HTC Sedna - bálna security

Bevezető, csomagolás

Nem tudom, hogy mi van velem mostanában, lehet, hogy öregszem. Abba már jóideje belenyugodtam, hogy a mobiltelefonok típusjelzéseit közel sem ismerem tökéletesen, egy-egy tesztkészülék átvételekor néha csak kedvesen bólogatok, mivel fogalmam sincs, hogy mit kapok. Arra viszont még nem volt példa, hogy egy PDA típusát ne ismertem volna, erre tessék: közölte velem a SpeedShop, hogy itt a HTC Sedna, vihetem. Én meg csak pislogtam, aztán a pakk átvételekor szerencsére jött a felismerés: ez a Sirius.

Megjelenéséig ugyanis ezen a néven futott a P6500, a dobozra valamiért mégis Sedna került. Némi következetesség azért van a dologban, a Sirius ugyanis az úgynevezett kutyacsillag, másképp szólva a Nagy kutya csillagképp fő csillaga, mely négyszer fényesebb egy átlagos elsőrendű csillagnál. A Sedna szintén csillagászati fogalom, jelenlegi ismereteink szerint ez naprendszerünk legtávolabbi objektuma. Úgy mellesleg a belső Oort-felhő tagja, melyet tudósaink a mai napig nem tudtak megfigyelni, létezéséről csak a folyamatosan napközelbe kerülő üstökösök tanúskodtak. Ez olyan érdekes, hogy be is rakok a cikkbe egy képet róla.


Az igazi Sedna

A névváltás ezen információk ismeretében nem volt logikátlan, ugyanis a P6500 koncepcióját tekintve legalább olyan távol van a HTC többi tagjától, mint a Sedna a Földtől. A Siriust pedig inkább valami multimédiás gépnek kellett volna meghagyni, egy ilyen benga féltéglára ugyanis nem a "ragyogó" a legtalálóbb jelző. A csomagolás a szokásos, az igényes, mágnesesen záródó doboz szinkronkábelt, hálózati töltőt, sztereó headsetet, textil tokot, tartalék ceruzát és kijelzővédő fóliát rejt.

Külső

Első ránézésre a Sedna valami ipari cuccnak néz ki. Elképesztően nagy, 220 grammot nyom, mérete 137,4 x 72,9 x 20,5 mm, ingzsebben nem fogjuk hordani, az fix. A dizájn finoman szólva is érdekes, leírhatatlan formavilág, nagy méretű, szokatlan elrendezésű gombok. Az anyaghasználat sem az átlagos felhasználók igényeinek akar megfelelni, mivel a kemény, műanyag borítás nagyon masszív, a kijelző pedig szintén ellenállóbb, mint azt megszokhattuk - ez persze valószínűleg a mezei júzereknek sem válik kárára, sőt.

Az előlap tetején, a HTC logó alatt találjuk a telefonhangszórót, mellette mindkét oldalon egy-egy gyorsindító gomb helyezkedik el. Középen láthatjuk a 3,5 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles érintőkijelzőt. A minőségével alapvetően nincs gond, a mérettel nagyon is ki tudunk egyezni, manapság ez már ultra-nagynak számít. Személyes véleményem azonban az, hogy ekkora átlóhoz már dukálna a VGA felbontás, főleg ha megnézzük a konkurencia kínálatát, hiszen az E-TEN szinte minden gépébe 480 x 640-es panelt pakol. Lejjebb hat gomb érdekes elrendezésben, középen öt irányú d-pad, alatta ujjlenyomat-olvasó.

A hátlapon látszik, hogy a tervezők megpróbáltak némi dizájnt vinni bele, de az összhatás körülbelül olyan lett, mint mikor egy orosz favágó beöltözik balerinának - szóval nem igazán találták el. A legszembetűnőbb rész a kamera és minden ahhoz tartozó dolog, méretes objektív, segédfény, a kamera tulajdonságait taglaló felirat, a hátlap levételéhez szükséges csúszka szintén nem kicsi lakat-ikonokkal, GPS felirat, mely a külső antenna csatlakozóját rejti. Az alsó fertályra is jutott egy gumitömítés, alatta egy funkció nélküli műanyag rácsot találunk, a kézikönyv nem tesz róla említést. Tervezési hiba?

Felül egy kemény fedlappal takart SD-foglalattal pacsizhatunk, meg is érdemel pár kedves szót, mert az biztos, hogy nem hagyja el dédelgetett memóriakártyánkat. Jobboldalra is jutott egy ugyanilyen slot, fölötte találjuk a bekapcsoló és a Communication Manager gombokat, alatta a kamera exponálója lakik. Érdekes, hogy mindegyikkel vissza lehet hozni a gépet készenléti állapotból, gyanítom, hogy ez bug, nem pedig fícsör.

Alulra került a stylus silója, maga a cerka egy méretes, nem teleszkópos példány, kényelmesen használható. Szintén ezen az oldalon kapott helyet a szabványos miniUSB csatlakozóval kompatiblis HTC ExtUSB port, a mikrofon, valamint a reset-nyílás. Balra csak a csuklópánt rögzítési helye, az OK gomb, valamint a jog-dial került.

Belső, operációs rendszer, ujjlenyomat-olvasó

A masinán Windows Mobile 6 Professional operációs rendszer fut, lévén ez egy telefonos féltégla, az ezzel kapcsolatos élményekről azonban kicsit később. A processzor egy 400 MHz-es Qualcomm MSM7200, a RAM/ROM duó 2 x 128 MB-os, utóbbi azonban kiegészül egy 1 GB-os NAND flash tárhellyel, melyet a gép memóriakártyaként lát - a két SD foglalatba kártyát helyezve három, azaz három plusz meghajtó jelenik meg a rendszerben, ilyet sem láttam még. Programok futtatására alapből 76 MB áll rendelkezésre, adattárolásra pedig 110 + 971 MB jut (előbbi a ROM, utóbbi a flash memória). Szintetikus sebességmérő programunk ezúttal is Anton Tomow Pocket PC Markja, íme az eredmények:

Pocket PC Mark v1.03
Dhrystone Benchmark (CPU) 135,27 MIPS
Whetstone Benchmark (CPU) 5,52 MWIPS
Memory Benchmark 473,03 points
File system Benchmark 62,13 points
Graphics Benchmark 137,66 points

A pontszámok az elvárásoknak megfelelően alakultak, kiegyensúlyozottak. A gép sebességével használat közben sincs gond, a görgetés gyors, a programok megnyitására sem kell az indokoltnál több időt várnunk.


A funkció nélküli műanyag rács

Mint említettem, az X6500-ban találunk ujjlenyomat-olvasót. Ez kizárólag adatvédelmi funkciókat lát el, programok gyorsindítására nem használható. Ha beállítjuk, készenléti állapotból csak ujjlenyomatunkkal tudjuk visszahozni a gépet. Több ujjunkat is használhatjuk ehhez, az olvasó számomra meglepően jó aránnyal ismerte fel az érintésem, ha számszerűsítenem kéne, 95 százalékot mondanék. Ezen kívül fájlokat is titkosíthatunk ezen metódus használatával. A gépbe elvileg beépítettek lopásvédelmet is, ha egy tolvaj elemelné a masinánkat, elég küldenünk egy SMS-t, majd a gépben beindul az önmegsemmisítő mechanizmus, a megfelelő méretű detonációról 5 gramm C4 plasztik gondoskodik. Na jó nem, csak az adatok törlődnek a gépről, legalábbis elvileg, én ezt a funkciót sajnos nem tudtam kipróbálni.


Az olvasó csak a spenótba mártott ujjakat ismeri fel

Szoftverek, telefonálás, adatkommunikáció

A gépre a "TouchFLO-s" Today téma került, mely nem csak látványos, de jól is használható. A képernyőn öt virtuális gomb sorakozik, ezek funkcióit állandó olvasóink minden bizonnyal álmukból felkeltve is tudják, de a teljesség kedvéért röviden most is felsorolom. Az első, házikós ikont tekinthetjük fő képernyőnek, itt láthajtuk az időt és az elmulasztott eseményeket. A második egy gyorstárcsázó felület, a napocskás egy időjárás előrejelző plug-in, a negyedikről programokat indíthatunk el egy gombnyomással, az utolsón pedig a telefon profiljait váltogathatjuk.

A többi TouchFLO-s fícsör nem került rá a masinára. Nincs forgatható kocka, se görgetőrutin, a nagyítható Start menü is kimaradt, a tálca ikonjai pedig normál méretűek, érintésre nem nőnek meg. A feladatkezelő azért szerencsére nem maradt le, az X gomb tehát valóban bezárja az épp futó programokat, nem csak lekicsinyíti őket.

Extra programokból a szokásos választékunk van. A Communication Manager az egységes dizájnt követi, jól használható. A menüben találjuk az Adobe Readert, a NAND flash memóriát formázó alkalmazást, valamint a Zip nevű csomagolót. Az új Office alkalmazás, a OneNote Mobile nem került rá a gépre.

A telefonálással kapcsolatos szoftverek mind gyáriak. Az üzenetkezelésért ebből adódóan az Outlook felel, támogatja az MMS-eket és e-mail klienst is tartalmaz. A névjegyzékbe a szabad memória erejéig írogathatunk, minek következtében gyakorlatilag végtelen sok bejegyzést tárolhatunk, extra mezőkből sincs hiány.

Telefonálás közben nem volt problémám, már ha figyelmen kívül hagytam, hogy egy féltéglát tartok a fülemhez. A GSM-modul négynormás, adatátvitelre 3,6 Mbps-os HSDPA-t is használhatunk, lefedettség hiányában pedig ott a UMTS, az EDGE vagy a GPRS. Videótelefonáláskor előlapi kamera híján beszélgetőpartnerünk nem lát minket. A WiFi 802.11b/g kompatibils, a sztereó profilt is támogató Bluetooth verziószáma 2.0, az ExtUSB csatlakozó viszont csak a miniUSB 1.1 szabvánnyal kompatibilis.

Multimédia

A kamera 3 megapixeles, autofókuszos, gyenge fényviszonyok között a fotózást LED-es mobilfény segíti. A legnagyobb elérhető felbontás állóképeknél 2048 x 1536, videóknál pedig 320 x 240 pixel, utóbbikat a masina MPEG4 vagy H.263 formátumba tudja rögzíteni. A képminőség hagy némi kívánnivalót maga után, az elkészült fotók elég "digitálisak", a zajszűrés erőteljes, de nem olyan "olajfestményes", mint sok Sony Ericsson mobiltelefonnál. Beállítási lehetőségekből egész sok van, állíthatunk a fénymérésen (spot/átlagoló), a JPEG-tömörítés mértékén (4 lépcső), a fehéregyensúlyon. Lehetőségünk van expozíció-korrekcióra is, a tartomány +/-2 FÉ 1/2-es lépésekben. Szükség esetén használhatunk önkioldót, a képeket pedig feldobhatjuk keretekkel.

Maga a fotózás nem volt zökkenőmentes, a szoftver hibásnak tűnt. A Sedna a képeket alapból az 1 GB-os tárhelyre kívánta menteni, maga a folyamat több másodpercig eltartott, ami nem is csoda, hiszen némelyik fotó több mint 1 MB-os. A gond viszont az, hogy a mentés során a gép sokszor (mondjuk az esetek felében) lefagyott, nem is kicsit, csak a soft-reset segített rajta. A fókuszálás gyors, de elég érdekes, ugyanis ha mentés közben megnyomtam az exponálógombot, a kép sikeres elmentése után a masina egyből fotózott, holott akár 5 másodperc is eltelt a gombnyomás óta. Az EXIF-információk sincsenek rendben, a záridő ugyanis minden felvételnél 1/2 sec, legalábbis az említett adatmező szerint.

Zenéinket a már szintén ismert Audio Manager tudja lejátszani, mely egy sokkal jobb szoftver, mint a gyári Media Player, de funkciók szempontjából szintén nem teljes, hiányzik belőle a hangszínszabályzó és a mélyhang-kiemelés. A számok között előadó/album/stílus/zeneszerző szerint szűrhetünk, használhatunk lejátszási listákat, a számokat pedig beállíthatjuk csengőhangnak, ehhez akár meg is vághatjuk őket, ha szükséges. A gyári füles közepes minőségű, a kihangosító viszont nem mindennapi. Mivel szeretek díjakat kiosztani, megragadnám az alkalmat, hogy a Sednának ítéljem a Minden idők leggyengébb hangszórója díjat. A hangminősége olyan szinten botrányos, hogy azt képtelenség leírni, egy átlagos kvarcjáték pittyegőjével lehet egy szinten, bár erre nem tenném a nyakam.

GPS, akkumulátor, összegzés

A Sedna tartalmaz integrált GPS vevőt is, NMEA 0183-as típusú, használatával semmi problémám nem volt, ezért nem is ragoznám túl.

Az akkumulátor kapacitása 1500 mAh. Normál használat mellett 2 napig tudta életben tartani a kisbálnát.

Összegzés: ha szemet hunyunk a hibák felett, kijelenthetjük, hogy a Sedna egy jól használható masina. Az ujjlenyomat-olvasó és a GSM hálózaton keresztül működő adattörlő mechanizmusok miatt biztonságban tudhatjuk személyes adatainkat, az ellenálló készülékház miatt pedig magát a gépet sem kell féltenünk. A dupla SD-foglalat is örvendetes, adatkommunikációs téren sincs gond a masinával, telefonálni viszont érzésem szerint kicsit gáz vele így 2008-ban, 15 éve még nem lett volna feltűnő, de most... Ráadásul ott vannak a szoftveres bugok és a bruttó 225.000 forintos kiskereskedelmi ár. Az ötlet tetszett, ajánlani csak azoknak ajánlom, akik nem sajnálnak plusz pénzt kiadni adataik még nagyobb biztonságáért. Az elgondolás tehát jó, a kivitelezés viszont még nem az igazi - mostanában egyre több HTC-ről kell ezt írnom.

HTC Sedna

Bocha

A tesztkészüléket a www.speedshop.hu biztosította, köszönjük. Vásárláshoz kérem kattintson ide.

Specifikáció

HTC Sedna (P6500)
Technológia GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 MHz
UMTS, HSDPA
Operációs rendszer Windows Mobile 6 Professional
Méret 137,4 x 72,9 x 20,5 mm
Tömeg 220 gramm
Processzor 400 MHz-es Qualcomm MSM7200
ROM/RAM 120 / 128 MB (110 / 76 MB szabadon felhasználható)
1 GB NAND flash (971 MB szabadon felhasználható)
Kijelző 3,5 hüvelyk átlójú, 240 x 320 pixeles felbontású, 16 bites színmélységű érintőkijelző
Bővíthetőség 2 darab SD foglalat (SDHC-kompatibilisek)
WiFi 802.11b/g kompatibilis
Infra / Bluetooth van / 2.0 (A2DP is)
GPS vevő van (NMEA 0183)
Audio HTC ExtUSB kimenet, mikrofon, monó hangszóró
Fényképező 3 megapixeles, autofókuszos, segédfény
Akkumulátor 1500 mAh-s cserélhető Li-Ion
Egyéb Ujjlenyomat-olvasó, GSM hálózaton keresztül törölhető adatok
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés