BlackBerry Passport - okmány-iroda

Külső, billentyűzet

Az előző oldal elolvasása után valószínűleg minden olvasó realizálta, hogy a Passport egy teljesen egyedi formavilágú készülék. 1:1-es képarányú kijelzője van, ami önmagában még nem nagy csoda, lévén ugyanez elmondható a Q10-ről és a Q5-ről is, de azoknál viszonylag kicsi megjelenítőkről beszélgethettünk, itt viszont 4,5 hüvelykről van szó. Ez 8,5 centiméteres oldalakat jelent, viszonyításképp az LG G3 durván 7 x 12 centiméteres kijelzővel rendelkezik, viszont az átló ott 5,5 hüvelyk. Az óriási, négyzetes kijelző egyben azt is jelenti, hogy a BlackBerry újdonsága szélesebb az átlagos okostelefonoknál, hosszabbnak viszont nem mondható, mert a megjelenítő alatt található QWERTY gombsor nem teljes, csupán három soros, numerikus billentyűk nincsenek rajta.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Ha valamiről azt mondhatjuk, hogy tepsiméretű és formájú, az a BlackBerry Passport, de ezzel persze nem cél megsérteni a készüléket, a Galaxy Note széria és az iPhone 6 Plus jól mutatja, hogy ez egy létező és pörgő kategória. Ugyanakkor a 128 x 90,3 x 9,3 milliméteres méretről sokat elárul, hogy az ismerőseim többsége az egyébként 196 grammos eszközre azt mondta az első kézbevételkor, hogy milyen könnyű. Ehhez a mérethez képest valószínűleg az is. A fő kérdés, hogy zsebben mennyire hordozható, erre viszont nehéz egyértelműen válaszolni, mert az a helyzet, hogy a szélesség ebből a szempontból hátrány. Jobban koptatja a nadrágot, ülve határozottabban lehet érezni, hogy valami van a zsebünkben, a női nadrágokba nem is biztos, hogy egyáltalán belefér, tokkal meg aztán végképp kérdéses lesz a dolog. Pedig az aktív tokokat sokan szokták választani a kanadaiak készülékei mellé.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Az előlap tetején különféle szenzorok és egy nagyon szélesnek tűnő telefonhangszóró található, ami még így is problémák forrása lehet. Többen is megpróbáltak úgy telefonálni a készülékkel, hogy a fülüket nem középre helyezték, aminek következtében nem igazán hallottak semmit a túloldalból; ez jól mutatja, hogy az egyedi méret megszokást igényel. A kijelző is, de ahhoz azért szerencsére elég könnyű hozzászokni, az 1440 x 1440 pixeles felbontású IPS-kijelző ugyanis makulátlan képet ad, a betekintési szöggel nincs gond, a fényerő a korábbi AMOLED-kijelzős BlackBerry készülékekhez képest hihetetlenül nagy, a 453-as hüvelykenkénti képpontsűrűség pedig magáért beszél.

BlackBerry Passport teszt
[+]

Az egyik legfontosabb újítása a 29 gombos QWERTY billentyűzet, amely gépelési élmény szempontjából hozza a gyártó készülékeitől elvárható szintet. A gombok ugyan elég közel vannak egymáshoz, de simán meg lehet őket találni, a felületük az ujjaknak kellemes kiképzésű, keményen és határozottan járnak, a kiosztás viszont igényel egy kis megszokást. Komoly innováció viszont az érintésérzékenység, aminek köszönhetően többféle gesztusvezérlést is végezhetünk rajta, illetve bizonyos környezetben (pl. webböngészéskor) görgetőfelületként is képes működni.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A hátlap letisztult dizájnnal rendelkezik. A feketében és fehérben is elérhető készülékeknél a választott színben pompázik az egész felület, amit a középen található gyártói logó, valamint a méretes kamera tör meg; ennek vonalában egy vékony, fémes színű műanyagcsík osztja ketté a hátlapot, aminek funkciója van, hiszen a fenti rész eltávolítható, alatta nanoSIM és microSD foglalatok találhatók. A képalkotó képességek sokat fejlődtek a korábbi, nem éppen kimagasló teljesítményű BlackBerry eszközökhöz képest, a 13 megapixeles felbontás mellé optikai stabilizációt és ledes villanófényt is kapunk.

BlackBerry Passport teszt
[+]

A bal- és jobboldali rész fémből készült, aminek köszönhetően a Passport egy masszív, nehezen elpusztítható készülék benyomását kelti; hajlási problémákról nem lehet olvasni az interneten. Az anyaghasználat egyébként összességében is nagyon jó, a műanyagból készült felületek is minőségiek, valószínűleg ezért is érzik sokan a ténylegesnél könnyebbnek az okostelefont. A használat alapvetően kétkezes, a nagyobb tenyérrel rendelkezők próbálkozhatnak fél kézzel is, de ez azért nem mindig egyszerű; az oldalsó részek egyébként viszonylag csúszósak, én a tesztelés alatt egyszer majdnem elejtettem a masinát, pedig ilyesmi nem szokott velem előfordulni. A felső részre került a 3,5 milliméteres fülhallgató-kimenet és a bekapcsológomb, jobbra a hangerőszabályzók és a köztük lévő extra gomb foglal helyet, ez utóbbi hívás közben némítja a mikrofonokat, egyébként pedig a magyarul egyelőre nem tudó Assistantot indítja el. Alul sztereó hangszórópár és a microUSB csatlakozó található, ami egyben SlimPort is, megfelelő átalakítóval D-Sub és HDMI csatlakozást is támogat. Bal oldalt nincs semmi.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés