Kamera, fotók, videók
Maradt az ügyes képfeldolgozó algoritmus, és maradt a kamerahardver is a Google Pixel 7a-ból. Ez két hátlapi és egy előlapi kamerát jelent, hátoldalon LED villanóval is megtámogatva. A széles látószögű főkamera a Sony IMX-787 érzékelőt használja, ez 64 megapixeles, de a telefon csak 16 megapixelben rögzít vele. A második hátlapi érzékelő egy ultraszéles egység, ami 13,1 megapixeles, ismeretlen típusú érzékelőt használ, de 16 megapixelre felskálázott képeket ment. A telefon a 2x nagyítást is 16 megapixelben menti, a főkamera teljes 64 meagpixelével pedig még úgy sem fotózhatunk, ha bekapcsoljuk a RAW mentést. A főkamera kapott OIS-t és mozgáskövető autofókuszt, az ultraszéles kamerában egyik sincs, így hiányzik a makró mód is. Az előlapi kamera 13 megapixeles, fix fókusszal, viszonylag széles látótérrel.
A kameraszoftver pont olyan, mint a többi Pixel készüléken, és “a varázslat” itt is a többelemes képfeldolgozás során jön össze. Gyors és reszponzív a Google telefonjának kamerája, az okos trükkjeivel pedig olyan gyorsan mozgó témákról is jó képeket készít, mint egy kisgyerek vagy egy kutya.
Hirdetés
16 MP főkamera (Sony IMX-787, 1/1,73”, f/1,9, 26 mm ekvivalens, PDAF, OIS)
16 MP főkamera, 2x nagyítás
Közel tökéletesek a Pixel 8a képei nappal, pontos színkezeléssel, jó dinamikával és fehéregyensúllyal, erős, de nem túlzó zajszűréssel. A kétszeres nagyítással készült fotók lágy rajzolata elárulja, hogy nem dedikált teleobjektív lőtte őket, de még így is bőven a használható minőséget képviselik, a felskálázás pedig nem lenne észrevehető, ha nem tudnánk. Ügyes a Pixel 8a a mozgó témák fotózásában is, viszont este a kétszeres nagyítás már nem minden esetben jó, kevés fény mellett a dedikált éjszakai móddal is hajlamos fókuszvesztésre. Az egykor világbajnok éjszakai mód kicsit hűvös árnyalatokkal dolgozik, a fényeket pedig hajlamos a valósnál feljebb húzni. A dinamika viszont ilyen esetekben is remek, ahogy a zajszűrés is.
13 MP ultraszéles kamera (f/2,2, 16 mm ekvivalens, fix fókusz)
Részletes, jól kidolgozott képeket biztosít az ultraszéles kamera, este kicsit melegebb tónusokkal, mint a főkameráé, de nem annyival, hogy elüssön. A dinamika, a színkezelés és a zajszűrés is remek, természetesek a Pixel képei. Este néha a zajszűrés hajlamos agresszívan rádolgozni a képekre, minek okán minimális részletvesztés bekövetkezhet, és a szoftver néha felülexponálja az éjjeli képeket. Egyetlen kritikánk az ultraszéles kamerával szemben az, hogy a vonalélesség és a részletesség a képek széle fele haladva jelentősen romlik, a lencsekorrekció nem tökéletes és jó fények mellett is maszatosak maradnak a fotók sarkai.
13 MP előlapi kamera (f/2,2, 20 mm ekvivalens, fix fókusz)
Két látószögben (1x és 1,4x) fotózhatunk az előlapi kamerával és valamiért ez 12 megapixelben menti el képeit. A fotók jó minőségűek, de a portré móddal és a HDR alkalmazásával akadnak problémák. A háttér és a kép alanyának elválasztása időnként túlzottan agresszív, ha pedig fényes helyen készítünk fotót, a HDR hajlamos túlvilágosítani a bőrtónust. Ráadásul ezt a kép elkészülte előtt nem is látjuk majd, csak utólag.
Videofelvételeket 4K felbontásban 60 képkockás sebességig rögzíthetünk a telefon kameráival. A főkamera mögött optikai stabilizálás is van, a többi esetén pedig besegít az elektronikus stabilizáció, ami kifejezetten jó erővel dolgozik. A 4K-ban rögzített felvételek az előlapi és a hátlapi kamerákkal egyaránt remek minőségűnek mondhatók, egyedül a zoom az, amiben gyenge a Pixel. Már a kétszeres nagyítás is jelentősebb részletvesztéssel jár, teleobjektív híján pedig efelé nem érdemes menni.
(A fenti videón a folyamatos zúgást nem a telefon, hanem a benzinkút melletti autómosó produkálja.)
Jó a részletesség és ügyesen szűri a hangot is az algoritmus, a főkamera pedig esti környezetben is jónak mondható videót rögzít. Az ultraszéles és az előlapi kamera este már problémásabb, sok a zaj és az elektronikus stabilizáció nem tökéletes, ha mozgást kell kompenzálnia, több esetben is remegős felvételek születnek. Ezen a Google Fotókban lehet javítani utólagos stabilizálással, de a kép remegését ezzel sem fogjuk tudni tökéletesen megoldani.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!