is adott, így megéri ráfizetni pár ezrest. Mindenesetre a Band 6 is hasznos kiegészítő, amit jelez a halovány plecsni – ám egészségünkért továbbra is nekünk kell megtenni a legtöbbet.

Huawei Band 6

Bone123

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés