Egy csokornyi Moto Mod tesztasztalunkon

Kipróbáltuk a Moto mobilok hátlapra pattintható projektort, a hangszórót, a tokot, az akkumulátort és a fényképezős, optikai zoommal és képstabilizátorral megáldott modult is.

Hasselblad True Zoom

Nem túlzás azt állítani, hogy az okostelefonok fényképezési képességei elképesztő mértékben fejlődtek az utóbbi néhány évben, rengeteg, korábban komoly fényképezőgépekből ismert technológia jutott el a mobilok szintjéig, és egyre többet tudnak kihozni a fotós szemmel nevetségesen apró szenzorokból és optikákból, a régóta ismert optikai zoom azonban nagyon kevés mobilba került bele, helytakarékossági okokból. A Samsung időről időre próbálkozott, az Asus is bemutatta saját megoldását, az Apple pedig egy normál látószögű és egy teleoptikával igyekezett megoldani a hardveres nagyítást az iPhone 7 Plus esetén.

Minden fontos extra megvan, egyedül az állványhely hiányzik, de az nagyon
Minden fontos extra megvan, egyedül az állványhely hiányzik, de az nagyon [+]

A komoly múltra visszatekintő svéd Hasselblad nevével fémjelzett True Zoom mod azonban ezeknél többet ígér, és inkább a Panasonic CM1 méltó fotós konkurense akar lenni. Felhelyezése után a felhasználó egy xenon vakus, 10-szeres optikai nagyításra képes fényképezőt varázsolhat mobiljából, értelemszerűen nagyobb méretű, de kisebb felbontású szenzorral, hardveres képstabilizálással, RAW-mentéssel és beépített mikrofonnal. A látószög egészen széles skálán, 25-től 250 milliméteres gyújtótávolságig állítható, előbbi esetben akár 5 centiről is készülhetnek az éles makrók.

Méretes optikát takar a porvédő
Méretes optikát takar a porvédő [+]

A szoftveres háttér egyszerű, a Z Play funkcionalitását új módokkal és DNG-mentéssel egészíti ki a vaskos hátlap, a fotók 12 megapixelesek lehetnek, videót pedig 1080p-s HD-ben vehetünk fel. Bukjuk tehát a 4K videózást, de nincs HDR sem, állványt csatlakoztatni pedig megfelelő menet híján igen körülményes, hiszen a legtöbb hagyományos mobiltartóba bele sem fél rendesen, ha pedig véletlenül igen, akkor vagy valamelyik kezelőgombot, vagy a vakut takarjuk ki.

Nagyítani fizikai kallantyú segítségével tudunk, az exponálógomb pedig kétállású, elsőként a fókuszálás történik meg, utána pedig elsüthetjük a képet. A végeredmény elég korrekt, jó a vonalélesség, 12 megapixelen bőven elég a részlet, jó a JPG-tömörítés, megbízható a fehéregyensúly és elképesztően nagyot villan a vaku, viszont teljes nagyítás mellett nappal is előfordul kromatikus aberráció, illetve megannyi zaj, ráadásul a fókuszt sem mindig képes elsőre megtalálni. A nagyított képek mellett, az összehasonlítás kedvéért bal oldalon látható a teljes látószöggel készült változat. A Full HD tesztvideónk ide kattintva nézhető, és a tesztfotók némelyikét DNG-ben is letölthetővé tesszük: 1, 2, 3, 4. Alant az általunk feldolgozott végeredmények láthatók, a zajosabb, de részletgazdagabb felvételeken lehet látni a lencseívet, amibe belevág (és alighanem perspektivikusan korrigál) az automatika, ha jpg-ben készíti a képet.

A Hasselblad True Zoom szintén tesztünk drágábbik alanyai közé tartozik, közel százezer forintba kerül, amiért biztosan kapunk hasonló átfogású, jobb minőségű felvételek készítésére alkalmas fényképezőgépet, ráadásul a zoom használata nélkül nem is biztos, hogy túl nagy különbség tűnne fel képeinken a Z-széria eredeti kamerarendszeréhez képest, viszont a jelenlegi mobilos kínálatban nem lehet olyan konkurenst mondani, ami hasonló méretekkel, ennyire kevés egyéb áldozattal kínál ennyire nagy teleoptikát.

Ezzel véget is ért a legérdekesebb Moto Modok bemutatása: természetesen nem tudtunk kipróbálni mindent, van még egy Android Auto-kompatibilis mobilos tartó és egy komolyabb akkumulátor is a jelenlegi kínálatában, a lista azonban jelenleg itt véget ér. Egy megfelelő ötlettel a lelkes fejlesztők komoly támogatásban részesülhetnek (részletek itt), és minden bizonnyal érdekes dolgok sülhetnek ki még ebből, az viszont már most tisztán látszik, hogy a jelenlegi piacon a Lenovo égisze alatt tevékenykedő Moto tudta felmutatni a legéletképesebb moduláris megoldást. A mágneses csatlakozás fix, lötyögésmentes, valamint gyors és hatékony módja a modulok cserélgetésének, és a legegyszerűbb hátlapoktól a legkomolyabb rendszerekig mindent megkapunk, ráadásul jó minőségben. Az árazást persze idővel érdemes lehet átgondolni, hiszen jó eséllyel nem sokan fogják a telefonjuk árát még kétszer-háromszor rákölteni a különböző kiegészítőkre, ettől függetlenül a Moto Modok együtt megérdemelnek egy szép plecsnit!

Moto Modok

szentkuti11

A cikk elkészítésében a Telekom 4G/LTE mobilinternet volt segítségünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • Moto Z Play - nem (csak) játékra

    A legolcsóbb moduláris Moto is százezer forint fölött startol, a felszereltségéhez képest viszont ez egyáltalán nem tűnik soknak, a konkurencia viszont rendkívül erős. Majdnem annyira, mint az üzemidő.

  • Moto Z – innováció, kecses vonalakkal

    A Moto Z különleges phablet, amely annyiszor borzolja a kedélyeket, ahányszor csettintést kíván. Papírvékony, értelmesen moduláris és értelmetlenül spórolós.

  • Két új Moto Mod érkezett

    Tovább bővült a Moto Z család moduláris kiegészítőinek listája.

Hirdetés