Cubot Quest Lite - könnyű terep

Kecses, vékony strapamobilt tesztelünk, amely IP-védelmet kapott, katonai teszten viszont nem vett részt. Cserében olcsó, csak ne akarj fotózni vele!

Külső, kijelző, csomagolás

360 ezer forintos Samsung strapatelefont vett fel egy amerikai szolgáltató a minap a kínálatába, aláhúzva, hogy nem csak a hajlítható vagy a zsebre vágható ezermester, hanem egy felső-középkategóriás felszereltségű, ámde terepre termett mobil is megroppanthatja a családi kasszát. Több olvasónk háborgott a Galaxy Active FieldPro döbbenetes ára miatt – igen ám, csakhogy elvitték amerikai katonai tesztekre, és a MIL-STD-810G mind a 21 kihívását sikerrel teljesítette, míg a kezemben lévő, egyébként meglepően kecses Cubot Quest Lite ezekből pedig tizedannyiért egyet se. Az olcsóságnak tehát más értelemben kérik meg az árát.


[+]

Gyakran szegezik nekem olvasóim a kérdést: „ismerősöm ismerőse mindig leejti a telefonját, milyen kitartó mobilt vegyen X forintért?” és nem egyszerű a válasz, mert ha akad is egy tényleg bitang szívós CAT, sok a kilences az árcéduláján, a kisebb kínai márkák ajánlatainál pedig ritkán kerek a történet. A Cubot üdvöskéje csak annyit árul el kellemesen letisztult küllemű polikarbonát burkolata kapcsán, hogy ütésálló, Gorilla Glass 5 védőüvege pedig karcálló, illetve IP68 alapon kívül tartja a port és a vizet, illetve -20 és 50 Celsius-fok között használható. Az ördög azonban a strapamobilok részleteiben lakozik, és sem az ütés- vagy rázkódásvédelem szintjéről, sem pedig a vízállóság vállalt mértékéről nem esik szó, ez pedig jogosan riasztja el azokat, akik munkából vagy hobbiból adódóan éppen e mentén választanának mindenálló telefont.


[+]

Mindazonáltal kifejezetten kellemes a matt és kissé gumiszerű, jól tapadó Quest Lite-ot kézbe fogni, mivel sehol egy zavaró él, és bár elképesztően nagyot füllentenek a termékképek a képernyőarányról, az 5”-es IPS panel káváit nem mondanám a műfajon belül soknak. Sőt: 151,96 x 74 x 8,8 milliméteren és 192 grammon légiesebb a cucc, mint azt paraméterei sejtetik, persze azért érezteti a jelenlétét zsebre vágva. A tervező alighanem felbérelt a munkájához egy időgépet, mert az alsó, kapacitív kezelőgombok közül az alkalmazásváltó helyén jó öreg menü ikon van, háttérvilágításról pedig ne álmodjunk. Persze vakon is odatalál az ember, épp csak pontosan kell bökni a kis ábrákra, mert szűk a gombok érzékelőfelülete.

Kijelző-teszt
Mérés Cubot Quest Lite Evolveo StrongPhone G8 Samsung Galaxy XCover 4s CAT S52
Képátló 5 hüvelyk 5,2 hüvelyk 5 hüvelyk 5,65 hüvelyk
Felbontás 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1280 720 x 1440
Technológia IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD IPS-LCD
Fehér fényerő (max) 502 nit 496 nit 535 nit 555 nit
Fehér fényerő (min) 20,8 nit 18,60 nit 4,30 nit 20,20 nit
Fekete fényerő 0,19 nit 0,29 nit 0,51 nit 0,29 nit
Kontrasztarány 2647:1 1714:1 1070:1 1914:1
Színhőmérséklet 8106 K 12133 K 9737 K 6731 K

Hogyan mérjük a kijelzőt?

A 720 x 1280 pixeles panelt védhetné magasabb perem a széleken, a betekintési szögek és a fényerő mindenesetre rendben, csak ne maradna bántóan világos éjszaka, amelyen sötét rendszertéma sem enyhít. Kékfényszűrő akad, ami azért se jön rosszul, mert a kalibráció elbillent a hideg színek felé. Az érintési érzékenység a panelen közepes, akárcsak a rezgőmotor ereje. Jutott hely, úgyhogy felkerült a beszédhangszóró, a fénymérő, a közelségérzékelő és a 8 megapixeles kamera tőszomszédságába az értesítő LED, azt viszont nehéz elhinni, hogy a 3,5 milliméteres jack kimenetnek nem maradt szállás, így az egyetlen port USB típusú, bár legalább a Type-C fajtából.


[+]

Ehhez a csomagolásban töltőkábel, 10 watt teljesítményt leadó adapter, némi leírás és SIM tű társul, a dobozkát hozzánk a Speedshop küldte. A teljesen fekete, avagy piros mintázatú, egyébként fekete Cubot két nanoSIM és egy microSD kártya hármasából egyszerre kettőt nyel be balra, a programozható gomb felett. Érdekes, hogy a gyártó szerint az USB port alul vízálló, mégis kapott egy zárófület, az viszont különösebb gumizást nem. Jobbra a két hangerőgomb épp hüvelyujjra esik, a bekapcsolóért viszont nem csak nyújtózkodni kell: valamiért két kiálló műanyag bigyó védi, és emiatt elég kényelmetlen működtetni.


[+]

Hátul 13 + 2 megapixeles kamera figyel egy látószöggel és mélységszenzorral, valamint dupla LED villanóval. Lefele haladva a Cubot a dolgot sportosra veszi: akad egy futót, egy kerékpárost és kajakost ábrázoló kép, egy büszke Sport Phone felirat, végül egy márkajelzés. El kell időzni errefelé, hogy leessen: a monó multimédiás hangszóró is errefelé rejtőzködik. A dizájn egyébként lényegre törő, mégis karakteres, csak az oldalsó „vízálló” és „ütésálló” feliratok valóságtartalmát nem teszteltem, a 3000 mAh-s telepet mindenesetre jó adag műanyag védi, noha éppen ezért a csere lehetősége nem adott.

Hirdetés

Hardver, szoftver, multimédia

A MediaTek MT6761, más nevén a Helio A22 a legszerényebb aktuális mobilhardverek egyike – már ha a 2018-as SoC-t aktuálisnak tekintjük. Négy 2 GHz-es Cortex-A53 mag döcög a házban a nem túl acélos PowerVR GE6300 GPU-val, 3 GB RAM-mal és 32 GB-os, bővíthető tárolóval, ami legalább nem a spórolós fajta. Sebességrekordokat a Quest Lite egyik véglet felé se dönt, és őszintén: strapabírást vállalva, a belépőszint és a középkategória határán pont azt a teljesítményt nyújtja, amit vártam: akadozósat lassú alkalmazáskezeléssel és nem túl frankó 3D-s játékkal.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Cubot Quest Lite Evolveo StrongPhone G8 CAT S52 Samsung Galaxy XCover 4s
Rendszerchip MediaTek Helio A22 MediaTek Helio P10 MediaTek Helio P35 Exynos 7885
AnTuTu Bench. 8.x 78119 pont 52622 pont 102591 121197
Geekbench 5.x (single/multi) nem futott le 592 / 2509 pont n/a n/a
GFXBench Car Chase onscreen 8,5 fps n/a 5,1 fps 12 fps
GFXBench Car Chase offscreen 3,9 fps n/a 3,1 fps 5,2 fps
GFXBench Manhattan onscreen 21 fps 11 fps 13 fps 27 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 11 fps 5,3 fps 10 fps 13 fps
AndroBench Sequential Read 282,15 MB/s 256,77 MB/s 277,12 MB/s 297,42 MB/s
AndroBench Sequential Write 66,33 MB/s 127,83 MB/s 192,21 MB/s 89,23 MB/s
AndroBench Random Read 38,96 MB/s 35,98 MB/s 48,42 MB/s 65,66 MB/s
AndroBench Random Write 13,69 MB/s 11,05 MB/s 16,31 MB/s 12,44 MB/s

[+]

Mégis van élet négy magon: aki a szívós burkolatért bevállalja, ki fogja bírni a várakozást, mert egyébként a 9-es számozású Android rendben fut. Mivel azonban a biztonsági javítócsomag tavaly nyári, nem fűznék reményt akár egyetlen új frissítés érkezésére a következő években. Pár saját hátteret és ikont leszámítva a Cubot különösebben nem nyúlt bele a zöld robot szemébe, gesztusvezérlési extrák nincsenek (a kamera a bekapcsoló dupla lenyomására indul), viszont kapóra jön a programozható gomb balra, amely röviden működtetve tetszőleges appot indít, hosszan meg a Google Segédet.

[+]

Máskülönben a szokásos alapalkalmazások futnak, kedve a rendben használható tárcsázóval és telefonkönyvvel a dadogós Chrome-on át a magyarul is kitűnően használható Gboard billentyűzetig. Apropó, magyar nyelv: a rendszert nagyrészt sikerült lefordítani (ez az AOSP-s Android érdeme), a Cubot extrái viszont angolul olvashatók. Felesleges szószaporítás helyett máris rétérhetünk a kamerákra: ilyen képet lő a 8 megapixeles, fixfókuszos egység az előlapon, és ez alapján a hátlapi párostól se várjunk sokat.


[+]

A dupla optika erre 13 megapixeles főkamerából áll fürge PD-autofókusszal és f/2,2-es rekeszértékű lencsével, amihez mélységszenzor szegődött, nem túl megnyerő portrékkal és dupla LED villanóval. A szoftver fapados, de azért kínál arcszépítő, bokeh, esti és monokróm módokat, csak ne lenne kínkeservesen lassú a váltás közöttük (a szoftver is kér 2-3 másodpercet indulás előtt). A kézi lehetőség között a fehéregyensúllyal, az expozícióval és az érzékenységgel lehet babrálni.

Épp csak az a gond, hogy bármit állítgatunk, az eredmény megbízhatóan gyatra: hiába indul jól a dolog a képélességgel, ha mosott, sárgás, fakó eredmények születnek szűk dinamikával, mintha szépia effektet húztak volna a Quest Lite búrájára. A makrók részletességével nincs gond, ám az élénk színeket a lehető legérdekesebb téma esetében is felejtsük el. Ehhez képest nem is olyan horror az éjjeli helyzet: elég zajosak az eredmények, viszont épp emiatt nincsenek a zajszűréstől szétmosva. Az árkategória ezt a színvonalat mindenesetre mára lelépte, úgyhogy akinek fontos a kamera, abba is hagyhatja az olvasást.

A 3gp formátumú 1080p videó is bőven hagy kívánnivalót maga után, de szerintem ezzel most nem leptem meg senkit, és a multimédiás tartalomfogyasztással se fogok. A fapados lejátszók mellé ugyan erélyes hang árad a hátsó rácsból rossz irányba, ám az bántóan éles, ha leszabályozom, akkor is. Jack port nélkül pedig USB-C-s fülest kell csatlakoztatni, vagy átalakítót (a dobozból mindkettő hiányzik), és az utóbbival együtt se üti meg a dinamika vagy a részletesség a kívánalmakat.

Adatkommunikáció, üzemidő, végszó

A Cubot Quest Lite két nanoSIM-et fogad be minden hazai LTE sáv támogatásával, 5G modem nélkül. A beszélgetési hangminőség korrekt: tisztán szól a hangszóró, bár lehetne hangosabb és a másik oldalon is rendben értették a szavam. A WiFi modem 802.11a/b/g/n szabványú egy csatornán, korrekt érzékenységgel (Direct, HotSpot), a Bluetooth 4.2-es (A2DP, LE), az USB pedig 2.0-s (Type-C, MTP, OTG). A navigáláshoz a földi antennák és routerek mellett a GPS, GLONASS és BeiDou műholdak jeleire hagyatkozhatunk gyors és pontos pozíciószerzéssel, nincs korábbi MediaTekekre jellemző probléma a navigálással. Akad iránytű, gyorsulásmérő és giroszkóp, nincs viszont NFC, barométer vagy infra.


[+]

Strapaműfajban a 3000 mAh-s telep akkor is szerény, ha a hardver a lassan járj, tovább érsz stratégiát követve takarékos, az üzemidő pedig éppenséggel nem rossz. De nem is jó: egy intenzívebb napot bír a kis Cubot 4-5 órás képernyőidőkkel, miközben akad rivális ennek két-háromszorosával. Hosszú hétvégére a hegyekbe vonulva így nemhogy a Quest Lite fog más eszközt tápolni, szükség lesz a hordozható töltőre. A dobozban mellékelt, 10 wattos adapterrel egyébként másfél óra az etetés, ehhez nyilván konnektorra is szükség lesz.


[+]

Értékelés: Cubot Quest Lite
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 8 pont
Összeszerelés minősége 9 pont
Kijelző mérete, minősége 7 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 9 pont
Felhasználói felület élménye 8 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 6 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 4 pont
Egyebek
Üzemidő 7 pont
Ár/érték aránya 8 pont
Hogyan értékelünk?

Összegzés. A Quest Lite megnyerő küllemű strapatelefon szerény képességekkel, amit pontosan tükröz 33-37 ezer forint közötti árazása, a belépőszint és a középkategória határán ragadva. Ennyiért kifejezetten ritka az IP68 minősítés vagy az ütés- és rázkódásvédelem feltüntetése, bár a telefon MIL-STD-810G teszteken nem járt, hogy mindezt bizonyítsa és mi sem rendelkezünk szakszerű, pontosan reprodukálható törés- és egyéb tűréstesztekkel, hogy az igazán olcsó strapatermékeket szavukon fogjuk. Azt tudom elmondani, hogy a plasztik házat remekül összerakták, és jó pár masszív mindenálló telefon után egész légies és kecses, amihez korrekt HD kijelző társul. A szerény hardver viszont már hagy kívánnivalót a sebesség terén, és szinte borítékolható volt a kamera és a hangszóró gyengélkedése, ami alól a fenti áron is nehéz felmenteni.

Duplán sajnálatos a jack port szokatlan kimaradása ilyen jellegű termékek esetében, illetve az elég aprócska, 3000 mAh-s telep, ami egy napra elég, miközben akad rivális sokszorta kitartóbb üzemidővel. Szerintem a Quest Lite jól néz ki, ám ezt kevésnek tartom, hogy akár a hasonló árú Kínai B és C brandek termékei közül kiemelkedjen. Az a helyzet 2020-ban, hogy a többség megtanult vigyázni okostelefonjára, és ezúttal is jobban jár egy ismertebb márka sérülékenyebb darabjával, amelynek nem jelképes a kamerája. Akinek pedig ipari jellegű munkája kívánja meg a terepmobilt, nézzen olyat, amelyiket terepre is minősítették, ezzel persze máris sokszorosára ugrik az ár. Jó-jó, de akkor ki vegyen Cubot Quest Lite-ot? Akinek az összkép ennyiért mégis tetszik, nálunk viszont csak eggyel jobb kamerával figyelhetett volna be ilyen feliratú plecsni.

Bone123

A tesztkészüléket a Speedshop küldte tesztre, a vásárláshoz kattints ide!

Specifikáció

Cubot Quest Lite
Cubot Quest Lite Általános
Technológia GSM/UMTS/LTE
Méret 151,96 x 74 x 8,8 milliméter
Tömeg n/a
Színvariációk zöld, fekete, színátmenetes
SIM-foglalat 2 x nanoSIM + microSD
Kijelző
Kijelző átlója 5 hüvelyk
Kijelző felbontása 720 x 1280 pixel (294 ppi)
Kijelző típusa IPS-LCD kapacitív érintőkijelző
Színárnyalatok száma 16 millió
Hardver
SoC típusa MediaTek Helio A22
Processzor típusa 4 x 2 GHz Cortex A53
Processzor csíkszélessége 12 nm
Processzor utasításkészlete ARMv8
Grafikus chip PowerVR GE8300
RAM mérete 3 GB
Memória
Telefonkönyv kapacitása dinamikus
SMS memória dinamikus
Belső tárhely 32 GB
Memória bővíthetősége microSD (max. 128 GB)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA / LTE van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 300 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 4.2 (A2DP)
WiFi 802.11a/b/g/n, HotSpot, Direct
USB 2.0 (Tpye-C, MTP, OTG)
Push-to-talk / RSS nincs / van
GPS vevő van (GPS, GLONASS, BeiDou)
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés van / van
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 9 (Pie)
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Játékok telepíthetők
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek Google szoftvercsomag
Multimédia
Fő kamera 13 megapixel (f/2) autofókusz + 2 megapixel mélységszenzor; LED segédfény
Másodlagos kamera 8 megapixel, fixfókusz
Videófelvétel 1080p (30fps)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 3000 mAh
Egyebek
ujjlenyomat-azonosító, gyorsulásmérő, fény- és közelségérzékelő, 2D arcazonosítás, RGB értesítő LED, IP68 védelem, ütésálló kivitel
  • Kapcsolódó cégek:
  • CUBOT

Azóta történt

  • Ötkamerás mobillal készül a Cubot

    Ismert csúcskészülékekre hasonlít a hátlapi dizájn, elöl pedig csak apró kameraluk zavar bele a kijelző egységességébe.

  • Evolveo StrongPhone G9 - eSIM City

    Az Evolveo folytatja a StrongPhone G szériát a kilences sorszámmal. A készülék szerény hardverrel, de IP69-es minősítéssel rendelkezik és igény esetén egy normál nanoSIM mellett akár nyolc eSIM-mel is elbánik.

  • Hivatalos a Cubot X30

    Öt hátlapi kamerával és baráti árcédulával lehet hamarosan megkaparintani a gyártó ismerős küllemű készülékét.

  • Evolveo StrongPhone G5 – megbízható iparos

    Viszonylag kevés, de jól körülhatárolható elvárásunk van a strapatelefonokkal szemben, amiket valahogy rendre nem képesek teljesíteni. A StrongPhone G5 a kivétel.

Előzmények

Hirdetés