Caterpillar B10 - terepre, droid!

Bevezető, tartozékok

Végre kezd kicsit megélénkülni a srapabíró mobilok piaca is. Egész pontosan itt is kezd eltolódni a kínálat az okostelefonok felé, hiszen ezek népszerűsége iszonyatos mértékben növekszik. Na meg fel is merülhet a kérdés, hogy ha egy készülék strapabíró, akkor már nem is lehet okos és csak telefonálásra meg SMS-re legyen alkalmas? Nyilván a válasz nem, és erre szép lassan a nagy gyártók is rájönnek. A Motorola már vízlepergető bevonattal látja el a RAZR-sorozatát, a Sony kihozta az Xperia go-t, az acro S-t és jön a V is, melyek por- és vízálló kivitelben kerülnek a polcokra (Japánban meg kb. tök átlagos, ha egy telefon IP védettséggel rendelkezik)

Caterpillar B10
[+]

Persze ha mobil, akkor megkerülhetetlenek a kínaiak. A Huawei és ZTE egyelőre még csöndben van ilyen téren, de a noname gyártók folyamatosan próbálkoznak. Az mondjuk nehezíti a dolgukat, hogy mondjuk Európában nem épp könnyű ilyeneket beszerezni, hivatalosan legalábbis szinte kizárt. A nemrégen nálunk járt Caterpillar B25 készüléknek viszont létezik egy testvére, a B10 névre hallgató modell pedig érintőképernyős és Androidot futtat. Őt sikerült most egy teszt erejére megszerezünk, ezúttal is az XXL GSM segítségével.

Caterpillar B10
[+]

A doboz gyakorlatilag pontosan ugyanaz, mint a másik típusnál volt. Közepes méretű, teljesen sárga, belül a telefon, majd egy szinttel lejjebb a tartozékok vannak. Ezek között ott a szokásos hálózati töltőfej, az USB adatkábel és a kissé HTC dizájn sztereó füles. Van itt még egy iránytűvel ellátott karabiner (ezen van a hátlap kioldására való kulcs is), illetve egy kis zacskóban tartalék gumifedőket kapunk a csatlakozókhoz (és nem csak a fedelet magát, hanem csavart és alátétet is!). Végül egy 2 GB-os memóriakártya zárja a sort, ezt viszont már beletették a készülékbe.

Caterpillar B10
[+]

Külső

Mi a legritkább jelző, amit egy strapabíró mobilra mondunk? Az, hogy szép. Érdemes ilyenkor másképp szemlélni a külsőt, hiszen itt valóban nem a formaterv, hanem a funkció a fontosabb. Márpedig a B10 szerintem már a képeken is rendkívül masszívnak mutatja magát, nyugodtan mondhatjuk, hogy a legstrapabíróbb okostelefon a jelenlegi kínálatban. Durván vastag gumiborítások, kemény műanyag, némi fém, nyoma sincs a finomkodásnak. A két oldala ennek is a munkagépek gumitalpát utánozza, mellesleg masszív fogást biztosít. A méretén és súlyán is érezni, hogy komolyan vették a feladatot, a nem túl nagy kijelző ellenére olyan széles és vastag, hogy átlagos kézzel át sem érjük a képernyőt. Nem is beszélve a 201 grammos súlyáról, amivel kizárt, hogy nem érezzük a zsebünkben. Minőségileg a külsejét és márkanevét sem hazudtolja meg. Totális masszívitás, valóban strapabíró anyagok és kialakítás, mint egy sziklatömb, szerintem még önvédelemre is jó lenne. A B10 amúgy IP67 minősítéssel bír és kibírja a 1,5 méter magasból betonra történő leejtést is. Ezt sajnos ezúttal sem állt módunkban kipróbálni, de a külső láttán erősen elhisszük, hogy képes rá.

Caterpillar B10
[+]

Az előlap méretéhez képest egész kicsit, 3,5 hüvelykes kijelzőt kapott, ami nem a HVGA felbontásával vagy 262 ezer színével tűnik ki, hanem a láthatóan vastag védőüvegével. Ez egyébként nem Gorilla Glass, hanem a japán Asahi által gyártott edzett üveg, de jó eséllyel legalább ugyanannyira ellenálló. Felül elég apró nyílás jutott a hangszórónak, szerencsére azért a hangerő és hangminőség normális. Mellette előlapi kamerát találunk, alatta meg a távolságérzékelő szenzorja figyel. Ez egyébként egy kicsit igénytelenül sikerült, a szenzor ferdén és nem is középen van a kialakított helyen, viszont hibátlanul működött. A képernyő alatt három androidos gomb, és elsőre meglepődünk, hogy hova lett a Home billentyű. Nem tűnt el, még egy szinttel lejjebb, a nagy sárga gomb vette át a szerepét, ami a két oldalára hívásfogadó billentyűket is kapott (a zöld gomb alatt lakik a mikrofon). Alulra kapunk még egy márkajelzést, és itt is feltűnik a méhsejt mintázatú borítás.

Caterpillar B10
[+]

Hátulról sem kevésbé komoly jelenség. Az akkufedél hangsúlyos darab, két csavarral van rögzítve, a belső felén dupla szigetelés gondoskodik a belső részek víz- és pormentességéről. Alulra került a kihangosító, ami ezúttal akkor sem halkul el, ha letesszük a telefont valahova, mert a hátlap és a szélső perem miatt nem fedjük le a nyílását. Felül a kamera fémgyűrűje az úr, mellette a LED, míg a legtetejére a karabiner befűzéséhez való kerettel futunk össze. Érdekes, hogy míg az előlapon direkt láthatók az összeszereléshez használt csavarok, addig hátul ezeket elfedték egy gumisapkával. A hátlapba jókora Caterpillar logóval ellátott fémlapot tettek, így rögtön azonosítható a készülék.

Caterpillar B10
[+]

Az oldalsó részekből az aljával nem kell foglalkozni, ott semmi sincs. Jobboldalt a hangerőszabályzó és a kamera gombját találjuk, míg a bal felén a zseblámpa és a microUSB fedele sorakozik. A zseblámpa bármikor működik, lezárt képernyő és kikapcsolt készülék esetén is. Ahogy a többi gombhoz, a használatához erő is kell, mert a gombok igen kemények, véletlenül esélytelen benyomni bármelyiket. Felülre került a 3,5 mm-es jack, amit szintén vastag gumifedővel védenek, mellette apró bekapcsoló gomb szerénykedik. A két csatlakozó gumifedele csavarral van rögzítve, ezáltal cserélhetők, ami szokatlanul ötletes megoldás.

Hirdetés

Hardver, szoftver

A roppant masszív és ellenálló külső mögött már jóval kevésbé izgalmas belső lakozik. Hardver tekintetében sem mondható épp erőgépnek. A központi egység a kipusztíthatlan Qualcomm MSM7227T, melyben egy 800 MHz-en üzemelő ARM1136ES-J processzor dolgozik. A munkát 512 MB RAM és egy Adreno 200 grafikus gyorsító segíti, bár nem nagy lelkesedéssel. A videóban és a táblázatból is látható, hogy messze van a sebességbajnok címtől, bár ha döcögősen is, de elvégez nagyjából mindent, amit szeretnénk. Amit viszont mindenképp elrontottak, az a belső memória. Annyira kevés, hogy a benchmark programok mellé csupán néhány, általam rendszeresen használt szoftvert tudtam feltelepíteni, mert egyszerűen betelt a tárhely.

Teljesítmény-teszt
Benchmark Caterpillar B10 LG Optimus L3 Dual HTC Desire V ZTE Nova V6500
AnTuTu Benchmark 1756 pont 2293 pont 3087 pont 2574 pont
Linpack for Android (single) 9,676 MF. / 8,66 s 20,417 MF. / 4,11 s 25,914 MF. / 3,23 s 19,777 MF. / 4,24 s
Linpack for Android (multi) 7,708 MF. / 21,88 s 18,057 MF. / 9,34 s 23,485 MF. / 7,18 s 17,292 MF. / 9,75 s
Smartbench 2012 Prod. N/A 605 pont 846 pont 760 pont
Smartbench 2012 Games N/A 1206 pont 2420 pont 1385 pont
Quadrant 2.0 682 pont 1280 pont 1882 pont 1211 pont

A szoftveres oldalt az Android 2.3.5-ös verziója fogja össze, aminél újabbat nem is nagyon várhatunk, hiszen nem bírná el a hardver. Nem foglalkoztak a kezelőfelület átalakításával sem, tehát teljes mértékben a Google megoldása köszön vissza mindenhonnan. Van öt főképernyőnk, egy szimplán fel-le görgethető menünk, alap widgetekkel. Pont ebből kifolyólag az alapfunkciókra nem nagyon pazarolok sok szót, hiszen ismerjük már ezeket régóta és teljesen jól ellátják a feladatukat.

Caterpillar B10 Caterpillar B10

A gyári felület mellett sajnos az extrákba sem öltek túl sok időt és energiát. Csak néhány plusz szoftvert kapunk, amikhez hasonlót (vagy jobbat) a Play Áruházból is le tudunk szedni néhány perc alatt. A fájlkezelő nagyon hasznos, mondhatni alapvető dolog, de roppant fapados, úgyhogy biztos cserélni fogjuk. Ezen felül több Caterpillar ikont is találunk itt, ám ezek nem szoftverek, csupán a gyártó oldalára mutató linkek. Dokumentum kezelő vagy hasonló nincs, nagyon minimálra vették a figurát. Annyira nem katasztrófa ez, mert a Play-ből könnyen fel tudjuk tuningolni a kínálatot, csak azért elvárnák valami kis pluszt belsőleg is.

Caterpillar B10 Caterpillar B10

Multimédia, internet

A hátlapi kamera egy öt megapixeles szenzort rejt magában, amihez autofókusz és LED villanó is tartozik. Ha elindítjuk a fényképezőt, ugyancsak a gyári Google felülettel találjuk szembe magunkat. Ez nem valami szép, viszont egyszerűen kezelhető, már csak azért is, mert túl sok opciónk nincs. Állíthatjuk a felbontást, a minőséget (meglepően sok fokozatban), fehéregyensúlyt, expozíciót, néhány effektust és nagyjából ennyi. Videónál a legmagasabb felbontás a WVGA, ehhez tesztfelvételt ITT lehet megnézni. A fotók minőségéhez nem sok hozzáfűznivalóm van, a képek magukért beszélnek. Sajnos a várthoz képest elég pocsék a teljesítmény, a zaj ugyan elég alacsony, de alig van éles részlet, a dinamika szűk és a színek is elég furák.

Caterpillar B10

Zenében kicsit jobb a helyzet, a lejátszó leválogatja a zenéket, kezeli az albumborítókat, van véletlen és ismétlő lejátszás. Nincs viszont hangszínszabályzó, ami abból a szempontból nem baj, hogy a gyári fülesen úgysem segítene. A B25-nél leírtak érvényesek itt is, tehát a hangzása pocsék, se magas, se mély, csak hangerőből áll jól. Másik fülest használva javul a helyzet, az átlagos szintet viszont így sem lépi át. Kapunk FM-rádiót is, ami gyorsan behangol és egész jól is szól, viszont RDS-nek nem sok nyomát láttam benne.

Caterpillar B10 Caterpillar B10

Az adatátvitel terén sem nyújt rendkívülit a telefon, viszont a kötelező köröket hozza. Van egy négysávos GSM és egy kétsávos 3G modul, azaz egész pontosan az elsőből kettő is van, hiszen a B10 is kétkártyás mobil. Egész pontosan dual standby üzemmódot tud, tehát a két SIM egyszerre van fent a hálózaton, viszont ha az egyiken telefonálunk, a másik nem elérhető. A kétkártyás módot könnyedén integrálták a rendszerbe, a tárcsázóban és az üzenetírásnál két külön gomb van, a menüben pedig beállíthatjuk, melyiket használjuk adatforgalomra, illetve bármelyiket ki is kapcsolhatjuk. A WiFi, GPS-vevő és a Bluetooth természetesen mind megtalálható, ezek úgyis kötelező elemek az Androidnál, akárcsak a microUSB.

Caterpillar B10 Caterpillar B10

Üzemidő, összegzés

A masszív hátlap alá elég masszív telepet tettek, hiszen a 2000 mAh-s kapacitás nem annyira átlagos. Mivel egy nem túl nagy kijelzőt és egy kisteljesítményű processzort kell hajtania, ez nem jelent túlzottan nagy terhelést a számára, még két SIM mellett sem. Erősen hatjva azért ez sem bírja 1,5 napnál tovább, de kicsit visszafogva már a 2 nap nem nehéz ügy.

Caterpillar B10
[+]

Értékelés: Caterpillar B10
Külső
Ergonómia 7 pont
Anyaghasználat 10 pont
Összeszerelés minősége 10 pont
Kijelző mérete, minősége 5 pont
Belső
Kezelhetőség 8 pont
Sebesség 5 pont
Szoftver rugalmassága, bővíthetősége 10 pont
Felhasználói felület élménye 5 pont
Alapfunkciók
Hangminőség, vételi stabilitás 8 pont
PIM funkciók 10 pont
Adatkommunikációs képességek 7 pont
Multimédia
Vizuális 4 pont
Audio 6 pont
Egyebek
Üzemidő 8 pont
Ár/érték aránya 6 pont
Hogyan értékelünk?

A Caterpillar B10 bizonyos szempontok szerint a piac egyik legjobb ajánlata lehetne. Elképesztő masszívitás, strapabíró kialakítás, kétkártyás működés, mindez Android alapokon. Remek párosítás lehetne, ha minden téren jobban átgondolták volna a koncepciót. Sajnos viszont a belső elég gyengére sikerült, a hardver lassú és idejétmúlt, a szoftver pedig szintén nem mai darab, még ha éppenséggel teljesen jól is használható. Valahogy a gyártók nem nagyon akarják felismerni a tényt, hogy ha valaki kétkártyás vagy strapabíró okostelefont szeretne, akkor nem csupán e két tulajdonság a fontos számára, hanem ugyanúgy a többi rész is. Elvégre egy dolog, hogy dobálhatjuk, eláztathatjuk a telefont, és hogy egyszerre két számon is elérhetnek minket, de ettől még szükség van a gyors hardverre és szoftverre, no és elvárhatunk némi extrát, főleg ennyi pénzért. Hogy mennyi az annyi? A B10 itthon kártyafüggetlenül kicsivel 100 ezer forint feletti áron kapható. Ha a külsővel összhangban lenne a belső tartalom és a hardver, akár még meg is érne ennyit. Így viszont sajnos túlzottan drága, bár az biztos, hogy ennyire masszív készüléket nem sokat találni a polcokon.

Rusi

A tesztkészülék az XXL GSM jóvoltából jutott el hozzánk. Vásárláshoz kérem, kattintson ide!

A cikk elkészítésében a T-Mobile 4G mobilinternet volt segítségünkre.

Specifikáció

Caterpillar B10
Caterpillar B10 Általános
Technológia GSM/UMTS
Méret 121 x 65 x 22 milliméter
Tömeg 201 gramm
Színvariációk fekete
SIM-foglalat normál, dual SIM
Kijelző
Kijelző átlója 3,2 hüvelyk
Kijelző felbontása 320 x 480 pixel (180 ppi)
Kijelző típusa Kapacitív, multi-touch TFT
Színárnyalatok száma 262 ezer
Hardver
SoC típusa Qualcom MSM7227T
Processzor típusa 800 mHz ARM1136EJ-S
Processzor csíkszélessége 65 nm
Processzor utasításkészlete ??
Grafikus chip Adreno 200
RAM mérete 512 MB RAM
Memória
Telefonkönyv kapacitása korlátlan
SMS memória korlátlan
Szabadon felhasználható belső tárhely 130 MB
Memória bővíthetősége microSDHC (32 GB-ig)
Adatátvitel
Frekvenciasávok GSM 850/900/1800/1900 MHz
UMTS 900/2100 MHz (SIM1)
GPRS / EDGE van / van
UMTS / HSDPA / HSUPA van / 7,2 Mbps / 5,76 Mbps
IrDA / Bluetooth nincs / 2.1 (A2DP)
WiFi 802.11b/g/n
USB microUSB 2.0
Push-to-talk / RSS nincs / nincs
GPS vevő van
NFC nincs
Alapfunkciók
Profilok csak néma/rezgés
Vibra funkció van
Kihangosítás van
Hangtárcsázás / hangvezérlés nincs / nincs
Hangrögzítés van
Ébresztés van
Prediktív szövegbevitel van
Szoftverek
Platform Android 2.3.5
WAP / HTML böngésző nincs / van
E-mail kliens van
Java van
Játékok telepíthető
Valutakonverter telepíthető
Extra szoftverek ??
Multimédia
Fő kamera 5 megapixel, autofókusz, LED villanó
Másodlagos kamera van
Videófelvétel van (WVGA)
Zenelejátszó szoftver van, háttérben is fut
Hangszínszabályzó nincs
FM-rádió van
Üzemidő
Alap akkumulátor 2000 mAh-s lítium-ion
Készenléti idő N/A
Beszélgetési idő N/A
Internetezési idő N/A
Zenelejátszási idő N/A
Videólejátszási idő N/A
Egyebek
3,5 mm-es audio kimenet, IP67 víz- és porálló kialakítás, Asahi edzett üveg kijelző

Azóta történt

Előzmények

  • Caterpillar B25 - lánctalpas mobil

    A munkagépeiről híres márka ezúttal a mobiltelefonok között próbál szerencsét, persze mi mással, mint egy strapatelefonnal.

  • SynQe Q2 - katona dolog

    A SynQe Q2 keményfejű, ám mégis okos, kétkártyás, ráadásul igencsak ellenálló. Az IP67-et lazán megugorja, de még a katonai szabvány sem kihívás számára.

Hirdetés