Honor Watch GS 3 - tornából felmentve

Igényes megjelenés, könnyű, hosszú készenléti idő és nagyjából ennyi, amit a Honor Watch GS 3 neve mellé pozitívumként felírhatunk.

Doboz, külsőségek, üzemidő

2020 novemberében szakadt ki a Huaweiből a Honor, a márka termékein látszik és érződik az egykori anyacég hatása. Ezt a telefonoknál már láthattuk, többször, most pedig a hordható eszközök piacán is bebizonyosodott, nem olyan egyszerű a saját lábra állás. Az önálló Honor első okosórája a Watch GS 3 is ezt kiabálja bele a nagyvilágba, mert amint az igényes megjelenésű külső alá nézünk, elmaradott szoftvert és jól hangzó, beteljesítés nélkül maradt ígéreteket találunk. Ráadásul NFC nélkül hiányzik bármiféle fizetési módszer, nincs LTE-képes modell és mindezért 89 990 forintot kér el a gyártó. Szóval nagyon szerelembe kell esni az óra megjelenésével, de azért arra vigyázzunk az érzések kialakulása közben, hogy ne iPhone-unk legyen, mert azzal sehogy sem fog működni a karék.

Ezüst óra, kék bőr szíjjal. Hazánkban a fekete változat kapható!
Ezüst óra, kék bőr szíjjal. Hazánkban a fekete változat kapható! [+]

Szóval, megjelenés: könnyű (44 gramm), igényes, rozsdamentes acél tokozás (45,9 x 45,9 x 10,5 milliméteres méretben) és acél gombok, 2,5D-s hajlított üveg, 22 milliméteres gyorscsatos bőr óraszíj. Ezek jellemzik a Watch GS 3 tesztdarabját, mely nálunk járt, hazánkban viszont a kék bőrszíjjal kínált ezüst modell nem, csak a fekete fluoroelasztomer (szilikon) pánttal megvehető fekete óratestű változat kapható. De bármilyen standard óraszíjra lecserélhető a gyári. A rozsdamentes acél tokozás viszont csak addig terjed, amíg a szem az óra hordása közben ellát, a csuklóval érintkező rész, mely a pulzus- és véroxigén-szint mérőknek és mágneses töltőnek ad helyet már műanyagból van, erre a plasztik részre került a mikrofon és a meglepően erős hangszóró is.

Watch GS 3 a csuklómon.Watch GS 3 a csuklómon. Watch GS 3 a csuklómon. [+]

Hirdetés

A doboz egyszerű fehér papírdoboz. Mondanám, hogy feleslegesen nagy, de értem, hogy a klasszikus órák csomagolására hajazót akart a cég biztosítani. Ennek fényében azonban furcsa, hogy az USB-A végű Type-C töltőkábel, az erre csatlakozó mágneses töltőfej és az óra mellé nem fért el egy kisebb méretű szíj. Az órán alapból M/L-es méretű található, ez 140 - 210 milliméter közötti csuklóra van szánva, én örültem volna egy S/M méretűnek is, mert a vékony karomon így az utolsó előtti lyukig kellett húznom a szíjat, hogy stabilan megüljön az eszköz.

A szenzorok, a hangszóró, a szíj csatlakozása és háttérben a töltő.
A szenzorok, a hangszóró, a szíj csatlakozása és háttérben a töltő. [+]

Az 1,43 hüvelykes átmérőjű, kör alakú AMOLED kijelzőt vékony káva veszi körül, de azért ne annyira vékonyra számítsunk, mint az a cég marketinganyagaiban látható. A megjelenítő érintésérzékenysége jó, az 1000 nit körüli maximális fényerővel és a fényérzékelővel pedig erős napfényben is jól látható a megjelenített tartalom. Már amennyiben azt olvasható méretűnek és nem csak olvasni tudó, karórát hordó sasoknak szánták, de erről majd bővebben a következő oldalon. A képpontsűrűség 326 ppi, a felbontás 466 x 466 pixel, a kijelzőt lehet az ujj húzogatásával vagy érintésével is irányítani. Azt, hogy automatikusan felvillanjon a panel a karunk megemelésekor bekapcsolhatjuk, van AoD megjelenítés is egyes számlapoknál, de arra nincs lehetőség, hogy az óra kijelzője folyamatosan bekapcsolva maradjon például edzés rögzítése közben. A kar emelésére pontosan reagál az eszköz, ha pedig bekapcsoljuk - vagy automatizálásra ütemezzük - a ne zavarjanak módot, a kijelzőt csak a gombok megnyomásával kelthetjük életre. Az érintést pontosan veszi, az edzések közben pedig zárolva van a megjelenítő, így az órára hulló verejték nem fog fantomérintést generálni. Az 5ATM védelemmel egyébként kezet mosni sima ügy, de akár úszni is gond nélkül mehetünk az órával csuklónkon.

1,43"-es AMOLED kijelző került az órába.
1,43"-es AMOLED kijelző került az órába. [+]

Két gomb van a Watch GS 3 testének jobb oldalán, ezek csak nyomásra reagálnak, bár alakjuk alapján úgy tűnhet, tekerhető koronával van dolgunk. A felső gombot röviden megnyomva a főmenü jön elő, nyomva tartással a kikapcsoló menü. Ha bármilyen menüponton belül vagyunk, a felső gombot használhatjuk visszalépésre, ha pedig a widgetek között lapozgattunk, egyszeri megnyomással visszakerülünk a számlapra. Az alsó gomb feladata beállítható, de csak egyszeri nyomásra programozható parancs, nyomva tartásra nem. Alapbeállításként az edzés menüben találjuk megnyomásával magunkat, bárhol legyünk is a rendszerben. Edzések esetén viszont a felső gombot kell nyomnunk ahhoz, hogy szüneteltessük vagy megállítsuk a tevékenységrögzítést (és feloldjuk a kijelző zárolását), az alsó gombbal a megjelenített információk között lépdelhetünk.

A két gombot csak nyomni lehet, csavargatni nem.
A két gombot csak nyomni lehet, csavargatni nem. [+]

Az óra mágneses töltője 5V / 1A leadására képes, ezzel tapasztalataink szerint a 451 milliamperórás telep nagyjából fél óra alatt feltöltődik. Bármilyen Qi felületről viszont nem vesz fel töltést a Watch GS 3 és az sem mindegy, hogy a gyári töltőre hogyan rakja rá az ember. Szerencsére, ha rossz oldalról próbálkoznánk, a mágnesek nem is engedik, hogy ráerőltessük a töltőt az órára. 100%-ra töltött teleppel indulva, AoD nélkül, napi kétszer egyórás GPS-követéses tevékenységet rögzítve és alvást is monitorozva 6 napot simán kibírt az óra, a Honor ígérete szerint a maximum, ami kihozható a GS 3-ból, az 14 nap. A folyamatos GPS-használat mellett a maximum 30 óra a cég szerint.

A hatalmas doboz és tartalma.
A hatalmas doboz és tartalma. [+]

Szoftver, kapcsolat, használat

Térjünk egy kicsit vissza a Huaweire, pontosabban a cég által Linux alapokra épített, IoT-optimalizált, könnyű rendszerre, a LiteOS-re. A Huawei egy ideje átállt az AOSP alapú HarmonyOS-re viselhető eszközein is, a LiteOS pedig ment a Honorhoz. Bár a Watch GS 3-on nem szerepel a LiteOS branding, de már a felhasználói felületből egyértelmű, hogy itt egy ismerős rendszerrel van dolgunk. A beállításokat áttúrva megtalálható, hogy a 15.0.0.368-as verzió fut az órán, ez a teszt alatt két alkalommal frissült, a frissítéseket az Android telefonokon futó Honor Egészség appon keresztül lehet letölteni és telepíteni. Ahhoz, hogy a Honor Egészséget használjuk, kell regisztrálnunk email címmel egy Honor-fiókot, a regisztrációs lap és a Honor Egészség alkalmazás kezelőfelülete is meglehetősen hasonlít a Huawei ID-hez és Huawei Egészséghez. Az alma és a fa esete.

A Watch GS 3, háttérben a Poco X4 GT-vel és a Honor Egészség alkalmazással.
A Watch GS 3, háttérben a Poco X4 GT-vel és a Honor Egészség alkalmazással. [+]

A Watch GS 3 kezelőfelülete egyértelmű, a számlapról lefelé suhintva előhozható a gyorskapcsolókat tartalmazó menü, lentről felfelé suhintással pedig elérhetők a telefonról tükrözött értesítések. Az értesítéskezelésre nincs jobb szó, mint a borzalmas. Egyrészt ha nem töröljük vagy nyitjuk meg telefonunkon egy értesítést, a Watch GS 3 azt fogja és minden órában újként megjeleníti rezgéssel, mindennel együtt, s beteszi az értesítési központjába is. Az órán megjelenő értesítésekre nem lehet nem hogy érdemben, de sehogy sem reagálni. Egy emotikonnal, egy “OK”-val sem. De még csak nem is látjuk az értesítéseket rendesen, beérkező email esetén csak a tárgyat és a feladót láthatjuk, képet vagy emotikont nem jelenít meg az értesítés, csak szöveges tartalmat öt sorban. Magyar nyelvű legalább a menü és a magyar karaktereket is hiba nélkül kezeli a Watch GS 3, plusz a Honor Egészségben található támogatott alkalmazások ikonjait legalább megjeleníti. De ezen kívül egyébként bármilyen más értesítés is tükröződik a telefonról egy sima zöld ikon mellett. A beérkező telefonhívásokat az órán is felvehetjük, a beépített mikrofonnal és hangszóróval lehet Knight Ridert játszani addig, amíg az 5.0-ás Bluetooth nagyjából tízméteres hatótávolságán belül vagyunk.

Számlapválasztó, zenevezérlő kártya, főmenü és gyorsmenü.Számlapválasztó, zenevezérlő kártya, főmenü és gyorsmenü.Számlapválasztó, zenevezérlő kártya, főmenü és gyorsmenü.Számlapválasztó, zenevezérlő kártya, főmenü és gyorsmenü. Számlapválasztó, zenevezérlő kártya, főmenü és gyorsmenü. (forrás: Mobilaréna) [+]

A hangszórón keresztül egyébként hallgathatunk zenét is, ha szeretnénk, de szofisztikáltabb, ha Bluetooth fülhallgatót párosítunk a Watch GS 3-ra, erre van egy külön menüpont a főmenüben. Az órában 4 GB-os tároló van, ezen megy a rendszer és a maradék 2,4 GB-ra pakolhat a felhasználó MP3 hangfájlokat a telefonjáról. A beépített zenelejátszó képes vezérelni a telefonon szóló tartalmat, illetve beolvassa az órára átküldött fájlokat is. Van lehetőség a hangerő állítására, keverve lejátszásra, arra viszont nincsen, hogy beletekerjünk a lejátszott tartalomba vagy éppen albumok között váltogassunk. Ha egy adott zeneszámot akarunk hallgatni, akkor pedig egyesével kell előre vagy hátra léptetnünk az összes órán tárolt dal között.

Egy Messenger értesítés, mozgásgyűrűk, időjárás és lépések.Egy Messenger értesítés, mozgásgyűrűk, időjárás és lépések.Egy Messenger értesítés, mozgásgyűrűk, időjárás és lépések.Egy Messenger értesítés, mozgásgyűrűk, időjárás és lépések. Egy Messenger értesítés, mozgásgyűrűk, időjárás és lépések. (forrás: Mobilaréna) [+]

Számlapról jobbra vagy balra suhintással érjük el a kártyáknak nevezett widgeteket, ezek közül egyedül a zenevezérlő interaktív, a többi csak adatot (pulzus, aktív órák, stressz, időjárás) jelenít meg. Több esetben, például a pulzus- vagy a stressz-szintet jelző widgeteken az Y tengelyre kiírt infók, vagy az időjárás widget egyes részei olyan apró betűkkel vannak, hogy egyszerűen nem lehet őket leolvasni anélkül, hogy orrunk elé ne kelljen emelni az órát. A betűméret és a betűstílus megváltoztatására sem az órában, sem a kapcsolódó alkalmazásban nem találtam lehetőséget.

Egy futás részletesebb adatai az órán.Egy futás részletesebb adatai az órán.Egy futás részletesebb adatai az órán.Egy futás részletesebb adatai az órán. Egy futás részletesebb adatai az órán. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Honor Egészség lenne az a felület, ahol az óra által összegyűjtött egészségügyi információkat átlátható és egyértelmű módon látnunk kellene. De valamiért a program másként néz ki például a gyártó saját gyártású telefonján és más eszközön. Ez még nem is lenne gond, az már viszont az, hogy a GPS-es rögzített tevékenységek útvonalát csak Honor telefonon tudtam megjeleníteni az appban, mert sem Xiaomi, sem Samsung gyártotta eszközön nem töltött be a térkép az edzések összegzésénél, hanem egy random - és tényleg tök random - zöld vonalból kellett volna kitalálnom, hogy akkor mi, merre, hány méter. A helyzetet tovább rontja, hogy a Watch GS 3 GPS-énél pontosabb egy bottal a Nap állására hagyatkozva navigálni. Iránytű van az eszközben, de a bemutatón ígért olyan pontos kétcsatornás GPS (A-GPS, GLONASS, BDS, Galileo és QZSS hálózatokkal), ami még egy 400 méteres futópályán a pályaívet is pontosan mutatja akkora kamu, mint a szerkesztőséghez Nyíregyháza.

A Honor Egészség főoldala egy Poco F4 GT-n (balra) és egy Honor 50-en (jobbra).A Honor Egészség főoldala egy Poco F4 GT-n (balra) és egy Honor 50-en (jobbra). A Honor Egészség főoldala egy Poco F4 GT-n (balra) és egy Honor 50-en (jobbra). (forrás: Mobilaréna) [+]

Ugyanaz a tevékenység a Watch GS 3-mal rögzítve egy Poco F4 GT-n és egy Honor 50-en nézve.Ugyanaz a tevékenység a Watch GS 3-mal rögzítve egy Poco F4 GT-n és egy Honor 50-en nézve. Ugyanaz a tevékenység a Watch GS 3-mal rögzítve egy Poco F4 GT-n (jobbra) és egy Honor 50-en (balra) nézve. (forrás: Mobilaréna) [+]

Kipróbáltam a GS 3-at városi környezetben bringázásra és sétálásra, sétáltam vele nyílt mezőn, és futottam 2 kilométeres távon 400 méteres ovális futópályán is, ha már. Ezek közül egy bringázás alkalmával sikerült az órának relatíve pontos útvonalat rögzítenie, ám az a rossz hír, hogy ezt is a telefon adataira hagyatkozva. Jelet lassan talál, a megtett távolságot edzéstípustól függetlenül rendszerint jelentősen a tényleges fölé lövi (pl. 2,4 km a 2 km-en futás közben, 2,16 km 1,5 km-en sétálva), a GPS jel pedig egy hatalmas katyvasz, ha azon az útvonalon futottam volna, ahogy az óra a képen látható módon rögzítette, már nem lennének szobrok a Puskás Stadion mellett, mert mindenen átrohanok. Arra nincs lehetőség, hogy az edzések előtt beállítsuk, hogy a navigáció milyen hálózatot használjon, az sem opció, hogy a telefon vagy az óra jele között manuálisan váltsunk. Ha kikapcsoljuk a Bluetooth-t a mobilon, az óra automatikusan maga rögzít, ha nem, akkor addig hagyatkozik a telefonra a GS 3, amíg az hatótávon belül van. De, hogy a pozitívumok sem maradjanak ki, a pulzusszámot és a lépésütemet korrektül, a referenciaként használt Garminnal szinte pontosan megegyező értékekkel mérte a Watch GS 3.

A 400 m-es ovális pályán lefutott 2 km-es mozgás adatai a Honor Egészség appban. Az edzés rögzítéséhez a telefont lecsatlakoztattam az óráról.A 400 m-es ovális pályán lefutott 2 km-es mozgás adatai a Honor Egészség appban. Az edzés rögzítéséhez a telefont lecsatlakoztattam az óráról.A 400 m-es ovális pályán lefutott 2 km-es mozgás adatai a Honor Egészség appban. Az edzés rögzítéséhez a telefont lecsatlakoztattam az óráról.A 400 m-es ovális pályán lefutott 2 km-es mozgás adatai a Honor Egészség appban. Az edzés rögzítéséhez a telefont lecsatlakoztattam az óráról.A 400 m-es ovális pályán lefutott 2 km-es mozgás adatai a Honor Egészség appban. Az edzés rögzítéséhez a telefont lecsatlakoztattam az óráról. A 400 m-es ovális pályán lefutott 2 km-es mozgás adatai a Honor Egészség appban. Az edzés rögzítéséhez a telefont lecsatlakoztattam az óráról. (forrás: Mobilaréna) [+]

A Honor pár edzéstervet is kínál, ezek során a felhasználót egy robothang vezeti végig angol nyelven, mely az összes tevékenység közben beszél, ha nem kapcsoljuk ki. Elmondja nekünk kilométerenként, vagy az általunk beállított idő / távolság intervallumokként az aktuális sebességet, a szívritmust, a megtett távot. Az órán is állíthatunk be az edzés távolságára vagy hosszúságára vonatkozó limitet, de a telefonon az alkalmazásban az Edzés - Edzésbeállítások menüpontba beásva magunkat találunk részletesebb opciókat, például a szívritmus-tartományokra vonatkozóan. Csak néha tök random kínai karakterek tűnnek fel a menüben, de őszintén szólva, mire eljutottam idáig, már számítottam rájuk. Az óra a rendszer szerint képes futás, kerékpározás, séta (szabadtéri, beltéri), ugrálókötelezés, úszás (medence és nyílt víz), mászás, hegyi túra, terepfutás, síelés, snowboardozás, sífutás, triatlon, elliptikus tréner, evezés, egyéb, valamint egyéni mozgásformák követésére és rögzítésére. Aktív órákat, elégetett kalóriákat, stressz-szintet, véroxigén-szintet és megtett lépéseket számol edzés és napközben, viszont akárcsak a GPS esetén, a lépésszámokat tekintve sem pontos az eszköz, a számítógépen való gépeléssel 5000 feletti, az órát az asztalon hagyva 10 feletti lépést csaltam be abszolút szándékon kívül. Sőt, az edzés közben elért magasságot és süllyedést is számolja az óra, viszont nincs a szoftverben olyan opció, amely a nap folyamán megmászott magasságokat, például emeletek szintjén összesítené. Nem hatalmas hiányosság, de ha már van gyorsulásmérő, giroszkóp és barométer is a GS 3-ban, összesíthetné ezek adatait a szoftver.

Az óra beállításai a Honor Egészség alkalmazásban, a választható számlapok, a zenekezelő menüpont és random kínai karakterek az egyébként a magyart az angollal keverő alkalmazásban.Az óra beállításai a Honor Egészség alkalmazásban, a választható számlapok, a zenekezelő menüpont és random kínai karakterek az egyébként a magyart az angollal keverő alkalmazásban.Az óra beállításai a Honor Egészség alkalmazásban, a választható számlapok, a zenekezelő menüpont és random kínai karakterek az egyébként a magyart az angollal keverő alkalmazásban.Az óra beállításai a Honor Egészség alkalmazásban, a választható számlapok, a zenekezelő menüpont és random kínai karakterek az egyébként a magyart az angollal keverő alkalmazásban. Az óra beállításai a Honor Egészség alkalmazásban, a választható számlapok, a zenekezelő menüpont és random kínai karakterek az egyébként a magyart az angollal keverő alkalmazásban. (forrás: Mobilaréna) [+]

Sajnos edzéseink GPX, TCX vagy CSV kimentésére nincs lehetőség, ahogy más fitnesz appba történő szinkronizálás sem opció jelenleg. Próbáltam harmadik féltől származó programmal a szinkronra kényszerítést, sajnos sikertelenül. Egyetlen módja, hogy egy edzésről adatot kivigyünk az, ha rányomunk a megosztás gombra, amivel kreál egy meglehetősen hosszú JPEG képet a szoftver és azt elrakja a telefon galériájába, lásd lejjebb. A Watch GS 3 tornázásból így felmentést érdemel, mert egyedül a medencében történő úszást képes vállalható pontossággal rögzíteni. Szerencsére medencehosszt lehet megadni, de csak egész számban, így kerüljük a 33,3-as medencéket!

Csak így menthető ki egy edzés a Honor Egészség alkalmazásból. Katt a képre a nagy mérethez!
Csak így menthető ki egy edzés a Honor Egészség alkalmazásból. Katt a képre a nagy mérethez! (forrás: Mobilaréna) [+]

Tudom, hogy a Watch GS 3 nem az edzőterembe és nem is a futópályára szánt termék. A cég által közzétett marketinganyagok alapján a minden nap elegáns, vagy business-casual öltözetet hordók karjára szánt óráról van szó. Ebből a szempontból teljesít is a Honor Watch GS 3, megjelenésébe nehéz lenne belekötni, hiszen könnyű, vékony, elegáns. Talán csak annyi, hogy a 46 milliméteres tokozás hatalmasnak tűnik egy vékonyabb csuklón, így ildomos lenne egy kisebb (női) változat is. A szoftver félkészsége és butasága azonban nem megengedhető, tornaóraként pedig abszolút fapados a termék, amivel aláássa a 89 990 forintos árát. A GPS tesztünk szerint használhatatlan, a lépésszámok pontatlanok, az értesítéskezelés gyenge, külső alkalmazások nem telepíthetők az órára, a Honor Egészség alkalmazás félkész, az iPhone-felhasználók pedig totál ki vannak zárva a buliból. Az óra rezgőmotorja jó, a kijelző szép, de több tízezreket kifizetni csak ezért pluszban egy azonos tudású aktivitásmérő karpereccel vagy órával szemben nem éri meg.

Watch GS 3 mindig éber (AoD) megjelenítéssel Bog karján.
Watch GS 3 mindig éber (AoD) megjelenítéssel Bog karján. [+]

Ha igényes megjelenésű okosóra kell, a LiteOS platformot futtató Huawei Watch GT 2 még elérhető a gyártó webshopjából 53 ezer forintért, de a GT 2 Pro is a Honor órája alatt van a 67 990 forintos kiírt áron. Az Amazfit a sima GTR-t 50 ezer forintért kínálja, a GTR 3 Pro pedig 70 Mátyás királyt kóstál, a Honoréhoz hasonlóan elegáns megjelenéssel, de utóbbi jobb szoftveres és sport felszereltséggel. Említhető még a Samsung Galaxy Watch 4-e is, mely okosóraként jóval előbbre jár a felsoroltaknál és a Watch GS 3-mal azonos áron beszerezhető. Igaz, ott nem lesz hosszú az üzemidő. De ha csak az kell, vagyis egy kitartó értesítéskijelző óra a karunkra, érdemesebb a karkötő vonalon nézelődnünk, amíg nem érkezik egy pontosabb kartárs a Honortól is.

A tesztkészüléket a Honor magyarországi márkaképviselete adta kölcsön a teszthez, köszönjük!

viragdani01

  • Kapcsolódó cégek:
  • Honor

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés