HTC Flyer: saját tollal ékeskedik

Bevezető, tartozékok

A HTC is belép a táblagép-bizniszbe. Ezzel a ténnyel először az idén februárban megrendezett Mobile World Congress alkalmával szembesülhettünk, amikor is a kiemelkedő minőségű telefonjairól ismert cég bemutatta a Flyert, ami a tajvaniak első ilyen jellegű próbálkozása. Legalábbis az android rendszerrel, hiszen kísérleteztek már hasonlóval, az erőfeszítéseik anno a Windows Mobile 6.0 és Vista alapokra fektetett Shiftben csúcsosodtak ki.

HTC Flyer
[+]

Bár a Flyer egy android rendszerrel szerelt táblagép, a masina rengeteg ponton eltér a manapság oly' divatos, Honeycombtól és kétmagos Tegra2-től hangos tabletdömping szereplőitől. Tesztalanyunk egy 1,5 GHz-es, egymagos processzorral operál, operációs rendszerként pedig a telefonokra készült Gingerbreadet választották, amelyet kiegészítettek a HTC védjegyének számító Sense felülettel. Ráadásul egy Magic pen névre hallgató stylust is kapunk, amely a képernyő telefirkálására szolgál.

HTC Flyer
[+]

A Speedshoptól kapot táblagép egy nagy fehér dobozban érkezett, amely le sem tagadhatná HTC-s mivoltát: a kartonból készült pakk egy az egyben úgy néz ki, mintha a tajvani gyártó egy telefonját rejtené, csak éppen jóval nagyobb azoknál. A tartozékok mennyisége viszont nem feltétlenül indokolja a jókora dimenzióbeli ugrást: kapunk egy speciális USB kábelt, egy hálózati töltőt, egy fehér tokot és egy sztereó headsetet. A füles nem egy jól sikerült darab, a dinamikatartomány és a kényelmi faktor alacsony, cserébe komoly hangerővel rendelkezik; kérdés, ez valakit kárpótol-e. Persze a már említett varázscerka is ott figyel a dobozban, a használatához szükséges ceruzaelem mellett.

Külső

A HTC igen sok energiát ölt abba, hogy a Flyer nagymértékben eltérjen a mai táblagép-kínálat versenyzőitől. Először is szakítottak az eddig néhány kivételtől eltekintve nagyjából szabványnak tekinthető fekete színű borítástól, ráadásul a plasztikot is lecserélték, így tesztalanyunk ezüstös alumíniumköntösben pompázik. A készülék tömege 420 gramm, amely a táblagépek között átlagosnak számít, a szintén 7 hüvelykes Samsung Galaxy Tab 380 grammot, a BlackBerry PlayBook pedig 425 grammot nyom. Nem egy nehéz gép, egy kézzel is erőlködés nélkül lehet tartani, a lekerekített formaterv miatt könnyű rajta fogást találni, így a másik kezünkkel kényelmesen kezelni tudjuk a készüléket.

HTC Flyer
[+]

Az előlap legnagyobb részét természetesen a 7 hüvelykes képátlójú kijelző foglalja el, amely felett egy HTC logotípia olvasható, jobb oldalt középen pedig az 1,3 megapixeles másodlagos kamera található. A kijelző 1024 x 600 képpontos felbontású, 16 millió színárnyalatot tud megjeleníteni, az érintéseket pedig kapacitív technológiával érzékeli. Az eddigi tablet-felhozatalból a Flyer képernyője az egyik legjobb: a színek élénkek, a betekintési szög pedig igen korrekt, a táblagépek gyermekbetegségét, nevezetesen az erősen tükröződő felületű panelt viszont a HTC masinája is elkapta, napfényben nehezen látható a kép. A kijelző alatt és a bal oldalon négy-négy darab, szintén kapacitív érintésérzékelő technológiával felvértezett gomb található, közülük mindig az aktuális orientációnak megfelelőek lesznek aktívak.

HTC Flyer
[+]

Mint már említettem, a HTC dizájnerei szembementek a mai tabletpiacon tapasztalható, kizárólag feketében gondolkodó trendeknek, a Flyer hátlapja ugyanis a fehér műanyag és az ezüstszínű alumínium ízléses ötvözete. A felső plasztiklapkában kapott helyet az 5 megapixeles elsődleges fényképező, valamint ő rejti a SIM- és microSD-foglalatot is. Utóbbi esetén működik a hot swap, azaz a memóriakártya cseréje esetén nem kell újraindítanunk a masinát. Az alsó műanyagdarabnak a formaterv feldobásán kívül nem sok szerepe van, ráadásul nem kimondottan a jó iparosmunkáról tesz tanúbizonyságot, a lapka ugyanis rosszul illeszkedik, már nagyon kevés erőt kifejtve is felfeszíthető, nem úgy, mint a foglalatokat rejtő társa. A panel legnagyobb részét pedig egy ezüst színű fém lapka foglalja el, melyet egy HTC és egy With HTC Sense felirat díszít, valamint itt találhatjuk a sztereó hangszórópárt is. A HTC valahogy mintha hadilábon állna a hangkeltő berendezésekkel, a mellékelt füleshez hasonlóan ugyanis a külső hangszóró sem muzsikál szépen; hiába mondja a marketingszöveg, hogy SRS WOW HD surround sound, meg impressive audio through the dual speakers, ezek csak szavak, amelyekhez sajnos nem nő fel a masina. Persze egy táblagéptől senki nem is várja a tökéletes hangzást, de azért láttunk már jó megoldásokat, elég ha a jelenlegi favoritokat, a Galaxy Tab 10.1V-t és a BlackBerry PlayBookot említem. Ettől függetlenül az SRS WOW bekapcsolása nagyon fel tudja dobni a hangzást egy megfelelő minőségű fejhallgatóra vagy hangfalszettre kötve; nagy kár, hogy a A2DP esetén nem alkalmazhatjuk.

HTC Flyer
[+]

Az oldalsó interfészek és gombok esetén is kapunk pár extrát. Felül jobbra található a 3,5 milliméteres kimenet, valamint a ki- és bekapcsoló, valamint a képernyő lezárására és feloldására szolgáló billentyű, amely mellett egy aprócska LED is helyet kapott. A hangerőszabályzó billentyűk a jobb oldalra kerültek, ugyanitt még két mikrofont is találhatunk, alul pedig egy, a szokásostól eltérő kialakítású MHL port figyel. Ez egy multifunkciós aljzat, amelyen keresztül tölthetjük és számítógépre köthetjük a masinát, valamint HDMI kivezérlésre is alkalmas.

Hirdetés

Hardver, operációs rendszer, felület

A HTC a specifikációkat tekintve sem követi a mai, kétmagos processzorokkal zsúfolt trendeket, a gép lelke ugyanis egy 1,5 GHz-es Qualcomm MSM8255, a grafikus számításokat pedig egy Adreno 205 GPU végzi. Ezek mellett pedig 1 GB RAM és 16 gb belső tárhely található a fedélzeten, utóbbit bármikor kibővíthetjük egy microSD kártya segítségével.

HTC Flyer HTC Flyer

A táblagépen az Android rendszer 2.3.3-as változata fut, amely a legújabb, telefonokra szánt variáns. A tajvani gyártó természetesen le is cserélte a felhasználói felületet a saját megoldására, amely a Sense 2.1 for tablet névre hallgat. Szolgáltatások és funkcionalitás szempontjából nem sok eltérés van a telefonokra szánt Sense 2.1 és a táblagépes verzió között, a minialkalmazás-kínálat például egy az egyben megegyezik. Néhol azért megvariálták a felületet, például a készenléti képernyőt immár fektetett orientációban (azaz landscape módban) is bámulhatjuk, az oldalak közötti lapozás pedig 3D-s hatást keltő animációt kapott. A státuszbár is átesett egy kis ráncfelvarráson, immár a legutolsó tíz megnyitott alkalmazást is listázza a beállítások és értesítések mellett. A képernyő feloldása is megváltozott, kipakolhatunk négy parancsikont a lock screenre, amelyeket akár innen is elindíthatunk. Bár a HTC által szállított alkalmazások képességei nagyjából változatlanok maradtak, a felületet sok helyen újratervezték, az e-mail kliens, a naptár és a galéria például a Honeycombon tapasztalhatóhoz hasonló két oszlopos felépítést kapott. A felhasználói felületet egyébként a Sense 2.1-gyel szerelt telefonokhoz hasonlóan rengeteg módon testre szabhatjuk, ezen a téren nincsen eltérés a mobilokhoz képest.

A sebesség megfelelő, az 1,5 GHz-es processzor hatékonyan teszi a dolgát. Az alkalmazások gyorsan indulnak el, a kétpontos nagyítás képek és weboldalak esetén is roppant gyors, a készenléti képernyő pörgetése is folyamatos, bár utóbbi néha be tud ragadni. Persze azért a Flyert is meg lehet akasztani, ehhez nem is kell messzire mennünk: az alkalmazások menü görgetése gyakran darabos, ugyanúgy, mint a képernyő feloldása. Benchmark programokat is futtattunk, a Quadrant Standard Edition nevű programban 1853 pontot, a SmartBench 2011-ben pedig 1423/2315 pontot ért el a Flyer.

Beépített szoftverek

A HTC jó szokásához híven rengeteg extra alkalmazással lát el minket, melyek szinte az összes alap androidos programot lecserélik és további funkciókkal egészítik ki a rendszert; szaladjunk is végig rajtuk! A Car Panel egy autós navigálásra használható felületet jelenít meg, a Dock Mode pedig egy, az időjárásra, a naptárra és az értesítésekre fókuszáló felülettel örvendezteti meg a felhasználót. Ezen két program érdekessége, hogy nem léphetünk ki belőlük a vissza vagy a főképernyő gomb tapicskolásával, hanem egy dedikált bezáró billentyűt kaptak; ez az autós mód esetén egy nagyon hasznos dolog, a dokkoló esetén inkább indokolatlan. A FrindStream a Facebook, Twitter és Flickr fiókjaink tartalmát jeleníti meg egy fedél alatt, a HTC Hub és a HTC Likes pedig új tartalmak beszerzésére szolgál, érdekes módon azonban nem indulnak el SIM kártya nélkül.

HTC Flyer HTC Flyer

Kapunk még egy Office-klienst a Polaris Office személyében, a .pdf kiterjesztésű dokumentumokat pedig a Foxit Reader segítségével nyithatjuk meg. A Press Reader segítségével újságokat olvashatunk és vásárolhatunk elektronikus formátumban, a News és a News and weather pedig hírek megjelenítésére szolgálnak, utóbbi ezt egy időjárás-jelentéssel is megfejeli. A Locations POI-k közötti navigálásra használható, a Stocks egy Yahoo! Finance alapú tőzsdeszoftver, a Connected Media nevű alkalmazással pedig DLNA-n keresztüli fájlátvitelt valósíthatunk meg. A Watch nevű alkalmazás pedig a HTC saját videókölcsönzőjét takarja, amely egyelőre még nem startolt el, így csak előzeteseket bámulhatunk a táblagépen. A rajt a Sensation nevű telefon megjelenéséhez lesz majd köthető, arról pedig nincsen információ, hogy kis hazánkban is igénybe vehetjük-e majd a szolgáltatást.

HTC Flyer HTC Flyer

A Task Manager egy igen hasznos alkalmazás, amely az aktuálisan futó alkalmazások memóriaéhségének monitorozására szolgál. A részletes nézetben a programok további tulajdonságait is megtudhatjuk, és persze le is állíthatjuk őket. A táblagép internet-megosztásra is alkalmas, ezt a WiFi hotspot nevű programmal tehetjük meg, amely egyszerre maximum nyolc partner számára képes szórni a netet. Érdemes megemlíteni, hogy a táblagépre elérhető a HTC internetes szolgáltatása, a sense.com is, azonban fura módon egyszerre csak egy készüléket regisztrálhatunk be ide. Ergo egy erre alkalmas HTC telefon mellett el kell döntenünk, hogy a mobilunkkal vagy a tabletünkkel használjuk ki a tajvani gyártó szolgáltatásait.

Multimédia, internet

A Flyerben két kamera is található: elöl egy 1,3 megapixeles, elsősorban videóchatre használatos fényképező csücsül, a hátlapon pedig egy 5 megapixeles, autofókuszos darabbal futhat össze az ember. Utóbbi maximális felbontása 2592 x 1520 pixel, a videók esetében ez 720p-re, azaz 1280 x 720 képpontos felbontásra módosul, a tesztfelvételért katt ide. A kameraszoftverben birizgálhatjuk az expozíció-korrekciót, a kontrasztot, a képek élességét és a fehéregyensúlyt, valamint effekteket húzhatunk a fotókra.

HTC Flyer

Bár a HTC készülékeivel lőtt képek minősége hírhedten rossz, a Flyer az igen alacsonyra állított mércét sem képes átugrani. A kromatikus aberráció jelenléte és a dinamikatartomány hiánya sem kellemes, a legrosszabb az egészben a zajszűrés mértéke. Valaki túl magasra csavarta az algoritmus hatásfokát, így a képeink irdatlanul elmosódott, olajfestmény-szerű hatást keltenek, olyannyira, hogy a fotókat maga Jan van Eyck, az olajfestészet egyik nagymestere is megirigyelte volna. Az éjszakai fotózás kedvelőinek rossz hír lehet, hogy vakut nem kapunk a kamera mellé.

HTC Flyer HTC Flyer

Zenék lejátszására a Sense-szel szerelt telefonokon már megszokott alkalmazást kapjuk, amely egy igen korrekt kis program, listakezeléssel és hangszínszabályozóval felvértezve. A fő különbség a táblagépekre szánt verzió és a mobilos szoftver között, hogy előbbi felhasználói felülete két oszlopra oszlik, ha fektetett módban üvöltetjük a zenéket, így egy könnyebben átlátható, a nagyobb felületet jobban kihasználó nézetet kapunk. A videólejátszóban egy kicsit csalódtam, bár az .avi kiterjesztésű fájlokat csont nélkül viszi, a 720p és 1080p felbontású tesztvideókat nem ette meg, az .mp4 felvételeket még kilistázta, az .mkv videókat pedig fel sem ismerte a lejátszó.

HTC Flyer HTC Flyer

Internetezésre a beépített böngészőt használhatjuk, ami a Sense-ből ismerős alkalmazás felturbózott változata. Kapunk HTML5 és Flash támogatást (a beágyazott videók lejátszása meg sem kottyant a masinának), valamint egy felső, vízszintesen görgethető sávot, amely a megnyitott oldalakat listázza. Teszteket is futtattunk, a HTML5 képességeket vizsgáló html5test.com 192+1 ponttal jutalmazott minket, az acid3 próbán pedig 93 pontot ért el a Flyer. Az e-mail kliens felületét is átszabták, a program a táblagépeken lassan szabvánnyá váló két oszlopos felépítéssel operál, ez sokat javít a használhatóságon. Sajnos a Gmail kliens felületét nem variálták át a tajvaniak, így a szoftver egy kicsit kilóg a sorból, mintha nem igazán illene be a rendszer összképébe.

Magic Pen

A tajvani cégnek nem volt elég, hogy a Sense felülettel igen markánsan elkülönítették a táblagépüket a tavaszi Honeycomb-dömping versenyzőitől, egy kissé szokatlan (bár régről, még a rezisztív időkből ismerős) kiegészítő használatához is folyamodtak. Egy stylusról van szó, azaz egy tollszerű valamiről, amelyet a HTC-nél egyszerűen csak Magic pennek, azaz varázstollnak neveznek. Azért túl sok mágia nincsen a dolog mögött, egy mezei AAAA ceruzaelemmel működik az írásra, kiemelésre és rajzolgatásra használható eszköz. Érdekesség, hogy míg az európai vásárlók ingyen és bérmentve megkapják a varázslattal átitatott pennát, a tengerentúli Flyer-tulajoknak 80 dollárt kell kicsengetniük az íróeszközért.

HTC Flyer HTC Flyer

Ha a toll csúcsát a kijelző közelébe visszük (nem is kell megérinteni, elég pár milliméterre tartani a felülettől), a gép automatikusan lekapcsolja a kapacitív érintések érzékeléséért felelős szenzort, innentől a toll az úr. A rajta lévő két gombbal rajzolhatunk, illetve radírozhatunk, a folyamat teljesen akadásmentes, és tényleg úgy van, mint a szlogen mondja, azaz ott firkálunk, ahol csak szeretnénk. A kijelző alatt található kapacitív gombsor jobb szélső elemét megérintve (ő is csak szigorúan a varázscerkára reagál) előugrik a rajzolási beállításokat tartalmazó menü. Itt hét toll- és ecsettípus, nyolc szín és öt méret közül választhatjuk ki a nekünk megfelelőt, valamint visszavonásra és a procedúra újra végrehajtására is van lehetőség, azaz undo és redo funckiókat is kapunk.

HTC Flyer

A rajzolgatás befejezésekor a készült művet elmenthetjük, megoszthatjuk, illetve ki is nyomtathatjuk egy erre alkalmas printerrel. A képek a Notes alkalmazásba kerülnek, amellyel, mint a neve is mutatja, jegyzeteket készíthetünk, ehhez szükséges egy Evernote fiók. Az így készített jegyzeteket hangokkal és képekkel egészíthetjük ki, ráadásul bárhonnan elérhetjük őket, csak egy megfelelő kliens szükséges hozzá.

Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés

A készülék adatkommunikációs képességei hozzák a csúcsgépektől elvárható szintet. Kapunk egy négysávos GSM modult (850/900/1800/1900 MHz) és egy kétsávos UMTS-chipet (900/2100 MHz), Bluetooth 3.0-t, aGPS-t, WiFi-t (802.1b/g/n), DLNA-t, valamint HSPA+ kapcsolatot; utóbbi maximum 14,4 MBps letöltési és 5,76 MBps feltöltési sebességgel kecsegtet. A szenzorok terén pedig egy giroszenzor, egy fényérzékelő és egy digitális iránytű teszi a dolgát.

HTC Flyer HTC Flyer

A táblagép egy 4000 mAh-s akkumulátorból nyeri az energiát, amellyel a hivatalos adatok szerint 4 óra filmezést vagy maximum 1470 órányi készenlétet bír a masina. Erősebb használat mellett simán kibírta a nap végéig, ez pár óra internetezést, zenehallgatást és rajzolgatást, valamint folyamatos szinkronizálást jelentett; este viszont már ellentmondást nem tűrő módon enni követelt a gép. Nem rossz, de bőven alulmarad a 6-7000 mAh-s akkumulátorral szerelt gépek között.

HTC Flyer HTC Flyer

Értékelés: HTC Flyer
Külső
Ergonómia 9 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 8 pont
Kijelző mérete, minősége 9 pont
Belső
Kezelhetőség 9 pont
Sebesség 8 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 10 pont
Alapfunkciók
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 10 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 6 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

Szerintem a cikkből is kiderül, hogy a Flyer egy kellemes táblagép, amely tud újat mutatni a Honeycombos gépek között. Az alumínium hátlap telitalálat, a képernyő szintén nagyon jó minőségű, a Sense felület pedig egy 7 hüvelykes képátlójú kijelzőn is odacsap, a telefonokból ismert funkcionalitást és letisztult dizájnt sikeresen átültették a táblagépekbe is. Bár a Honeycomb által nyújtott vizuális élmény nekem személy szerint jobban bejött (ez persze relatív), a HTC az extra szolgáltatásokkal dobbantott nagyot, a felület mellett ilyen az MHL port, a navigálásra kihegyezett autós dokkoló (Car Panel), a rengeteg egyedi alkalmazás, valamint ilyen lesz a jelenleg még nem elérhető Watch is. A Magic Pen pedig nem több, mint egy jópofa játékszer, mert bár nyilván van, aki hosszú távon is kihasználná a dolgot, a legtöbb felhasználó számára a valós haszna nagyjából a nullához tart. Ettől függetlenül arra tökéletes, hogy tovább mélyítse a a Flyer és a vetélytársak közötti szakadékot, és igazából ennyi a lényeg, a masinákat a hozzáadott szolgáltatásokkal lehet kiemelni a tömegből. A gépen futó Android rendszer 2.3.3-as verziójától pedig nem szabad félni, néhány héten belül ugyanis a Honeycomb frissítés is érkezik lesz a Flyerre.

Persze negatívumok is akadnak: a külső hangszóró pocsék, a hátlap alsó része nem a pontos illeszkedésről híres, az akkumulátor kapacitása erős közepes, ennyire pocsék kamerával pedig még nem találkoztam a pályafutásom során. Komolyan, a HTC-nél nem próbálják ki a készülékekbe szerelt fényképezőket? Ami pedig a piszkos anyagiakat illeti: a gép ára igen magas, még a tajvani cég túlárazott masinái között is: a bruttó 194 900 forintos végfelhasználói ár minden, csak nem baráti. Éppen ezért csak egy tetszett plecsnit kap, mert bár valahol ez és az ajánlott között áll félúton, az ára miatt jelenleg csak előbbit kaphatja meg.

HTC Flyer

dr. Kind

A tesztkészüléket a Speedshop biztosította, köszönjük! Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikációk

HTC Flyer
HTC Flyer Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 195,4 x 122 x 13,2 milliméter
Tömeg 420 gramm
Színvariációk ezüst
Kijelző
Kijelző átlója 7 hüvelyk
Kijelző felbontása 1024 x 600 pixel
Kijelző típusa TFT-LCD
Színárnyalatok száma 16 millió
Memória
Belső memória 1 GB RAM, 16 / 32 GB háttértár
Memória bővíthetősége microSD kártya
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 14,4 MBps / 5,76 MBps
IrDA / Bluetooth nincs / 3.0 (A2DP és EDR)
WiFi 802.11b/g/n
USB speciális bemettel ellátott USB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van
Alapfunkciók
Profilok nincsenek
Vibra funkció van
Kihangosás van
Hangvezérlés van
Hangrögzítés van
Ébresztés van, kikapcsolva is
Prediktív szövegbevitel Swype
Szoftverek
Platform Anroid 2.3.3
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Valutakonverter letölthető
Extra szoftverek Android Market, Sense 2.1 for tablet, Polaris Office
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz
Másodlagos kamera 1,3 megapixel
Videófelvétel 720p@24fps
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó van
FM-rádió nincs
Üzemidő
Alap akkumulátor 4000 mAh Li-Ion
Egyebek
3,5 mm-es jack csatlakozó, MHL port, sztereó hangfalpár
  • Kapcsolódó cégek:
  • HTC

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés