Hirdetés

Érkezik Magyarországra a Vivo, elsők közt kezünkben új csúcsmodelljeik

Október végén pedig elindítja a hivatalos forgalmazást Magyarországon a Vivo, befutottak az X200-as széria tagjai is.

A helyszínről jelentjük

Kína egyik legnépszerűbb okostelefon-márkájával bővül október végén a hivatalos magyarországi forgalmazásban elérhető telefonok száma. A 2024-es második negyedévben Kínában első, világszinten negyedik legnagyobb okostelefon-márka a magyarországi építkezést a V40 szériába tartozó V40 SE 4G, V40 SE 5G, V40 modellekkel, illetőleg az alacsonyabbra pozícionált Y28-cal kezdi. Az október végére tervezett hazai starthoz a hivatalos partnerek a Media Markt, a Best Byte és a Firstphone lesznek a független piacon, de a Yettel is beveszi kínálatába a Vivo készülékeit a magyar operátorok közül. Ezek mellett az Alza kínálatában is megtalálható lesz a márka, de ott a cseh raktáron keresztül érkeznek a termékek, nem a hazai viszonteladótól.

Hirdetés

Információink szerint a BBK Electronicsból indult, de 2023-ban kivált, és azóta önállóként működő Vivo hazai disztribútorral dolgozik majd, és a termékstartra magyar szervizháttérrel is készül, viszont azt egyelőre nem tudjuk pontosan, hogy melyik cég intézi majd a szervizelést. Az otthon elérhető készülék portfóliót a jövőben értelemszerűen szeretnék bővíteni, így nincs kizárva, hogy a Kínában most bemutatott X200-as sorozat tagjainak globális verziói is megjelennek a hazai polcokon a későbbiekben, de erre egyelőre semmilyen pontos választ nem kaptunk. Ugyanígy egyelőre a V40-es sorozat hivatalos otthoni árai sem tisztázottak, amint rendelkezünk majd ezekkel az adatokkal, azokat megírjuk. Az európai piacon fontosabb kérdés, hogy milyen hosszú terméktámogatás jár a készülékek mellé, a Vivo egyelőre a 2+1 évet garantálja, ami a megjelenéstől számított két új Android főverziót és összesen három év biztonsági támogatást jelent.

Az X200-as telefoncsalád
Az X200-as telefoncsalád [+]

A magyar indulás kapcsán lehetőségünk volt arra, hogy a Vivo X200-as sorozat kínai premierjén személyesen is részt vegyünk, így a már Android 15-öt futtató és Dimensity 9400-ra épülő okostelefonokat a világon elsők között nézhettük meg. A kínai modell specifikációi viszont eltérhetnek attól, ami később a globális verzió lesz, így egyelőre tesztet nem fogunk tudni szállítani, de a Vivo az itt tartózkodásunk idejére a helyi modellből biztosít egy X200 Pro tesztpéldányt, így azzal készült fotós és videós anyagokat tervezünk közölni a következő napokban, lévén az X200-as csúcsmodellek egyik legfontosabb tulajdonsága a Zeiss együttműködésben fejlesztett kamerarendszerük.

X200 Pro fekete hátlappal
X200 Pro fekete hátlappal [+]

A Zeiss korábban dolgozott (az eredeti és a már HMD alá tartozó) Nokiával, illetve a Sonyval is, 2020 óta partnerek a Vivóval kutatás-fejlesztésben. A Vivo X-szériás készülékeiben található kamerarendszerhez a Zeiss az optikán, a külső tükröződésmentes bevonaton, valamint az ISP használatán és a képfeldolgozó algoritmuson is együtt dolgozik a Vivóval. Ezek mellett újdonság, hogy az X200-as széria tagjainak kijelzőjét is a Zeiss segítségével kalibrálták, így a 10-bites színmélységű HDR10+ támogatással rendelkező LTPO OLED panel lefedi a teljes DCI-P3 skálát és a lehető legtermészetesebben jeleníti meg a színeket.


[+]

Az X200-as széria három tagot számlál, ezek az X200, X200 Pro, és az X200 Pro mini. Előbbi 6,67”-es, a Pro 6,78"-es mind a négy szélén ívelt kijelzővel felszerelt telefonok, utóbbi 6,3”-es, sík panellel. A telefonok kerete alumínium, de ebből is van titán árnyalatú szín a kínai vásárlóknak, a hátlapon pedig mindhárom modell esetén kiáll a kameragyűrű. Bár a kijelző egységesen LTPO OLED a Zeiss Master Color kalibrációval, és magas frekvenciájú (2160 Hz) PWM tompítást használnak, nem teljesen egységesek: az X200-ban például csak optikai ujjlenyomat-leolvasó van panelbe építve, a másik kettőbe ultrahangos.


[+]

Nincs különbség az IP68/69-es védelmet illetően, az 1,69 mm-es vastagságú kijelzőszegély szimmetriáját illetően, sem abban, hogy a friss MediaTek Dimensity 9400-at használják a telefonok, rendelkeznek a dedikált Bluemage V3+ képfeldolgozó chippel, és akár 16 GB LPDDR5x típusú memóriával és 1 TB tárhellyel is konfigurálhatók. Az operatív memória mennyisége minimum 12 GB minden modellben, a tárhely pedig 256 GB-ról startol, ami mondjuk annak fényében kicsit karcsúnak tűnik itt is, hogy a Pro telefonok képesek 4K-ban 120 képkockás másodpercenkénti sebességgel rögzíteni, 4K 60FPS-sel pedig 10-bites LOG és Dolby Vision videókat is fel lehet venni velük. A videós feldolgozásban játssza a legnagyobb szerepet a V3+ a Vivo szerint, ennek köszönhető, hogy a Pro modellek 4K HDR-ben képesek portrévideók rögzítésére, illetve a Pro telefon kamerarendszere képes felvétel közben bármely lencse között váltani.


[+]

Mielőtt kitérnénk a kamerákra, a félszilárdtest akkumulátort is érdemes megemlíteni, mint az X200 Pro modellek egyedi tulajdonságát. A nagyobb készülékházban 6000 mAh-s (3,84 V, 22,28 Wh), a mini verzióban pedig 5695 mAh-s (3,84V, 21,87 Wh) telep található, melyek a prezentáció szerint harmadik generációs szilícium anódot használnak, így energiasűrűségük magasabb, mint bármely lítium-ion akkumulátoré, illetve mint a sima X200-ban használt 5800 mAh-s telepé. A telefonok házának vastagsága ennek ellenére nem több 8 milliméternél, bár a Vivo természetesen a kameragyűrű kiemelkedését nem számolta bele az értékekbe. Egységes a szériában a töltés sebessége, vezetéken 90 wattot, vezeték nélkül pedig 30 wattot képesek magukba szívni a készülékek.


[+]

Végül pedig a kamerarendszerről. A Pro és a Pro mini modellben a Sony LYT-818-as 1/1,28”-es és 22 nanométeren készülő érzékelőjét használja a Vivo, ami előtt f/1,57-es blendével szerelt egyedi lencseszett található. A kiolvasási sebesség eléri a 120 képkockát, viszont az igazi előrelépés mégsem ez, hanem a 200 megapixeles érzékelővel és Zeiss APO optikával szerelt teleobjektív, amit a Vivo X100 Ultrából örökölt az X200 Pro (a Pro mini ellenben 50 megapixeles zoomegységgel kell beérje). A natív gyújtótáv 85 mm-en van (3,7x), de a nagy felbontásnak köszönhetően a hibrid nagyítással elérhető a 230 mm ekvivalens fókusztáv is, igaz, itt már erősen segítség kell az algoritmustól az f/2,67-es apertúra mellé. A hátlapon egyaránt 50 megapixeles felbontású ultraszéles egység található (15 mm ekv.), a Vivo viszont nem ezt használja autofókusszal makró témákhoz, hanem a teleobjektívre hagyatkozik. Az előlapon egy 32 megapixeles érzékelő található f/2-es blende mögött, autofókusszal.


[+]

A sima X200-as ránézésre szinte megegyező, de tartalmát tekintve más kamerarendszert használ. A széles látószögű főkamera mögött Sony IMX-921 (1/1,56”) található, ugyanúgy Zeiss lencsékkel és T* bevonattal. A teleobjektív natív gyújtótávolsága csak 70 mm-nek felel meg, az f/2,57-es blende és a T* bevonat mögött viszont egy Sony IMX-882-es (1/1,95”) érzékelő található, nem a Pro 200 megapixeles Samsung ISOCELL HP9-e. Az 50 megapixeles ultraszéles egységes, ahogy az előlapi kamera is 32 megapixelen.

A kamerák elrendezése a hátlapi gyűrűn segíthet kitalálni, hogy az X200 vagy az X200 Pro van-e a képen
A kamerák elrendezése a hátlapi gyűrűn segíthet kitalálni, hogy az X200 vagy az X200 Pro van-e a képen [+]

Bár valószínűleg Európában ebben a formában nem lesz elérhető, érdemes megemlíteni, hogy az X200-as széria képes offline kommunikációra, a Pro pedig a BeiDou konstelláción keresztül műholdasra is. Az érdekesség mégis inkább az SOS lokáció, szöveges- és hang üzenetek küldésének lehetősége olyan helyeken is, ahol se Wi-Fi, se mobilhálózat, se műholdas szolgáltatás nem elérhető. Ilyenkor a Vivo és a MediaTek közös fejlesztésű megoldása a Bluetooth technológiára hagyatkozva a telefont adóvevőként és átjátszóként használja, így továbbítva a jelzést. A bemutatón látottak alapján ehhez speciális alkalmazásra van szükség, illetve a telefonok számától függően változik a távolság, melyen át továbbítható egy jelzés. Két eszköz között például csak 1 kilométert ígér a Vivo, de ha több mobileszköz van a közelben, akár 4 km-es távolságban is képes lehet jelzést továbbítani. A bemutatón elhangzottak és látottak alapján a funkciót a Kínai Tudományos Akadémia hitelesítette, több szimulált katasztrófa súlytotta környezetben, és a Mount Everesten élesben is kipróbálták.

Vicces a mini jelző egy 6,31"-es kijelzővel szerelt telefonon, de ez a helyzetVicces a mini jelző egy 6,31"-es kijelzővel szerelt telefonon, de ez a helyzet Vicces a mini jelző egy 6,31"-es kijelzővel szerelt telefonon, de ez a helyzet [+]

A telefonokon már Android 15-ös AOSP-re épülő OriginOS 5-ös felhasználói felület fut. Vannak természetesen AI extrák, mint a karikázva keresés — Kínában Google nélkül ugye —, vagy a Honor Magic Portal nevű funkciójához hasonló Origin Island, ami a kimásolt tartalom függvényében ajánl fel releváns alkalmazásokat. Ezek mellett kínai nyelven segít üzenetet írni is a telefon, szöveget foglal össze, szóval a szokásos dolgok. Az egyelőre kérdéses, hogy ezek közül mely funkciók lesznek majd elérhetők a Vivo saját fejlesztésében (illetve részben a Copilotra hagyatkozva) a globális modellben.


[+]

Ugyanígy az árazás is kérdéses, valamint az elérhető színek is. A kínai piacon az X200-as és X200 Pro kék, titán, fehér és fekete verzióban elérhető, ezek közül a kék a ráeső fény szögének függvényében a csillagos égboltra hasonlító mintákat jelenít meg. Az X200 Pro mini vidámabb színválasztékkal jön, ez a fekete és fehér mellett zöld és rózsaszín verzióban jelenik meg. A kínai árak bár nem relevánsak számunkra és mindig borzasztóan kedvezőek hazai pénztárcával nézve, azért jöjjenek: az X200 12/256 GB-on 4300 jüanba kerül (223 ezer forint). az X200 Pro 12/256 GB-on 5300 jüanba (275 ezer forint), az X200 Pro Mini 12/256 GB-on pedig 4700 jüanba (244 ezer forint), és a bejelentés hetének végén, október 19-től már kaphatók is. A nemzetközi változat várhatóan csak később, lehet, hogy csak 2025 elején kerül forgalomba, erről pontos infót egyelőre nem tudtak adni.

Hirdetés

1 milliós átlagfizetés itthon? Ez a szakma már most is fizet ennyit!

PR Az informatikai munkakörök ilyenek, és – a gyakori tévhittel szemben – nem csak a reál beállítottságú emberek számára kínálnak vonzó perspektívát, és igen népszerűek a karrierváltók körében is.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Vivo

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés