Hohem iSteady X - gimbalt a népnek!

Filléres háromtengelyes stabilizátort próbáltunk ki egy olcsó és egy drága mobillal.

Szoftver, extrák, kiegyensúlyozás

Nem vagyunk rákényszerítve a Hohem Pro alkalmazásra, azaz használhatjuk a gimbalt a mobilgyártó saját kameraszoftverével is, bár a Mi 10T Lite esetében speciel nem lehetett a zoomcsúszkával a nagyítást szabályozni. Kameraszoftvert mindenesetre kínál az iSteady is, bár abban mondjuk a lencseváltás egyik készülékkel se jött össze.

Hirdetés

[+]

Az iSteady 320 fokos körbefordulásra képes vízszintesen és 270 fokosra függőlegesen, illetve mintegy 30 fokos előre-hátra bólintásra (ennél többet szoktak kínálni a riválisok). A joystickkal a dőlést, döntést és a forgatást is szabályozhatjuk, kalibrálásra pedig van szoftvermód is.


[+]

A gyártó sokrétű kameraszoftvert mellékelt fotók, videók, lassított-gyorsított felvételek és különleges snittek készítésére, a képrács, a vaku / folyamatos világítás, valamint a felbontásváltás mellett pedig babrálhatunk az expozíciókorrekcióval, a záridővel, az érzékenységgel, a fehéregyensúllyal és a fókusszal. Finomíthatunk vagy gyorsíthatunk a motorok és a joystick működésén, így aztán a kifejezetten nyugodt és lassú mozgástól az egészen gyorsig válthatunk, noha kung-fu vagy táncmozdulatokhoz jobb inkább a gimbalt biztonságos helyre tenni, mert mindent azért nem bír ki.

A szoftver felkínál tárgy- és arckövetést, amiből az utóbbi működik többé-kevésbé használhatóan: akár kézben hordozzuk, akár letesszük valahova, felismeri és a motorokkal középtempóban követi az arcot anélkül, hogy hozzáérnénk. Ha pedig Eredet-féle, horizontelfordulós felvételre vágyunk, az Inception mód kínál passzoló megoldást, zenei kísérettel vagy anélkül – hotelfolyosó sajnos nem jött szembe, hogy autentikusan kipróbáljam. Hitchcock Szédülés-féle dolly-zoomot is kérhetünk, más szóval ellentétes irányú mozgást és zoomot, illetve mozgó time-lapse felvételt, de engem inkább a gimbal kiegyensúlyozó képessége érdekelt.

Ebben azért jött kapóra a Mi 10T, mert 1080p felbontáson ugyan ügyesen dolgozik a telefon elektronikus képstabilizátora, 4K-ban nincs semmiféle segítség, így hiába tűéles a kép, ha kézből lőve remegős, izgága és darabos.

Határozottan kiegyensúlyozottabb a gimbalos 4K videó: a remegések nagy részét kiszűri és a fordulás, illetve a lépések bizonytalanságát is kisimítja. Teljesen viszont nem szabadulunk meg az apróbb remegésektől, ilyesmiben a drágább gimbalok profibbak. Persze ez a termék épp az olcsóbb telefonoknak kínál esszenciális kiegyensúlyozást, és úgy egyébként kényelmesebb és biztonságosabb egy hengerest iSteadyt fogni, mint egy vékony, csúszós telefonnal bűvészkedni, plusz a mikrofonokat se takarjuk le.

Persze drágább mobilt is rábiggyeszthetünk: fent a P40 Pro 4K 60 fps felvétele tekinthető meg kézből, lent pedig gimballal. Itt jegyezném meg, hogy a Hohem saját szoftvere nem kínál 60 fps módot vagy lencseváltást, és vele túl lassú volt az autofókusz, ezért inkább a Huawei szoftverével rögzítettem. A P40 Pro alapból is ügyes az optikai és elektronikus képstabilizálást összehangolva, ám néha finom „rángatás” jelzi, hogy a dolog a tudása végére ért, szóval mozgás és forgás közben kicsit izgága a felvétel.

Ennek semmi nyoma nem marad gimbalra helyezve, úgyhogy az előrelépés, bár kevésbé látványos, mint a 10T Lite esetében, azért egyértelmű. Hollywoodi színvonalú, zsinóron húzott felvételre persze ne számítsunk, mindenesetre a Huawei kameraszoftvere rendben összedolgozik a joystickkal és a zoomcsúszkával.

Önvideót is készítettem 4K 60 fpssel, és a gimbal a P40 Pro eleve jó kiegyensúlyozását még előnyösebbé tette. Ilyenkor a legpraktikusabb egy efféle tartozék amúgy, mert egyébként elég kényelmetlen a telefont kellően messze tartani kézből, hogy beleférjen az egész arcom, mégse legyen remegős a kép.


[+]

Verdikt? Lézertag vagy terepfutás közben, pogózás belsőnézetes rögzítésére vagy több száz ezres telók jó kiegyensúlyozásának profivá tételére ennél bizony drágább gimbalba érdemes fektetni (vagy igazi kamerába), és aki mégis bevállalja ezt a szerkezetet, számoljon néha a Bluetooth kapcsolat elvesztésével és egy-egy alkalmazásleállással. Akinek viszont a Hohem az iSteady X-et 25 rugóért kitalálta (leginkább mindenféle stabilizálást nélkülöző telefonoknak) azoknak hasznos kiegészítő lehet pár ügyes trükkel, elfogadható áron.

Bone123

  • Kapcsolódó cégek:
  • Hohem

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés