Cubot Quest Lite - könnyű terep

Kecses, vékony strapamobilt tesztelünk, amely IP-védelmet kapott, katonai teszten viszont nem vett részt. Cserében olcsó, csak ne akarj fotózni vele!

Hardver, szoftver, multimédia

A MediaTek MT6761, más nevén a Helio A22 a legszerényebb aktuális mobilhardverek egyike – már ha a 2018-as SoC-t aktuálisnak tekintjük. Négy 2 GHz-es Cortex-A53 mag döcög a házban a nem túl acélos PowerVR GE6300 GPU-val, 3 GB RAM-mal és 32 GB-os, bővíthető tárolóval, ami legalább nem a spórolós fajta. Sebességrekordokat a Quest Lite egyik véglet felé se dönt, és őszintén: strapabírást vállalva, a belépőszint és a középkategória határán pont azt a teljesítményt nyújtja, amit vártam: akadozósat lassú alkalmazáskezeléssel és nem túl frankó 3D-s játékkal.

Teljesítmény-teszt (a táblázat szétnyitható)
Benchmark Cubot Quest Lite Evolveo StrongPhone G8 CAT S52 Samsung Galaxy XCover 4s
Rendszerchip MediaTek Helio A22 MediaTek Helio P10 MediaTek Helio P35 Exynos 7885
AnTuTu Bench. 8.x 78119 pont 52622 pont 102591 121197
Geekbench 5.x (single/multi) nem futott le 592 / 2509 pont n/a n/a
GFXBench Car Chase onscreen 8,5 fps n/a 5,1 fps 12 fps
GFXBench Car Chase offscreen 3,9 fps n/a 3,1 fps 5,2 fps
GFXBench Manhattan onscreen 21 fps 11 fps 13 fps 27 fps
GFXBench Manhattan offscreen 1080p 11 fps 5,3 fps 10 fps 13 fps
AndroBench Sequential Read 282,15 MB/s 256,77 MB/s 277,12 MB/s 297,42 MB/s
AndroBench Sequential Write 66,33 MB/s 127,83 MB/s 192,21 MB/s 89,23 MB/s
AndroBench Random Read 38,96 MB/s 35,98 MB/s 48,42 MB/s 65,66 MB/s
AndroBench Random Write 13,69 MB/s 11,05 MB/s 16,31 MB/s 12,44 MB/s

[+]

Mégis van élet négy magon: aki a szívós burkolatért bevállalja, ki fogja bírni a várakozást, mert egyébként a 9-es számozású Android rendben fut. Mivel azonban a biztonsági javítócsomag tavaly nyári, nem fűznék reményt akár egyetlen új frissítés érkezésére a következő években. Pár saját hátteret és ikont leszámítva a Cubot különösebben nem nyúlt bele a zöld robot szemébe, gesztusvezérlési extrák nincsenek (a kamera a bekapcsoló dupla lenyomására indul), viszont kapóra jön a programozható gomb balra, amely röviden működtetve tetszőleges appot indít, hosszan meg a Google Segédet.

Hirdetés

[+]

Máskülönben a szokásos alapalkalmazások futnak, kedve a rendben használható tárcsázóval és telefonkönyvvel a dadogós Chrome-on át a magyarul is kitűnően használható Gboard billentyűzetig. Apropó, magyar nyelv: a rendszert nagyrészt sikerült lefordítani (ez az AOSP-s Android érdeme), a Cubot extrái viszont angolul olvashatók. Felesleges szószaporítás helyett máris rétérhetünk a kamerákra: ilyen képet lő a 8 megapixeles, fixfókuszos egység az előlapon, és ez alapján a hátlapi párostól se várjunk sokat.


[+]

A dupla optika erre 13 megapixeles főkamerából áll fürge PD-autofókusszal és f/2,2-es rekeszértékű lencsével, amihez mélységszenzor szegődött, nem túl megnyerő portrékkal és dupla LED villanóval. A szoftver fapados, de azért kínál arcszépítő, bokeh, esti és monokróm módokat, csak ne lenne kínkeservesen lassú a váltás közöttük (a szoftver is kér 2-3 másodpercet indulás előtt). A kézi lehetőség között a fehéregyensúllyal, az expozícióval és az érzékenységgel lehet babrálni.

Épp csak az a gond, hogy bármit állítgatunk, az eredmény megbízhatóan gyatra: hiába indul jól a dolog a képélességgel, ha mosott, sárgás, fakó eredmények születnek szűk dinamikával, mintha szépia effektet húztak volna a Quest Lite búrájára. A makrók részletességével nincs gond, ám az élénk színeket a lehető legérdekesebb téma esetében is felejtsük el. Ehhez képest nem is olyan horror az éjjeli helyzet: elég zajosak az eredmények, viszont épp emiatt nincsenek a zajszűréstől szétmosva. Az árkategória ezt a színvonalat mindenesetre mára lelépte, úgyhogy akinek fontos a kamera, abba is hagyhatja az olvasást.

A 3gp formátumú 1080p videó is bőven hagy kívánnivalót maga után, de szerintem ezzel most nem leptem meg senkit, és a multimédiás tartalomfogyasztással se fogok. A fapados lejátszók mellé ugyan erélyes hang árad a hátsó rácsból rossz irányba, ám az bántóan éles, ha leszabályozom, akkor is. Jack port nélkül pedig USB-C-s fülest kell csatlakoztatni, vagy átalakítót (a dobozból mindkettő hiányzik), és az utóbbival együtt se üti meg a dinamika vagy a részletesség a kívánalmakat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • CUBOT

Azóta történt

  • Ötkamerás mobillal készül a Cubot

    Ismert csúcskészülékekre hasonlít a hátlapi dizájn, elöl pedig csak apró kameraluk zavar bele a kijelző egységességébe.

  • Evolveo StrongPhone G9 - eSIM City

    Az Evolveo folytatja a StrongPhone G szériát a kilences sorszámmal. A készülék szerény hardverrel, de IP69-es minősítéssel rendelkezik és igény esetén egy normál nanoSIM mellett akár nyolc eSIM-mel is elbánik.

  • Hivatalos a Cubot X30

    Öt hátlapi kamerával és baráti árcédulával lehet hamarosan megkaparintani a gyártó ismerős küllemű készülékét.

  • Evolveo StrongPhone G5 – megbízható iparos

    Viszonylag kevés, de jól körülhatárolható elvárásunk van a strapatelefonokkal szemben, amiket valahogy rendre nem képesek teljesíteni. A StrongPhone G5 a kivétel.

Előzmények

Hirdetés